Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne CD (https://forum.cdrinfo.pl/f2/)
-   -   Problem z nagrywarką. (https://forum.cdrinfo.pl/f2/problem-nagrywarka-28413/)

rafkup 03.12.2003 18:47

Problem z nagrywarką.
 
Mam problem z nagrywarką, który występuje na wszystkich Windowsach.
Nie pomaga zmiana sterów, czy BIOS'u komputera. Nie pomaga również zmiana Firmwerów. Jak nie zainstaluję sterów do kontrolera IDe, to problem ten też występuje.
A oto mój problem:

Mianowicie moja nagrywarka w PIO działa spoko, ale jak dam w Windowsie, by działała w DMA, to żaden soft do nagrywania jej nie widzi.

Moj sprzet:
mobo: Epox 8RDA3+
proc: AXP 1700+ @ 3200+
ram: 2x TWinMOS 512MB DDR400 CL2.5 (timingi: 8-3-3-2.5)
grafa: NVidia Geeforce 2mx
sound: SB Live! Value
siec: Zintegrowany DualLAN
modem: Alcatel SpeedTought 330 USB modem (z Neo+)
HDD: Seagate Barracuda 15GB Ata66 7200rpm (z OS)
HDD: WD Caviar 80GB 8MB cache 7200rpm (z danymi)
CD-ROM: LG 52x (CRD-8521b)
CD-R/RW: YAMAHA 4x4x16x (CRW4416E)
FDD: Alps 1.44MB
Kontroler IDE: Promise Ultra 100TX2
Zasilacz: Foxconn Deer 400W

Testowane systemy: Windows XP i Windows 2000 i Knoppix 3.1
Pod obyma Windowsami mam ten problem.
Pod Knoppixem gdy nagrywałem muza mi nie spowolnila, wiec chyba dziala :), chociaz gdy kopiowalem pod Winem, to tez spowolnila dopiero, jak transfer przekroczyl 2MB/s.

Jak sprawic, by nagrywarka dzialala w DMA i byla widoczna przez soft do nagrywania?

Obecnie mam Windowsa 2000 i uzywam Nero 6.0.0.23.
Proszę o pomoc.

nimal 03.12.2003 19:41

to stary sprzet - nie musi dzialac w DMA ani tym bardziej w UDMA
PIO pokrywa jej wymagania

ApproachingEvil 03.12.2003 20:06

ja dodam wiecej i powiem,ze na pewno nie dziala,bo ona obsluguje tylko PIO... nie wlaczaj zadnego dma w windowsie

rafkup 04.12.2003 11:57

Ona działała w emulowanym DMA (MultiWord 2).
Co więcej CD-ROM zawsze działał mi w Ultra DMA, a teraz w DMA MultiWord 2.

Co się stało, że teraz nie chce działac?
Jak nagrywam w nero, to muzyka mi spowalnia, bo YAMAHA w PIO dziala.
A zawsze dzialala w DMA MultiWord 2 i muza mi nie spowalniala.

Dlaczego tak się stało?
Sprawdzałem kontroler Promise, Windowsy, HDD, zworki, szelki, napiecia.
Czy to może być wina kontrolera IDE w mobo?
Dyski twarde działają pod nim OK.

nimal 04.12.2003 12:21

nic sie nie stalo :)
MultiWord 2 - to wlasnie PIO 4 (jak sam napisales zreszta)
wolniejsze urzadzenie spowalnia szybsze - dlatego cdrom Ci lata tez na PIO
jesliw winda nie mogla wlaczyc UDMA lub bylo wlaczone i cos sie sypnelo to uniemozliwia wlaczenia ponownie UDMA zeby uniknac problemow

co to znaczy muza spowalnia? odtwarza sie wolniej? to nie powinno wynikac z PIO - to i tak wystarczajacy transfer zeby obsluzyc audio z duzym zapasem
moze aspi masz skopane?

rafkup 04.12.2003 13:17

Podczas odtwarzania/nagrywania CD w napędzie pracującym w PIO wykorzystanie procesora siega 100%, tak więc nie zaleca się używanie tego trybu. Dlatego włączam sobie DMA. I ten DMA (Multiword 2) jak najbardziej działa, tylkoże wtedy żaden soft do nagrywania nie widzi mi nagrywarki. Po za tym oba napędy są ustawione jako Master (na osobnych nakałach (IDE1 i IDE2) i nie wspóldziela czelki z zadnym innym napedem. Dyski twarde sa podlaczone pod inny kontroler (Promise Ultra 100tx2). Tak wiec niby dlaczego YAMAHA mialaby mi spowalniac LG? Przeciez paruja na roznych kanalach!

nimal 04.12.2003 13:42

nie napisales tego...
to w koncu z czym jest problem? cdrom ma byc na UDMA? przewal jego kontroler
stery do plyty zainstalowane, mam nadzieje, bo bez tego nic nie ruszysz

rafkup 04.12.2003 14:05

No, ale mam stery poinstalowane, probowalem roznyc hwersji do nForce'a2 i roznych BIOS'ow. NIC nie pomaga!
Soft do nagrywania widzi mi nagryware tylko, gdy ta pracuje w PIO! Dlaczego?
Jak nagrywam w PIO, to wykorzystanie proca 100% i muza spowalnia (ciagnie tak). A gdy nagrywalem w DMA bylo OK. Tyle ze teraz zaden soft nie widzi mi nagrywary, gdy ta w DMA pracuje :(

Podobnie jest z CD-ROM'em. Pracowal zawsze w UDMA, a teraz jedynie w MultiWordzie 2. MultiWord jest wolniejszy od UDMA. pod MultiWordem transfer mam gora do 5MB/s, gdy na UDMA kopiowal ok 7500KB/s (52x). Rozne softy wywalaja mi, ze moj CD-ROm dziala z max predkoscia 32x, a jest 52x Dzieje sie tak, bo dziala w MultoWird, a nie w UDMA. Ale dlaczego?

Dlaczego tak jest?
Przeciez kiedys dzialalo OK.

Niektorzy zaraz pewnie napisza, ze LG 52x nie dziala w UDMA, bo producent oszczedza na tym. Zgadza się, ale oszcedza na modelu CRD-8520b, ktory mozna nabyc za niecale 100zł. Ja mam model CRD-8521b, który na dzień dzisiejszy nie jest dostępny w Polsce, tylko za graicą. I on w pełni obsługuje UDMA. Wkoncu dałem za niego prawie 200zł!

esem 04.12.2003 16:51

Odinstaluj poprawnie sterowniki nForce2 v.3.13 i zainstaluj v. 2.45.
Wszystko będzie jak dawniej.

nimal 04.12.2003 16:56

rafkup przez gg pisal ze juz tak probowal
wszystkie mozliwe kombinacja byly - reinstalacje windy, inne napedy (pozyczone) tez tak sie zachowuja
na razie podejzana jest mobo - tym bardziej ze juz byla naprawiana

esem 04.12.2003 17:07

Spróbuj popracować bez kontrolera Promise.
Odinstaluj w menadżerze urządzeń sterowniki IDE, zresetuj komputer i pozwól aby winda znalazła urządzenia na nowo i sama zainstalowała sterowniki.

nimal 04.12.2003 17:10

tez juz bylo - naprawde rafkup zrobil chyba wszystko zanim tu sie zglosil ;)

esem 05.12.2003 06:31

Cytat:

Napisany przez nimal
tez juz bylo - naprawde rafkup zrobil chyba wszystko zanim tu sie zglosil ;)

A może jednak niech fizycznie usunie Promise? I zainstaluje winde bez promise podpinając napędy tak jak w książce jest napisane. Tego jeszcze nie było.

rafkup 07.12.2003 13:36

No właśnie to jest wina mobo.
Aktualnie pracuje na Abicie KT7A-RAID i zadnych problemow nie mam (po za tym, ze mi sie czasami nie chce komp wlaczyc - mobo kilkakrotnie serwisowana i wymieniany mostek poludniowy).

Co do tego wadliwego Epoksa 8RDA3+, to mobo mi "zmarla" :D


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:31.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.