Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   czy jest mozlliwe zeby program znisczyl ci dysk twardy. :3msie: (https://forum.cdrinfo.pl/f101/czy-jest-mozlliwe-zeby-program-znisczyl-ci-dysk-twardy-3msie-38592/)

nowygosc 22.08.2004 04:20

czy jest mozlliwe zeby program znisczyl ci dysk twardy. :3msie:
 
o

czero 22.08.2004 05:50

Wirus jest programem, wiec tak, jest to mozliwe ;).

gallus 22.08.2004 07:47

TAK.... :)
Pozdro ;)

szafran1988 22.08.2004 07:59

tak Sam tak mialem

KarolluZ 22.08.2004 08:17

Ja miałem kiedyś coś takiego, że dorwałem instalke jakiejś gierki i zacząłem ją instalować na C [za czasów windy89]. Jednka podczas instalowania odmieniło mi się i anulowałem. Potem tylko najechałem na katalog i wcisąłem SHIFT+DEL. Coś długo się katalog usuwał. A jak coś usuwam to patrze przy okazji jakie katalogi mu usuwał. I zaskoczyło mnie, że usuwał mi zawartość Program Files. Weszłem do tego katalogu i żeczywiście miałem tam to wszystko co w głównym C. Oczywiście scandisk wszystko naprawił ;)

yahol 22.08.2004 09:35

Czero, Szafran & Gallus - mozecie to mi przyblizyc i uzasadnic?
Uszkodzenie - jakie: mechaniczne czy elektryczne?
W jaki sposob?

Slyszalem wiele plotek, o Czarnobylu ktory jakoby uszkadzal MoBo, procki i inne czesci, ale nie spotkalem sie z efektami, jakos nikt ze znajomych ani nieznajomych nie potafil mi tych efektow pokazac i uzasadnic.
I w tym momencie poprosze o dowody.

Tak nawiasem: w kuchni zegar mi sie spieszy o 3 minuty na dobe, poradzcie, to jest skutkiem wirusa, czy wzrostu temperatury :D

epol 22.08.2004 09:44

Wątpie żeby wirus (lub jakieś inne badziewie) mógł zniszczy sprzęt komputerowy. CHoć wcześniej już wspomniany Czarnobyl podobno mial kasowac BIOSy i bodajże zawartość dysku twardego (ale sam dysk działał dobrze).

seoman 22.08.2004 10:18

Cytat:

Napisany przez epol
Wątpie żeby wirus (lub jakieś inne badziewie) mógł zniszczy sprzęt komputerowy. CHoć wcześniej już wspomniany Czarnobyl podobno mial kasowac BIOSy i bodajże zawartość dysku twardego (ale sam dysk działał dobrze).

czarnobyl kasował partycje na hdd oraz bios na płycie o ile była taka mozliwosc (niektore płyty gł. miały zworke lub opcie w biosie kóre uniemożliwiały zapis biosu)

a co do niszczenie - był taki program co odgrywał melodyjki na FDD, jak miałeś szczescie to ci naped sie nie uszkodził.
wiec teoretycznie można uszkodzic programe sprzet.

mozna poterotyzaowac -
1 zmiana napiecia lub obrotów wentylatora na procku
2 zmiana czestotliwosci taktowania grafiki
3 szybkie zmiany polozenia głowic w hdd i napedach cd

szafran1988 22.08.2004 10:49

Nie ma mowy aby plik uszkdzil sprzet mechanicznie ale uszkadza go w ten sposob ze nie dziala on juz tak jak powinien. Mozna powiedziec ze przyspiesza starzenie sie dysku. Czasem przez taki plik moze sie przepalic HDD

epol 22.08.2004 10:55

4 Dokonac Low FOrmat na nowym, sprawnym dysku

gallus 22.08.2004 11:18

Qmpel mial czarnobyla i uratowałago chyba ta zworka, ale dane z całego HDD poszy się je*** i bios został jedynie zresetowany, ale po wgraniu na nowo win'a komp działał.
-edit-
http://forum.cdrinfo.pl/showthread.php?t=38435]TUTAJ

Maciej 22.08.2004 11:43

Jedyne co wirus może zrobić z HDD to zaatakować boot-sektor. Wirus umieszcza swój kod w obszarze MBR (Master Boot Record) który nie jest aktualizowany podczas formatowanie. I dlatego wirus nie jest usuwany nawet po formacie dysku.

Możliwość usunięcia wirusa z tego obszaru to aktualizacja obszaru MBR
polecenie fdisk /mbr (czy jakoś tak ; niepamiętam dokładnie) )

nie wiem czy low-format aktualizuje ten obszar ...ale nie zalecam używania formatu low do nowych dysków ,po takim formacie dysk może okazać się nie sprawny. Dlatego tez usunięto z biosów płyt głównych tego polecenia.

cana 22.08.2004 12:17

@Maciej, mylisz się jest mozliwosc programowego zniszczenie procka (skrótowa mówiąc program działa w pętli i jedzi po jakimś rejestrze aż doprowadzi do przegrzania miejscowego struktury cpu i w konsekwencji do nieodwracalnego uszkodzenia procka) tak samo jest mozliwe uszkodzenie trwale hdd (można i mechanikę załatwić i elektronikę) nie mówiąc już o trywialnym w dobie wingrozowych wersji programow flashujących zamazaniu biosu
a co ll formatu to on był TYLKO dla hdd CHS a nie LBA (znów skrótowo wspołczesny dysk ma inną strukturę wewnętrzną niż pokazuje to na zewnatrz)
dlatego należy uzywać programów od producenta dysku do takiego formatu

yahol 22.08.2004 13:24

Cytat:

Napisany przez cana
@Maciej, mylisz się jest mozliwosc programowego zniszczenie procka

@Cana, ja tez nigdy nie twierdzilem, ze nie ma mozliwosci zniszczenia hardwaru programowo!
Ale zaznaczam:
-po to sa zabezpieczenia harwarowe aby do tego nie doposcic!
-nigdy sie z takim uszkodzeniem nie spotkalem.
-jezeli takie cos juz powstalo, to zawsze z winy uzytkownika.
-mozliwosc uszkodzenia HDD po lub w trakcie instalacji, lub przy deistalacji programu-nie wiem jak skomplikowanego - jest tak znikomo mala, ze moze nie byc brana pod uwage.
Jezeli juz - to zbieg okolicznosci!

Albo male, zielone, zlosliwe kurduple,- plegnie sie tego na potege :D

cana 22.08.2004 14:14

@Yahol, jak już jest pomysł (a wyczytalem to kiedyś w jakimśqartykule o militarnych zastosowaniach wirów ) to i jego implementacja tez jest mozliwa (np kod jest wstawiony w bios karty sieciowej i dokonuje sabotażu po otrzymaniu via net swojej sekwencji startowej lub w bios mobo) a co do hdd to moziwe jest takie wysterowanie mechaniki by padła duzo szybciej niż jest to zakładane


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.