Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   Opłaty za energie elektryczną, zmiana taryfy... czy warto. (https://forum.cdrinfo.pl/f5/oplaty-za-energie-elektryczna-zmiana-taryfy-czy-warto-53810/)

SIWYYY 28.06.2005 18:06

Opłaty za energie elektryczną, zmiana taryfy... czy warto.
 
Mam pytanie, czy warto zmieniać taryfę energetyczną z G11 na G12...
szczegółowy cennik tu; http://www.enion.pl/res/doc/taryfa_2005.pdf
str.48 tabelka 10.4.6
taryfa nocna w godzinach 23-7 i 13-15 razem 10h
Po krótce opowiem o swoich urządzeniach elektrycznych;
komputer- 24h/dobe
zmywarka- co dzień jeden cykl
zamrażarka-24h/dobe
lodówko-zamrażarka-24h/dobe
pralka- co dzień jeden cykl
telewizor- 2x4h/dobe
czajnik bezprzewodowy- 10cykli na dzień
żelazko- 4h/tydzień
odkurzacz- 40min/tydzień
mikrofala- raz dziennie cykl 2min
pozostałe tj, oświetlenie, radio, suszarka, maszynka do mięsa... nie za bardzo wiem jak podać-gospodarstwo 3 osobowe

Na niebiesko zaznaczyłem czynności które jestem w stanie wykonać w teńszych godzinach.

Czy są gdzieś w necie tz.kalkulatorki które mi to wyliczą ew. jak Wy korzystacie i co byście doradzili w tej sytuacji...

A i jeszcze jedno, jakbym chciał obliczyć samemu w miarę dokładnie to z jakiego wzoru liczę KWh.
I czy w tabelce opłat którą podałem do wyliczeń cenę za KWh podstawić tą z rubryki obrót, czy tą z przesyłanie i dystrybucja...

Wiem że pytania takie dość trywialne ale... proszę o pomoc :)

adbok 28.06.2005 20:22

mialem ta tansza taryfe i musze przyznac ze nie bylo az tak dobrze:( musialem z niej zrezygnowac bo gdy nie uzywalem elektroniki w wymienionych godzinach( 23-7 i 13-15)placilem wiecej niz za energie w taryfie drozszej:( i tak to bylo z taryfami.... to jest dobra rzecz NA WAKACJE!!!! (albo gdy jest duza rodzina i caly czas chodzi a to tv a to mikrofala a to swiatlo jakies inne sprzety):) bo wiadomi ze jak sie jakas rodzinka zjedzie to cos tam sie zawsze zaoszczedzi:)

grzeniu 28.06.2005 20:52

To wszystko zalezy ile masz urzadzen pozerajacych duzo pradu i czy mozesz je wlaczac w tanich godzinach. Pralke czy zmywarke mozna wlaczac np na noc, prasowac tez mozna wieczorem albo w tych 2 godzinach popoludniowych. Reszta wlacza sie sama losowo i tu nie masz wplywu. Gdybys mial bojler elektryczny, to wtedy dla niego samego warto, dokupisz tylko jakis programator czasowy.

Mialem kiedys te taryfe ale z weekendem, tzn od piatku wieczora do poniedzialku rana mialem tani prad plus normalne godziny, razem w tygodniu bylo chyba 108/168 godzin taniego pradu. Ogolnie fajna sprawa, zwlaszcza jak mialem bojler elektryczny, ale pozniej musialem przejsc na taryfe przemyslowa i sie skonczylo.

Jesli nie masz do wyboru taryfy z weekendem to na twoim miejscu nie zawracal bym sobie glowy. Oszczednosci ewentualne beda symboliczne albo zadne, a wkurzajace z czasem sie staje pilnowanie zeby wlaczac urzadzenia w tym rygorze godzinowym.

siwy_mw 28.06.2005 21:16

Tu masz kalkulatory Beskidzka Energetyka dzilaja tylko pod IE niestety, ale licza prawidlowo :piwo:

adbok 28.06.2005 21:29

no w moim przypadku to dochodzilo jeszcze kilka wiertarek:)szlifierki jakies pily no i spawarka...(nie liczac juz jakis innych uzadzej transformatorowych)

ro29 28.06.2005 21:58

Witam !
Z tego co wiem dwie taryfy, najbardziej się opłacają jak mamy ogrzewanie akumulacyjne - na energię elektrycznę - grzejemy wtedy gdy jest tańsza taryfa, a w pozostałym okresie piece oddają nam ciepło.
Ewentualnie, może się jeszcze opłacać, jakbyśmy mieli podgrzewacze do wody przepływowe - np. do prysznica - oczywiście pod warunkiem, że będziemy go brali po 23 i przed 7 rano.

W pozostałych przypadkach zysk może być bardzo mały - aczkolwiek dużo zależy od tego, jakie mamy urządzenia pracujące np. całą dobę. Pamiętaj, że w pozostałych 14 godzinach kwh kosztuje więcej - a wtedy pobierają ją np. komputer, lodówka, zamrażarka itd.. I jeszcze ważna kwestia - dodatkowo opłata stała jest też wyższa.
A tak podsumowując - przy tego typu wyliczeniach, należy zawsze mocno zwracać uwagę na urządzenia, które pobierają energię przez dłuższy okres nawet w mniejszej ilości - a tym bardziej przez całą dobę, niż na te, które pobierają jej znacznie więcej, ale pracują bardzo krótko.

I jeszcze w kwestii obliczeń - musisz dodać obie opłaty do siebie tzn. za obrót oraz przesył i dystrybucję - wtedy dopiero uzyskasz całkowitą opłatę za zużytą energię elektryczną (+ VAT - bo nie wiem, czy w tej tabeli jest uwzględniony - ale chyba nie ) .
I to możesz już mnożyć, przez moc danego urządzenia np. 1500 W

Miłych obliczeń

ro29

EDIT: - przyjrzałem się tym taryfom trochę dokładniej - i to może być nawet trochę opłacalne - bo co prawda masz normalnie kwh w sumie 3 gr drożej, ale przez 10 h masz 16,5 grosza taniej - to nawet na komputerze pracującum 24 h, może wyjść korzystnie, a także na lodówce czy zamrażarce.
Jak będziesz dodatkowo w tych godzinach prał, zmywał i odkurzał, to powienieneś mieć chyba mniejszy rachunek (mimo wyższych opłat stałych) - trzeba by to dobrze poprzeliczać ), ciekawe to, ciekawe.... ;)

obrus 29.06.2005 21:18

jak nie masz bojlerów, term bądź ogrzewania akumulacyjnego to nie warto mieć "dwóch" taryf

Air 30.06.2005 07:24

Ja mam dwie taryfy ponieważ mam ogrzewanie elektryczne(piece akumulacyjne), ale i tak jak zboże sie płaci. Powodzenia z włączaniem pralki na noc :piwo:

@adbok1 czy się zajmujesz ???

dfx1 30.06.2005 22:57

Polecam taryfę "G12 + pakiet na nocną taryfę przez 24/h w Soboty i Niedzielę i Święta" naprawdę warto, sam to mam i opłaty mi spadły, bo wszystkie energo-żrące urządzenia z całego tygodnia, to chodzą u mnie właśnie w soboty+niedziela cały dzień. :piwo:

Ormianin 01.07.2005 09:10

Ten pakiet G12 + weekendy jest ok, ale... koszt instalacji i zmiany licznika to czasem jest 150 zl i na wlasny koszt o ile sie nie myle... dochodzi wyzszy abonament


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 02:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.