Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Off topic (https://forum.cdrinfo.pl/f5/)
-   -   Gotowanie mleka (https://forum.cdrinfo.pl/f5/gotowanie-mleka-57334/)

IceManSpy 04.10.2005 21:38

Gotowanie mleka
 
Mam takie pytanie. Troche smieszne i od razu mowie ze chcialem ten temat. A wiec. Jak zrobic tzn jak zagotowac (w czym) mleko ale tak aby sie nie przypalilo?? Dodam ze dzieje sie to na plyeci a nie kuchence gazowej. Jest jakis sposob na to aby sie nie przypalilo??

Y@nkee_PL 04.10.2005 21:41

:haha:

Reetou 04.10.2005 21:45

Są w sprzedaży specjalne garnki do gotowania mleka - z podwójnymi ściankami i dnem. Przez otwór wlewa się pomiędzy te ścianki wodę i to ona nagrzewając się podgrzewa mleko. Nawet działa - skończyły się u mnie problemy z przypalonymi garnkami po gotowaniu mleka :D

ed hunter 04.10.2005 21:48

no więc tak:

moja babcia (ŚP) mówiła, że jak mleko jest tłuste, gęste, od krowy :O to na dno garnka wlać troszaczkę wody, chyba zagotować i lać na to mleko - dokładnie nie pamiętam, bo był rok '78 pewnie...

woitas 04.10.2005 21:49

jak można przypalić mleko :O
wystaczy popatrzeć i gdy zaczyna kipić, wyłączyć.
mam do tego wysoki i wąski garnek, więc problemów z tym nie mam :P
a tak poza tym, to kupuję mleko w kartonie i nie mam potrzeby jego gotowania.

Y@nkee_PL 04.10.2005 21:50

trochę się pośmiałem i teraz serio :P
jakby brakło tak specjalistycznego sprzętu to trzeba troche w MacGyvera się pobawić... ;)
2 garnuszki (jeden większy, drugi mniejszy) i taka podkładka pod gorące garnki, do większego garnuszka podkładeczke, na to mniejszy garnuszek, do większego woda, do mniejszego mleczko i jedziemy :)

IceManSpy 04.10.2005 22:06

Cytat:

Napisany przez Reetou
Są w sprzedaży specjalne garnki do gotowania mleka - z podwójnymi ściankami i dnem. Przez otwór wlewa się pomiędzy te ścianki wodę i to ona nagrzewając się podgrzewa mleko. Nawet działa - skończyły się u mnie problemy z przypalonymi garnkami po gotowaniu mleka :D

No wlasnie tak sie skonczylo. Nawet teflonowy garnek nic nie dal. Tylko ja sie zapytalem: jak ZAGOTOWAC?? nie podgrzac!!

Reetou 04.10.2005 22:52

Ale ono się, hmm, "gotuje". Nie kipi co prawda, nie przypala, ale jest ugotowane. Może tak:

Cytat z Wikipedii:

"Naczynie kuchenne, którego podwójne ścianki zawierają w sumie niezbyt dużą ilość wody w porównaniu z ilością podgrzewanego mleka. Mimo to, ta niewielka ilość wody zostaje doprowadzona do wrzenia dopiero po podniesieniu się całej dużej objętości mleka wewnątrz naczynia do temp. wrzenia wody. Rozwiązanie jest niezwykle korzystne z dwóch powodów: mleko nie przypala się i nie kipi, a mimo to jest "ugotowane" w znaczeniu zabicia znajdujących się w nim drobnoustrojów."

Pagerus 05.10.2005 07:39

Tematy na forum są coraz bardziej interesujące 8 )
A co do mleka - to ja jakimś cudem jeszcze nigdy nie przypaliłem... :)

IceManSpy 05.10.2005 07:41

Thx wszystkim za pomoc i male porady

Burak_PL 05.10.2005 08:09

Cytat:

Napisany przez Pagerus
Tematy na forum są coraz bardziej interesujące 8 )
A co do mleka - to ja jakimś cudem jeszcze nigdy nie przypaliłem... :)

też jeszcze nie przypaliłem :)

Ice porada nr 1

wlej do garnka i cały czas przy niemu stój :) nie przypalisz :)

porada nr 2

mleko z kartona i do mikrofalówki :)

andrzejj9 05.10.2005 08:17

Pewnie się powtórzę, ale u mnie wygląda to tak:

1) Najczęściej biorę zwykły garnet (rondelek.. no, może nie taki zwykły, bo Winstona z pokrywą tytanową za jakieś 300 złotych, ale w każdym razie bez żadnych podwójnych ścianek) i... po prostu gotuję ;) Bez przesady jeśli chodzi o moc, bo wtedy rzeczywiście się przypali, ale też nie na najsłabszym "ogniu" (również płyta ceramiczna) i gra.

2) Od niedawna kupiłem sobie właśnie specjalny garnek ze specjalnym dnem, gdzie wlewa się wodę. Nie jest to może rewelacja, ale sprawdza się dość dobrze, więc jest to dobry zakup. Cena - około 20 złotych, w supermarkecie powinieneś dostać taniej.

3) Można też, chociaż jest to lekko upierdliwe ;) nalać do większego garnka wody i do niego wstawić mniejszy z mlekiem. Ryzyko przypalenia maleje praktycznie do zera, ale trwa to dłużej i zużywa się sporo więcej energii.

4) Metoda polecana przez moją ciocię, ale nie testowana przeze mnie to nalanie trochę (ok. pół centymatra) wody na spód garnka. Nie wiem, co prawda, na jakiej zasadzie to działa, bo jak dla mnie to woda od razu wymiesza się z mlekiem (chyba, że jakieś reakcje chemiczne na to nie pozwalają), ale.. podobno działa :)


A tak w ogóle... to mleko jest niezdrowe ;)

yahol 05.10.2005 08:37

Stara metoda z lat, bodaj 40-50 :D (znam ze slyszenia) :D
-na dno garnka kladlo sie taki metalowy(zeliwny - w kazdym razie ciezki) kawalek metalu (lakierowany, albo malowany).
Mleko sie nie przypalalo i nie kipialo. Serio.
Moja babcia jeszcze uzywala czegos takiego, chyba na poczatku lat 70.
Te przepisy wyzej, to gotowanie mleka na parze :)

ed hunter 05.10.2005 09:01

dajcie spoka z tym gotowaniem mleka ;)

z mleka to ja lubię śmietankę do kawy i kefir z rana - jak mam syndrom dnia poprzedniego

:P

andrzejj9 05.10.2005 09:09

Cytat:

Napisany przez ed hunter
dajcie spoka z tym gotowaniem mleka ;)

z mleka to ja lubię śmietankę do kawy i kefir z rana - jak mam syndrom dnia poprzedniego

:P

A próbowałeś kiedyś mleka z masłem i miodem? :) Może na kaca najlepsze nie jest (chociaż nie wykluczam ;) ), ale na lekki katar, przeziębienie czy grypę idealne :)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 19:44.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.