Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   Scenarist - usuwanie zakłóceń w sygnale Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/scenarist-usuwanie-zaklocen-sygnale-video-59527/)

Liar 07.12.2005 09:45

Scenarist - usuwanie zakłóceń w sygnale Video
 
Najpierw napiszę o co mi chodzi.
Pełny sygnał Pal 768 x 576 po przegraniu z kasety VHS do komputera lub na stacjonarny Recorder DVD powoduje charakterystyczną, postrzępioną, dolną poziomą krawędź obrazu. Myślę, że wiecie o o co chodzi.
Nie dokońca wiem dlaczego tak się dzieje, ale na pewno taki sam efekt mamy na TV podczas oglądania. Wiem, że można sie tym nie przejmować, ponieważ i tak jest to poza ekranem, ale kiedyś może przesiądę się na coś lepszego niż Tv 4:3. No i właśnie. Wydaje mi się, że na Tv LCD, Plazma, lub nawet nowoczesnych telewizorach kineskopowych panoramicznych to zakłócenie będzie widoczne. Temat wątku zaczyna się (jak zwykle u mnie) od Scenarista, gdyż częściowe rozwiązanie tego problemu robiłem właśnie pod tym programem. Oto ono.
Zdjąłem jedną klatkę z zakłóconego sygnału Video i wczytałem do dowolnego programu graficznego. Na wszystkie krawędzie nałożyłem zakrywające zakłócenia paski przez co powstała na około ramka. Wywaliłem obrazek i została sama ramka na białym tle. Z zachowaniem parametryzacji kolorów zapisałem tę ramkę jako .bmp. Wgrałem ją do Scenarista (do tracka z postrzępionym sygnałem video) jako Subpicture Forced. Ustawiłem kolor czarny i ramka całkiem ładnie przykryła wszystkie zakłócenia.
I co najdziwniejsze to działa. Przynajmniej na komputerowym odtwarzaczu.
Dlaczego o tym wszystkim piszę ?
Bo ciekaw jestem jak to zachowa się na "lepszym" TV. Na swoim staruszku 4:3 nawet nie próbuję, bo i tak nic nie zobaczę (Overscan).
Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Pewnie, że można dowolna ramkę "wszyć" do sygnału, ale bez przekodowania się nie odbędzie. A może są na to inne pomysły. Podzielcie się uwagami.

Pozdrawiam.

1stwasp 07.12.2005 12:20

Ja to robię zawsze tak:

Po pierwsze do zgrania materiału z VHS używam kamerę DV...
Po wejściu AV kamery przechwytuję obraz i dźwięk na taśmę a potem przechwytuję to na dysk kompa przez Premiere.
Jak potrzebuję to mała bezstratna obróbka - przycięcia, jakieś napisy inne pierdoły...
Potem kodowanie w TMPGEnc do MPEG2 - mozna spokojnie skorzystać z zaszytych filtrów TMPGEnc - noise reduction, ghost reduction, color / saturation / contrast correction i jest tam jeszcze filtr do poprawiania krawędzi.
Ustawienia różne w zależności od materiału - oczywiście również gama filtrów zależna od materiału.
Cudów oczywiście nie da się zrobić - wszak to VHS - ale delikatną poprawę widać...
Jak są krawędzie pofalowane to można w Premiere założyć na to gustowną kaszetę (czyli ukryć to pod czarnymi paskami) i tyle...
Tych krawędzi nie da się wyprostować - tzn. są jakieś pluginy ale nie polecam.
Efekt pofalowanych krawędzi zazwyczaj bierze się z taśmy, która jest z jednej strony poząbkowana, lub z nieprawidłowości mechanizmu przesuwu taśmy, lub brudnych / uszkodzonych głowic.
Jeszcze dobra rada - jeżeli bierzesz do skopiowania taśmę VHS, która ileś lat (niewiadomo ile) gdzieś leżała i niewiadomo w jakich warunkach to ZAWSZE przeiwń ją przed odtwarzaniem w te i we wte - będzie znacznie lepiej mechanicznie się odtwarzać. Ta uwaga dotyczy zresztą każdych taśm które są długo przechowywane bez odtwarzania jak i taśm całkiem nowych tyle co wyjętych z pudełka...
Oczywiście krawędzie te będzie widać w ekranach LCD i innych monitorach o rozdzielczościach 720x576 - jeżeli dolna rozdzielczość bedzie 480 (znaczna większość sprzedwanych u nas tzw. "lepszych monitorów") to jest szansa, że się ukryje...
To tyle ode mnie

Pozdrawiam!

Liar 07.12.2005 13:01

Oczywiście, że można zrobić to tak jak opisujesz.
W Vegas Video jest np. sprytny filtr (Border), który robi ładną otoczkę w kolorze jaki spobie wymyślimy.
Również używam TMPGEnc, którego jadną z wielu zalet jest fakt, iż przyjmuje do kompresji strumień video 768x576 w przeciwieństwie do CCE, którego zresztą też używam. Chodziło mi natomiast o to aby taka ramka na około została wstawiona bez ponownej kompresji, dlatego gdybyś mógł wyrazić swoją opinię na ten temat sposobu, który zaproponowałem.

Pozdrawiam choinkowo...

1stwasp 07.12.2005 13:06

Zdaje się, że o tym pisałem :)
Przechwytujesz w Premiere (tudzież w Vegas) wstawiasz kaszetę (ramki) w Premiere tudzież w Vegas i renderujesz materiał z powrotem na dysk jako DV AVI.
Ta operacja nie powoduje ŻADNYCH STRAT w strumieniu AVI DV (oprócz tych związanych z przykryciem krawędzi :) )
Potem taki materiał wprowadzasz do kodera...

Pozdrawiam!

[EDITED]
A w odniesieniu do tego pomysłu ze Scenaristem i tym subtitlem - to jest on OK, tylko jak dla mnie to trochę nieelegancki technicznie.
Gdyż to nie rozwiązuje problemu tylko go maskuje - strumień video niesie tą nadmiarową informację, mało tego - to falowanie krawędzi generuje spory ruch w obrazie - założe się że koder wiele swojej siły wkłada w tę część niepotrzebnego obrazu - czyli produkuje ogromną ilość pary, która miast poruszać maszynę idzie w gwidek...
Jakkolwiek efekt końcowy widziany na obrazie jest OK.
Ja bym jedank to wyciął tak jak pisałem i pozwoliłbym skupić się koderowi na alokowaniu bitrate w widzialny obraz a nie w maskowane krawędzie...
To moja prywatna opinia jest... jak piszę efekt uzyskany w Twój chytry sposób jest równie dobry :)

Liar 07.12.2005 13:22

Chyba się nie zrozumieliśmy. Powinienem zaznaczyć, że mój materiał to nie format DV tylko MPEG2 nagrany na stacjonarnym urządzeniu. I teraz jest kilka możliwości. Zignorować krawędzie, które i tak są poza ekranem, przekodować to wszystko jeszcze raz (nie warto) zakładając filtr "ramkowy" lub nałożyć przy authoringu ramkę jako subpicture Forced.
Do tago ostatniego właśnie sposobu prosiłbym o ustosunkowanie się.
Czy to ma sens ?

Pozdrawiam...

1stwasp 07.12.2005 13:28

No trochę tak...
Ja się rozpisałem jak mamy przechwycony AVI z taśmy VHS, a Ty od razu przechwytujesz do MPEG2...
Nie wiem czym to robisz - ja nigdy tego nie robiłem w ten sposób - ale może warto znaleźć program, który przy przechwytywaniu może ustawić cropping, czyli na atepie przechwytywania do MPEG2 przechwyci obraz w mniejszej rozdzielczości - pomniejszonej o ucięty pofalowany kawałek obrazu.
Wtedy wprowadzasz to do Scenarista po przepatchowaniu w DVDPatcherze i po authoringu przepatchowujesz ponownie - i wszystko powinno działać...
http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dvb2dvd/strona6.php podobnie jak tu...

Pozdrawiam!

Liar 07.12.2005 13:37

Żadnej tajemnicy z przechwytywania do MPEG2 nie robię. W końcu żadna to filozofia mając dostępny Stacjonarny Recorder DVD podłączyć cokolwiek i mieć gotowy, cyfrowy materiał z którym można zrobić prawie co się chce. Muszę uczciwie przyznać (a wymagania mam spore), że jakość jest co najmniej tak dobra jak z VHS. Piszę "co najmniej", gdyż zanim sygnał trafi na krążek, to przez parę filtrów znajdujących się w nagrywarce po drodze przechodzi.

Pozdrawiam...

1stwasp 07.12.2005 13:49

No to ze stacjonarnym recorderem nic nie poradzisz...
Pozostaje podejście przechwycenia do kompa (o którym też pisałeś w początkowym poście) i wtedy mozna uniknąć przechwycenia tej krawędzi...
W każdym innym przypadku możesz to spokojnie zamaskować napisem - to jest jak wspominałem chytry pomysł, dający wizualnie te same efekty co zrobienie tego inaczej.
Tak czy siak oglądający tej krawędzi nie zobaczy.
Zastanawiam się tylko nad jednym - żeby to miało ręce i nogi to powinieneś maskować i dół i niestety górę też... Jak zamaskujesz tylko dół to będzie wyglądało, że obraz jest nienaturalnie podniesiony do góry.
Przy obróbce kompem można usunąć tylko dół i scenatrować obraz lub na etapie kodowania wymusić full screen...
W tym konkretnym przypadku (pofalowany dół obrazu) ja bym jednak powalczył na kompie żeby to wywalić w diabły, w każdym innym przypadku jestem pewien że Twój stacjonarny rekorder będzie idealny to tego typu przechwytywania...

Pozdrawiam!

Liar 07.12.2005 14:22

Oczywiście, że się z Tobą zgadzam odnośnie maskowania. za pomocą Subpicture można zamaskować nie tylko dół i górę, ale jeszcze boki. Ładnie to wygląda w ramce - jak na obrazku :)

Pozdrawiam...

1stwasp 07.12.2005 14:59

:) jasne ...
Szkoda tylko, że o ile zamaskuje się dół to jest OK, ale górę to trochę nie OK - ona jest w porządku i w ten prosty sposób tracimy część obrazu, która jest dobra i niesie ze sobą jakieś informacje...

Stawiam jednak na przechwytywanie komputerowe i delikatną obróbkę w tym konkretnym przypadku...

Pozdrawiam :)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:07.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.