Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   Jak rozpętałem II WŚ DVD - problem (https://forum.cdrinfo.pl/f13/jak-rozpetalem-ii-ws-dvd-problem-60762/)

SyMiLiOn 07.01.2006 11:38

Jak rozpętałem II WŚ DVD - problem
 
Film na DVD w odtwarzaczu stacjonarnym (telewizor4:3) jest odtwarzany z poobcinanymi bokami i rozciągnięty w pionie. Taki efekt miałem na dwóch odtwarzaczach (Viva i LG), a na trzecim (Grundig) było ok. Przyczyną takiego efektu jest zapewne sam film, a dokładnie parametr rozdzielczości SDE (Sequence Display Extension) zapisany w samych vob-ach i jest ustawiony na 540 x 576, rozdzielczość filmu jest standartowa jak na DVD - 720 x 576.
Ciekawe jest to że w innych filmach DVD parametr SDE nie występuje.
Nie jestem pewien czy to SDE tak naprawdę wywołuje ten niechciany efekt, jest to moje przypuszczenie.
Czy może ktoś zetknął się z takim efektem w "Jak rozpętałem II WŚ" lub innym i czy jest na to lekarstwo ?

Pozdrowienia, SyMiLiOn

Reetou 07.01.2006 11:47

Przestaw w setupie odtwarzacza sposób wyświetlania z 4:3 Pan-scan, na 4:3 Letterbox - powinno pomóc ;)

SyMiLiOn 07.01.2006 12:19

Wszystkie opcje w odtwarzaczach już przerabiałem :(

1stwasp 07.01.2006 12:36

Ja się obawiam (choć nie wiem jak dokładnie zauthoringowany jest film), że tak może być.
Jak sam napisałeś rozdzielczość DVD Video to 720x576 (704x576) a każda inna może się zachowywać inaczej w zależnosci od typu odtwarzacza DVD Video, to oznacza, że albo DVD będzie na tyle inteligentne, że będzie wiedziało, żeby sygnał "rozciągnąć" albo wypuści go tak jak jest...
Wtedy nic na to nie poradzisz - chyba, że zmienisz odtwarzacz...

Zerknij np. tu:
http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dvb2dvd/strona5.php
i na następną stronę:
http://www.cdrinfo.pl/artykuly/dvb2dvd/strona6.php

Pozdrawiam!

SyMiLiOn 07.01.2006 13:25

Pytanie, co to jest to "Sequence Display Extension", GSpot tylko w tym filmie wykrył mi ten parametr i tylko z tym filmem mam problem. Jest jeszcze jedno info z GSpot dotyczących kodeka MPEG-2, a mianowicie wykryte I470. Wszystko to jest tylko w plikach .vob , żadne .ifo nie ma o tym wpisów, szczególnie o tym SDE = 540x576
Do tej pory nie zagłębiałem się tak mocno w parametry kompresji DVD.
Ups, zawsze jest ten pierwszy raz :)

Dzięki za podpowiedzi
Pozdrawiam, SyMiLiOn

1stwasp 07.01.2006 14:27

W skrócie:

Strumień MPEG2 zawiera tzw. Sequence Header Code - czyli nagłówek. Opisuje on rozdzielczość pionową i poziomą, format obrazu, fps, itp.
Każda sekwencja wideo strumienia MPEG2 jest poprzedzona SDE - Sequence Display Extension - opisującą również rozdzielczość pionową i poziomą danej sekwencji video.

Z dokumentacji MPE2 wynika, że dane w SDE nie powinny być brane pod uwagę w procesie dekodowania obrazu - te dane są bardziej informacjne i powinny być pomijane.

Dekoder video powinien brać dane z SHC - ale zdarza się, że część sprzętu pomimo sprawdzenia SHC niestety sprawdza też SDE i na podstawie tych wpisów próbuje wyświetlić obraz.

To skutkuje tym, że mimo prawidłowego wpisu w SHC obraz dekodowany jest źle - tak zapewne jest w Twoim przypadku.

Bardzo dużo odtwarzaczy Pioneera ma tą przypadłość.

Należy powiedzieć jednoznacznie, że jest to błąd interpretacji po stronie odtwarzacza DVD Video. Po prostu sugeruje się złymi danymi co niezgodne jest ze specyfikacją odczytu obrazu MPEG2.

Co z tego wynika - to że jedyną radą na fabrycznie wydaną płytę z dziwacznymi wpisami w SDE jest zmiana odtwarzacza DVD video na inny model bardziej zgodny ze specyfikacją - sorry ale to jest jedyna droga.

Inną jest zrobienie kopii płyty i poprawienie / wykasowanie złych wpisów w SDE. DVD Patcher powinien to zrobić - poprawić wpisy w VOB bez reenkodowania. Na pewno robi to ProjektX ale tu musisz rozmuksować strumienie i zmuksować na powrót.
Pewnie jeszcze są jakieś inne rewritery nagłówków MPEG2, które to potrafią.

Pozdrawiam!

SyMiLiOn 07.01.2006 18:44

BIG THX 1stwasp za fachowy wykład :)
Jeszcze trochę praktycznych doświadczeń na filmie i może się uda, a jak nie to zawsze troszkę wiedzy przybędzie :)

Pozdrowionka, SyMiLiOn

SyMiLiOn 07.01.2006 20:50

Potwierdzam, SDE jest przyczyną błędnego wyświetlania. ProjectX załatwia sprawę. Sporo pracy, ale dla tego filmu warto :)
Na razie zrobiłem doświadczenie na jednym vob-ie, rezultat rewelacja :) :) :)
1stwasp jesteś WIELKI !!!

SyMiLiOn

SyMiLiOn 07.01.2006 21:20

Jeszcze jedno pytanko do 1stwasp, jak w ProjectX ustawić aby subtitle było eksportowane do formatu np. SUB, w PreSettings>Subtitle jest funkcja eksportu, tylko nie wiem jak to uruchomić ??

1stwasp 07.01.2006 21:52

Bardzo mie cieszy, że pomogło :)

Subtitle z VOBów to akurat proponuję Ci wyjąć czym innym...
ProjektX jest zoptymalizowany do wyciągania napisów z plików DVB.

Zależnie od programu, którym to później multipleksujesz.
Może to być, np. VobSub.

Z ciekawości - to jest polski film - ma jakieś subtitle?

Pozdrawiam!

SyMiLiOn 07.01.2006 22:08

"Jak rozpętałem II wojnę światową" to oczywiście jak najbardziej polski film :) , tyle że ma wiele dialogów nie polsko języcznych i w tych momentach przydają się tłumaczenia.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.