Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   dv do dvd kiepska jakosc (https://forum.cdrinfo.pl/f13/dv-dvd-kiepska-jakosc-62679/)

xxlgreg 22.02.2006 14:59

dv do dvd kiepska jakosc
 
W wstepie chcialbym powitac wszystkich, to moj pierwszy post wiec prosze o wyrozumialosc.
Opisze krotko w czym problem.
Zgralem material z kamery dv material na dysk za pomoca Scenalyzer 2.1.
Rozumiem ze otrzymalem material (RAW) bez kompresji z interlacem (zdecydowalem sie ze pozbede sie go pozniej).
Zmontowalem film w programie, ULEAD VIDEO EDITOR 7.0 z Pakietu UleadMedia Studio 7.0 wybierajac w projekcie DV - PAL, 25fps, Audio 48kHz.
Tam tez pozbylem sie interlace`u. Zapislaem material wyjsciowy jako avi (720*576, 4:3, 25fps, DV Video Encoder --type 1. DV Audio PA 48000kHz).
Rozumiem ze powstal mi plik NIE skompresowany zadnym kodekiem z usunietym przeplotem. Otrzymalem plik 9 GB okolo 30 minut filmu.
Pozniej wykorzystalem Ulead MOvie DVD Factory 2. Do projektu dodalem otrzymany plik. JAko wynik mialem otrzymac dvd (opcje pliku wyjsciowego ustawilem wszedzie na MAXA, bitrate video 8000 kbs variable).
NO i zaczely sie schody. Plik wyjsciowy avi byl w mocno satysfakcjonujacej jakosci a dvd (okolo 1,5 gb) wyszlo MOCNO nie fajne. Pomijajac widoczne rozmycie obrazu pojawily sie smieci w postaci kolorowych kropek.
Postanowilem sie przeniesc na inny program a mianowicie Sonic (nie pamietam w jakiej wersji). Tam tez ustawienia byly na maksa. NIestety efekt byl taki sam.
Stwierdzilem ze tak musi byc.
Ale o zgrozo w moje rece trafila plyta z tej samej imprezy nagrywana przez kogos innego i zmontowana przez kogos innego. KIedy zobaczylem plyte dvd usiadlem z wrazenia. Otoz na jego plycie dvd jakosc obrazu byla taka sama jak na moim finalnym RAW`ie. Co ja zle robie?
Bede wdzieczny za kazda nawet najmniejsa porade.
Pozdrawiam
Grzesiek

Arepo 22.02.2006 16:00

Witam na forum.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Rozumiem ze otrzymalem material (RAW) bez kompresji z interlacem.

Nie, ten materiał jest skompresowany kodekiem DV (Digital Video), który stosują kamery cyfrowe. Kompresja jest rzędu 1:5 w stosunku do filmu całkowicie bez kompresji. Użycie tego kodeka, nie przeszkadza jednak w dowolnej (łatwej) obróbce takiego materiału. Co do interlacu to masz rację - wystepuje.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Tam tez pozbylem sie interlace`u. Zapislaem material wyjsciowy jako avi (720*576, 4:3, 25fps, DV Video Encoder --type 1. DV Audio PA 48000kHz).
Rozumiem ze powstal mi plik NIE skompresowany zadnym kodekiem z usunietym przeplotem.

Błąd, nie należy usuwać przeplotu z filmów zgranych z kamery DV. Na zwykłym telewizorze jest on niewidoczny, a na komputerze większość programów do oglądania DVD usuwa go automatycznie.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Plik wyjsciowy avi byl w mocno satysfakcjonujacej jakosci a dvd (okolo 1,5 gb) wyszlo MOCNO nie fajne. Pomijajac widoczne rozmycie obrazu pojawily sie smieci w postaci kolorowych kropek.

Rozmycie to skutek usunięcia przeplotu, zakłócenia są pewnie przyczyną złej konfiguracji kodeka mpeg-2.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Postanowilem sie przeniesc na inny program a mianowicie Sonic (nie pamietam w jakiej wersji). Tam tez ustawienia byly na maksa. NIestety efekt byl taki sam.
Stwierdzilem ze tak musi byc.

Powinienneś stosować kompresję wieloprzebiegową w zależności od tego na co pozwala kodek. Do kompresji materiału DV najlepszy jest CCE (Cinema Craft Encoder), ale to aplikacja płatna. Jest on jednak stworzony do tego celu perfekcyjnie. Właściwie nic nie trzeba ustawiać poza bitrate-m. Dla lepszego efektu stosuj co najmniej 3 przebiegi. Bardzo dobre efekty daje również użycie TMPGEnc , wersja testowa (30 dni) jest TU.

Przeglądnij te strony :
strona1
strona2

Na koniec dodam, że z materiału DV można uzyskać pliki mpeg-2 w bardzo dobrej jakości (przy poprawnych wszystkich ustawieniach kodeka), dlatego musisz wszystko posprawdzać i odnaleźć błąd.

pozdrawiam

Dziadeczek 22.02.2006 21:43

Arepo - jestem pod wrażeniem!!! Gratuluję wiedzy w temacie, życzliwości - objawiającej się wskazaniem znakomitych odnośników i braku zniecierpliwienia. Ludzie o takiej właśnie mentalności są ozdobą tego forum. Jestem dyletantem ale już kilka razy doświadczyłem pomocy od doświadczonych Kolegów (przez bardzo duże K). Sam z tego postu wiele wyniosłem. Pozdrowienia i ukłony.

xxlgreg 22.02.2006 22:21

Oczywiscie na sam poczatek WIELKIE dzieki za odpowiedz.

Cytat:

Napisany przez Arepo
Błąd, nie należy usuwać przeplotu z filmów zgranych z kamery DV. Na zwykłym telewizorze jest on niewidoczny, a na komputerze większość programów do oglądania DVD usuwa go automatycznie

Ok, a jak wytlumaczyc ze w wynikowym raw`ie odtwarzajac plik avi za pomoca np power dvd jest mocno widoczny przeplot?

Cytat:

Napisany przez Arepo
Powinienneś stosować kompresję wieloprzebiegową w zależności od tego na co pozwala kodek. Do kompresji materiału DV najlepszy jest CCE (Cinema Craft Encoder), ale to aplikacja płatna. Jest on jednak stworzony do tego celu perfekcyjnie. Właściwie nic nie trzeba ustawiać poza bitrate-m. Dla lepszego efektu stosuj co najmniej 3 przebiegi. Bardzo dobre efekty daje również użycie TMPGEnc , wersja testowa (30 dni)...

Ok z tym ze tak jak zauwazyleś jestm mocno początkującym i przy przerobieniu jednego avi moze i dalbym sobie rade za pomoca opisywanych na podanych przez Ciebie stronach sposobów.
Ale w zasadzie mam 5 klipow po 6 minut i opisane przezemnie programy w latwy sposob pozwalaja uzyskac zadowalajaca strukure plyty dvd z menu.

I jeszcze jedno, troszeczke jestem zagubiony jesli chodzi o formaty.
Po konwersji CCE otrzymam *mpg lub *mpv a jak sie to ma do vob`ow ktore zajduja sie na plycie dvd.
Czy ja dobrze rozumiem ze caly proces dzieli sie na takie etapy:
1. zrzuty kamera->komp dv np. scenalyzer
2. obrobka dv->avi (dv) np. Ulead Video Studio
3. konwersja avi(dv)->mpv lub mpg + avi->audio (?) CCE
4. authoring mpv+audio->DVD
Myslalem ze progam typu Sonic pozwala pominac punkt 3 (przeciez w projekcie podaje sie parametry formatu DVD )
Czyz nie tak?
A co do zlych ustawien w programach typu Sonic to ciezko tam cos zle ustawic gdyz sa tam schematy ktore sie wybiera i one dobieraja odpowiednie parametry. Za kazdym razem wybieralem opcje "Najlepsza jakosc".
I jeszcze jedno czy to jest rownoznaczne z paramterami kodeka mpeg2?

sobrus 22.02.2006 23:05

tak jak napisal Arepo za zadne skarby nie usuwaj interlace. Efekt wyjsciowy bedzie tragiczny. Kamery nagrywaja 50 obrazow na sekunde upchane do 25 klatek (na tej samej zasadzie konsole do gier wyswietlaja 50 "klatek" na sekunde w systemie PAL) . Jezeli zrobisz deinterlace obraz bedzie nieprzyjemnie przycinal (ogladanie takiego filmu na TV jest denerwujace).

Do kompresji AVI do MPEG2 polecam HC Enc. To nowy darmowy encoder jakosciowo porownywalny z CCE (to nie zart, na pewno jest lepszy i duzo szybszy od tmpgenc). Niestety jest to encoder tylko video (tworzy pliki mpv lub jak kto woli m2v, do kompresji audio mozna uzyc np QuEnc, ktory jest chyba jedynym darmowym programem ktory oprocz MP2 oferuje kompresje AC3).
Co wiecej zeby go uzyc (zarowno HC jak i QuEnc) bedziesz musial zainstalowac (rowniez darmowego) AviSynth i napisac prosty skrypt avs. Moze troche wiecej zachodu ale moim zdaniem oplaca sie. Poza tym AviSynth daje duzo roznych mozliwosci w zakresie obrobki obrazu (filtrowanie itp).
Mimo ze brzmi to troche skomplikowanie jest bardzo proste, sprowadza sie do zainstalowania Avisyntha oraz HC. Sam skrypt wyglada w najprostszej wersji mniej wiecej tak :

AviSource("nazwa_pliku.avi")
ConvertToYV12()

(druga linijka jest wymagana przez HCenc, po prostu nie przyjmuje on danych w innym formacie)

Taki plik otwierasz w HC lub QuEncu.
Sam encoder jest banalny w obsludze. Mozna np z gory narzucic wielkosc pliku wynikowego, (wygodne! w dodatku dokladnie dziala :) ).

Co do Twoich pytan to chyba masz racje (co do 2 pierwszych punktow pewnien nie jestem bo mam kamere Video8 a nie DV). Konwersji do MPEG pominac sie nie da (bo przeciez to wlasnie ma byc nagrane na DVD).

Natomiast zastanawiam sie czy nie moznaby pominac konwersji do AVI. Czy pliki DV mozna odtworzyc media playerem? Jesli tak to skrypt AviSynth

DirectShowSource("nazwa_pliku_dv")
ConvertToYV12()

Moglby od razu skonwertowac DV do MPEG2 (przy pomocy HC).

A, i nie zapomnij ustawic "interlaced" w encoderze MPEG2. :)
btw 8000kbit/s nie jest maksymalna wartoscia dla DVD (choc nie wiem czemu wiekszosc programow uznaje ze tak jest). Wg specyfikacji DVD-Video maksymalne bitrate dla samego tylko video wynosi 9800kbit/s. Sprawdzalem na moim starym stacjonarnym DVD - dziala.


Mysle ze wine za zla jakosc obrazu moze ponosic wlasnie slaby encoder MPEG2. Niedawno sciagnalem sobie demo jakiejs aplikacji Ulead (chyba wlasnie moviefactory, w kazdym razie mialo wbudowany authoring i wypalanie plyt DVD). Efekt byl rzeczywiscie KOSZMARNY.

Arepo 23.02.2006 00:21

@Dziadeczek - dzięki za uznanie :)

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Oczywiscie na sam poczatek WIELKIE dzieki za odpowiedz.

Nie ma sprawy :).

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Ok, a jak wytlumaczyc ze w wynikowym raw`ie odtwarzajac plik avi za pomoca np power dvd jest mocno widoczny przeplot?

Oglądając film zrzucony z kamery, dekodowaniem obrazu zajmuje się kodek DV, najczęściej ten z DirectX, czyli DV Video Decoder. Nie ma w nim opcji usuwania przeplotu, więc w czym byś go nie odtworzył zawsze go zobaczysz. Jeśli tak bardzo Ci on przeszkadza zainstaluj filtry ffdshow, w konfiguracji kodeków (zobacz TO - ostatni rysunek) przy pozycji DV wybierz libavcodec i dodatkowo uruchom filtr zdejmujący interlace. PowerDVD to z kolei kombajn do zachowania najlepszej jakości przy materiale zakodowanym w mpeg-2 i po zamianie na ten format z DV nie będzie już tego rodzaju problemów.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
I jeszcze jedno, troszeczke jestem zagubiony jesli chodzi o formaty.
Po konwersji CCE otrzymam *mpg lub *mpv a jak sie to ma do vob`ow ktore zajduja sie na plycie dvd.

vob-y mogą zawierać wiele ścieżek audio w różnych formatach (*.mp2, *.ac3, *.dts), oraz napisy ...

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Czy ja dobrze rozumiem ze caly proces dzieli sie na takie etapy:
1. zrzuty kamera->komp dv np. scenalyzer
2. obrobka dv->avi (dv) np. Ulead Video Studio
3. konwersja avi(dv)->mpv lub mpg + avi->audio (?) CCE
4. authoring mpv+audio->DVD

1 - TAK
2 - prawie TAK, prawie bo film zakodowany w DV to również avi (format *.avi jest multiformatem), czyli ten punkt należy rozumieć jako wprowadzenie zmian (powiedzmy cięcia, przejścia itp.) i zapis w niezmienionej postaci jeśli chodzi o format kompresji
3 - TAK, audio w filmie z kamery jest w formacie wav (48 kHz, 16 bit, stereo) i najczęściej jest kodowane do *.ac3 2.0 lub *.mp2
4 - TAK

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Myslalem ze progam typu Sonic pozwala pominac punkt 3 (przeciez w projekcie podaje sie parametry formatu DVD )
Czyz nie tak?

Niestety pominięcie tego punktu jest niemożliwe, gdyż nie nastąpiłaby rekompresja do formatu zgodnego z DVD, czyli dla strumienia video naturalnie mpeg-2.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
A co do zlych ustawien w programach typu Sonic to ciezko tam cos zle ustawic gdyz sa tam schematy ktore sie wybiera i one dobieraja odpowiednie parametry. Za kazdym razem wybieralem opcje "Najlepsza jakosc".
I jeszcze jedno czy to jest rownoznaczne z paramterami kodeka mpeg2?

Nie używałem nigdy tego programu więc nie mogę się wypowiedzieć.

Cytat:

Napisany przez sobrus
A, i nie zapomnij ustawic "interlaced" w encoderze MPEG2. :)

Dodam jeszcze, że przy ustawieniach związanych z interlace-m należy podać również prawidłową kolejność wyświetlania półobrazów. Dla materiału z kamery DV prawidłowa opcja to Bottom Fields First (lub Even Fields). Jeśli się tego nie zrobi obraz na telewizorze będzie się nieprzyjemnie szarpał przy szybkich scenach. Efekt ten nie wystąpi przy oglądaniu filmu na komputerze.

pozdrawiam

xxlgreg 23.02.2006 08:41

Cytat:

Napisany przez Arepo
Nie używałem nigdy tego programu więc nie mogę się wypowiedzieć.

Ale takie schematy sa chyba w kazdym programie (wspomnanny Sonic, UleadMovie FActory). A mozesz mi podpowiedziec jakiego używasz narzędzia do authoringu?

Cytat:

Napisany przez Arepo

Dodam jeszcze, że przy ustawieniach związanych z interlace-m należy podać również prawidłową kolejność wyświetlania półobrazów. Dla materiału z kamery DV prawidłowa opcja to Bottom Fields First (lub Even Fields). Jeśli się tego nie zrobi obraz na telewizorze będzie się nieprzyjemnie szarpał przy szybkich scenach. Efekt ten nie wystąpi przy oglądaniu filmu na komputerze.
pozdrawiam

Rozumiem ze te rzeczy nalezy ustawic w etapie trzecim czyli w czasie kodowania za pomoca CCE lub wspomnianego przez Sobusa HC Enc?

Zeby uscislic
DV (*.avi)->mpeg2 (*.mpg za pomoca CCE lub HC Enc)->DVD (jakiekolwiek narzedzie do authoringu)?

PS. JESTESCIE WIELCY!!!

PIOTR34 23.02.2006 09:36

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Zeby uscislic
DV (*.avi)->mpeg2 (*.mpg za pomoca CCE lub HC Enc)->DVD (jakiekolwiek narzedzie do authoringu)?

CCE nie za dobrze radzi sobie z przeplotem, przeczytaj ten temat --> TU, a szczególnie wypowiedzi @1stwasp spróbuj ten materiał przerobić w/g tego poradnika --> TU

ksviper 23.02.2006 10:46

A ja robiłem tak: zrzucałem film z kamery na dysk poprzez kartę DV Raptor RT przy użyciu Adobe Premiere 6.5. Następnie montaż. Po montażu zrzut do MPEG2 przy użyciu kodeka wbudowanego do AP. Następnie autoring w Ulead DVD Movie Factory. I wszystko chodziło jak talala. No może za pierwszym razem był problem, bo nagrałem gotowy materiał na DVD+R i klient nie mógł tego odtworzyć na swoim stacjonarnym - zapomniałem o ustawieniu bitsettingu ;)
I tak robię do dziś, ale myślę o innym kodeku wybiorę chyba CCE lub HC Enc.

sobrus 23.02.2006 11:13

Na wypadek gdybys chcial uzyc HCEnc oto skrocona "instrukcja":
0. Zainstaluj AviSynth , oraz HCEnc i QuEnc

1. Utworz plik tekstowy z rozszerzeniem .avs (np "skrypt.avs") o nastepujacej tresci:

AviSource ("nazwa_pliku_z_filmem.avi")
ConvertToYV12()

(w tym pliku mozesz dac tez inne polecenia, AviSynth to potezne narzedzie. Mozesz nim np wyostrzyc obraz, usunac szum itp.)

2. Kodowanie video : uruchom HC,
- otworz plik skrypt.avs (input file name)
- output file name ustaw na np "video.m2v"
- ustaw srednie bitrate (maksymalne na 8000-9800) lub wielkosc pliku wynikowego (np 4100000kb, czyli prawie cale DVD, musisz zostawic troche miejsca na audio)
- z pozostalych ustawien: profile to jakosc kompresji (best oczywiscie najlepsza i najwolniejsza), poza tym zaznacz aspect ratio 4:3, interlaced, scene change, autogop, vbvcheck oraz seq endcode (wiekszosc tych opcji jest ustawiona domyslnie). A zakladce "Advanced" zaznacz BFF (bottom field first).
- wcisnij "encode" i czekaj na wynik :)

po zakodowaniu mozesz podejrzec plik video.m2v - tak wlasnie bedzie wygladalo wynikowe DVD. Jesli jakosc jest marna, to nie ma co robic dalej.

3. Kodowanie audio : uruchom QuEnc
- w nim otworz dokladnie ten sam plik skrypt.avs (source avs file)
- kliknij "advanced" i wybierz : MPEG2 Mux profile - No Video, Audio Codec dowolnie (MP2 lub AC3), bitrate dowolnie od 192 w gore.
- ustaw destination file na np "audio.mp2" lub "audio.ac3" w zaleznosci od wybranego formatu
- wcisnij "encode" i znowu czekaj :D

W tym momencie masz audio i video w 2 oddzielnych plikach (video.m2v oraz audio.mp2). Trzeba je polaczyc do pliku MPG przy pomocy albo TMPGenc (wystarczy jego darmowa wersja dostepna TU. Ma zablokowane kodowanie MPEG2 ale nas ono nie interesuje)
lub poleceniem mplex z darmowego DVDAuthor

dvdauthor\mplex.exe -f 8 -V -o "film.mpg" "video.m2v" "audio.mp2"

rozwiazanie z dvdauthor jest lepsze poniewaz mplex dziala szybciej od tmpgenca a ponadto jego pliki sa (przynajmniej z moich doswiadczen) latwiej "przyswajalne" przez programy do authoringu dvd.

W rezultacie dostaniesz wysokiej (mam nadzieje) jakosci plik "film.mpg" gotowy do authoringu.

Moze nie jest to najwygodniejszy sposob ale nic nie kosztuje a uzyskana jakosc bedzie przynajmniej porownywalna z drogim CCE.

Mozna tez posluzyc sie samym QuEncem. On tez posiada encoder video jednak nie jest tak dobry jak HC. W ten sposob mozna uniknac oddzielnego kodowania audio i laczenia obu plikow, ale skoro bardzo wazna jest dla Ciebie jakosc to raczej odradzam.

edit : hmm wlasnie wpadlem na pomysl zeby napisac program bedacy gui do mplexa... :D
edit2: napisany :D

Dziadeczek 23.02.2006 13:59

Witam Panów i na wstępie chcę przeprosić Kolegę xxlgreg czyli właściciela tej serii postów za to iż pozwalam sobie zadać pytanie natury ogólnej. Czytam wypowiedzi doświadczonych Kolegów i widzę, że sprawy DV->DVD są bardzo skomplikowane. Przez dwa miesiące gryzłem temat konwersji materiału analogowego na cyfrowy i w efekcie zaczeło mi coś a tego wychodzić tz. mam na płytach DVD zapisany cały swój materiał z Kamery Sony TR818. Teraz chcaiłem sobie sprawę ułatwić i zakupiłem kamerę DV (starszy model Panasonica) ale widzę, że zgrywanie z niej materiału na DVD wcale nie jest sprawą prostą czy w tym stwierdzeniu jest racja? Czy wobec tego nie należy pozostać przy analogowej Sony skoro jakoś materiał z niej przewalcowałem na płyty DVD? Może ta kamera DV (fizycznie jeszcze jej nie mam) przerośnie percepcje Dziadeczka? Trochę tym jestem wystraszony!!!!

xxlgreg 23.02.2006 14:15

Cytat:

Napisany przez Dziadeczek
Witam Panów i na wstępie chcę przeprosić Kolegę xxlgreg czyli właściciela tej serii postów za to iż pozwalam sobie zadać pytanie natury ogólnej. ....... Może ta kamera DV (fizycznie jeszcze jej nie mam) przerośnie percepcje Dziadeczka? Trochę tym jestem wystraszony!!!!

NIe ma za co dziadeczku.
Co do strachu to nie ma sie czym przejmowac. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy poczytac kilka tutoriali :).
Tak myslalem.
Zgralem kilka filmow ale bylem nie swiadomy ze robie to zle.
Teraz robie probe na krotkim filmikiem moim starym sposobem i druga probe wykonam w sposob podany mi przez uprzejmych Arepo i Sobrus`a.
I w zwiazku z tym mam pytanie (kolejne).
Kiedys bawilem sie softem DVD2SVCD i poprzerabialem troche avi(divx) do dvd.
Wykorzystywalem tam CCE 2.7.
Czy avi(dv) mozna w ten sam sposob przekonwerowac?

Zrobilem proby i oto efekty:
1. Stary sposob (dv->dv(UleadEditor z usunietym przeplotem)->DVD (UleadMovieMaker): brak widocznego interlace`u, obraz jest rozmyty
2. Nowy sposob (dv->dv(UleadEditor bez usuwania przeplotu)->m2v (za pomoca HCEnc) : kolorowe kropki w gorzej oswietlonych mojescach, obraz wyraznieszy, zywszy, widoczny interlace
Oba plik wynikowe otwierane za pomoca PowerDVD

Niestety w drugim sposobie kolore kropki (smieci) sa troche za bardzo widoczne.
W jaki sposob mozna usunac te szumy?

sobrus 23.02.2006 15:24

zawsze wydawalo mi sie ze zgrywanie z DV powinno byc latwiejsze... chociaz ja zgrywam z kamery analogowej do pliku AVI (ArithYUV lub DV) i w tym momencie roznice praktycznie chyba sie koncza...
edit:
@xxlgreg
kolorowe kropki w gorzej oswietlonych miejscach to prawdopodobnie nic innego jak szum matrycy CCD. swoja droga szum bardzo negatywnie wplywa na jakosc obrazu po kompresji, poniewaz jako informacja losowa nie daje sie kompresowac. Czy te kropki sa widoczne na materiale bezposrednio zgranym z kamery (przed kompresja MPEG)?

Jesli chcesz sie ich pozbyc to nie znam lepszego narzedzia niz ... AviSynth :D
Do niego jest dostepna cala masa pluginow do redukcji szumu.
Np sciagasz plugin o nazwie hqdn3d.dll i uzupelniasz skrypt.avs:

LoadPlugin("c:\program files\avisynth 2.5\plugins\hqdn3d.dll")
AviSource("nazwa_filmu_avi")
AssumeBFF()
SeparateFields()
hqdn3d(5,5,5,15)
Weave()
ConvertToYV12()


z parametrami hqdn3d musisz poeksperymentowac - zalezy od materialu. Pamietaj jednak ze efektem zbytniego usuwania szum jest albo rozmycie obrazu albo rozmycie ruchu. Trzeba poeksperymentowac z parametrami zeby usunac szum nie psujac materialu.

Funkcja SeparateFields() powoduje rozlozenie klatek na polobrazy (50 na sekunde). Jest to wymagane do prawidlowego dzialania niektorych odszumiaczy. Weave() to operacja odwrotna.

Arepo 23.02.2006 18:51

Cytat:

Napisany przez sobrus
... do kompresji audio mozna uzyc np QuEnc, ktory jest chyba jedynym darmowym programem ktory oprocz MP2 oferuje kompresje AC3).

Jest jeszcze parę innych darmowych programów do tego celu np.: ffmpeg + GUI czy BeSweet używany często z AC3Machine.

Cytat:

Napisany przez sobrus
AviSource("nazwa_pliku.avi")
ConvertToYV12()

(druga linijka jest wymagana przez HCenc, po prostu nie przyjmuje on danych w innym formacie)

Właśnie ściągnąłem HCEnc do testów (apropo, dzięki za info o nim, nie znałem go wcześniej). Chcę dodać, że kompresja bez 2 linijki też działa, ale dużo wolniej.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Ale takie schematy sa chyba w kazdym programie (wspomnanny Sonic, UleadMovie FActory). A mozesz mi podpowiedziec jakiego używasz narzędzia do authoringu?

Możliwe, że te programy tak mają, ale jak już pisałem nie używałem ich jeszcze. Schematy kojarzą mi się przeważnie z niewielką możliwością ingerencji w ustawienia, a tego nie lubię ;). Ja do authoring-u używam TMPGEnc DVD Author, często ifoedit (jak nie potrzebuję menu) lub bardzo sporadycznie w DVDMaestro.

Cytat:

Napisany przez PIOTR34
CCE nie za dobrze radzi sobie z przeplotem ...

Nie wiedziałem o tym. Jak do tej pory nie zwróciłem uwagi, aby po kompresji w CCE było coś nie tak. Przeważnie obraz jest świetny, ale zacznę się uważniej przyglądać :). PS. jak zawsze przydatna uwaga :spoko:

Cytat:

Napisany przez Dziadeczek
Może ta kamera DV (fizycznie jeszcze jej nie mam) przerośnie percepcje Dziadeczka? Trochę tym jestem wystraszony!!!!

Z tego całego wątku wychodzi, że jest to wszystko bardzo trudne. Tak naprawdę to nieprawda. Filmy z kamery DV są wręcz stworzone do przerabiania na DVD (od razu odpowiednia rozdzielczość, częstotliwość audio itp). Wystarczy raz opracować sobie optymalną metodę jak wszystko po kolei ma wyglądać i idzie to szybko i sprawnie. Przerobiłem już dużo materiału tego typu i jest to dla mnie zawsze sama przyjemność, dużo gorzej robi się na DVD filmy DivX, XVid itp. Podsumowując, powtórzę : to na prawdę jest bardzo proste :taktak: !

Cytat:

Napisany przez Arepo
Oglądając film zrzucony z kamery, dekodowaniem obrazu zajmuje się kodek DV, najczęściej ten z DirectX, czyli DV Video Decoder. Nie ma w nim opcji usuwania przeplotu ...

No muszę skomentować własną wypowiedź, gdyż nie jest ona prawdziwa, DV Video Decoder usuwa jednak przeplot, wszystko jest napisane TU . Można sobie ładnie porównać z odtwarzaniem przez libavcodec z ffdshow, dzisiaj to dokładnie sprawdziłem ...

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Kiedys bawilem sie softem DVD2SVCD i poprzerabialem troche avi(divx) do dvd.
Wykorzystywalem tam CCE 2.7.
Czy avi(dv) mozna w ten sam sposob przekonwerowac?

Tak

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Zrobilem proby i oto efekty:
1. Stary sposob (dv->dv(UleadEditor z usunietym przeplotem)->DVD (UleadMovieMaker): brak widocznego interlace`u, obraz jest rozmyty
2. Nowy sposob (dv->dv(UleadEditor bez usuwania przeplotu)->m2v (za pomoca HCEnc) : kolorowe kropki w gorzej oswietlonych mojescach, obraz wyraznieszy, zywszy, widoczny interlace
Oba plik wynikowe otwierane za pomoca PowerDVD

Kolega sobrus odpowiedział już w sprawie kropek, ja dodam jeszcze tylko co do tego interlac-u. Jak możesz to zamieść screena jak to wygląda w PowerDVD (zrzut klatki robisz naciskając C, o wstawianiu do posta obrazków masz temat TU ). Muszę się temu przyjrzeć, bo coś mi tu nie pasuje ;). Przy okazji możesz napisać co dekoduje Ci w systemi film DV (nazwa kodeka).

pozdrawiam

sobrus 23.02.2006 19:03

widocznie w nowej wersji hank315 dodal konwersje do YV12, wersja 016 w ogole nie zaczynala kompresji, w dodatku nie wyswietlajac zadnego komunikatu.
Nie wiem czy sie przyda, ale istnieje (podobno niezly) darmowy, pelny kodek (encoder i decoder) formatu DV o nazwie Cedocida. Uzywam go czasem do przechwytywania z analogowej kamery. Autor nie zamiescil skompilowanej wersji (gdyz boi sie naruszyc patentow czy czegos takieg) ale latwo ja znalezc w sieci.
Co do AC3 to probowalem besweet ale jego kodek jest we wczesnej fazie testow (nawet autorzy nie zalecaja go uzywac, generuje trzaski). Moze pownieniem sciagnac jeszcze AC3 machine. A jesli chodzi o ffmpeg to QuEnc jest oparty wlasnie na nim :).


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 17:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.