Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   zakłócenia w avi zrzuconym z kamery dv (https://forum.cdrinfo.pl/f13/zaklocenia-avi-zrzuconym-kamery-dv-67556/)

xxlgreg 17.09.2006 13:35

zakłócenia w avi zrzuconym z kamery dv
 
Witam
Mam dziwne sceny, przy zrzucaniu materialu z kamery cyfrowej. Otoz w filmie uzystkanym (material zgrywany byl za pomoca dwoch roznych kamer, 3 roznych programow, na dwoch roznych , komputerach , dwoma roznymi kablami) na dole i na gorze pokazuja sioe dziwne paski. Jak podlaczam kamere do TV tych paskow, w miejscach na ktorych wystepuja w avi na dysku nie ma.
Czy to moze byc wina kamery ktora nagrywa material?
Zalaczam screeny z trzech losowych klatek.
1 2 3

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
Grzesiek

1stwasp 17.09.2006 17:05

Hej!

Nie wiem jaka to kamera ale to co tu widać jest bardzo typowe dla kamer SONY i to o dziwo tych lepszych nawet półprofesjonalnych.
Na TV Tego nie zobaczysz z uwagi na overscan odbiornika TV. I raczej nic z tym tez nie zrobisz gdyż wg mnie to wina nagrania jest niestety...

Pozdrawiam!

mensir67pl 17.09.2006 18:11

szukaj stacjonarnej nagrywarki DVD

Reetou 17.09.2006 18:38

Cytat:

Napisany przez mensir67pl
szukaj stacjonarnej nagrywarki DVD

:hmm: a co to zmieni?

Można zawsze w czasie edycji materiału przyciąć/zasłonić tą linię, ale tak jak wspominał 1stwasp, i tak nie będzie jej widać na TV.

xxlgreg 17.09.2006 18:40

Cytat:

Napisany przez Reetou
:hmm: a co to zmieni?

Można zawsze w czasie edycji materiału przyciąć/zasłonić tą linię, ale tak jak wspominał 1stwasp, i tak nie będzie jej widać na TV.

no tak tylko po obrobce w np. uleadzie te linie sa juz widoczne :(
nie sa one widoczne tylko jak podlaczam kamere bezposrednio do tv

mensir67pl 17.09.2006 18:49

Cytat:

Napisany przez Reetou
:hmm: a co to zmieni?

Można zawsze w czasie edycji materiału przyciąć/zasłonić tą linię, ale tak jak wspominał 1stwasp, i tak nie będzie jej widać na TV.


byc moze po nagrywarce stacjonarnej DVD material bedzie bez 'lini" :hmm:

Reetou 17.09.2006 19:30

@mensir67pl - je***347;li "uszkodzony" jest sygna***322; ***378;r***243;d***322;owy, to spos***243;b nagrania, czy rodzaj u***380;ytego sprz***281;tu nie maj***261; znaczenia (nic nie zmieni***261;).

@xxlgreg - nagraj materia***322; z Ulead'a na p***322;ytk***281; i obejrzyj na TV - te***380; nie b***281;dzie wida***263; tej linii.

Arepo 17.09.2006 19:44

Witam

Nie ma się czym przejmować, w przypadku zgrywania z magnetowidu VHS czy kamery analogowej na dole sygnału video jest również zawsze podobny pasek z zakłóceniami. Nie będzie go widać na TV z powodów, o których pisał już 1stwasp. Z czymś takim nie spotkałem się jeszcze w przypadku kamer cyfrowych, ale nie miałem do czynienia ze zbyt dużą ilością modeli więc pewnie kiedyś się również spotkam ;). Reasumując ***8211; jeśli materiał będzie oglądany tylko na TV można to zignorować, jeśli będziesz chciał pooglądać również na komputerze i owy pasek Cię bardzo denerwuje to zawsze można go wyciąć np.: podczas kompresji do mpeg-2.

pozdrawiam

xxlgreg 17.09.2006 20:06

Cytat:

Napisany przez Arepo
Witam
Nie ma się czym przejmować, w przypadku zgrywania z magnetowidu VHS czy kamery analogowej na dole sygnału video jest również zawsze podobny pasek z zakłóceniami. Nie będzie go widać na TV z powodów, o których pisał już 1stwasp. Z czymś takim nie spotkałem się jeszcze w przypadku kamer cyfrowych, ale nie miałem do czynienia ze zbyt dużą ilością modeli więc pewnie kiedyś się również spotkam ;). Reasumując ***8211; jeśli materiał będzie oglądany tylko na TV można to zignorować, jeśli będziesz chciał pooglądać również na komputerze i owy pasek Cię bardzo denerwuje to zawsze można go wyciąć np.: podczas kompresji do mpeg-2.
pozdrawiam

Nie zgodze siw w dwoch kwestiach. Po pierwsze pasek jest raz na gorze raz na dole raz go nie ma wogole wiec nie jestem w stanie go usunac podczas kopresji do mpeg2 bo i jak? Po drugie obraz po zmontowaniu w Uleadie i przenkonwerowaniu pliku wynikowego do formatu dvd zdecydowanie widac pasek tych miejscach w ktorych wystepuje na tv i na komputerze :(

mensir67pl 17.09.2006 20:06

Cytat:

Napisany przez Reetou
@mensir67pl - jeśli "uszkodzony" jest sygnał źródłowy, to sposób nagrania, czy rodzaj użytego sprzętu nie mają znaczenia (nic nie zmienią).


oke-y "jesli material jest faktycznie zle nagrany"


Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Jak podlaczam kamere do TV tych paskow, w miejscach na ktorych wystepuja w avi na dysku nie ma.

a na tv odbior bez problemowy

proponuje podpiac nagrywarke po wolne AV|TV "OUT" wyjscie i zgrac material




Ps
jakie wyjscia na ta kamera ? firewire ?

xxlgreg 17.09.2006 20:21

Cytat:

Napisany przez mensir67pl
oke-y "jesli material jest faktycznie zle nagrany"
a na tv odbior bez problemowy
proponuje podpiac nagrywarke po wolne AV|TV "OUT" wyjscie i zgrac material
Ps
jakie wyjscia na ta kamera ? firewire ?

Co do nagrywarki zewn. Sugerujsz zeby zgrac material poprzez nagrywarke zewn?
Z mojej obecnej kamery zrzucam obraz poprze firewiere.
PS. Czy moze miec wplyw kabele firewire. Obydwa kupilem na allegro za smieszmie pieniadze. Moze sa one po prostu kiepskiej jakosci i wprowadzaja zaklocenia?

mensir67pl 17.09.2006 20:42

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Co do nagrywarki zewn. Sugerujsz zeby zgrac material poprzez nagrywarke zewn?
Z mojej obecnej kamery zrzucam obraz poprze firewiere.
PS. Czy moze miec wplyw kabele firewire. Obydwa kupilem na allegro za smieszmie pieniadze. Moze sa one po prostu kiepskiej jakosci i wprowadzaja zaklocenia?


podaje sygnal z kamery na TV

po ktores AV mam podpieta stacjonarna nagrywarke DVD

i zgrywasz


co do kabli ? ja wiem

osobiscie zgrywam firewiere kalbel tez jaki nie markowy nic sie nie dzial tylko kamera byla Panasonica

xxlgreg 17.09.2006 21:00

Cytat:

Napisany przez mensir67pl
podaje sygnal z kamery na TV
po ktores AV mam podpieta stacjonarna nagrywarke DVD
i zgrywasz

no niby masz troche racje ale zalezy mi zgrac material na dysk (do obrobki) bez kompresji. Jesli zrzuce to w taki sposob jaki mowisz otrzymuje mpeg2 a nie avi(dv). Boje sie ze material po obrobce (montazu) i za po kolejncym kodowaniu do mpeg2 nawet za pomoca canopusa bedzie tak jakby dwa razy poddany kompresji co wplynie na jakosc filmu wynikowego :(

mensir67pl 17.09.2006 21:11

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
no niby masz troche racje ale zalezy mi zgrac material na dysk (do obrobki) bez kompresji. Jesli zrzuce to w taki sposob jaki mowisz otrzymuje mpeg2 a nie avi(dv). Boje sie ze material po obrobce (montazu) i za po kolejncym kodowaniu do mpeg2 nawet za pomoca canopusa bedzie tak jakby dwa razy poddany kompresji co wplynie na jakosc filmu wynikowego :(


tak nagrywarki te uzywaja kompresji i roznie to tym bywa w zaleznosci od uzytego chipa)

ale nie wiem ile tego materialu masz ( godzin)

przy jakosci HQ ( 1 godzina ) i material jest :fiu:

np. robisz 3 plytki po 1 godzinie ( laczysz material ) kompresujesz lub uzyj plyty DVD DL

wiem ze to troche wiecej zabawy ;)

Arepo 17.09.2006 21:41

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Po pierwsze pasek jest raz na gorze raz na dole raz go nie ma wogole wiec nie jestem w stanie go usunac podczas kopresji do mpeg2 bo i jak?

To, że pasek jest raz na górze a raz na dole nie ma znaczenia, bo na TV te obszary i tak są niewidoczne. Jeśli po podłączeniu kamery bezpośrednio do telewizora nie widzisz tych pasków to nie dla tego, że ich nie ma, ale ponieważ ten obszar nie jest wyświetlany na TV. Identycznie będzie po nagraniu materiału na płytę DVD. Ilość obcinanego przez odbiornik obszaru jest różna w zależności od konkretnego modelu, i mieści się mniej więcej pomiędzy dwoma przerywanymi prostokątami (patrz rysunek).

http://img209.imageshack.us/img209/5...artvku9.th.jpg
Obszar widoczny na TV

Zobacz więc ile i tak jest niewidoczne, nawet po obcięciu z góry i z dołu po 10 linii (co powinno wystarczyć).

Jak masz to usunąć podczas kompresji do mpeg-2 ?, bardzo prosto, prawie każdy kodek mpeg-2 to umożliwia, załączam przykładowe screeny jak to zrobić w CCE2.70 i TMPGEnc.

http://img353.imageshack.us/img353/3...lankem2.th.jpg
CCE2.70 (Edit->Advanced...->Blanking...)

http://img163.imageshack.us/img163/4...gencxy1.th.jpg
TMPGEnc (Setting->zakładka Advanced->Clip frame)

Przykłady prezentują pozbycie się 10 linii z góry i z dołu. Po takim zabiegu na ekranie widzimy u góry i na dole czarne pasy o wysokości właśnie 10 linii.

Cytat:

Napisany przez xxlgreg
Po drugie obraz po zmontowaniu w Uleadie i przenkonwerowaniu pliku wynikowego do formatu dvd zdecydowanie widac pasek tych miejscach w ktorych wystepuje na tv i na komputerze :(

Jak już pisałem jeśli po podłaczeniu kamery nie widać tych pasków to i po nagraniu na DVD ich widać nie będzie. Jeśli będzie inaczej (choć nie spotkałem się z przypadkiem aby tak było) po prostu obetnij co trzeba i po problemie.

pozdrawiam


edit:
na koniec dodam, że jedyny słuszny sposób przeniesienia materiału z kamery cyfrowej do komputera jest poprzez złącze firewire, nawet nie próbuj innych kombinacji, bo tylko pogorszysz sprawę ;)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 10:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.