Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje (https://forum.cdrinfo.pl/f102/)
-   -   dysk twardy WD1600JS, czas dostepu (https://forum.cdrinfo.pl/f102/dysk-twardy-wd1600js-czas-dostepu-71807/)

Docent 16.05.2007 14:56

dysk twardy WD1600JS, czas dostepu
 
witam, zakupilem ten w sumie bardzo milo dysk niedawno. mam plyte ktora obsluguje sata I i wpialem w nia ten dysk (ktory notabene jest chyba na sata II). i po serii testow spisuje sie znakomicie, predkosc odczytu znakomita, moze troszke trykocze, ale to i tak duzo ciszej niz poprzednik. problemem jest to, iz widzialem w testach, ze powinien miec czas dostepu (random access) na poziomie 13-15 ms, u mnie jest to 18-20, reszta wynikow jak najbardziej sie zgadza, ale nie wiem czemu akurat czas dostepu jest tak wysoki, jakies rady, by go zmniejszyc ? ew wyjasnienia czemu jest tak wysoki ?.

druga sprawa nieco zwiazana z dyskiem jest to, czy zeby windows xp prawidlowo obslugiwal dysk na sata potrzebne sa jakies sterowniki ? czy poprostu nadal ma go wykrywac jako urzadzenie IDE, pracujace w UDMA 5 ? czyli jak mniemam ata100.

plyta glowna do MSI PM8M3-V

marynarz 16.05.2007 15:23

Przy instalacji XP jezeli brakuje sterownika to trzeba okreslic dodatkowy kontroler i zaladowac ster z dyskietki. Jezeli widzi Ci dysk jako pracujacy w UDMA to zapewne nie masz typowego kontrolera SATA a jedynie ATA z wbudowana przejsciowka.
Czas Random Access jest zmienny jak pogoda. Wszystko zalezy od procedury testowej, programu, fragmentacji plikow itp.

Grześiu748 16.05.2007 15:24

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780741)
witam, zakupilem ten w sumie bardzo milo dysk niedawno. mam plyte ktora obsluguje sata I i wpialem w nia ten dysk (ktory notabene jest chyba na sata II). i po serii testow spisuje sie znakomicie, predkosc odczytu znakomita, moze troszke trykocze, ale to i tak duzo ciszej niz poprzednik. problemem jest to, iz widzialem w testach, ze powinien miec czas dostepu (random access) na poziomie 13-15 ms, u mnie jest to 18-20, reszta wynikow jak najbardziej sie zgadza, ale nie wiem czemu akurat czas dostepu jest tak wysoki, jakies rady, by go zmniejszyc ? ew wyjasnienia czemu jest tak wysoki ?.

druga sprawa nieco zwiazana z dyskiem jest to, czy zeby windows xp prawidlowo obslugiwal dysk na sata potrzebne sa jakies sterowniki ? czy poprostu nadal ma go wykrywac jako urzadzenie IDE, pracujace w UDMA 5 ? czyli jak mniemam ata100.

plyta glowna do MSI PM8M3-V

Sprawdź, czy masz włączone DMA, nie pytaj jak, bo było już o tym na forum.

A co do sterowników:
Nie portzeba żadnych sterowników do XPeka ;)

Docent 16.05.2007 15:59

Cytat:

Napisany przez Grześiu748 (Post 780747)
Sprawdź, czy masz włączone DMA, nie pytaj jak, bo było już o tym na forum.

A co do sterowników:
Nie portzeba żadnych sterowników do XPeka ;)

skoro pisze, ze dysk pracuje w UDMA 5, to raczej jest wlaczone ;)

a skoro nie trzeba sterownikow by uzyskac maksymalna wydajnosc, to dobrze.

dzieki za odpowiedzi !

Grześiu748 16.05.2007 16:08

przynajmniej ja nie widzia***322;em ***380;adnych sterownik***243;w do HDD

ed hunter 16.05.2007 16:08

dyski SATA maj***261; chyba domy***347;lnie DMA i nie wiem czy da si***281; wy***322;***261;czy***263;? :w00t:

a sterowniki do niekt***243;rych kontroler***243;w SATA to XP w***322;a***347;nie NIE MA I S***260; POTRZEBNE.

no c***243;***380;, Grze***347;iu jak zwykle...

- Deckard - 16.05.2007 16:52

u mnie dysk pracuje na "Serial Ata DMA' [mobo gigabyte] ale raczej to to samo co UDMA 5 r***243;***380;ni sie pewnie tylko nazwa
sterownik***243;w poszuka***322;bym na stronie producenta mobo je***347;li takowe s***261; potrzebne

Arepo 16.05.2007 17:28

Witam

czym robiłeś testy ? , mam 2 takie dyski w RAID 0 (macierz nie ma wpływu na RA) , HD Tach pokazuje 13,3 ms


pozdrawiam

Docent 16.05.2007 18:23

@sterowniki: na stronie MSI sa tylko stery do SATA RAID, wiec to chyba nie to, nie ? i w sumie to w ogole nie wiem czy sa potrzebne :]

@Deckard: a to "Serial ATA DMA" to ci wyswietla w menadzerze urzadzen, przy wlasciwosciach kanalu IDE, czy gdzie ?

@testy: testy robilem rowniez HD Tach'em + jeszcze HD Tune, oba wykazuja random access na poziomie okolo 18 (przewaznie) ms. czy musze przy testach wylaczyc WSZYSTKIE programy ? wlacznie z gg, avastem itd ?

- Deckard - 16.05.2007 18:47

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780794)
@Deckard: a to "Serial ATA DMA" to ci wyswietla w menadzerze urzadzen, przy wlasciwosciach kanalu IDE, czy gdzie ?

tak ale to płyta na nforc'ie i menadzer urządzen wygląda inaczej ;)

http://img455.imageshack.us/img455/3474/47741031sd2.jpg

AleX69 16.05.2007 18:55

w 2003 mialem podobny problem z dyskami wd i to tez w RAID0
a7n8x-dlx r2.0 uber 1005 sata enhanced (si3112r.sys v1.0.0.33)
2x wd1200jd (raid0)

wszystko bylo by ok gdyby nie to:
random access time: 21ms!!
cpu utilization: 30.5%!!

http://forum.purepc.pl/index.php?sho...929&hl=alex69#

pisalem nawet do wdc w tej sprawie ale bez odpowiedzi ...
http://wdc.custhelp.com/cgi-bin/wdc....s=&p_pv=&p_cv=

Docent 16.05.2007 20:14

tzn chyba to niewiele zmienia, ale ja mam jeden dysk, a nie dwa lub kilka na RAID'dzie... aha, i zdecydowanie nie mam problemow ze zuzyciem procka podczas odczytu/zapisu.

dziwi mnie ten wysoki czas dostepu, zwlaszcza ze akurat on chyba nie powinien zalezec od sterownikow/kontrolerow i tego typu elementow, a od mechaniki dysku...

dzieki za odpowiedzi i nadal licze na wszelkie sugestie.

EDIT: aha, jeszcze cos, jesli nic nie bedzie dalo sie zrobic z tym czasem dostepu, to czy roznica w RA miedzy 13 a 18 ms bedzie bardzo odczuwalna w normalnym uzytkowaniu kompa ? (muzyka [kompresja, rekompresja, odtwarzanie], filmy [odtwarzanie], kopiowanie plikow, no i tego typu, raczej podstawowe rzeczy)

AleX69 16.05.2007 20:26

widze ze nie za bardzo rozumiesz ...

to ze obciazenie procka to byla zupelna inna para kaloszy
mialem taki sam czas dostepu jak ty na jedym czy na dwoch dyskach
to tresc mojego zapytania do firmy WDC

Reference #
031130-000026
subject: access time > 20ms

Cytat:

Napisany przez Alex
Customer (Alex) 11/30/2003 05:56 AM
I ve tested this dive with benchmarks (HD Tach/AIDA32) and on two controllers Sil3112a & Promise Fasttrak 376. Always random access time is above 20ms. The internet tests of the same drive have acces time below 16ms what is wrong? CPU utilisation is also higher than other SATA drives (on SIL3112a) and is above 50%. Is there any firmwere upgrade to solve this problems? Sata Controler will build on motherboard A7n8x-deluxe(sil3112a) and P4PE(FastTrack 376). I have two same hdd (wd1200jd-75fyb0) and the problem occur either on the RAID0 and single drive configurations. I've tested IBM PATA drives with ASUS stata-pata dongles on this hardware and access time is below 12ms...

Cytat:

Napisany przez James W.
Response (James W.) 12/01/2003 06:20 AM
We do not provide firmware updates for our drives. Please update the mainboard bios from Asus, but this should not be necessary. The design of the controllers are based on parallel UltraATA/ 100 or 133 controllers equipped with 'bridges' (serial to parallel converters) to provide Serial ATA capability. Unfortunately, the loss of performance caused by these bridges is considerable. You have the Sil3112 and this is the best chip to have for SATA, but the guts of these things are still essentially IDE and only the interface has changed with an SATA connector commonly known as a bridge. If you have a controller that is also a bridge and not a direct SATA or true SATA connector, this could get pretty slow.

Cytat:

Napisany przez Alex
Customer (Alex) 12/06/2003 11:14 AM
oK, so ... explain this review http://www.benscustomcases.com/revie.../sataintro.htm ... why wd1200jd tested by Benjamin "Zeus" Heide has better access time then mine

Cytat:

Napisany przez James W.
Response (James W.) 12/10/2003 01:18 AM
Please use the DLG Diagnostic to test the drives (the software will work if drive(s) are on the Silicon controller.)

http://support.wdc.com/download/index.asp#diagutils

Please donwload dlgdiag11.zip to a hard drive, then unzip it and click on the contents to create a floppy. Please run the extended test.

If it passes I am running out of ideas, except to say that every system is different.


Arepo 16.05.2007 20:33

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780794)
@sterowniki: na stronie MSI sa tylko stery do SATA RAID, wiec to chyba nie to, nie ? i w sumie to w ogole nie wiem czy sa potrzebne :]

przy jednym dysku nie potrzeba żadnych sterowników

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780794)
@testy: testy robilem rowniez HD Tach'em + jeszcze HD Tune, oba wykazuja random access na poziomie okolo 18 (przewaznie) ms. czy musze przy testach wylaczyc WSZYSTKIE programy ? wlacznie z gg, avastem itd ?

nie trzeba, przynajmniej ja tego nie robię

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780825)
tzn chyba to niewiele zmienia, ale ja mam jeden dysk, a nie dwa lub kilka na RAID'dzie... aha, i zdecydowanie nie mam problemow ze zuzyciem procka podczas odczytu/zapisu.

jak już pisałem raid nie ma tu nic do rzeczy RA jest taki jak przy jednym dysku

Cytat:

Napisany przez Docent (Post 780825)
EDIT: aha, jeszcze cos, jesli nic nie bedzie dalo sie zrobic z tym czasem dostepu, to czy roznica w RA miedzy 13 a 18 ms bedzie bardzo odczuwalna w normalnym uzytkowaniu kompa ? (muzyka [kompresja, rekompresja, odtwarzanie], filmy [odtwarzanie], kopiowanie plikow, no i tego typu, raczej podstawowe rzeczy)

no ja nie byłbym z tego zadowolony, czas dostępu do dość ważny parametr w szybkości pracy dysku, a różnica jest jednak spora ...

jeśli masz możliwość to sprawdź na innym komputerze, będziesz miał jasność czy chodzi o dysk

pozdrawiam

Docent 16.05.2007 20:39

teraz rozumiem... wada fabryczna w takim razie ? ja mam kontroler wbudowany w plyte, co prawda SATA I a nie SATA II tak jak dysk, ale to chyba nie powinno robic problemow... sprawdze tymi narzedziami pod windows z ich strony...

EDIT: @Arepo: dzieki za super konkrety, tego mi bylo trzeba. postaram sie jakos sprawdzic, gdzies...


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.