Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DivX, Xvid, Matroska i inne (https://forum.cdrinfo.pl/f16/)
-   -   Problem z kompresją (https://forum.cdrinfo.pl/f16/problem-kompresja-81392/)

edzio323 02.02.2009 18:52

Problem z kompresją
 
Witam ,czytam i jakoś nie potrafię znaleźć recepty

Mam taki problem , chcę skompresować wesele swoje , koleś moim zdaniem to spartolił , bo mam 5 płyt dvd i na każdej płycie nagrane mam 1h wesela

Nagrane to mam w formacie Mpeg-2 720X576 zrozdzielczość

chcę to walnąć do Xvida i wszystko ładnie na kompie wygląda , ale jak wypale płytke to na Tv jest kiszka mam krawędzie na rysach twarzy i wszystkim tym co jest ostre, nie potrafię sobie poradzić z tym przeplotem...

Prubuje teraz na virtual dub , na temeg 3.0 Xpess i 4.0 i dalej to samo

problem ten wychodzi na moim telewizorze LCD

na zwykłych TV 100hz jest ok

Może mi ktoś pomóc jak sobie z tym mam poradzić ?

gdzie i co jak mam ustawić

salawalas 02.02.2009 19:32

Możesz gdzieś wrzucić próbkę tego mpeg-2? Jakieś 10-15 sekund materiału?

sobrus 02.02.2009 19:39

Skoro na TV wygląda OK to problemu nie ma :)
Może postprocessing w LCD czyni takie cuda.

Facet który nagrywał wesele znał się na rzeczy, bo w kwestii kompresii cudów nie ma. Wybrał jakość i kiedyś mu podziękujesz za to. I się napracował na authoring pięciu płyt, a mógł to olać i dać jedną.

Materiał z kamery niestety ciężko się kompresuje. Nie wciśniesz 5 płyt DVD na jedną, żeby nie stracić jakości. Nawet do H264.
To co widzisz to też mogą być artefakty z kompresji, których po prostu nie widać na zwykłym TV.

edzio323 02.02.2009 21:21

Powiem ci co do jakości jego to nie powiedziałbym że na tV LCD jest ona super.... wręcz przeciwnie ... obraz w jednych momentach się rozmywa kratki się czasem pojawiają ...

to co on zrobił to jest dobre na TV starego typu ... sprawdzałem na kilku LCD i to samo jest

Ja chce to zmieścić na dwóch płytach dvd z dobrą jakością i to powinno być możliwe bo jakość mam dobrą , tylko z tym przeplotem sobie nie radze :/

1 h orginalnie zajmuje 3,5 gb ja chce to do dać do 1.8

sobrus 02.02.2009 22:07

DVD nigdy na LCD super wyglądać nie będzie i nic na to nie poradzisz. 720x576 to nie HD. A jeżeli chodzi o rozmycie to poszperaj w ustawieniach telewizora, a konkretnie wyłącz temporalne odszumianie.
Możliwe też że gość użył słaby encoder MPEG2 albo coś sknocił - ale wtedy raczej nic już nie poprawisz.
Ponadto materiał z kamery nie jest łatwy do kompresowania, XVid pewnie też będzie miał z tym problem.

Co do przeplotu to musisz go zostawić, zakoduj jako XVid interlaced. Sprawdz tylko czy jest BTT czy TFF.

salawalas 02.02.2009 22:35

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1000902)
Co do przeplotu to musisz go zostawić, zakoduj jako XVid interlaced. Sprawdz tylko czy jest BTT czy TFF.

Wybacz, ale się nie zgodzę. Jeśli chcesz zakodować do mpeg-4 powinno się usunąć przeplot.
Ja bym użył filtrów z avisyntha, ale to operacja bardzo czasochłonna, niezależnie od posiadanego sprzętu(proc, ram). Wszystko zależy od oczekiwanego efektu. Najlepiej wykroić próbkę z materiału, gdzie jest możliwie dużo klatek z szybko zmieniającym się obrazem, (jakieś tańce skoro to wesele) i się pobawić obserwując efekty.

sobrus 03.02.2009 06:46

Możesz się nie zgadzać, ale to Twoja strata :>

Kamery (poza filmowymi i HD) nagrywają nie klatki na sekunde, ale półobrazy (fields) (w systemie PAL jest to 50 półobrazów na sekunde). Dokładnie takie same półobrazy generują konsole do gier.
Dwa półobrazy kodowane są przeplotem do jednej klatki. Jeżeli usuniesz przeplot - będziesz miał 25fps progressive i "płynność animacji" spadnie o połowę.
W każdym razie oglądać potem taki materiał to straszna katorga dla oczu.

Przeplot można bez problemu usunąć z filmów kinowych, które i tak mają oryginalnie 24fps, ale z kamery, konsoli czy relacji imprezy sportowej - nie polecam.

Możnaby użyć funkcji SeparateFields() z Avisyntha - wtedy otrzymamy materiał 720x288x50fps progressive. Płynność ruchu zostanie zachowana, ale odtwarzanie bedzie możliwe chyba tylko na komputerze.

edzio323 04.02.2009 17:58

Dzięki Panowie za porady , już sobie z tym poradziłem za pomocą Virtual duba

zadałem dwuprzebiegową kompresję Xvidem dodalem filtr deinterlace i resize ponieważ pomimo iż usunołem przeplot to i tak były minimalne krawędzie w dalszym tle , przy zmniejszeniu rozdzielczości problem zniknoł

ale teraz mam pytanie kolejne jak załadować całość do Dub-a ?

Po po skopiowaniu płyty Dvd decrypterem mam 4 pliki i mogę jedynie dodać jeden plik

Lub ewentualnie czy jak po obrabiam sobie te 4 pliki czy mogę je puźniej tylko połączyć w jedną całość , nie robiąc już żadnej kompresji i nie wnikając na jakość , same połączenie tylko ?

joujoujou 04.02.2009 18:39

File - append segment.

Reetou 04.02.2009 18:55

Cytat:

Napisany przez edzio323 (Post 1001470)
zadałem dwuprzebiegową kompresję Xvidem dodalem filtr deinterlace i resize ponieważ pomimo iż usunołem przeplot to i tak były minimalne krawędzie w dalszym tle , przy zmniejszeniu rozdzielczości problem zniknoł

Tak... A jak będziesz zmniejszał do rozmiaru znaczka pocztowego, to w ogóle nie trzeba stosować deinterlace'a...

edzio323 04.02.2009 19:09

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1001490)
Tak... A jak będziesz zmniejszał do rozmiaru znaczka pocztowego, to w ogóle nie trzeba stosować deinterlace'a...

he nie no obraz jest ok , bo dein... naprawdę nie radził sobie z tym musiałem deczko zmniejszyć i jest gitara , a już siedze tyle dni nad tym że już narazie pauzuje , chcę to zrobić na dwóch płytach te 5h i powysyłać komu mam wysłać

Ale teraz jak zastosować łączenie tych 4 plików bez kompresji ? żeby tylko mi połączył w jedną całość

joujoujou 04.02.2009 19:23

Napisałem wyżej - otwierasz plik, potem kolejny (append segment) i zapisujesz z opcją direct stream copy.

edzio323 04.02.2009 19:25

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1001514)
Napisałem wyżej - otwierasz plik, potem kolejny (append segment) i zapisujesz z opcją direct stream copy.

ok dzięki, i mam pytanko co do ostrości w dubie czy tylko filtr resize ma wpływ na to ? czy jeszcze jakiś jest ?

joujoujou 04.02.2009 19:34

O ile pamiętam - jest coś jeszcze.

Sprawdź:

http://virtualdub.republika.pl/3video.html#1

edzio323 04.02.2009 19:50

Generalnie tak ogólnikowo jest tu opisane , nie znalazłem nic na temat specjalnego filtra co do ostrosci , dzięki tak czy siak

Jak ktoś wie jakiego filtra użyć do poprawy ostrości to proszę o radę

Bo tych filtrów jest w dużo że tak powiem, na forum znalazłem do ściągnięcia jeszcze 112


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.