Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   usuwanie i aplikacja pasty termoprzewodzacej (https://forum.cdrinfo.pl/f113/usuwanie-aplikacja-pasty-termoprzewodzacej-81676/)

Docent 25.02.2009 17:50

usuwanie i aplikacja pasty termoprzewodzacej
 
witam, stoje przed aplikacja nowej pasty na radiator procesora. i o ile z nakladaniem chyba nie bede mial problemu, o tyle zastanawiam sie czym i jak zmyc poprzednia paste zarowno z radiatora jak i z blaszki zachodzacej na procesor (socket 775). czym latwo to zejdzie ? alkohol ? a jesli nie, to czy dobrym pomyslem jest skrobanie tego jakas zyletka ?

wiem, ze pytanie moze trywialne, ale nigdy sie w to nie bawilem ;)
z gory dzieki za odpowiedzi

Patrix 25.02.2009 17:57

ja zawsze używam papierowego ręcznika, żadnej żyletki bo porysujesz :P

jaki kolor ma pasta ? jak biały to złazi łatwo, jeśli srebrny to gorzej (trzeba uważać aby nie poplamić pcb cpu bo jest potem brzydko) ||

Reetou 25.02.2009 17:58

Podgrzej układ CPU+radiator, znaczy włącz kompa... ;) Powinno zejść bez problemu.

Ew. możesz się wspomóc spirytusem (doustnie również).

Pamiętaj, żeby się uziemić zanim zaczniesz zabawy z prockiem...

Wawelski 25.02.2009 18:10

Można użyć benzyny ekstrakcyjnej, zmywacza do paznokci albo czegoś podobnego.
Jednak do pasty wystarczy srajtaśma albo ręcznik papierowy.

Co innego gumożujkopodobne wynalazki czasami "zintegrowane" z radiatorami. To odklejać trzeba na gorąca a potem się męczyć ;)

Sunna 25.02.2009 18:10

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1007420)
Podgrzej układ CPU+radiator, znaczy włącz kompa... ;) Powinno zejść bez problemu.

Ew. możesz się wspomóc spirytusem (doustnie również).

Pamiętaj, żeby się uziemić zanim zaczniesz zabawy z prockiem...

Czyli siadz na dupie, wypij troche i do dziela.
Jak sie nie uziemimy to jest duze ryzyko ze rozlejemy napoj.

Docent 25.02.2009 18:14

no wlasnie to cos, to "pasta" ktora byla na boxowym radiatorze do celerona d 351 3.2 ghz, nie wygladala od samego poczatku zbyt dobrze i rowniez niedobrze sie sprawowala w przewodzeniu ciepla :]. w razie problemow bede probowal z wodka, bo spirytusu nie mam ;). a jakis popularny sposob na uziemienie sie to ?

demek 25.02.2009 18:20

wlacz komp na 10-15 minut, pomecz go czyms i wylacz. wyciagnij kabel z zasilacza i szybko rozkrec obudowe i sciagnij radiator. paste zetrzyj np papierem toaletowym, zejdzie bezproblemowo

kizio 25.02.2009 18:32

Cytat:

Napisany przez demek (Post 1007429)
wlacz komp na 10-15 minut, pomecz go czyms i wylacz. wyciagnij kabel z zasilacza i szybko rozkrec obudowe i sciagnij radiator.

Czy nie jest to troche niebezpieczne dla procesora? Jakby nie było musi się ochłodzić a zdjęcie radiatora spowoduje gorsze oddawanie ciepła co może prowadzić do przegrzania.

Reetou 25.02.2009 18:35

Nie przegrzeje się bez prądu.

Co do uziemienia - są oczywiście opaski antystatyczne na nadgarstek, ale wystarczy pomacać kaloryfer. Tylko nie szuraj potem po wykładzinie ;)

demek 25.02.2009 18:43

Cytat:

Napisany przez kizio (Post 1007434)
Czy nie jest to troche niebezpieczne dla procesora? Jakby nie było musi się ochłodzić a zdjęcie radiatora spowoduje gorsze oddawanie ciepła co może prowadzić do przegrzania.

nie bedzie za cieply nawet pracujac, po wylaczeniu prundu cieplejszy sie nie zrobi

czechoj 25.02.2009 19:17

Cytat:

Napisany przez Wawelski (Post 1007426)
Można użyć benzyny ekstrakcyjnej, zmywacza do paznokci albo czegoś podobnego.

chyba trochę przesadziłeś szczególnie z tym acetonem... za dużo plastików wokół by ryzykować jego użycie :)

Wawelski 25.02.2009 20:18

Zmyłem tak niejedno jądro bez osłonki ;)
W tym Athlona slotowego i masę socketowych.
Wszystkie działały prawidłowo po takim myciu.

Docent 02.03.2009 13:14

jednak naszlo mnie pytanie odnosnie nakladania ;) na stronie arctic cooling przeczytalem dosc wyrazna instrukcje pt: "do not spread the paste", natomiast na innych witrynach przeczytalem, iz trzeba zrobic wrecz odwrotnie, rozprowadzic paste ladnie i rowno na calym jadrze procesora. wiec jak w koncu ?

PS: mam celerona 3.2 ghz 351 - wiem ze to grzalka, ale przy temperaturze 24 st w domu bez najmniejszych problemow przekracza 60 st i wedruje do okolo 65 w stresie, czy to jeszcze normalne ?:)

Reetou 02.03.2009 13:39

No, cóż, zalecane przez producentów walnięcie kropy na środku procka, która pod wpływem docisku radiatora powinna się równomiernie rozejść na całej powierzchni, nie zawsze skutkuje. Parę razy po zdjęciu radiatora okazało się, że pasta nie pokrywa całego procka, a wiadomo, nie ma pasty, jest słaby kontakt struktury z radiatorem, zatem wzrasta opór termiczny i CPU jest mniej efektywnie chłodzone. Dlatego ja przed nałożeniem radiatora sam rozprowadzam równomiernie pastę po całej strukturze. Ważne jest to, żeby warstwa była cienka, by przy docisku radiatora nadmiar pasty nie wypływał na boki.

esem 04.03.2009 12:15

Ja wyciągam procesor (po odpięciu wentyla), do umywalki z nim, gorąca woda + szczoteczka (może być do zębów) i procek czysty jak niemowlaczek :)
Są dwie szkoły rozprowadzania pasty: używam obu naraz. Bardzo cienka warstewka na procesor i radiator a potem "kropa" na procesor. ;)
Technologia stosowana od lat, działa bezbłędnie :taktak:


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:02.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.