Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Homebrew (https://forum.cdrinfo.pl/f106/)
-   -   [PS2]GTA San Andreas jak spolszczyć? (https://forum.cdrinfo.pl/f106/ps2-gta-san-andreas-jak-spolszczyc-81759/)

Heroes112 05.03.2009 13:51

[PS2]GTA San Andreas jak spolszczyć?
 
Witam.Na wstępie powiem że jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o spolszczanie gier na ps2.Poczytałem o tym na forum i mimo że dowiedziałem się że to jest tak trudne i czasochłonne że prawie niemożliwe postanowiłem spróbować. Dlatego że jestem jeszcze zielony chciałem prosić o linki do tutoriali z samymi podstawami.Co prawda na forum były podane linki ale wydaje mi się że aby je dobrze zrozumieć jakąś wiedzę trzeba mieć (chyba że minimalną wiedzę zdobywa się po studiach informatycznych w takim wypadku temat można od razu zamknąć).

Pozdrawiam

sobrus 05.03.2009 16:35

Ja jestem po takich studiach, ale nie mam nawet minimalnej wiedzy jak spolszczyć grę na PS2 :ysz:
Wydaje mi się, że każdą grę spolszcza sie inaczej. I że niektórych raczej się nie da. Zależy od formatu plików.
W najlepszym wypadku czeka Cie przeprawa z binarnym edytorem plików (hexedit).

Są tylko dwie osoby* które mogą pomóc. Chyba że o kimś nie wiem


* naturalnie Berion oraz pixelplus

Heroes112 05.03.2009 19:33

Ha o zostaniu informatykiem to raczej sobie mogę tylko pomarzyć.O binarnych edytorach też pierwsze słyszę. A skoro takich rzeczy nie da się nauczyć przez google to raczej czeka mnie porażka.W ogóle tylko na tej stronie było napisane że da się spolszczyć grę na ps2.

P.S.A o jakich osobach mówisz?

sobrus 05.03.2009 19:36

To zależy od sposobu, w jaki gra jest zrobiona. W skrajnym wypadku wszystkie teksty będą w oddzielnym pliku, który można sobie wyedytować. Ale szczerze w to wątpie.
Z drugiej strony teksty mogą być gdzieś w głebi dużego pliku, w dodatku skompresowane czymś niestandardowym algorytmem i wtedy tego nie ruszysz za Chiny ;)

Edytor binarny to bardzo prosty w obsłudze program. Można nim grzebać w plikach. Spolszczanie nim polega na wyszukaniu angielskich tekstów w jakimś pliku i przepisanie ich na polski (wada-muszą być tej samej długości).
Poszukaj w google "Hexedit" albo "HEX editor". Pełno tego.

Ale najlepiej poczekaj na Beriona, bo ja gry na PS2 nigdy nie widziałem. Może tam jest jakiś standard..

Heroes112 05.03.2009 19:41

Chyba nie ma innej rady jak poczekać.W sumie sam się zdziwiłem że tak szybko dostałem odpowiedź.

Berion 05.03.2009 20:53

Aleście się rozpisali. :)

Każda gra jest inna. Tutaj nie ma jakiś reguł bowiem każda gra ma różne zabezpieczenia przed modyfikowaniem. Było tak od zawsze. O ile tekst nie jest kompresowany i/lub szyfrowany to naturalnie zawsze można zamienić na żywca literki w hex edytorze, ale to całkowicie mija się z celem w przypadku lokalizacji. Nie dość, że ogranicza nas wtedy ilość znaków to jeszcze długość strigów (o ile gra używa systemu pointerów - a 99.(9)% ich używają ;]).

Jak chcesz zacząć (cytuję za pewnym śmiesznym filmem) haczyć to zalecam zabrać się najpierw za gry na platformy ośmiobitowe (vide NES). Pliki mniejsze, emu niemal idealne, multiplatformowe, nie ma problemu z RAM a i pracujesz na całym organizmie (więc odpada problem z rebuildem obrazów, LBA itd. itd. na to przyjdzie jeszcze czas ;]).

Poznasz zasady działania systemu pointerów (jest ich mnóstwo) i różne systemy używania tekstu (normalne (czyli gołe ANSII), DTE itp.). Po drodze trafisz na różne formaty bitmap ("kaflowe", RAW, natywne, "ch* wie jakie" itp. ;)). Potem dobrze jest się zainteresować kryptografią/kryptoanalizą i nauczyć programować co by nie oszaleć zmieniając ręcznie te wszystkie wartości.

... Ale jeśli Cie interesuje tylko i wyłącznie samo GTA-SA to możesz spróbować iść pod prąd i poszukać ext/reb do munge'y. Bitmapy są chyba na *.tga (nie pamiętam) dla wszystkich platform. Powinny też być gdzieś doki (szukaj na stronach o game hackingu dla PC - wszystko będzie podobne).

Jakaś grupa, bodajże z Hiszpanii zmontowała swój dość spory hack do GTA-SA na PS2 (PTG Mod czy jakoś tak to się nazywa, ostatnia wersja to 2.1, ale zalecana jest 2.0). Prócz modyfikacji obiektów itp. zrobili lokalizację, więc masz materiał porównawczy. Patch niestety waży koło 2GB.

---

Nie, nie trzeba być "wykrztałciuchem" ;] (choć byłoby to wskazane). Sobrus by sobie poradził, tylko o tym nie wie. ;)

Heroes112 05.03.2009 21:16

Co do tego czy interesuje mnie tylko GTA.Chciałbym w tym trochę posiedzieć.Jeśliby mi coś wychodziło to za jakiś rok może bym się nawet załapał do jakiegoś teamu(o ile dobrze wyczytałem tworzy się od czasu do czasu takie grupy do różnych projektów).Na razie pójdę za Twoją radą i przerzucę się na coś łatwiejszego,chociaż szczerze mówiąc mam obawy że nawet łatwe rzeczy dla mnie okażą się za trudne.Wszystko czas pokaże.Dzięki za info i pozdro dla wszystkich "ludzi dobrej woli" którzy zechcieli poświęcić na mnie czas.

Berion 05.03.2009 21:44

Jak hacking to tutaj jedna z największych baz danych (hacki, dokumentacje, narzędzia etc.):
http://www.romhacking.net/

Jak nie masz głowy do matematyki (tak jak ja) to poszukaj sobie jakiegoś edytora leveli itp. i działaj.

Heroes112 06.03.2009 12:13

Dzięki za link.Wchłonę trochę teorii i przejdę do praktyki.A tam wszystko po angielsku no to najpierw się muszę wyposażyć w jakiś dobry słownik.

Kurde pojawił mi sie nowy problem.Mianowicie sciagnalem sobie jakos gierke na nes i po rozpakowaniu wyszedł plik z grą i drugi o nazwie file_id.diz. Domyślam się że to z nim wlasnie trzeba kombinować ale nie wiem czym go otworzyć. Ściagnąlem oczywiście emulator i na wszelki wypadek hex editora tak jak doradził mi sobrus.Otwieram w hexsie są liczby ale nie wiem co z nimi zrobić.Pewnie nie tym programem otwieram.
A nie sorry ten drugi plik to tylko pozdrowienia od graczy w tą gre. Teraz to zupelnie nie wiem co robić.
P.S.Właśnie otworzyłem pierwszy plik w hexsie i są jakieś znaczki.Srpóbóje z tym.

sobrus 06.03.2009 12:49

w typowym edytorze po lewej stronie masz wartości bajtów zapisane szesnastkowo
czyl od 00 do FF (na nasze od 0 do 255). Po prawej stronie masz te same wartości przedstawione jako znaki ASCII (każdy znak to jeden bajt, a więc wartość od 0 do 255).
Tabelke znaków i odpowiadającym im wartościom liczbowym i HEX masz tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/ASCII

jezeli chcesz próbować tym sposobem szukaj angielskich tekstów po prawej stronie. Lewą się nie przejmuj.
Wiekszość edytorów oferuje szukanie ciągów znaków ASCII w pliku. Wyszukaj jakiś popularny wyraz, typu 'the' albo 'game', 'options' , 'kill' ;) itp..
Potem wystarczy go przemachać na polski i spolszczenie gotowe. To ta najprostsza metoda.

Heroes112 06.03.2009 18:32

Dzięki. Biore sie do roboty. Jak będzie coś nie tak to dam znać:D
Aha jeszcze jedno co to jest Dec?(chodzi mi o tabelke w linku)

Berion 06.03.2009 20:08

Ilość załączników: 1
Praca domowa, tak na początek. Szczegóły w pliku. :}}}

---

BIN -> dwójkowy
DEC -> dziesiętny
HEX -> szesnastkowy

binary, decimal, hexadecimal ;)

Heroes112 06.03.2009 20:13

Plik uszkodzony nie moge rozpakować

Berion 06.03.2009 20:17

Właśnie. Kto Ci powiedział, że to jest archiwum WinRARa? ;] Pierwsza podstawowa zasada: nie sugeruj się rozszerzeniem w nazwie pliku bo ono nic nie znaczy (mogłem tam zamieścić plik o nazwie dupa.krysi i co wtedy? klops, nie ma czym tego otworzyć! :czar:). Nie wzbudził w Tobie podejrzeń jego rozmiar? Umiałbyś tak wyliczyć rozmiar spakowanego pliku (nawet bez kompresji) aby miał dokładnie 256 bajtów?

No to dwie lekcje mamy już za sobą. ;)

Szczaqu 06.03.2009 20:44

Siemanko.
Ja znam sposób na spolszczenie GTA SA bardzo prosty. Otóż jest program który pozwala edytować takie rzeczy. Nazywa sie GTA: SA GXT EDITOR - edytuje sie nim plik jezykowy english.gxt (można i inne). Sam chciałem tym spolszczyć moje GTA lecz.... jestem zbyt leniwy. :P


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 22:14.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.