Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Dysk zewnętrzny 1TB czy 1,5TB (https://forum.cdrinfo.pl/f101/dysk-zewnetrzny-1tb-czy-1-5tb-83331/)

IceManSpy 06.09.2009 12:37

Dysk zewnętrzny 1TB czy 1,5TB
 
Cześć

Zastanawiam się nad kupnem zewnętrznego dysku 3,5" do celów archiwizacyjnych. Powiedzmy, że za max 400zł, ale im taniej tym lepiej. I teraz kilka pytań:

1. Czy lepiej kupić zwykły dysk + obudowę, czy już gotowca? Z tego co poczytałem tutaj, to taki nie-gotowiec bardzo się grzeje co może przeszkadzać patrz pkt 3.
2. Czy ważna jest prędkość i cache?
3. Dysk będę miał we wnęce w biurku, czy nie będzie się tam za bardzo grzał?
4. Czy warto kupować dysk z FW i eSATA? Nie mam takich portów w kompie i raczej szybko się to nie zmieni.

5. Jakieś konkretne modele godne uwagi? Zastanawiam się nad Seagate External Desktop Drive. Coś takiego:
http://www.allegro.pl/item722798579_..._external.html

OT:
Czy jest jakiś program, który sprawdzi, czy dysk jest w 100% sprawny? Chcę kupić na allegro nówkę i sprawdzić, czy wszystko jest ok, aby w miarę szybko zareagować z gwarancją?

mgit 06.09.2009 12:48

Może TO ci pomoże

joujoujou 06.09.2009 12:50

1. Wybrałbym raczej gotowca.

2. Sam sobie musisz na to odpowiedzieć, ale skoro ma być tylko w celach archiwizacyjnych, to wnioski nasuwają się same.

3. Raczej nie.

4. U mnie jest dokładnie tak samo - więc do czasu, kiedy się to zmieni, ceny również się zmienią, stąd IMO na razie nie warto przepłacać.

5. Test tego dysku masz tutaj: http://forum.cdrinfo.pl/f102/test-se...1as-usb-83200/

Edit: może z terabajtowym expansion'em jest inaczej, ale w wersji 1.5TB w środku nie siedzi dysk 7200RPM.

IceManSpy 06.09.2009 13:24

Cytat:

Napisany przez mgit (Post 1045456)
Może TO ci pomoże

Czytałem to, ale wybrałeś opcję zwykłego dysku + adapter do niego. A to nie bardzo mi pasuje :)


A warto brać ten, co ja napisałem? Zwłaszcza, że cena jest dość przystępna, ale cache 16 MB (widziałem na innej aukcji). Ale chyba przy USB nie ma to jakiejś wielkiej różnicy?

Patrix 06.09.2009 14:04

Moim zdaniem 1,5TB teraz się nie opłaca brać, ja za miesiąc kupuję Seagate ST31000528AS 1TB (.12) :)

IceManSpy 06.09.2009 16:16

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1045482)
Moim zdaniem 1,5TB teraz się nie opłaca brać, ja za miesiąc kupuję Seagate ST31000528AS 1TB (.12) :)

Ale Ty piszesz o wewnętrznym, a ja o zewnętrznym :) Ale dzięki za pomoc.

Patrix 06.09.2009 17:26

Cytat:

Napisany przez IceManSpy (Post 1045502)
Ale Ty piszesz o wewnętrznym, a ja o zewnętrznym :) Ale dzięki za pomoc.

No a co za problem kupić obudowę ?!
Wybór wtedy masz kolosalny...
Ja bym nie kupował gotowca.

Poza tym każdy dysk warto przetyrać przez ok. kwartał w PC - sam chyba wiesz po co.

Reetou 06.09.2009 17:49

Ja sam nie wiem - opowiadaj...

Patrix 06.09.2009 18:07

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1045521)
Ja sam nie wiem - opowiadaj...

Już opowiem bajkę...

Po to aby pośmigał talerzami i głowicą przez te 1000 godzin i padł albo nie padł w międzyczasie (co nie zmienia faktu, że i tak może zepsuć się później). Bo taki dysk w kieszeni USB... podłączasz zgrywasz/wgrywasz i odłączasz - taki wypracuje te 1000 godzin dużo później a czym później tym więcej danych tam jest i tym większa cholera nas weźmie ||

Wg mnie jak kwartał przetyra to można już temu zaufać (co nie zmienia faktu, że i tak może zepsuć się później).

Koniec bajki.

Sunna 06.09.2009 18:28

Skoro moze sie zepsuc pozniej to jaka jest roznica ?
Moze lepiej dwa mniejsze i synchronizacja danych czy jak to sie tam nazywa ?
:>

IceManSpy 06.09.2009 19:13

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1045512)
No a co za problem kupić obudowę ?!
Wybór wtedy masz kolosalny...
Ja bym nie kupował gotowca.

Poza tym każdy dysk warto przetyrać przez ok. kwartał w PC - sam chyba wiesz po co.

Z tego co wczytałem w innych tematach, to dysk w takiej obudowie strasznie się grzeje. A jeśli jeszcze chce go dać do wnęki w biurku, gdzie nie będzie miał najlepszej wymiany ciepła to to chyba mija się z celem? Poza tym, czy każda obudowa pociągnie dysk 1,5TB? Bo przeglądając allegro to widziałem max 500GB, czasem 1TB. Pytałem się też jaki dysk może być kolegi, to polecił mi Samsung 1,5TB 32MB HD154UI SATA-2. Tylko wtedy obudowa musi być na SATA, prawda? (jest różnica w takiej obudowie czy sata I czy II ? )

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1045532)
Już opowiem bajkę...

Po to aby pośmigał talerzami i głowicą przez te 1000 godzin i padł albo nie padł w międzyczasie (co nie zmienia faktu, że i tak może zepsuć się później). Bo taki dysk w kieszeni USB... podłączasz zgrywasz/wgrywasz i odłączasz - taki wypracuje te 1000 godzin dużo później a czym później tym więcej danych tam jest i tym większa cholera nas weźmie ||
Wg mnie jak kwartał przetyra to można już temu zaufać (co nie zmienia faktu, że i tak może zepsuć się później).
Koniec bajki.

Tzn u mnie będzie to tak, że ten dysk będzie cały czas podłączony do kompa przez USB, ale nie specjalnie często będzie on pracował (na początku będzie ostro, ale potem 2-3 razy / tydzień). Wiem, że ktoś napisze: to po co zewnętrzny? Odp: Po to, że jak czasem chce z nim iść do kogoś to łatwiej mi taki wziąć, niż wyciągać kompa, otwierać go itd. Poza tym jest możliwość podłączenia do laptopa, z resztą, ma być zewnętrzny :)

Patrix 06.09.2009 20:16

Cytat:

Napisany przez IceManSpy (Post 1045548)
Z tego co wczytałem w innych tematach, to dysk w takiej obudowie strasznie się grzeje.

Jak obudowa do du... to się grzeje. Jak obudowa jest /alu/ i z przewiewem to bardzo dobrze oddaje ciepło.

A prawdziwe bajeczki mają za zadanie uczyć ||

IceManSpy 06.09.2009 20:49

A możesz podać takie przykładowe obudowy? Bo jeżeli obudowa + dysk ma przekroczyć cenę gotowca, to wolę gotowca. Z drugiej strony trochę kusi dołożenie paru groszy i kupienie 1,5 TB.

No i wtedy obudowa musi być na SATA, prawda? (jest różnica w takiej obudowie czy sata I czy II ? )

sobrus 07.09.2009 11:38

Mi padł Samsung po 10 miesiącach (wewnętrzny). Bez żadnych objawów, po prostu się nie włącza.
Do archiwizacji trzeba mieć przynajmniej 2 dyski.Jeden sie nie nadaje - kolejny raz sie o tym przekonałem.
Możliwości odratowania danych w domowych warunkach są praktycznie żadne!
A że dyski są dość duże, emocje mogą być ogromne.

Tak samo w przypadku pamieci flash. Wystarczy iskierka z naelektryzowanego palucha albo niestabilne napięcie i papapa....niektórym padają przy wyciąganiu z USB.
Bardziej ufam dobrym płytom DVD, szkoda ze pojemności mają niedzisiejsze.

IceManSpy 07.09.2009 19:53

Ja np tak zepsułem swojego pierwszego pendrive'a. Wyjąłem z kompa i pyk, nie działał :szczerb:

Ale zawsze mogą 2 się zepsuć. Chodzi tak naprawdę o to, że do takiego dysku możesz dogrywać małe pliki i np raz na miesiąc czy 2 przegrać pewne rzeczy na płytki.

Ale dalej proszę @Patrix'a o podanie przykładowej obudowy :)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 07:29.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.