Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Propozycje, sugestie, błędy forum (https://forum.cdrinfo.pl/f10/)
-   -   Serwer Jabber cdrinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/f10/serwer-jabber-cdrinfo-pl-85543/)

pali 22.03.2010 21:59

Serwer Jabber cdrinfo.pl
 
Nieskromnie proponuję rozważenie uruchomienia serwera jabber dla userów forum.

Od razu zrobię FAQ :)

Ki diabeł ten jabber?
Najlepszy komunikator na świecie.

A czemu o nim nie słyszałem?
Słyszałeś, ale o jabberach pod swoimi markami, np. tlen, gtalk

Po co?
Bo user ma do wyboru albo koncerny albo nieznane trzepaki.

Sieć otwarta czy zamknięta?
Z początku, dla testów - zamknięta na inne sieci, potem otwarta.

Transporty?
No way. GG niet.
Czas antenowy to nie miejsce na głupie rozmowy.

Dla wszystkich userów?
Testowo dla wybranych, a potem wedle możliwości serwera i admina.

Voice?
To na razie w powijakach.
A i po co, skoro jest skype.
txt nie jest gorsze, jest inne.

Płatny, bezpłatny?
Możliwe, że model płatny byłby teraz lepszy od bezpłatnego,
bo doświadczeni userzy są zmęczeni bezpłatnymi serwerami, które potem przestają działać.

Login/pass ten sam co na forum?
Czemu nie, ale niekoniecznie. Do rozważenia.

Czyli jak wyglądałby mój identyfikator jabberowy, który podałbym cioci z Augustowa?
Twój JID wyglądałby np. tak:
prometeusz maupa jabber toćka cdrinfo toćka pl

Ten JID wygląda jak mail. Co będzie gdy ciocia wyśle maila na JIDa?
Zależy od konfiguracji serwera.
1. Serwer może przesyłać maile na adres mail, wpisany gdzieś w profilu użytkownika forum.
2. Serwer może wyswietlać maile w oknie komunikatora.
3. Serwer odrzuci mail, a nadawca dowie się o tym z komunikatu swojego serwera nadawczego.
Rozwiązanie nr 3 jest rekomendowane, z powodu spamu.

A co cdrinfo z tego będzie mieć?
Reklamę.
Moim zdaniem niezłą, szczególnie gdyby serwer stał się ogólnodostępnym, publicznym, otwartym na inne.

prometeusz 22.03.2010 22:15

Znaczy sie Bartez nam udostepni serwer :hmm:

pali 22.03.2010 22:18

Bartez nam powie "słuszna i cenna inicjatywa, towarzysze". A potem ....


//edit
technicznie o to chodzi, prometeuszu
O stworzenie serwera jabber na fizycznej maszynie.
Czyli udostępniłby serwer i domenę.
Ale skonfigurowanie serwera i utrzymywanie nie jest trywialne. Jest czasochłonne...
I nie wiem czy cdrinfo.pl ma wolne zasoby (chociaż słyszałem, ze ma :) )

grzeniu 22.03.2010 22:46

...A potem powie "po dysze"
A towarzyszki - po dwie dyszki :sciana:

Berion 22.03.2010 23:36

Ja popieram, tyle że już założyłem na gmailu cholera. Mogłeś wcześniej zaproponować. ;P

joujoujou 22.03.2010 23:40

Nie mam nic przeciwko temu - jakkolwiek mam już na tlenie, gmailu, aqq.

andy 23.03.2010 00:00

Cytat:

Nieskromnie proponuję rozważenie uruchomienia serwera jabber dla userów forum.
Jestem ZA ;)

Cytat:

prometeusz maupa jabber toćka cdrinfo toćka pl
Nie musi być subdomeny "jabber". JabberID mógłby wyglądać tak: prometeusz maupa cdrinfo toćka pl

Cytat:

Napisany przez joujoujou
Nie mam nic przeciwko temu - jakkolwiek mam już na tlenie, gmailu, aqq.

GMail == Tlen.pl == Jabber
AQQ to komunikator, który obsługuje XMPP.

pali 23.03.2010 00:09

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1089423)
Nie musi być subdomeny "jabber". JabberID mógłby wyglądać tak: prometeusz@cdriiiiiinfo.pl

Technicznie oczywiście tak.

Ale pod domeną działa serwis i jego właściciele może chcieliby odseparować komunikację firmową od przestrzeni dla użytkowników, szczególnie gdyby miał to być serwer dostępny dla każdego rejestrującego się z automatu.

Innymi słowy, posiadacz JIDa user@cdriiinfo.pl mógłby dokonać nadużyć czy nadwyrężyć markę serwisu, celowo lub niechcący.

--------------

A tutaj link do postu andiego, który w skrócie opisuje jabbera -> http://forum.cdrinfo.pl/f113/xmpp-ex...tml#post813539

Bartez 23.03.2010 00:43

Primo, prosiłbym o usunięcie tych maili z domeną cdrinfo, bo żniwiarki to wyłapią i kolejny niepotrzebny spam w stronę serwera pójdzie :)

Pomysł jak najbardziej ok, tylko kilka kwestii do rozważenia:
1. Jakie to generuje obciążenie (dla userów z forum na pewno nie byłoby problemu)
2. Kto mógłby zakładać konto (ma to związek również z pkt 1). Z naszego (serwisu) punktu widzenia powinni to być jedynie użytkownicy forum, bo tak naprawdę poza dodatkowym ruchem jaki by to generowało nie mamy z tego żadnej korzyści. Reklama - być może. Może wymóg rejestracji na forum, ale to powodowałoby tworzenie pustych kont jedynie po to, żeby założyć konto jabberowe.
3. Jeżeli w domenie cdrinfo, to tylko z subdomeną - z powodów opisanych przez paliego.

Nie interesuję się od dłuższego czasu tym protokołem, ale naprawdę tak ciężko z serwerami?

polakT 23.03.2010 02:09

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1089428)
Primo, prosiłbym o usunięcie tych maili z domeną cdrinfo, bo żniwiarki to wyłapią i kolejny niepotrzebny spam w stronę serwera pójdzie :)

Pomysł jak najbardziej ok, tylko kilka kwestii do rozważenia:
1. Jakie to generuje obciążenie (dla userów z forum na pewno nie byłoby problemu)
2. Kto mógłby zakładać konto (ma to związek również z pkt 1). Z naszego (serwisu) punktu widzenia powinni to być jedynie użytkownicy forum, bo tak naprawdę poza dodatkowym ruchem jaki by to generowało nie mamy z tego żadnej korzyści. Reklama - być może. Może wymóg rejestracji na forum, ale to powodowałoby tworzenie pustych kont jedynie po to, żeby założyć konto jabberowe.
3. Jeżeli w domenie cdrinfo, to tylko z subdomeną - z powodów opisanych przez paliego.

Nie interesuję się od dłuższego czasu tym protokołem, ale naprawdę tak ciężko z serwerami?

Cytat:

Płatny, bezpłatny?
Możliwe, że model płatny byłby teraz lepszy od bezpłatnego,
bo doświadczeni userzy są zmęczeni bezpłatnymi serwerami, które potem przestają działać.

+konto na forum (ale od początku wino być zaznaczone ze konto jest płatne)

sam nie wiem, ale np propozycja 10 na rok (tylko zeby to byla pewna cena, nie zmienna co roku - jak i trwala usługa)

w sumie byłbym chętny.

powyżej to jest moj punkt widzenia. wiem ze nie kazdy musi się zgadzać - ale uważam ze za pewne i stabilne usługi można płacić - o ile ceny są ludzkie.

prometeusz 23.03.2010 08:30

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1089428)

Nie interesuję się od dłuższego czasu tym protokołem, ale naprawdę tak ciężko z serwerami?

Bylo nie bylo cdrinfo ma juz wyrobiona marke:), wiec po co daleko szukac

andy 23.03.2010 10:00

Cytat:

Napisany przez Bartez
1. Jakie to generuje obciążenie (dla userów z forum na pewno nie byłoby problemu)

Zależy od zaplecza (maszyna na którym stoi serwer).
Cytat:

2. Kto mógłby zakładać konto (ma to związek również z pkt 1). Z naszego (serwisu) punktu widzenia powinni to być jedynie użytkownicy forum, bo tak naprawdę poza dodatkowym ruchem jaki by to generowało nie mamy z tego żadnej korzyści. Reklama - być może. Może wymóg rejestracji na forum, ale to powodowałoby tworzenie pustych kont jedynie po to, żeby założyć konto jabberowe.
Wraz z rejestracją na forum użytkownik otrzymuje konto w sieci Jabber. Wątpię aby to spowodowało tworzenie tzw. pustych kont.
Cytat:

Nie interesuję się od dłuższego czasu tym protokołem, ale naprawdę tak ciężko z serwerami?
Jest sporo stabilnych i dobrze działających serwerów.
Cytat:

Napisany przez polakT
+konto na forum (ale od początku wino być zaznaczone ze konto jest płatne)

sam nie wiem, ale np propozycja 10 na rok (tylko zeby to byla pewna cena, nie zmienna co roku - jak i trwala usługa)

w sumie byłbym chętny.

powyżej to jest moj punkt widzenia. wiem ze nie kazdy musi się zgadzać - ale uważam ze za pewne i stabilne usługi można płacić - o ile ceny są ludzkie.

Można to zrobić podobnie jak rozwiązali w Jabbimie - konta VIP dla użytkowników "wspomagających". Za ok 50zł/rok dostajesz archiwizację rozmów po stronie serwera, dostęp do dodatkowych transportów itp.

Cytat:

Napisany przez pali
Voice?
To na razie w powijakach.
A i po co, skoro jest skype.
txt nie jest gorsze, jest inne.

XMPP ma obsługę rozmów głosowych i zwie się to Jingle. Obecnie chyba PSI, GoogleTalk, Jabbin i Nimbuzz obsługują to jednak z czasem ilość klientów będzie rosła.

Cytat:

Napisany przez pali
Login/pass ten sam co na forum?
Czemu nie, ale niekoniecznie. Do rozważenia.

Konta Jabberowe powinny być powiązane z tymi forumowymi.

pali 23.03.2010 12:13

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1089428)
Primo, prosiłbym o usunięcie tych maili z domeną cdrinfo, bo żniwiarki to wyłapią i kolejny niepotrzebny spam w stronę serwera pójdzie :)

Myślisz, że one takie głupie i dadzą się nabrać na toćkę? :)
BTW wydaje mi się, że obecnie najlepszym ficzerem jest wyświetlanie maili w okienkach ajaxowych.

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1089428)
1. Jakie to generuje obciążenie (dla userów z forum na pewno nie byłoby problemu)

X lat temu miałem na Debianie serwer jabbera dla kilkudziesięciu userów, czyli bardzo mały. Niestety nie jestem w stanie określić potrzebnych zasobów dla większego projektu. Ale być może okres testowy dałby Tobie pogląd.

Pamiętam, że miałem problemy z działaniem różnych dodatków jak transporty i na to radziłbym uważać, może wprowadzać powoli aby widzieć co powoduje problem.

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1089428)
2. Kto mógłby zakładać konto (...)

(...) naprawdę tak ciężko z serwerami?

Jest doskonała jakościowo oferta gigantów, jak google czy nasz lokalny tlen. Ale korzystanie z usług korporacji rodzi coraz więcej pytań, głównie o prywatność - długa dyskusja, zapewne wiesz o co chodzi.

Na świecie jest kilkaset małych, publicznych serwerów o różnej jakości. Niby można z nich korzystać, ale jest to pewnym dziwactwem. Wyobraź sobie, że masz japońskiego JIDa i podajesz go nietechnicznym znajomym ... Innymi słowy, gdy już korzystać z małych, niezależnych serwerów to od dostawców z którymi ma się związek, którym ufa się. A wydaje mi się, że dla co najmniej 200 osób forum.cdrinfo.pl jest stałym miejscem odwiedzin, znaną zaufaną marką, nawet pewnym substytutem portali społecznościowych.

Sam jabber ma niezmiennie grupę zwolenników, wśród maniaków open source. Jednak trend zdaje się wzrastać i rozszerzać; coraz częściej słyszy się o wdrożeniach jabbera w administracji i przedsiębiorstwach.

Wydaje mi się, że gdyby po okresie testowym dla zamkniętej grupy userów, zrobić "uroczyste" otwarcie serwera publicznego, wraz z wrzuceniem newsów na onety, pclaby, osnews, frazpc, dobreprogramy itd efekt przerósłby oczekiwania. Oczywiście facebooka z tego nie wykroisz, wszystko na odpowiednią miarę.
Nie wiem też, jakie masz plany rozwoju serwisu, w którym kierunku chcesz iść itd

Pomysłów na promocję mam mnóstwo, ale to może później :)

andy 23.03.2010 12:20

Cytat:

Napisany przez pali
X lat temu miałem na Debianie serwer jabbera dla kilkudziesięciu userów, czyli bardzo mały. Niestety nie jestem w stanie określić potrzebnych zasobów dla większego projektu. Ale być może okres testowy dałby Tobie pogląd.

Pamiętam, że miałem problemy z działaniem różnych dodatków

Serwer to jedno a transporty/bramki to drugie. Obecnie implementacje serwerów są bardzo stabilne. Np. taki facebook chat jedzie na ejabberd ;)


Tutaj masz zrobiony test dla oprogramowania Tigase(Java) gdy podłączonych jest 500k użytkowników.
Tigase Load Tests again - 500k user connections

Cytat:

Napisany przez pali
Wydaje mi się, że gdyby po okresie testowym dla zamkniętej grupy userów, zrobić "uroczyste" otwarcie serwera publicznego, wraz z wrzuceniem newsów na onety, pclaby, osnews, frazpc, dobreprogramy itd efekt przerósłby oczekiwania. Oczywiście facebooka z tego nie wykroisz, wszystko na odpowiednią miarę.
Nie wiem też, jakie masz plany rozwoju serwisu, w którym kierunku chcesz iść itd

Pomysłów na promocję mam mnóstwo, ale to może później

Zgadzam się z tym, że samo postawienie serwera będzie wielkim kopem reklamowym dla serwisu.

prometeusz 23.03.2010 12:31

:hmm: tak sobie mysle ze jesli idzie o placenie, to gotow byl bym zaplacic za konto pocztowe w domenie cdrinfo:D


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.