Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   RAID0, jak wyłączyć? Skutki? (https://forum.cdrinfo.pl/f101/raid0-jak-wylaczyc-skutki-85937/)

Marco89 19.05.2010 22:50

RAID0, jak wyłączyć? Skutki?
 
Witam,
Jakiś czas temu chciałem zainstalować sobie Debiana na laptopie na którym jest już Vista. HDD 400GB (RAID0 2x200GB). Podzieliłem dysk na partycje, wydzielając na linuxa 20GB. Pod windowsem widziałem partycję na linuxa, natomiast problem pojawił się podczas instalacji. Instalator Debiana widział 2 dyski po 200GB.
Mam w związku z tym pytanie, czy da się wyłączyć RAID i ewentualnie jakie mogą być tego skutki? Z tego co próbowałem w biosie, przy RAID Configuration są 2 opcje hide i show, natomiast to która z opcji była zaznaczona przy instalacji nie odgrywało żadnej roli.

Wawelski 20.05.2010 00:31

Skutki - wolniej i bezpieczniej.
Najpierw przenieś gdzieś dane - bo stracisz (swoją drogą, to jak mieszałeś partycjami z danymi, to chyba lubisz ryzyko).

Lepiej poszukaj tutka (bo najprawdopodobniej się da) jak postawić na RAIDzie to, co chcesz postawić.

Marco89 20.05.2010 09:38

Cytat:

Napisany przez Wawelski (Post 1098580)
Skutki - wolniej i bezpieczniej.
Najpierw przenieś gdzieś dane - bo stracisz (swoją drogą, to jak mieszałeś partycjami z danymi, to chyba lubisz ryzyko).

Lepiej poszukaj tutka (bo najprawdopodobniej się da) jak postawić na RAIDzie to, co chcesz postawić.

Tutki owszem są, ale z tego co czytałem to więcej z tym zachodu niż to warte, później jeszcze instalacja GRUBa itp. Natomiast RAID0 owszem, zwiększa szybkość odczytu i zapisu danych ale czy dla zwykłego uzytkowania będzie to aż tak bardzo zauważalne? Zawsze później można sobie RAID0 zmontować ponownie:P.

Wawelski 20.05.2010 12:41

Jak masz gdzie przerzucić dane na czas przeróbki (i sporo czasu - zwłaszcza po USB) - owszem. Możesz się bawić w spinanie i rozpinanie RAID.
A, jeszcze pamiętaj, że z przestawieniem windowsa to nie taka prosta sprawa - generalnie nie wstanie na innym ustawieniu kontrolera, niż był instalowany (choć dla niektórych kontrolerów da się znaleźć instrukcję z magicznymi zabiegami, żeby jednak wstał) - więc ghost nie wystarczy.

migol21 30.05.2010 11:27

Cytat:

Napisany przez Wawelski (Post 1098639)
Jak masz gdzie przerzucić dane na czas przeróbki (i sporo czasu - zwłaszcza po USB) - owszem. Możesz się bawić w spinanie i rozpinanie RAID.
A, jeszcze pamiętaj, że z przestawieniem windowsa to nie taka prosta sprawa - generalnie nie wstanie na innym ustawieniu kontrolera, niż był instalowany (choć dla niektórych kontrolerów da się znaleźć instrukcję z magicznymi zabiegami, żeby jednak wstał) - więc ghost nie wystarczy.


Jeśli był instalowany na RAID to przejście na non RAID i z powrotem nie stanowi problemu.

Od tak rozpięcie RAID 0 będzie miało konsekwencje utraty danych.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.