Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   TrueCrypt, szyfrowanie 2 partycji (https://forum.cdrinfo.pl/f101/truecrypt-szyfrowanie-2-partycji-86675/)

floowkid 13.09.2010 12:52

TrueCrypt, szyfrowanie 2 partycji
 
Cześć
Przeczytałem cały artykuł dotyczący TrueCrypta w związku z czym nasuneło mi się następujące pytanie:

1. Jeśli zaszyfruję tylko partycję systemową, a druga partycję podstawową na której trzymam np dokumenty itp itd. zostawię bez zmian, to jeśli ktoś mi wymontuje dysk i podepnie do innego komputera w celu sprawdzenia danych to rozumiem ze partycja systemowa będzie niedostępna natomiast partycja podstawowa (nie zaszyfrowana) pozostanie bez żadnych zabezpieczeń?

2. Jeśli tak, to czy mogę zaszyfrować tą partycję podstawową nie używając opcji ZASZYRUJ CALY DYSK podczas szyfrowania partycji systemowej, w ten sposób żeby podać jedno hasło dla obu partycji bez koniecznośći wpisywania go po raz kolejny bedąc już w Windowsie w celu wejścia na partycje podstawową?

andy 13.09.2010 13:17

@1. Tak.
@2. Przecież szyfrowanie całego dysku polega na tym, że jednym hasłem jest szyfrowany cały dysk. Po zalogowaniu się do systemu nie jest potrzebne podawania żadnych haseł.

floowkid 13.09.2010 13:28

W artykule odradzają ten sposób. Dlatego chciałem skorzystać z opisanej przeze mnie opcji.
ps. jeśli coś pójdzie nie tak, również z dyskiem odzyskiwania danych, to czy truecrypt pozwoli mi sformatować cała partycje i postawić system od nowa?

Patrix 13.09.2010 15:02

raczej nie ma takiej możliwości aby poszło coś nie tak z płytą ratunkową :)
dysk zaszyfrowany TC można spokojnie sformatować, tu chodzi o "blokadę" danych a nie dysku :)

----
korzystając z okazji zapytam o coś innego,
ma ktoś jakieś doświadczenie i rady dotyczące bezpiecznego szyfrowania jednego dysku posiadającego dwa systemy ( Win7 (ntfs) + Debian (ext3/swap) ) ?
najlepiej jakby to na jedno hasło działało

floowkid 13.09.2010 15:15

Ok, wszystko jasne.
Pozdrawiam

andy 13.09.2010 17:37

Cytat:

ma ktoś jakieś doświadczenie i rady dotyczące bezpiecznego szyfrowania jednego dysku posiadającego dwa systemy ( Win7 (ntfs) + Debian (ext3/swap) ) ?
Nie da się. TC nie oferuje na razie szyfrowania partycji systemowej dla systemów innych niż Windows.

Cytat:

W artykule odradzają ten sposób. Dlatego chciałem skorzystać z opisanej przeze mnie opcji.
ps. jeśli coś pójdzie nie tak, również z dyskiem odzyskiwania danych, to czy truecrypt pozwoli mi sformatować cała partycje i postawić system od nowa?
Zacytuj ten fragment.

Co do formatowania dysku to nawet jak będzie zaszyfrowany to można go bez problemu sformatować, usuwać partycje itp.

Patrix 13.09.2010 18:51

Cóż @andy szkoda... :)

floowkid 13.09.2010 22:35

"....Najnowszy TrueCrypt pozwala również na szyfrowanie całego dysku zawierającego partycję systemową (pod warunkiem, że nie zawiera on partycji rozszerzonych ***8211; dopuszczalne są jedynie partycje podstawowe)...



... Twórca aplikacji, Fundacja TrueCrypt, doradza korzystanie z pierwszej opcji, jako, że jest ona bezpieczniejsza. Pozostałe partycje dysku systemowego najlepiej jest szyfrować w ***8222;tradycyjny***8221; sposób ***8211; zapobiega to trudnościom, które występują w razie konieczności przeinstalowania systemu na zaszyfrowanym dysku, ponadto pozwala wybrać różne hasła do każdej z partycji, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo danych."

Patrix 14.09.2010 01:18

A ja chciałbym zaszyfrować dwie partycje systemowe (win+lin) - w cytacie tego nie ująłeś :]

jargogo 13.11.2011 17:08

Co z partycją i kontenerem
 
Witam.

Nie chciałem zakładać nowego postu więc się podłączę do tego (toćkę podobny temat).

Od niedawna używam TC 7 i dopiero zaczynam poznawać ten program. Zaszyfrowałem sobie jedną całą partycję (niesystemowa) oraz na innej partycji utworzyłem sobie kontener. Partycja jak i kontener jest upchany różnymi plikami. Od pewnego czasu coś złego dzieje mi się z systemem (XP SP3), bluescreen - pada system.

Moje pytanie do fach-mistrzów z obsługi TC:
1. czy po postawieniu takiego samego systemu jeszcze raz, owa partycja i kontener będzie obsługiwany/wykrywany, będzie odszyfrowywał, jak zainstaluję od nowa TC,
2. czy po postawieniu innego systemu (np. Win7, Linux), owa partycja i kontener będzie obsługiwany/wykrywany, będzie odszyfrowywał, jak zainstaluję od nowa TC.

Przeszukałem to forum jak i inne ale mowa jest zazwyczaj o partycji systemowej i "dysku ratunkowym".
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

Misiek4 14.11.2011 14:19

Na jedno i drugie pytanie odpowiedz brzmi: bedziesz mial dostep do danych po reinstalacji systemu pod warunkiem, że podczas instalacji systemu nie nadpiszesz sobie partycji na ktorych masz zaszyfrowane dane (dotyczy zarowno zaszyfrowanej artycji jak i rowniez zwyklej partycji z kontenerem).

jargogo 14.11.2011 18:26

TrueCrypt
 
Witam.
Dzięki @Misiek4 za szybką odpowiedź. Proszę Cię o udzielenie jeszcze jednej odpowiedzi związanej z Twoją powyższą:
Cytat:

Napisany przez Misiek4 (Post 1189615)
Na jedno i drugie pytanie odpowiedz brzmi: bedziesz mial dostep do danych po reinstalacji systemu pod warunkiem, że podczas instalacji systemu nie nadpiszesz sobie partycji na ktorych masz zaszyfrowane dane (dotyczy zarowno zaszyfrowanej artycji jak i rowniez zwyklej partycji z kontenerem).

moje pytanie brzmi:
- jak to jest możliwe, że podczas reinstalacji systemu i instalacji TC, może się coś nadpisać lub dopisać na całkiem innej partycji niż systemowa ("C") i jeśli to możliwe, to jak się przed czymś takim ochronić?

Misiek4 14.11.2011 18:34

Teoretycznie nie powinno sie nic takiego zdarzyc, jeżeli podczas instalacji sam wybierasz partycje na ktorej instalowany bedzie system. Niestety nie pamietam juz jak to sie odbywa podczas instalacji Windows XP, ale pamietam, że kiedys ktos juz sobie niechcacy zainstalowal system na innej partycji niz chcial.

jargogo 14.11.2011 18:37

Ok jeszcze raz bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Pozdrawiam jargogo :spoko:

jargogo 14.11.2011 21:43

Cytat:

Napisany przez Misiek4
Cytat:

Napisany przez jargogo
Jeszcze raz witam.
Przepraszam za udrękę ale mam jeszcze jedno pytanie. Poczytałem troszkę o instalce Win7 i dowiedziałem się, że ten system zabiera dodatkowo 100 MB na swoje działanie. Może orientujesz się skąd? (czy z ostatniej partycji czy może systemowej albo czy można systemowi wskazać skąd może podpieprzyć te 100 MB), oraz gdzie stworzy partycję 0 (jako całkowicie nową?), albo co gorsze może mi coś nadpisać tam gdzie nie powinien. Pytam bo boję się o tą moją partycję oraz kontener.
Pozdrawiam jargogo :help:

Jak ciagniesz watek, to piszemy w watku a nie na priv. To taka zasada. Win7 robi partycje tylko wtedy, gdy masz nowoczesna plyte z UEFI - ale bez obaw, nie ruszy Ci innych partycji, gdy wskaze prawidlowa (czyli C) przy instalacji.

Ok tylko to o co pytałem nie było powiązane z wątkiem o TC tylko z Win7 i dlatego!. To tak dla wytłumaczenia się, a ciągnąc dalej mam płytę Gigabyte GA-z68X-UD4-B3 jest to nowoczesna płyta (co prawda w specyfikacji nie znalazłem czy posiada UEFI czy nie) i teraz nie wiem czy mam się obawiać instalacji Win7 czy też nie.
Znalazłem takie informacje na ten temat ( w w w.benchmark.pl/testy_i_recenzje/EFI_vs_BIOS_-_najwazniejsze_roznice...-3780/strona/14035.html - piszę oddzielnie www ponieważ nie mam wystarczającej ilości postów) ale, że jestem laikiem to dlatego mam te obawy.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 05:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.