Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f15/)
-   -   Problem z odczytem starszych płyt dvd+r - dziwny przypadek - ogromna prośba o pomoc.. (https://forum.cdrinfo.pl/f15/problem-odczytem-starszych-plyt-dvd-r-dziwny-przypadek-ogromna-prosba-o-pomoc-87672/)

ivesher 12.01.2011 19:28

Problem z odczytem starszych płyt dvd+r - dziwny przypadek - ogromna prośba o pomoc..
 
Witam,

Przeczytałem dużo postów, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi, podobnego problemu.

Dłuższy czas temu (ok 3lata) zgrałem wszystkie kasety VHS na płyty TDK dvd+r. Kilka dni temu stwierdziłem, że przydałoby się zrobić ich backup na dysk. Pierwsze 29 płyt zgrałem bez problemów, a przedwczoraj pojawiły się błędy na 30 dysku. Pomyślałem, że płyta jest trefna. Zostawiłem na noc w isobuster, było trochę błędów, ale się zgrało po wielu godzinach.
Dzisiaj kolejna płyta z błędami. Z ciekawości sięgnąłem po kolejne płyty i okazuje się, że wszystkie są albo z błędami, albo nawet nie są widoczne w systemie.
Odkryłem, że te pierwsze 29 zgranych płyt było na TDK DVD-R... Od 29 w góre są już TDK DVD+R, z którymi właśnie są problemy.


Szczegóły:
- nagrywarka Samsung SH-S162L wpakowana do zewnętrznej obudowy USB 2.0 z biosem TS-07 (nieuaktualniałem, bo kolejny TS-08, a zarazem ostatni, jest wydany 7 dni później, z 2007 roku, raczej by to mało wniosło)
- zrzuty video z vhs zapisane są na płycie jako ifo i vob
- isobuster na tych płytach, które może odczytać widzi mi udf iso i ifo
- sprawdziłem, że sesja jest zfinalizowana
- sprawdzałem na dwóch innych nagrywarkach dvd w nowszych laptopach (acerze i sony vaio), tam jest jeszcze gorzej z odczytem płyt.

Rozumiem, że wiek płyt może być tutaj sprawcą, jednak płyty ani nie są zniszczone, ani porysowane (od 3 lat pewnie są drugi raz w napędzie). Poza tym nagrane dvd-r, które odtworzyłem bez problemu też były 3 lata temu nagrane.

Dodam, że zgranych płyt z pamiątkowymi materiałami mam około 100, więc nie mogę sobie odpuścić tematu, jak bym to zrobił w przypadku pojedynczej płyty.

Czy mogę liczyć na pomoc?

ed hunter 13.01.2011 04:46

Te płyty to TDK, to wszystko tłumaczy. :taktak:

Trzeba je męczyć tym Samsungiem, co się uda zgrać to twoje, reszta jest milczeniem. ;)

ivesher 13.01.2011 09:02

Dzięki za odpowiedź. Co do milczenia to jest ono owiec :) Odnośnie tematu:

Nie wydaje mi się, żeby marka płyt zawsze była regułą. Mam płyty starsze, nagrane na innych, wg mnie bardziej badziewiastych nośnikach, a hasają. Wiem i rozumiem, że są płyty bardziej i mniej podatne na takiego typu wypadki, jednak TDK nie tłumaczy mi wszystkiego. Na przykład dlaczego właśnie DVD+R się zbuntowały, DVD-R są ok.

Na zdrowy rozum - jeśli płyty były przez 3 lata trzymane w kuferku na płyty, w domowych warunkach, bez fluktuacji temperatur, dane nie powinny się ulotnić 'ot tak' z napędu nagranego optycznie (może ktoś z Was jest technologiem lub optoelektronikiem i mógłby się wypowiedzieć, czy dobrze rozumuję?). Sprawdzałem lakier płyt, nigdzie nie widać fragmentów utleniania czy zadrapań czy miejsc odchodzenia od płyty. Płyta wygląda jak świeżo kupiona i nagrana... Jest to dla mnie bardzo dziwne. Dlatego napisałem do Was.

Może ktoś miałby sprawdzone informacje typu "u mnie pomogło odtworzenie w napędach BD-ROM" albo "powinno zadziałać na starych napędach DVD-ROM" ??

Pozdrawiam.

ed hunter 13.01.2011 09:56

TDK właśnie tak mają, że parują z nich dane, jedne z najgorszych płyt na rynku. DVD-R trafiły się lepsze i tyle.

Stare DVD-Romy Samsunga/Toshiby dawały sobie nieźle radę z odtwarzaniem marnych płyt.

grzeniu 13.01.2011 10:04

Z płytkami to jest tak, że te stare sprzed powiedzmy 10 lat działają do dziś, niezależnie od marki i producenta. Działają dlatego, że robione były zgodnie z normami jakościowymi, ale też ich cena wtedy była wysoka. Z czasem producenci poszli na ilość i cenę i mamy to co mamy, a z tzw firmówek chyba właśnie TDK najbardziej zeszły na psy.
Czemu u ciebie działają minusy, a padły plusy? Zapewne były robione przez innych producentów (TDK to już tylko nazwa) i tak akurat wyszło, równie dobrze mogło być na odwrót.

Co z tym teraz zrobić? Próbuj na różnych napędach, może ktoś ma jeszcze sprawny dvd-rom Toshiby - one kiedyś słynęły z bardzo dobrego i szybkiego odczytu. Obecnie samsungi uważa się że mają dobrą korekcję błędów, twój samsung też teoretycznie powinien być dobry, ale to już starszy model...może więc na jakimś nowszym? Na próby z laptopowymi szkoda czasu, one są kiepskie.
Użyty program to rzecz wtórna, bo co ci da program jeśli napęd zwyczajnie nie widzi płyty?

PS Widzę, że Ed już wspomniał o dvd toshiby :)

ivesher 13.01.2011 10:06

Ok, wątpię, żeby udało mi się znaleźć starszy DVD-ROM, niemniej teraz już mi raczej wszystko jedno pod kątem czasu :/

Wpadłem na pomysł, żeby z-downgrade-ować BIOS do starszej wersji nagrywarki? Ma szanse pomóc?

Pozdrawiam

grzeniu 13.01.2011 10:11

Wątpliwe, bo w biosach przede wszystkim zmieniają się strategie zapisu płyt i aktualizuje się bazy o nowe nośniki. Odczyt to odczyt - tu filozofii nie ma.
Ale próbuj wszystkiego, przecież nie masz nic do stracenia.

ivesher 13.01.2011 10:25

@ed hunter, @grzeniu: Dziękuję Panowie za posty i podpowiedzi. Gdyby jeszcze Wam coś przyszło do głowy wartego spróbowania, proszę, piszcie.

Posiedzę trochę nad tematem w miarę wolnych chwil. Poinformuję czy i co pomogło.

W najgorszym wypadku kupię kartę telewizyjną, odkurzę odtwarzacz VHS i rozpocznę zabawę sprzed 3 lat, o ile dane z tamtych kaset nie wyparowały i nie zostały nadgrane :/

szczuru 24.01.2011 22:49

Cytat:

nieuaktualniałem, bo kolejny TS-08, a zarazem ostatni, jest wydany 7 dni później, z 2007 roku, raczej by to mało wniosło
Ja radził bym spróbować aktualizacji bo skoro ostatni update jest bardzo szybko po przed ostatnim to raczej oznacza to, że producent odkrył/dodał (:szczerb:) jakiś bug, który ujawnił się właśnie w przed ostatnim FW.

SpeedFreaK 25.01.2011 10:12

Z "plusami" od TDK to loteria. Było bardzo dużo różnych podkładów, jedne są dobre, inne- totalny syf ;)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.