Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Ilo¶æ talerzy w dysku a wydajno¶æ (https://forum.cdrinfo.pl/f101/ilosc-talerzy-dysku-wydajnosc-88793/)

pali 06.05.2011 16:35

Ilo¶æ talerzy w dysku a wydajno¶æ
 
1. Czy wspó³cze¶nie istnieje jakakolwiek uniwersalna zale¿no¶æ pomiêdzy liczb± talerzy w dysku a jego wydajno¶ci± (w jakiejkolwiek kategorii)?

2. Czy istnieje sposób partycjonowania z uwzglêdnieniem talerzy dysku?

Pytam, bo istnieje powszechny pogl±d, ¿e jednotalerzowce s± najszybsze - sam te¿ mam to wbite, ale czy to prawda?
Przypomnia³o mi siê, bo w komentarzach do newsa na g³ównej, kto¶ taki pogl±d znów wyrazi³.

Misiek4 06.05.2011 19:24

1. musialby sie wypowiedziec jakis fachman, ktory sie orientuje w sposobie zapisu danych w dysku z paroma talerzami - zastanawiam sie, czy zapisywane dane "lec±" na jeden talerz czy te¿ sa rozkladane na drugi (pozostale)
2. obawiam sie, ze nie ma metody...

Patrix 06.05.2011 20:34

Dorzucê takie spostrze¿enie;
Zak³adaj±c, ¿e masz sterylne warunki i rozbierzesz taki dwutalerzowy HDD - po z³o¿eniu i w³±czeniu danych na nim ju¿ nie bêdzie.
Jest to konsekwencja przesuniêcia o jakikolwiek k±t talerzy wzglêdem siebie.

Ja sobie my¶lê tak:
- im wiêcej talerzy tym wiêcej g³owic
- im wiêcej talerzy tym wiêcej danych odczytywanych jest równolegle
- im wiêcej danych jest odczytywane równolegle tym wiêkszy bufor potrzebny

Na ch³opski rozum zak³adaj±c dwa talerze i sprzêgniête ze sob± dwie g³owice
aby to mia³o logiczny sens jedna z g³owic odczytuje bit 'n', a druga 'n+1',
przy trzecim talerzu by³oby 'n+2', czyli w jednym po³o¿eniu ramienia odczytano by za jednym razem 2-3 bity.
Taki pomys³ nie k³óci³by siê nawet z NCQ. Jak i pasuje do w/w prawdziwego spostrze¿enia - przesuniêcie talerzy burzy logikê zapisanych danych.

Zaznaczam, ¿e nie czyta³em nic konkretnie na ten temat, a to s± moje domys³y.
Nie jestem pewien czy g³owice mog± byæ niezale¿ne wzglêdem siebie.
Jedyny dysk jaki rozbiera³em mia³ tylko jeden talerz. :]

Taki sposób partycjonowania wg mnie nie mo¿e istnieæ, bo sposób zapisu danych jest na poziomie sprzêtowym (najni¿szym)
- biosu konkretnego dysku, partycja to jest co¶ programowego, logicznego z wy¿szej warstwy.

Arepo 06.05.2011 21:53

Dyski z jednym talerzem nie s± szybsze od tych z kilkoma, je¶li upakowanie na nich danych jest takie samo. Z pewno¶ci± jednak s± ch³odniejsze, l¿ejsze, cichsze i mniej awaryjne, a to s± du¿e zalety.

G³owice nie odczytuj±/zapisuj± jednocze¶nie z kilku talerzy. Gdyby tak by³o, to nastêpowa³yby znaczne wzrosty prêdko¶ci w porównaniu do jednotalerzowca. Poza tym, a¿ by siê prosi³o o zrobienie macierzy RAID na jednym dysku :).

Nie widzia³em nigdy programu, który partycjonuje wzglêdem talerzy.

pozdrawiam

Patrix 06.05.2011 22:14

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1160118)
G³owice nie odczytuj±/zapisuj± jednocze¶nie z kilku talerzy. Gdyby tak by³o, to nastêpowa³yby znaczne wzrosty prêdko¶ci w porównaniu do jednotalerzowca.

Niekoniecznie,
wystarczy, ¿e szeroko¶æ szyny danych HDD okre¶la pewn± szybko¶æ
transmisji danych dla ustalonej prêdko¶ci obrotowej talerza/y,
w±skim gard³em nie by³aby tu technologia odczytu z N talerzy (bo ta mog³aby wiêcej)
ale ograniczenia zastosowanych uk³adów w elektronice HDD w zale¿no¶ci od RPM.
Poza tym nie chodzi³o mi o odczyt strikte równoleg³y ze wszystkich g³owic tylko o kolejkê
- przy danej pozycji ramienia odczyt kolejno z ka¿dej g³owicy - to ju¿ nie RAID. :)

Wydaje mi siê, ¿e to i tak by³oby bardziej optymalne ani¿eli
odczyt tylko z jednej g³owicy w okre¶lonej jednostce czasu
podczas gdy druga g³owica na sprzêgniêtym ramieniu na drugim talerzu nie robi nic...
marnotrawstwo czasu i nierównomierne zu¿ycie talerzy. :)

Znowu teoretyzujemy ... przyda³oby poczytaæ sobie o technologii, tak z ciekawo¶ci ...
nawet je¶li w rzeczywisto¶ci nie by³oby tak jak piszê - to to moim zdaniem to by dzia³a³o :)

Arepo 06.05.2011 22:27

Bez specjalnego wnikania widaæ, ¿e tak nie jest. Ró¿nica w prêdko¶ci i czasie dostêpu by³aby z pewno¶ci± widoczna.

pozdrawiam

Patrix 06.05.2011 22:32

W takim razie, trzeba sprawdziæ jak to z tym jest. ;)
Przyda³oby siê porównaæ HDD jedno i dwu - najlepiej tego samego producenta z tej samej serii... chyba Samsung takiego mia³.

G³owice na ramieniu s± jednak sprzêgniête tak jak mi intuicja podpowiada³a ;)

Arepo 06.05.2011 23:37

Samsung z talerzami :
1 - HD502HJ
2 - HD103SJ

zupe³nie to samo ...

No i nie mówimy o jednoczesnym dzia³aniu g³owic na jednym ramieniu tylko talerzach.

pozdrawiam

Patrix 06.05.2011 23:42

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1160134)
No i nie mówimy o jednoczesnym dzia³aniu g³owic na jednym ramieniu tylko talerzach.

No tak...

Jarson 07.05.2011 23:40

Twierdzenie o wy¿szej wydajno¶æ mo¿e byæ uzasadnione z dwóch powodów. Po pierwsze je¶li ta sama pojemno¶æ uzyskiwana jest przy pomocy mniejszej liczby talerzy, oznacza to, jak ju¿ napisa³ Arepo, ¿e gêsto¶æ danych jest wy¿sza. Przy tej samej prêdko¶ci obrotowej za ka¿dym obrotem odczytywane lub zapisywane jest wiêc wiêcej danych (zak³adamy tê sam± prêdko¶æ obrotow± porównywanych HDD).

Drugi argument jaki przychodzi mi do g³owy podajê z wielkim sceptycyzmem i raczej sam w niego nie wierzê, ale mo¿e odgrywa on jak±¶ rolê - masa ramienia g³owicy. W kilkutalerzowym dysku bêdzie ona wiêksza, co byæ mo¿e ma jaki¶ (je¶li tak to minimalny) wp³yw na czas wyszukiwania danych.

Wawelski 08.05.2011 19:05

Cytat:

Napisany przez Jarson (Post 1160284)
Przy tej samej prêdko¶ci obrotowej za ka¿dym obrotem odczytywane lub zapisywane jest wiêc wiêcej danych (zak³adamy tê sam± prêdko¶æ obrotow± porównywanych HDD).

Te¿ tak kiedy¶ mi siê wydawa³o. Ale po chwili zastanowienia to nie ma sensu. Je¿eli ilo¶æ cylindrów jest taka sama, to czy 1TB jest na jednym czy na dziesiêciu talerzach - w ci±gu jednego obrotu jest odczytywane tyle samo danych. Tylko zmiana ilo¶ci cylindrów mo¿e zmieniæ to - ale to nie zale¿y od ilo¶ci talerzy. Wyobra¼my abstrakcyjny przyk³ad - dwa dyski pojemno¶ci 500MB - jeden ma 50 cylindrów, drugi 100. Czyli w pierwszym jeden obrót to 10MB w drugim to 5MB - i nie ma znaczenia, ile jest talerzy.

Patrix 08.05.2011 19:24

Mi siê wydaje, ¿e jest mniej wiêcej tak jak pisa³em wcze¶niej.
Dla warstwy logicznej (partycje) ilo¶æ talerzy nie ma znaczenia bo jest to widoczne jako jedna przestrzeñ.
Warstwa sprzêtowa/sterownik dysku ma za zadanie rozplanowanie danych na talerzach,
a nie poprawienie osi±gów dziêki sposobowi zapisu danych... @Arepo.

Trzeba tu braæ pod uwagê mo¿liwo¶ci ramienia (i jak kto¶ pisa³ bezw³adno¶ci)
aby podczas procesu odczytu/zapisu danych nie kosi³ za du¿o niepotrzebnie...
a w tym przypadku a¿ prosi siê o mniej wiêcej podobny sposób.

Bartez 09.05.2011 17:08

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1160104)

Ja sobie my¶lê tak:
- im wiêcej talerzy tym wiêcej g³owic
- im wiêcej talerzy tym wiêcej danych odczytywanych jest równolegle
- im wiêcej danych jest odczytywane równolegle tym wiêkszy bufor potrzebny

Z tego co wiem, niestety tylko jedna g³owica mo¿e odczytywaæ/zapisywaæ dane w danym momencie, wiêc nie ma czego¶ takiego, jak równoleg³y odczyt/zapis.

Patrix 09.05.2011 17:16

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1160552)
Z tego co wiem, niestety tylko jedna g³owica mo¿e odczytywaæ/zapisywaæ dane w danym momencie, wiêc nie ma czego¶ takiego, jak równoleg³y odczyt/zapis.

Zgadzam siê, to by³o tak na szybko, potem napisa³em te¿ w dyskusji z @Arepo:
Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1160122)
(...)Poza tym nie chodzi³o mi o odczyt strikte równoleg³y ze wszystkich g³owic tylko o kolejkê
- przy danej pozycji ramienia odczyt kolejno z ka¿dej g³owicy - to ju¿ nie RAID (...)

Nie mogê zaprzeczyæ, ¿e to tylko moje domys³y...
nie znalaz³em jeszcze nic sensownego na poparcie lub zanegowanie tez.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.