Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski HDD, SSD - Opinie, testy i recenzje (https://forum.cdrinfo.pl/f102/)
-   -   Pewniejsze płyty DVD czy dysk? (https://forum.cdrinfo.pl/f102/pewniejsze-plyty-dvd-czy-dysk-88853/)

ladovnik 19.05.2011 16:53

Pewniejsze płyty DVD czy dysk?
 
Witam. Zastanawiałem się nad kupnem dysku WD Elements Desktop 2TB USB 2.0 w Komputronik.pl. Ale słyszałem opinie, że zdarzają się awarie dysków twardych i dane znikają. Jak sądzicie, lepiej archiwizować dane (filmy itp.) na dysku twardym, czy na płytach DVD (pokroju Verbatim 1,1zł/szt.)? Co będzie mieć większą trwałość?

Wiem, że w sieci są dyskusje na temat żywotności dysków i płyt, ale są to zazwyczaj wątki z początków poprzedniej dekady, a mnie chodzi o współczesne technologie.

Pozdrawiam,
ladovnik

ed hunter 19.05.2011 16:57

Obudowa na dwa dyski z RAID 1. :taktak:

Berion 19.05.2011 17:04

Oba są zawodne. Najlepiej na flashkach, ale to IMO zbyt droga zabawa jeśli mówimy tu o takich pojemnościach.

@Ed
A nie RAID1? :P

ed hunter 19.05.2011 17:08

Masz rację, że RAID 1, ale ja dzisiaj myślę bolącymi nogami. ;)

Zmieniam dla potomnych.

ladovnik 19.05.2011 17:26

Flash odpada, bo za drogi. W takim razie, które zło jest mniejsze? Dysk zewnętrzny, czy płyta DVD?

PS. Rozwiązania z dwoma dyskami zapisującymi równolegle dane odpada, bo to za drogie. Jeśli mam kupić dysk, to ten co napisałem w pierwszym poscie bo jest w zasięgu moich możliwości finansowych.

M@X 19.05.2011 17:40

Uzywam WD, tyle ze MyBookow od ponad poltora roku i zadnych problemow nie mialem. O zywotnosc dba WD SmartWare. Nie mam innych dyskow niz USB (nie liczac systemowego), bo moim zdaniem dysk wewnetrzny ogranicza mobilnosc danych. Mam w Mini 250 GB na system i wazne dane (wspomagany przez Time Machine) i wystarcza mi to w zupelnosci!


Wiadomo***347;***263; wys***322;ana z ***63743; iPhone przy u***380;yciu Tapatalk

Reetou 19.05.2011 18:03

Cytat:

Napisany przez ladovnik (Post 1162196)
W takim razie, które zło jest mniejsze? Dysk zewnętrzny, czy płyta DVD?

IMO dysk bezpieczniejszy. Ale jest druga strona medalu. Jeśli jednak padnie dysk idzie potencjalnie do piachu 2TB danych. A jeśli płytki nie będą jakimś totalnym złomem, to szansa że padną wszystkie jednocześnie jest mała - zatem ew. strata powinna być miej bolesna.

ladovnik 19.05.2011 18:24

A na ile ocenilibyście trwałość takich Verbatimów DVD za 1,1zł sztuka? Ile lat potrzymają?

Wawelski 19.05.2011 22:28

Pewność i bezpieczeństwo to dają dwie kopie oddalone minimum o 300km. Tak mówią normy. Kiedyś kopia musiała być "tylko" w innym budynku - ale po WTC okazało się, że to za mało i zmienili odległość na 300 km, żeby nawet wybuch bomby atomowej nie zaszkodził backupowi.

RAID1 bardzo łatwo "obejdzie" byle złodziej czy dobre przepięcie/zalanie.

Zalety płyty - łatwo wypalić i wysłać daleko. Wydawałoby się, że dosyć tanio, ale jest drobny problem. Złotówka wydana na płytę jest bezpowrotnie stracona. Do tego płyta może się uszkodzić/źle wypalić/porysować. Złotówka wydana na HD jest częściowo (przynajmniej) zwrotna - ja co jakiś czas robię upgrade i za dwa dyski o pojemności X kupuję jeden o pojemności 2xX i jeszcze mi zostaje (a do tego gwarancja). Przenoszę dane (kasuję zbędne stare wersje - czego na plycie nie zrobie).

Berion 19.05.2011 22:53

Dane znacznie szybciej degradują na nośniku optycznym (oczywiście z wyjątkiem tłoczonych) niż HDD, także płyty super takie nie są.

Bartez 19.05.2011 23:06

Cytat:

Napisany przez ladovnik (Post 1162196)
PS. Rozwiązania z dwoma dyskami zapisującymi równolegle dane odpada, bo to za drogie. Jeśli mam kupić dysk, to ten co napisałem w pierwszym poscie bo jest w zasięgu moich możliwości finansowych.

Wszystko zależy od tego, jak cenne są te dane dla Ciebie. Jeżeli to nie jest 1 TB filmów, tylko ważne dokumenty, filmy nagrane kamerą i inne materiały mające nie tyle wartość materialną, co sentymentalną itp to warto się zastanowić, czy jednak nie zainwestować w RAID1. Tak tylko dodam, że odzyskanie danych z dysków powyżej 1 TB to koszt zaczynający się od ok. 3 tys. złotych. Przy takich kwotach 300-400 PLN na drug dysk wydaje się być śmieszną kwotą, choć oczywiście nie małą biorąc pod uwagę tu i teraz. Warto się jednak zastanowić.

Reetou 19.05.2011 23:35

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1162332)
że odzyskanie danych z dysków powyżej 1 TB to koszt zaczynający się od ok. 3 tys. złotych.

O, to nieźle potaniało :fiu: Pamiętam jak 8-10 lat temu znajomemu padł dysk w księgowości. Ponieważ księgowość mocno cenna, w obawie o kradzież danych kompa w ogóle nie wpięto do sieci, a tym samym nie został on objęty planem backupu. Całe 8GB. Znajomy został wtedy oddelegowany w trybie pilnym do Katowic (Ontrack) - za odzyskanie tych 8 gigabajtów firma wywaliła prawie 25 tysięcy złotych.

ladovnik 20.05.2011 14:10

Cytat:

Napisany przez Bartez (Post 1162332)
Wszystko zależy od tego, jak cenne są te dane dla Ciebie. Jeżeli to nie jest 1 TB filmów, tylko ważne dokumenty, filmy nagrane kamerą i inne materiały mające nie tyle wartość materialną, co sentymentalną itp to warto się zastanowić, czy jednak nie zainwestować w RAID1. Tak tylko dodam, że odzyskanie danych z dysków powyżej 1 TB to koszt zaczynający się od ok. 3 tys. złotych. Przy takich kwotach 300-400 PLN na drug dysk wydaje się być śmieszną kwotą, choć oczywiście nie małą biorąc pod uwagę tu i teraz. Warto się jednak zastanowić.

To miał być dysk do filmów. Zrobiłem rozeznanie wśród znajomych, i okazało się, że sporo osób miało przykre doświadczenia z dyskami. Paru osobom dyski padły po kilku miesiącach użytkowania, innym padały po 3-4 latach użytkowania. W świetle tego, rezygnuję z dysku przenośnego. Nawet jeśli kilka płyt DVD z filmami mi się porysuje, to stracę te kilka filmów, a reszta zostanie. A gdyby mi padł cały dysk 1TB czy 2TB, to tracę całe swoje zasoby, czyli odpowiednik kilkuset płyt DVD.

To nie zmienia jednak faktu, że większości moich znajomych dyski nie padały w ogóle. Mają niektórzy po 8 lat dyski i działają. Ale ja wolę nie ryzykować.

Dziękuję za udział w dyskusji.

Pozdrawiam,
ladovnik

Berion 20.05.2011 15:12

Kiedyś były żywotniejsze. Kup jakiś do zastosowań serwerowych, te są wytrzymalsze, a skoro to tylko do backupu i ważny jest koszt to chyba nie przemęczysz się jeśli będziesz na ten czas podpinać przez SATA/eSATA (odpada Ci koszt kieszeni). Ponadto, nie będzie pracować cały czas, a więc nie będzie eksploatowany co najmniej kilka godzin dziennie, a tygodniowo/miesięcznie.

Na płyty też wypalaj. ;)

migol21 01.07.2011 10:59

Dlatego lepiej mieć Dwa dyski wpięte w RAID albo nawet 4 dyski wpięte w RAID . Można też przechowywać dane na dwóch urządzeniach które ze sobą się będą synchronizowały.

Ogólnie :
Im więcej nośników i ich rodzajów. Im więcej miejsc i im dalsze od siebie ich oddalenie. Tym większe bezpieczeństwo. Dlatego Internet jest najbezpieczniejszy bo ilość kopi oddalenie kopi od siebie o tysiące kilometrów oraz różnorodność nośników jest największa. To tak ogólnie.
Pamiętać należy również o bezpieczeństwie danych pod względem dostępności przed osobami trzecimi. Tutaj im mniej osób ma dostęp im mniejszy dostęp tym lepiej. Dlatego pojedynczy komputer dobrze zabezpieczony fizycznie i nie podłączony do sieci jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.