Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Nowe Commodore w sklepach, w planach Amigi ! (https://forum.cdrinfo.pl/f113/nowe-commodore-sklepach-planach-amigi-89079/)

Arepo 28.06.2011 14:31

Nowe Commodore w sklepach, w planach Amigi !
 
Dzisiaj natknąłem się na tego newsa. Poza C64 do sklepów trafiły już VIC-Pro i VIC-Slim. Więcej można zobaczyć na stronie Commodore USA.

Mnie akurat za młodu z 8-bitowców C64 ominęło (w odróżnieniu od ZX Spectrum i Atari), więc nie podchodzę z większymi emocjami. Jednak pojawią się niedługo również Amigi w wersjach 1000, 2000 i 3000, a to już o wiele ciekawsze. Ciekawe co tam dadzą do środka i jak w ogóle będzie działać taka emulacja. Na zdrowy rozsądek powinno się pojawić część oryginalnych chipów w kooperacji z nowoczesnością, bo programowe emulowanie tych maszyn nie jest proste. Tak czy inaczej bardzo to ciekawe ...


pozdrawiam :)

pali 28.06.2011 15:51

Te newsy od lat są. Ile to już razy miał być powrót C64 czy Amigi.

Sprzedają już , OK. No ale te komputery to do czego mają być? Coś wątpię w powodzenie...

Na zdjęciu w tym newsie jest stara wersja. W PRL chyba więcej było nowszych wersji, całe białe. Import był głównie z Tajlandii, latali faceci i przywozili po 12-15 sztuk.

C64 kosztował w 1986 jakoś 2000 zł, magnetofon 500 zł, podwójna stacja dyskietek 5 cali 1500-3000 zł, monitor kolor Commodore 2500-5000 zł. Zakłady Elwro robiły monitory bursztynowe lub zielone po 700 zł. Polscy chałupnicy robili kartridże na slot C64 z programami narzędziowymi, głównie tryb TURBO do wczytywania gier z taśmy (skompresowane to 12-36 obrotów licznika, a bez kompresji to 200-300 obrotów). Kartridże były po 50-150 zł. Kasety z grami już nie pamiętam po ile.... Na jedną kasetę wchodziło 10-30 gier. Tonsile tańsze, TDK, Maxwell droższe.... Ale na bank w Pewexie kaseta TDK kosztowała 90 amerykańskich centów. Nauczyciel zarabiał ze 30 dolarów wtedy. Ile to było na złotówki - nie wiem. Zresztą mogłem coś pokręcić, kilka lat miałem...

Gier oryginalnych na giełdzie nie było, ale kserowane czarnorynkowe książki do nauki assemblera owszem (po polsku) :)

Swojego C64 wywaliłem w zeszłym roku, bo Berionu nie chciał przygarnąć.

DejaVu 28.06.2011 16:03

Cytat:

Napisany przez pali (Post 1168333)
Te newsy od lat są. Ile to już razy miał być powrót C64 czy Amigi.

Sprzedają już , OK. No ale te komputery to do czego mają być? Coś wątpię w powodzenie...

Na zdjęciu w tym newsie jest stara wersja. W PRL chyba więcej było nowszych wersji, całe białe. Import był głównie z Tajlandii, latali faceci i przywozili po 12-15 sztuk.

C64 kosztował w 1986 jakoś 2000 zł, magnetofon 500 zł, podwójna stacja dyskietek 5 cali 1500-3000 zł, monitor kolor Commodore 2500-5000 zł. Zakłady Elwro robiły monitory bursztynowe lub zielone po 700 zł. Polscy chałupnicy robili kartridże na slot C64 z programami narzędziowymi, głównie tryb TURBO do wczytywania gier z taśmy (skompresowane to 12-36 obrotów licznika, a bez kompresji to 200-300 obrotów). Kartridże były po 50-150 zł. Kasety z grami już nie pamiętam po ile.... Na jedną kasetę wchodziło 10-30 gier. Tonsile tańsze, TDK, Maxwell droższe.... Ale na bank w Pewexie kaseta TDK kosztowała 90 amerykańskich centów. Nauczyciel zarabiał ze 30 dolarów wtedy. Ile to było na złotówki - nie wiem. Zresztą mogłem coś pokręcić, kilka lat miałem...

Gier oryginalnych na giełdzie nie było, ale kserowane czarnorynkowe książki do nauki assemblera owszem (po polsku) :)

Swojego C64 wywaliłem w zeszłym roku, bo Berionu nie chciał przygarnąć.

Będziesz smażył się za to w piekle :taktak:

Arepo 28.06.2011 16:09

Ta informacja jest o tyle inna, że komputery trafiły realnie do sklepów, ktoś w komentarzach nawet pisał o Media Marktcie i niemałym zainteresowaniu osób na stoisku.

Z tego co widać to "niemal" zwykły komputer klasy PC, jednak w zupełnie nietypowej obudowie stylizowanej na stare 8-bitowce, czyli klawiatura + komputer w jednym pudełku. Zdjęcia na stronie producenta pokazują ładny design i wyprowadzenie portów.

Od zwykłego PC odróżnia go jeszcze wbudowany emulator C64, przy starcie komputera jest odpowiednia ikonka. Jeśli emulacja jest dobra i działa większość gier dostępnych w sieci, to dla entuzjastów starych czasów jest niezła gratka :).


pozdrawiam

DejaVu 28.06.2011 16:13

Było parę fajnych gier na tego sprzęta :) nazw nie pamiętam - ale np.leciało się samolocikiem i szczelało do statków,czołgów na dole :taktak: była też gierka z łodzią podwodną(omijało/niszczyło się miny) mile to sobie wspominam k***a:taktak:

Arepo 28.06.2011 16:19

Cytat:

Napisany przez DejaVu (Post 1168340)
Było parę fajnych gier na tego sprzęta :) nazw nie pamiętam - ale np.leciało się samolocikiem i szczelało do statków,czołgów na dole :taktak: była też gierka z łodzią podwodną(omijało/niszczyło się miny) mile to sobie wspominam k***a:taktak:

Pierwsze to River Raid, drugie też mam na końcu języka nazwę :D

edit:
tak się tylko zastanawiam ile będzie kosztować taka wersja podstawowa, bo podana rozpiętość cenowa 250 USD do 1195 USD jest z lekka ogromna ;)

pozdrawiam

pali 28.06.2011 18:44

U mnie były Mistrzostwa Podwórka w grę PitStop :)

Na telewizorze się grało. Musiał mieć PAL/SECAM aby był dźwięk. Mechanicy chodzili po domach i dokładali "głowice" :)

Kris 28.06.2011 19:23

Komodę pamiętam, potem miałem Amisię 600...

Ta wersja to ciekawostka, nie sądzę, żeby zdobyła popularność...

Zresztą... nieciekawie wygląda... :mruga:

http://www.howtobearetronaut.com/wp-...mmodore-21.jpg

http://www.howtobearetronaut.com/wp-...mmodore-31.jpg

Arepo 28.06.2011 19:27

Cytat:

Napisany przez Kris (Post 1168379)
Zresztą... nieciekawie wygląda... :mruga:

Bo na to się nie patrzy, przód jest ładny :>. Jeśli cena będzie na poziomie netbooka to może się sprzedać :taktak: ... tylko, że nie będzie, właśnie patrzę na konfiguracje, standard jest za 695 USD.

pozdrawiam

Kris 28.06.2011 19:45

Czyli u nas minimum 2199 zł... :>

Może... jakby naklejkę Ejpla miało... :fiu:

Patrix 28.06.2011 20:12

Masakra, co to ma być w ogóle za dziwoląg ? :D
Commodore było tylko jedno ! Tamten sprzęt już nie wróci.

Berion 28.06.2011 20:44

Miałem fajny diagram z historią Amigi, ale nie mogę go teraz znaleźć. W każdym razie to co wyżej to jakaś piąta woda po kisielu.


@Pali
Chciałeś mi sprzedać, a ja mam jeszcze do puszczenia Atari 80XL (czas, czas, czas...).

Pokręciłeś ceny. Przecie to przed denominacją było. :P

Arepo 28.06.2011 21:19

To oczywiste, że dawny sprzęt nie wróci, zresztą produkcja tych samych komputerów po 30-latach ma wątpliwy sens (pomijając fakt, że zdobycie podzespołów byłoby pewnie niemożliwe). Co więc ma sprzedawać taka firma w obecnych czasach ?. Wydaje mi się, że droga nowoczesnych komputerów klasy PC, ale z nawiązaniem do korzeni jest dobrym pomysłem samym w sobie.


pozdrawiam

Kris 28.06.2011 21:30

Amiga OS? Nie wiem czy to Commodore rozwijało... szkoda, że to nie poszło w stronę PC...

Patrix 28.06.2011 21:34

Cytat:

Napisany przez Kris (Post 1168406)
Amiga OS? Nie wiem czy to Commodore rozwijało... szkoda, że to nie poszło w stronę PC...

Nie wiem czy *czas przeszły* tutaj pasuje, ostatnia wersja OS'a to 4.1(2) z roku 2010 ||

http://lancastria.net/blog/wp-conten...lancastria.jpg


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 02:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.