Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   Test kompresowalności i kwestia audio (https://forum.cdrinfo.pl/f13/test-kompresowalnosci-kwestia-audio-89942/)

dromader40 08.11.2011 17:36

Test kompresowalności i kwestia audio
 
Ilość załączników: 1
Zgrywam materiały z VHS na PC.
Piszę skrypty avs i potem kompresuję kodekiem Hcenc.
Mam jednak dylemat co do ustawień bitrate.
Przy testach na wycinkach materiału max zostawiam jak jest czyli 9570.
Średni wyliczam na podstawie takiego kalkulatora jak
na dole wiadomości (nie wiem jak umieścić załącznik tam gdzie chcę)
Podaję tam rozmiar docelowy w "advanced mode" > "custom size"

Wszystko pięknie, ale film filmowi nie jest równy. Źródło to samo, więc
szumy odfiltrowuję tymi samymi filtrami.
Natomiast jest np. różna ilość ruchu. Są to filmy nagrane amatorską kamerą NTSC.
Czy robi się w ogóle przy kompresji do mpg tzw. "Test kompresowalności" ?
Znam ten termin raczej z kompresji do avi (divx/xvid).

Kwestia audio:
Jakim programem ustawia się przy muxowaniu strumieni m2v i ac3 do mpg wartości preload, interleave i delay?
Gdzie w DVD lab pro się ustawia w.w. parametry?
Znalazłem tam tylko delay.

sobrus 08.11.2011 19:00

HCEnc robi dwa przebiegi, w zasadzie nic nie musisz testować.
Do tego co masz na myśli możesz użyć trybu Constant Quantization, ale stracisz kontrolę nad wielkością pliku wynikowego.
Co do parametrów to po co chcesz je ustawiać?
AviDemux robi poprawne pliki MPG, delay strumienia audio też można tam ustawiać.

dromader40 08.11.2011 19:57

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188909)
HCEnc robi dwa przebiegi, w zasadzie nic nie musisz testować.
Do tego co masz na myśli możesz użyć trybu Constant Quantization, ale stracisz kontrolę nad wielkością pliku wynikowego.
Co do parametrów to po co chcesz je ustawiać?
AviDemux robi poprawne pliki MPG, delay strumienia audio też można tam ustawiać.

A co mają dwa przebiegi do testu kompresowalności?
Xvid też robi dwa przebiegi, a takie testy są na porządku dziennym
(min. z wykorzystaniem odpowiedniego polecenia w skrypcie avs).
Zatem teoretycznie można by to zastosować i do mpg.
W tej chwili ręcznie porównuję na jednym wycinku materiału jakość
wynikową. Wiem już, że ustawiony średni bitrate niższy niż ok. 8000
skutkuje jakością która mi nie odpowiada. Jednak jest to tylko malutka
cząstka tego co chcę zgrać, a dynamika scen jest zmienna przecież.
Chcesz powiedzieć, że w Hcenc wpisuje się na stałe obrany średni bitrate i
on sobie go podwyższa w zależności od materiału/dynamiki scen itd.?
Jeśli już, to pewnie w tym trybie "Constant Quantization"?
Zawsze jest coś za coś. Stracę kontrolę nad wymiarem końcowym, ale
będzie pewność, że w trudnych warunkach nie posypie się jakość.
Coś w sekcji "Constant Quantization" zmieniać, czy na domyślnych?
Są jeszcze jakieś wady w.w. opcji?
Oczywiście "check VBV/max bitrate" powinienem zostawić zaznaczony?

Co do audio:
Przy kompresji do avi zawsze to robię. Są określone zasady/parametry i
uważam, że trzeba się ich trzymać. Nie raz mi się trafił divx, który nie
chodził na stacjonarce, a nawet na PC z powodu źle ustawionych
parametrów a/v. Po przemuxowaniu z dobrymi parametrami było już ok.
Znasz może inny program niż avidemux do muxowania a/v?
Nie mogę tam znaleźć opcji preload i interleaving. Jest tylko "shift" co chyba
ma oznaczać "delay"?
Poza tym ten program jakoś nie przypadł mi do gustu z kilku powodów i go
raczej unikam.

Reetou 08.11.2011 20:18

Cytat:

Napisany przez dromader40 (Post 1188912)
Nie mogę tam znaleźć opcji preload i interleaving.

A czy przypadkiem termin interleave nie dotyczy tylko i wyłącznie kontenerów avi? :szczerb:

dromader40 08.11.2011 20:23

Cytat:

Napisany przez Reetou (Post 1188915)
A czy przypadkiem termin interleave nie dotyczy tylko i wyłącznie kontenerów avi? :szczerb:

To pytanie, czy odpowiedź? :)
Jeśli nie dotyczy, to nie mam co szukać tej (tych?) opcji.

sobrus 08.11.2011 22:11

Cytat:

Napisany przez dromader40 (Post 1188912)
A co mają dwa przebiegi do testu kompresowalności?
Xvid też robi dwa przebiegi, a takie testy są na porządku dziennym
(min. z wykorzystaniem odpowiedniego polecenia w skrypcie avs).
Zatem teoretycznie można by to zastosować i do mpg.
W tej chwili ręcznie porównuję na jednym wycinku materiału jakość
wynikową. Wiem już, że ustawiony średni bitrate niższy niż ok. 8000
skutkuje jakością która mi nie odpowiada. Jednak jest to tylko malutka
cząstka tego co chcę zgrać, a dynamika scen jest zmienna przecież.
Chcesz powiedzieć, że w Hcenc wpisuje się na stałe obrany średni bitrate i
on sobie go podwyższa w zależności od materiału/dynamiki scen itd.?
Jeśli już, to pewnie w tym trybie "Constant Quantization"?
Zawsze jest coś za coś. Stracę kontrolę nad wymiarem końcowym, ale
będzie pewność, że w trudnych warunkach nie posypie się jakość.
Coś w sekcji "Constant Quantization" zmieniać, czy na domyślnych?
Są jeszcze jakieś wady w.w. opcji?
Oczywiście "check VBV/max bitrate" powinienem zostawić zaznaczony?

Co do audio:
Przy kompresji do avi zawsze to robię. Są określone zasady/parametry i
uważam, że trzeba się ich trzymać. Nie raz mi się trafił divx, który nie
chodził na stacjonarce, a nawet na PC z powodu źle ustawionych
parametrów a/v. Po przemuxowaniu z dobrymi parametrami było już ok.
Znasz może inny program niż avidemux do muxowania a/v?
Nie mogę tam znaleźć opcji preload i interleaving. Jest tylko "shift" co chyba
ma oznaczać "delay"?
Poza tym ten program jakoś nie przypadł mi do gustu z kilku powodów i go
raczej unikam.

Ma tyle że pierwszy przebieg to właśnie najczęściej test kompresowalności z CQ. Dane zebrane są używane do ustalania chwilowego bitrate w pass2.
W HCEnc zadajesz średnie bitrate, a on stara się zachować stałą jakość czyli zachować stały i możliwie najniższy Q(uantizer).
W trybie CQ z góry zadajesz zadaną jakość, czyli to o co Tobie chodzi. Sceny dynamiczne będą miały wysokie bitrate, pozostałe niskie.
Zwróć tylko uwagę że w CQ można bardzo łatwo przekroczyć specyfikację DVD, która zakłada maksymalne chwilowe bitrate gdzieś na poziomie 9800kbit/s (nie pamietam dokładnie). Wyższe będzie sie zacinać na stacjonarce. Niestety to zdecydowanie za mało do najbardziej dynamicznych i pełnych detali scen - nic na to nie poradzisz. Możesz wtedy jedynie zmienić macierz kwantyzacji na AVAMAT6.

Bufor VBV powinien być włączony, ma za zadanie o ile pamiętam sprawdzać czy odtwarzacz stacjonarny nie zapcha sie nadmiarem danych.

Co do audio MPEG to nie AVI. AviDemux poprawnie muxuje strumienie zgodnie ze specyfikacją DVD (opcja MPEG P+S) i nic nie trzeba tam już grzebać.

dromader40 08.11.2011 22:51

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188921)
Ma tyle że pierwszy przebieg to właśnie najczęściej test kompresowalności ze stałym CQ. Dane zebrane są używane do ustalania chwilowego bitrafe w pass2.

Rozumiem, że tak jest zrobione akurat w przypadku Hcenc, bądź innych
kodekach kompresujących do mpg?
Tak jak pisałem w przypadku avi i kodeków XVid/Divx jest i było zawsze zalecane zrobić test kompresowalności, mimo dwóch przebiegów.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188921)
Bufor VBV powinien być włączony, ma za zadanie sprawdzać czy odtwarzacz stacjonarny nie zapcha sie nadmiarem danych.

No właśnie. Sądziłem, że ta opcja uchroni mnie przed przekroczeniem
tego maksimum przy którym stacjonarka się zacina, bo ma za wysoki bitrate. To jak to w końcu z tym jest?
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188921)
Co do audio MPEG to nie AVI. AviDemux poprawnie muxuje strumienie zgodnie ze specyfikacją DVD (opcja MPEG P+S) i nic nie trzeba tam już grzebać.

W takim razie inny soft np. Tmpgenc plus też mi to zrobi prawidłowo, choć nie ma opcji delay. Trochę dziwne (tak na marginesie)
Cóż nie wiedziałem, że mpg nie posiada takich ustawień jak preload i interleaving.
Jednak delay czasem może być konieczny.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188921)
Jeżeli jakość uzyskiwana przy danym bitrate Ci nie odpowiada zmien macierz kwantyzacji na AVAMAT6 i spróbuj ponownie.

Używam HVSBetter ale spróbuję np. tego co proponujesz.
Sporo jest tam do wyboru, a ja nic nie wiem o poszczególnych wariantach.
Trzeba by wszystkie wypróbować :)

I jeszcze pytanie dotyczące samego skryptu avs:
Odszumianie lepiej dawać na początku skryptu, czy na końcu?

sobrus 09.11.2011 07:46

Najlepiej zakoduj ten sam fragment materiału do różnych matryc z CQ powiedzmy 4.
Wtedy zobaczysz która matryca oferuje najlepszy w Twoim wypadku poziom kompresji (najmniejszy plik)
Dla mnie AVAMATy były jedne z najlepszych (kamera DV), z tym że AVAMAT6 jest przystosowany ponoć do wysokich bitrate i zachowuje więcej szczegółów.
Ew obserwuj średnie Q podczas drugiego przebiegu. Q powyżej 8 to już stosunkowo słaba jakość, 4 lub mniej - dobra. Najlepiej zmieścić się o ile to możliwe w 2-4.

Co do kodowania 2-pass to praktycznie każdy kodek jaki widziałem stosuje pierwszy przebieg w celu analizy kompresowalności.

VBV teoretycznie tak działa, w praktyce musisz wypalić płytkę testową i sam zobaczyć. HCEnc potrafi wypluć pliki które zapchają mój odtwarzacz, jeżeli średnie bitrate będzie zbyt wysokie. Ale chwilowe czasem nawet do 11000 nie robiło problemów. Nawet jeżeli dekoder odtworzy taki strumień, to napęd DVD 1x może nie nadążyć czytać dane.

Co do ustawień MPEG to przede wszystkim nie wiem PO CO chcesz ustawiać i szukać na siłę jakichś ustawień? Coś źle działa?

To gdzie dajesz odszumianie zależy od skrytu. Niektóre filtry powinny być przed, inne po.

dromader40 09.11.2011 18:33

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
Najlepiej zakoduj ten sam fragment materiału do różnych matryc z CQ powiedzmy 4.
Wtedy zobaczysz która matryca oferuje najlepszy w Twoim wypadku poziom kompresji (najmniejszy plik)

I może to być obojętnie jaki fragment?
Co do testu kompresowalności w divxach, to tam rzecz polega na
tym, że wycinanych jest kilkanaście fragmentów ze źródła gdy doda się na końcu skryptu SelectRangeEvery(...) i wtedy można dość wiarygodnie ocenić jak kompresowalny jest materiał. Nie bawiłem się w to nigdy
natomiast nigdy też nie miałem do zripowania tak istotnych materiałów.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
Dla mnie AVAMATy były jedne z najlepszych (kamera DV), z tym że AVAMAT6 jest przystosowany ponoć do wysokich bitrate i zachowuje więcej szczegółów.
Ew obserwuj średnie Q podczas drugiego przebiegu. Q powyżej 8 to już stosunkowo słaba jakość, 4 lub mniej - dobra. Najlepiej zmieścić się o ile to możliwe w 2-4.

Poobserwuję. Dzięki za wskazówki.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
Co do kodowania 2-pass to praktycznie każdy kodek jaki widziałem stosuje pierwszy przebieg w celu analizy kompresowalności.

Widać to za mało skoro ludzie dość powszechnie stosują dodatkowy test.
Program "Gordian knot" też ma taką opcję zaimplementowaną.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
VBV teoretycznie tak działa, w praktyce musisz wypalić płytkę testową i sam zobaczyć. HCEnc potrafi wypluć pliki które zapchają mój odtwarzacz, jeżeli średnie bitrate będzie zbyt wysokie. Ale chwilowe czasem nawet do 11000 nie robiło problemów. Nawet jeżeli dekoder odtworzy taki strumień, to napęd DVD 1x może nie nadążyć czytać dane.

Pomyślę nad tym czy stosować w takim razie CQ, bo nie mam tak pod ręką
odtwarzacza u siebie w domu, by co film to sprawdzać jak chodzi.
Można by jednak podejrzeć wykres bitrate w jakimś sofcie, np. w DVD LAB pro i na nim się opierać?
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
Co do ustawień MPEG to przede wszystkim nie wiem PO CO chcesz ustawiać i szukać na siłę jakichś ustawień? Coś źle działa?

Owszem coś jest nie tak, jeśli przy średnim bitrate 7000, max 9570kbps
jakość obrazu jest kiepska gdy porównam do oryginału na fragmencie gdzie nie ma za wiele dynamicznych ruchów. Oczywiście najgorzej jest przy ruchu (lekka pikseloza ). Natomiast wiem, że są takie triki/sposoby, że kopia jest nawet lepsza niż oryginał. To chyba wystarczający powód?
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1188952)
To gdzie dajesz odszumianie zależy od skrytu. Niektóre filtry powinny być przed, inne po.

Jasne. To było pytanie na szybko, bo nie miałem pod ręką skryptu.
Chodzi tu o inną wersję kopii materiału. Tutaj spodziewam się lekkiego
pogorszenia jakości, bo jest to konwersja NTSC na PAL, ale też chcę wycisnąć ile się da. Nie wiem czy dawać odszumianie przed MVtools czy po.
Musiałem połączyć dwa odszumiacze i efekt jest zadowalający, ale średni fps kodowania to 3 :)
Może lepiej dać odszumiacze przed MVtools?
Oto skrypt:

SetMemoryMax(128)
Load_Stdcall_plugin("C\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\yadif.dll")
LoadPlugin("C\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\fft3dfilter.dll")
Avisource("M\Zgrywane z VHS\film ntsc.avi")
converttoyuy2
yadif(order=1,mode=1)
multinum=2
multiden=1
mode=2
spar=0
pel=1
blkh=16
blkv=16
super=MSuper(pel=pel,hpad=0, vpad=0, levels=4)
backward_vec1=MAnalyse(super, isb=true, blksize=blkh, blksizev=blkv, searchparam=spar, plevel=2, levels=4)
forward_vec1=MAnalyse(super, isb=false, blksize=blkh, blksizev=blkv, searchparam=spar, plevel=2, levels=4)
MBlockFps(super, backward_vec1, forward_vec1, num=50, den=1, mode=mode)
Spline64Resize(720,576)
assumeTFF
separatefields
selectevery(4,0,3)
weave
Trim(0,61103)
Fadein(12)
Fadeout(100)
fft3dfilter(sigma=26, plane=3)
DeGrainMedian(limitY=2,limitUV=3,mode=2, interlaced=true)
DeGrainMedian(limitY=2,limitUV=3,mode=2, interlaced=true)
ConvertToYV12(interlaced=true)

Skrypt podstawowy NTSC gdzie najbardziej mi zależy na jakości, będzie miał te same odszumiacze, ale jest bardzo prosty/krótki, więc tam ich umiejscowienie może być tylko jedno.

sobrus 10.11.2011 07:32

Moim zdaniem dodatkowy test jest zbędny. Pierwszy przebieg bada każdą jedną klatkę, więc po co się dodatkowo męczyć? Wybranie pewnych scen i tak nie oddaje charakterystyki całości.
Bitrate jest ograniczone, filmu też się wiele nie zmieni.
Najbardziej na kompresowalność pomaga odszumianie.

Ustawienia kontenera MPG w żaden sposób nie wpłyną na jakość. Na to mają wpływ tylko i wyłącznie ustawienia encodera MPEG2, czyli w tym wypadku HCEnc. Tak jak napisałem bitrate DVD nie wystarczy do wszystkiego, dlatego nie dziwie sie że jakość jest kiepska.

W przypadku konwersji NTSC do PAL zarówno odszumianie przed i po ma swoje zalety i wady, trzeba by sprawdzić na oko.
Przed jest więcej klatek do analizy, ale podczas konwersji szum może się troche sam zredukowac..
Na pewno szum powinno się dać przed wyostrzaniem i powiększaniem, gdyż po tych operacjach szum sie jeszcze bardziej wzmocni.

O ile pamiętam fft3d filiter z sigmą 26 zrobi z obrazu kaszanę i tu żadne ustawienie nie pomoże ;) Dodatkowo ten filtr nie działa na obrazie z przeplotem. Powinno się go dać przed Weave().

Do odszumiania możesz użyć też czasowo-przestrzenny hqd3dn.

dromader40 10.11.2011 18:50

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189079)
Ustawienia kontenera MPG w żaden sposób nie wpłyną na jakość. Na to mają wpływ tylko i wyłącznie ustawienia encodera MPEG2, czyli w tym wypadku HCEnc.

No i oto pytam. Co masz na myśli pisząc "ustawienia kontenera"?
Pytałem co prawda na początku o audio, ale to było na początku, gdy nie
wiedziałem o tym, że nie ma preload i interlaeve w mpg i tu nie chodziło
oczywiście o kwestię jakości, a o ew. problemy przy odtwarzaniu na
stacjonarce (nie mam pod ręką odtwarzacza, by testować).
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189079)
Tak jak napisałem bitrate DVD nie wystarczy do wszystkiego, dlatego nie dziwie sie że jakość jest kiepska.

Miałem jednak nadzieję i nadal ją mam, że wystarczy do przynajmniej zachowania jakości VHS. Nie sztuka jest dać duży bitrate i otrzymać
duży plik w dobrej jakości. Czytałem o tym i widziałem na własne oczy ripy do avi z
DVD, które są lepszej jakości niż oryginał, gdzie kopia ma oczywiście
dużo niższy bitrate przy podobnej rozdzielczości obrazu, a plik trzy razy mniejszy. Ja chciałem mieć wielkość taką, jak przewiduje SP DVD-5 (120min).
Jednak jakość mimo to jest za słaba. Stąd moje pytania odnośnie sposobów
na jej poprawienie w zakresie sensownej wielkości pliku.
Zobaczę, może zmiana matrycy coś poprawi.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189079)
W przypadku konwersji NTSC do PAL zarówno odszumianie przed i po ma swoje zalety i wady, trzeba by sprawdzić na oko.
Przed jest więcej klatek do analizy, ale podczas konwersji szum może się troche sam zredukowac..
Na pewno szum powinno się dać przed wyostrzaniem i powiększaniem, gdyż po tych operacjach szum sie jeszcze bardziej wzmocni.

Akurat efekt odszumiania mam jak pisałem zadowalający przy takim układzie jak jest, kwestia tylko szybkości kompresji.
Może najlepiej sprawdzę na kawałku czy jest różnica w czasie.
Myślałem, że teoria określi to jednoznacznie.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189079)
O ile pamiętam fft3d filiter z sigmą 26 zrobi z obrazu kaszanę i tu żadne ustawienie nie pomoże Dodatkowo ten filtr nie działa na obrazie z przeplotem. Powinno się go dać przed Weave().

To ciekawe, bo to się nie zgadza z moimi obserwacjami.
Sigma z tego co widzę likwiduje tylko plamy(kolorowy szum)
którego nie zlikwidował mi DeGrainMedian. Nie rusza natomiast czarnego ziarna szumu oraz ostrości, co z kolei robi DeGrainMedian. Im niższa wartość sigma, tym słabiej odfiltrowuje plamy. Troszkę zabiera też koloru przy tym ustawieniu jak u mnie (26), ale można w razie potrzeby Tweakiem dodać i jest ok. Nic więcej nie robi z obrazem. Natomiast gdyby nie działał w ogóle na obrazie z przeplotem, to nie dawałbym go do skryptu i nie byłoby tego opisu :)
Moje źródła są z przeplotem.
Masz poza tym stare info, bo cyt. ze strony autorów: "Since v1.3 it works with both progressive and interlaced clips."
Być może powinienem dopisać do parametrów filtra interlaced=true, ale nie
widzę różnicy w obrazie czy jest ten dopisek czy nie. Chyba, że ma to znaczenie potem przy czasie kompresji?
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189079)
Do odszumiania możesz użyć też czasowo-przestrzenny hqd3dn.

Zobaczę dla testu, ale nie chcę mi się wierzyć, by zrobił to lepiej niż fft3dfilter. Chyba, że wymienię samego DeGrainMedian, który mi lekko rozmywa/rozmiękcza obraz.
Mógłbym dać samego fft3dfilter gdyby tylko kolorowy szum mi przeszkadzał i
zachowałbym pełnię ostrości, ale w ciemniejszych scenach jest tego czarnego ziarna za dużo, więc likwiduję wszystko. Polecam wszystkim fft3dfilter do kolorowego szumu, wolno działa, ale rewelacyjnie, bo wybiórczo.

sobrus 10.11.2011 23:04

Parametr Interleave, delay itd to parametry multipleksowania strumieni video i audio.
Nie mają wpływu na jakość pliku, najwyżej na poprawność odtwarzania. Na jakość mają wpływ same strumienie.

Zachowanie jakości VHS jest bardzo trudne, bo obraz ma wiele zniekształceń. Przede wszystkim szum, głównie chrominacji. Druga rzecz to losowe przesuniecia linii obrazu. Dla kompresji zachowanie tych informacji jest bardzo trudne. Oczywiście da się to zrobić i żeby wyglądało lepiej niż oryginał. Kwestia odpowiednich filtrów :taktak:

Nie używałem fft3d, tylko fft3dgpu które działając na Pixel Shaderze 2 działa znacznie szybciej (jeżeli masz dobrą kartę graficzną). Ale generalnie działanie takie same.
I moje obserwacje są takie, że przy wysokim sigma ze szczegółów na obrazie niewiele zostaje.
Najlepiej oddzielić chrominację od luminacji i tą pierwszą potraktować znacznie mocnieszym filtrem, zwłaszcza przy VHS. Informacja o kolorze nie musi być tak dokładna, i tak zarówno VHS jak i DVD zachowuje tylko jej ułamek.
Przykładowo (dla kamery DV sony):

Cytat:

FFT3DGPU(sigma=2,plane=0,mode=2,bt=3,precision=1, interlaced=true,sharpen=0.4) #filtr luma
FFT3DGPU(sigma=6,plane=3,mode=2,bt=2,precision=0, interlaced=true,sharpen=0.0) #filtr chroma
To powinno załatwić kolorowe plamy a jednocześnie nie zjeść obrazu. Przy VHS pewnie potrzeba większego sigma, ale też bez przesady.
Obraz z VHS ma bardzo mało szczegółów na poziomie pikseli, możliwe ze dlatego sigma 26 działa dobrze na tym materiale.

Bez ustawienia interlaced odszumianie też będzie działać, ale przeplot zostanie też potraktowany jako część obrazu, więc odszumiacz będzie robić głupoty.

hqd3dn nie odszumia lepiej niż fft3d, odszumia gorzej, ale inaczej.
W niektórych przypadkach najlepiej użyć obu.
Dokładnie można ustawić siłę spektralną i temporalną dla luminacji i chrominacji.
Co może być przydatne przy materiale VHS :taktak:
Duże odszumianie chrominacji i masz kolorowe plamy załatwione. Znacznie szybciej niż przy użyciu fft3d.

dromader40 11.11.2011 15:52

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
Parametr Interleave, delay itd to parametry multipleksowania strumieni video i audio.
Nie mają wpływu na jakość pliku, najwyżej na poprawność odtwarzania. Na jakość mają wpływ same strumienie.

O tym samym pisałem, powtarzasz moje słowa :)
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
Zachowanie jakości VHS jest bardzo trudne, bo obraz ma wiele zniekształceń. Przede wszystkim szum, głównie chrominacji. Druga rzecz to losowe przesuniecia linii obrazu. Dla kompresji zachowanie tych informacji jest bardzo trudne. Oczywiście da się to zrobić i żeby wyglądało lepiej niż oryginał. Kwestia odpowiednich filtrów :taktak:

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale napisałem "Akurat efekt odszumiania mam jak pisałem zadowalający przy takim układzie jak jest"
Zatem pod tym względem obraz wygląda lepiej niż oryginał. Chciałbym po prostu zachować taką jakość, jaką mam w podglądzie skryptu w Virtualdub.
Jednym słowem to Hcenc nie wykonuje roboty jak należy z powodu
zapewne złej konfiguracji pod moje źródło.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
Najlepiej oddzielić chrominację od luminacji i tą pierwszą potraktować znacznie mocnieszym filtrem, zwłaszcza przy VHS. Informacja o kolorze nie musi być tak dokładna, i tak zarówno VHS jak i DVD zachowuje tylko jej ułamek.
Przykładowo (dla kamery DV sony):

Nie mam odpowiedniej karty grafiki do tej wersji filtra.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
To powinno załatwić kolorowe plamy a jednocześnie nie zjeść obrazu. Przy VHS pewnie potrzeba większego sigma, ale też bez przesady.
Obraz z VHS ma bardzo mało szczegółów na poziomie pikseli, możliwe ze dlatego sigma 26 działa dobrze na tym materiale.

Być może dlatego. Szczegóły w każdym razie po wysokiej sigmie zachowane w 100%. Powiem więcej - nawet sigma powyżej 100 nie zmienia mi szczegółowości obrazu, tyle, że im wyższe wartości, tym bardziej bledną jasne kolory a powyżej 100 "rozjeżdżają" się ostre.
No dobrze, ale skoro efekt w moim wypadku jest zadowalający na poziomie skryptu, to po co kombinować?
Skupiam się raczej na tym co robi Hcenc.
Jedyne co można by dopracować ew. to działanie/wymiana filtra DeGrainMedian, który mi lekko rozmywa obraz a więc tracę z jego powodu nieco szczegółów (próbowałem wielu ustawień)
Tylko nie wiem czy możliwe jest usunięcie czarnego ziarna bez żadnego
wpływu na ostrość?
To jednak jest drobiazg w porównaniu do tego co robi na końcu Hcenc.
Być może nieco przesadzam, bo różnicę widać albo na klatce stop, albo przy
dokładnym wpatrywaniu się, ale na TV LCD 42" wszystko to będzie widać
jak na dłoni.
Drobiazgiem jest dla mnie lekkie rozmycie, a problemem bloki pikseli i wzmocnione rozmycie po kompresji HCenc.
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
Bez ustawienia interlaced odszumianie też będzie działać, ale przeplot zostanie też potraktowany jako część obrazu, więc odszumiacz będzie robić głupoty.

Na monitorze 19" przy porównaniach tej samej klatki nie widzę żadnych różnic. Pozostaje mi wierzyć na słowo, albo sprawdzić na większym
ekranie np. 42".
Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1189163)
hqd3dn nie odszumia lepiej niż fft3d, odszumia gorzej, ale inaczej.
W niektórych przypadkach najlepiej użyć obu.
Dokładnie można ustawić siłę spektralną i temporalną dla luminacji i chrominacji.
Co może być przydatne przy materiale VHS :taktak:
Duże odszumianie chrominacji i masz kolorowe plamy załatwione. Znacznie szybciej niż przy użyciu fft3d.

To może wstawię go zamiast DeGrainMedian, tylko coś więcej o tej sile
poproszę :)

Np. w przykładach ze strony avisynth filtra fft3d jest coś takiego:
Cytat:

To denoise luma and chroma with different settings

Avisource("input.avi")
loadplugin("fft3dfilter.dll")
fft3dfilter(sigma=1.5, plane=0)
fft3dfilter(sigma=3, plane=3)
Po wrzuceniu tego do skryptu nie widać żadnych efektów, nawet
z dopiskiem interlaced=true. Jedynie sigma od 26 w górę eliminuje szum.
Ta górna linijka coś zmieni w szybkości działania filtra?
Jeśli chodzi o obraz niczego nie zmienia.
Ale pisałeś o hqd3dn. Może on to zrobi lepiej/inaczej/szybciej?
Podaj przykład skryptu, to sprawdzę.

A propos gubienia szczegółów przez fft3dfilter, to gdy ustawi się plane na więcej niż 3 to owszem obraz się brzydko rozmywa, natomiast sama sigma
nie wpływa na szczegółowość obrazu (przynajmniej na moim źródle z vhs).

Najważniejsze jednak to jak już pisałem skonfigurowanie Hcenc, bo
on mi psuje całą robotę, a nie odszumiacze.

sobrus 11.11.2011 17:21

Musisz sam sprawdzić hqd3dn i poeksperymentować z parametrami.
Szczerze mówiąć ja też nie widze różnicy miedzy interlaced=true a false ale to nie znaczy że jej nie ma.
Skoro obraz wygląda już ok a HCEnc sobie z nim nie radzi nawet przy wysokim bitrate (choć ciężko mi to sobie wyobrazić :) ) - to chyba nic nie wykombinujesz, możesz jedynie sprawdzić CCE.

dromader40 11.11.2011 17:52

Chodzi o filtr HQDN3D ?
Czytam o nim, że działa tylko na materiale progressive.

P.S. Jeszcze nie sprawdzałem innych matryc i CQ w Hcenc, więc może coś jeszcze
da się zrobić.;)

Aha mała sugestia dla potomnych: Na szum przy zgrywaniu z VHS ma wpływ ustawienie
tracking w odtwarzaczu. Przy nieodpowiednim ustawieniu, kolorowego szumu może być od groma.
Sprawdzone na tym samym fragmencie materiału.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 21:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.