Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne CD (https://forum.cdrinfo.pl/f2/)
-   -   Czyszczenie lasera odtwarzacza kompaktowego (https://forum.cdrinfo.pl/f2/czyszczenie-lasera-odtwarzacza-kompaktowego-91465/)

czaro80 16.10.2012 09:44

Czyszczenie lasera odtwarzacza kompaktowego
 
Mam pytanie,wiem że jest na ten temat dużo,w necie ludzie piszą różne sposoby czyszczenia lasera-spirytusem,wodą,na sucho czy sprężonym powietrzem,wolę odpowiedź na Forum CDR-mam odtwarzacz Technicsa,od 10 lat nie czyściłem go,więc czym najlepiej to zrobić ?bo nie chcę uszkodzić lasera,acha- i jeszcze takie coś się dzieje że czasami jak wkładam płytę to szuflada sama się otwiera,gdy kilka razy się zamknie to jest dobrze, i wtedy widzi płytę .

grzeniu 16.10.2012 11:16

Pytanie, czy odtwarzacz dobrze odczytuje płyty.
Jeśli tak, to nic nie kombinuj.

Na pewno nie próbuj czyścić wodą, ani tzw płytami czyszczącymi. Na sucho pewnie nic nie da.
No więc najpierw zastanów się, czy naprawdę jest potrzeba czyszczenia.

PS Jeśli wolisz odpowiedź na cdrinfo, to tu już wiele razy takie padły. Wyszukiwarka działa :czytaj:

czaro80 16.10.2012 12:55

No tak,ale każdy ma jedynie podobne problemy.
Czy odtwarzacz dobrze odczytuje płyty- z tym jest różnie,czasem lepiej czyta wypaloną CD-R niż oryginalną płytę,czasem muszę płytę kilkakrotnie wkładać do szuflady - aż odtwarzacz "zaskoczy" i odczyta płytę,bywa że biorę oryginalną płytkę i już na pierwszym kawałku się zatnie, lub ta szuflada gdzie wkładam płytę - kilka razy muszę czasem poczekać aż się sama zamknie,tzn włączam odtwarzacz - wysuwa się szuflada-wkładam płytę -zamyka się i znów otwiera . Może coś z mechanizmem? Raz jedynie czyściłem taką płytką, niedawno chciałem też tak zrobić ale odtwarzacz nie widział tej płyty czyszczącej i ją do kosza,jedynie płyn sobie zostawiłem.Gdzie tkwi przyczyna? Jak wspomniałem,odtwarzacz nie rozkręcałem 10 lat, nie grzebałem nic w nim.

- Deckard - 16.10.2012 13:16

daj do serwisu, po 10 latach to soczewa będzie miała dość, zapłacisz 200zł i znowu 5 lat pracy bez problemu

mogę Ci dać namiar na dobry i przyzwoity cenowo serwis w katosach ale nie wiem czy będziesz miał blisko

czaro80 16.10.2012 13:51

Daleko będę miał,a gdybym przeczyścił soczewkę ? i w środku cały odtwarzacz?

grzeniu 16.10.2012 14:05

To rozbierz i obejrzyj wszystko. Soczewkę możesz przetrzeć izopropanolem, ale delikatnie, i żeby żadne syfy po szmatce czy innej bibule nie zostały.
Otwieranie szuflady raczej nie ma nic do lasera, pewnie coś z mechanizmem już nie tak.
Sprzęt już żywotny, w razie zepsujesz to strata niewielka :D

czaro80 16.10.2012 16:19

Jeszcze jedno,czy mogę użyć do wyczyszczenia soczewki -płynu który mam w zestawie z płytą czyszczącą laser ? czy to jest płyn na bazie izopropanolu ?

grzeniu 16.10.2012 16:58

Nie mam pojęcia, co tam jest. Nie ma opisu?
W zasadzie niby do tego jest, to spróbuj i się przekonaj.

czaro80 16.10.2012 17:12

Opis jest ogólny,w przetłumaczeniu na polski : bezpieczny -konserwujący-czyszczący-płyn do laserów.

- Deckard - 16.10.2012 17:14

mam nadzieje że 80 w twoim niku to nie rok urodzenia...

czaro80 16.10.2012 18:12

to nie dotyczy tego tematu.

superrrmario 16.10.2012 21:37

Kłopoty z szufladą wynikają z niepewnego "łapania" switchów informujących o połozeniu szuflady. Mogą być zanieczyszczone. Rozebrać, sprawdzić, styki oczyścić papierkiem 1500. Mogą nie również nie "łapać", gdy pasek napędzający szufladę jest kiepski i nie dociąga jej lub nie jest w stanie podnieść mechanizmu z laserem (zakładając, że jest napędzana paskiem).

czaro80 16.10.2012 21:57

Dziękuję za podpowiedź,chyba jestem coraz bliżej rozwiązania tej zagadki z odtwarzaczem. Jeszcze dodam że : biorę pilota i naciskam "open" - szuflada się wysuwa-a czasem się wysunie i zaraz się chowa,więc znów "open" - wkładam sprawdzoną płytę,i bywa tak że -czasem startuje za pierwszym razem bez problemu,a bywa tak że jak płyta jest w środku -muszę kilka razy "open"/"close" aż płyta "załapie" a na wyświetlaczu pojawi się ilość kawałków muzycznych i po tej "operacji " - odtwarzacz wreszcie odtwarza.Tacka - czyli szuflada- obecnie jak się zamyka,to przy zamknięciu raczej robi - hmm jak to opisać - no głośno trzaska o obudowę,nie jest stabilna,dlatego byłem pewien że to wina lasera-a teraz jestem bardziej przekonany że coś z napędem,dlatego muszę go rozebrać i wszystko dokładnie sprawdzić,poczyścić,zobaczyć czy jest napęd na pasek,laser oczywiście wyczyszczę,co mogę jeszcze dodać że zaczęło się tak dziać jak tylko zacząłem słuchać w nim płyt CD-R,a tak było okey.Co też dziwne - płyty CD-R odtwarza bez problemów i zacinania,mimo iż czasem muszę kilkakrotnie szufladę zamykać i otwierać aż ukaże się np : track 16 i wtedy już tylko "play " .

Berion 18.10.2012 11:02

Rozbierz i wyczyść obie te rzeczy. Podchodzisz do tego jak dziewica nie powiem do czego... Oko czyścisz izopropanolem (na butli czy w czym masz ten specyfik masz na pewno skład chemiczny, może przeczytaj?), najlepiej prawdziwą irchą, tak jak płyty, czyli od wewnątrz do zewnątrz.

Płyt czyszczących nie polecam, te które ja widziałem rysowały soczewkę.

Mechanizm tacki bo to ogólnie z brudów, kurz między trybami itd. Zależy od fantazji producenta, niewykluczone że nie będzie się dało bez rozbierania na czynniki pierwsze.

czaro80 24.10.2012 17:53

Przeczyściłem wszystko,od mechanizmów,styków,soczewki,odtwarzacz po tym "zabiegu" działa znów jak nowy :) pozdrawiam.

superrrmario 24.10.2012 18:26

Cytat:

Napisany przez czaro80 (Post 1226984)
Przeczyściłem wszystko,od mechanizmów,styków,soczewki,odtwarzacz po tym "zabiegu" działa znów jak nowy :) pozdrawiam.

Gratulujemy :)

czaro80 24.10.2012 19:02

Dziękuję:)

czaro80 25.10.2012 19:11

Jeszcze tak dla ciekawości,chciałem się zapytać ( bo każdy mówi inaczej,każdy pisze też inaczej) - jak często czyścić soczewkę ? oraz napęd ? bo mój japoński niezniszczalny nie posiada napędu na pasek :) ???

Berion 25.10.2012 21:07

Jak przestaje czytać płyty? :P

czaro80 29.10.2012 21:15

Myślę że nie,o laser czy mechanizm trzeba dbać,podobnie jak z magnetofonami kasetowymi chociażby,aha i jeszcze wrócę do środka którym się czyści soczewki itp ...fakt jest to obecnie najlepszy środek do czyszczenia,ale przecież w latach 90-tych,na początku w sklepach nawet nikt nie słyszał o takim specyfiku,a jednak sprzęt się czyściło i działał czy działa do dziś :P

Berion 29.10.2012 23:21

Niektórzy piją denaturat i też żyją.

M@X 29.10.2012 23:24

Sa tez tacy co wcale nie pija...

Jak oni zyja?!

czaro80 30.10.2012 14:40

ha ha ha ha masz 100pkt @M@X ha ha ha ha the best

czaro80 31.10.2012 13:34

Przyjaciele,odtwarzacz przeczyściłem jak pisałem wyżej,ładnie czyta wszystkie płyty,ale od dwóch dni jak naciskam "open" - szuflada się otwiera ale zaraz się zamyka,gdy powtórzę czynność jest dobrze,widocznie coś przeoczyłem:( pamiętam jak czyściłem odtwarzacz to na tych plastikowych zębatkach był stary taki zaschnięty smar,może muszę ten stary usunąć,i nasmarować nowym?Tylko nie wiem czy wszystkie zębatki w napędzie, czy tylko te od szuflady ? i czym ten stary usunąć?- tym samym co czyściłem soczewkę? bardzo proszę o poradę .
Sorry za moją straszną niewiedzę.

superrrmario 31.10.2012 14:13

Styki krańcowe. Pisałem parę postów wyżej!

czaro80 31.10.2012 15:25

No dobrze, styki krańcowe - ale które to są ? czy chodzi jak pisałeś żebym przeczyścił papierem styki te co wkłada się do gniazdek itd ...??? a co ze smarowaniem?

superrrmario 31.10.2012 19:05

Zrób fotkę mechanizmu od spodu, to Ci powiem co :)

czaro80 31.10.2012 20:44

superrrmario- raczej od spodu nie da rady,ponieważ nie rozkręcam odtwarzacza ponieważ nie wiem czy potem go skręce i już całkiem lipa,wszystko co już zrobiłem - wyczyszczenie soczewki,usunięcie kurzu w środku sprężonym powietrzem,robię bardzo ostrożnie i nic nie wykręcam itp..po prostu czyszczę przy zdjętej górnej obudowie tylko,gdyby coś pomogło to zrobię zdjęcia z góry ??

superrrmario 31.10.2012 21:15

Zrób zdjęcia od góry, to Ci powiem jak to wyjąć. Jak wyjmiesz, to powiem co dalej :)

czaro80 01.11.2012 11:57

Dobrze

czaro80 06.11.2012 13:09

tak mam fotki tylko jak te zdjęcia tu zamieścić???

joujoujou 06.11.2012 13:17

Kto szuka ten znajdzie.

superrrmario 06.11.2012 13:40

Chyba tak się to skończy, że będziesz musiał przyjechać na zlot razem ze sprzętem. Zrobimy publiczny demontaż, naprawę i montaż sprzętu. Zakładam, że jesteś pełnoletni i udźwigniesz kratę piwa i kontakt z nami :)

czaro80 06.11.2012 13:47

Jasny gwint przyjaciele proszę o podpowiedź,dokładnie sprawdzałem sprzęt w środku jest czysto i jak ze sklepu,kilka zębatek ale one są czyste , no jak zamieścić tu foty? dodam że szuflada za pierwszym razem się chowa,a potem jest już dobrze,działa jak należy,no plissss

superrrmario 06.11.2012 13:51

Jaki to jest dokładnie model sprzętu?

czaro80 06.11.2012 13:59

Osaka CD-250 ten o którym mowa z tą szufladą , bo Technicsa nie ruszam ( SL-P2000) , no jak zamieścić te fotki?

grzeniu 06.11.2012 14:01

Bez kraty nie razbieriosz.

A jak nie, to szukać jak :>

superrrmario 06.11.2012 14:03

Obok "zapisz" masz "zaawansowane". Tam jest "zarządzanie załącznikami"

czaro80 06.11.2012 14:11

Ilość załączników: 5
Fotki;)

superrrmario ? i co sądzisz? czy warto rozkręcać? laser wyczyszczony-każdą płytę czyta po wyczyszczeniu soczewki,jak widać na zdjęciach - w środku czysto,cały sprzęt mam w specjalnej szafce na sprzęt, i kurzu tu nie ma,nie palę w pomieszczeniu gdzie sprzęt,a szuflada zaczęła działać poprawnie.Jak widać dużo tam tego nie ma.

superrrmario 06.11.2012 15:12

Wszystko działa poprawnie?
To czemu sobie i nam zawracasz d... :)

czaro80 06.11.2012 15:39

Bo nie działało,płyty nie czytał jak powinien-po wyczyszczeniu soczewki czyta bez problemów,sprawa szuflady-może to jakieś dziwne sprawy się dzieją albo piernik wie,ale też przed wyczyszczeniem już pisałem co się robiło z szufladą, przez ten czas szuflada obecnie otwiera i zamyka normalnie,nie wiem sam gdzie tkwił problem.
Podobno płyty te zrobione na komputerze niszczą laser? czy to jakieś pierdoły?

czary2mary 06.11.2012 15:44

prąd ,powietrze ,temperatura wszystko niszczy laser i optykę||

czaro80 06.11.2012 15:52

U mnie powietrze czy temperatura jest okey,ale jak tylko CD-R w tym odtwarzaczu zacząłem odtwarzać to się zaczęły kłopoty,odtwarzacz czytał ładnie te płyty,ale gorzej było z oryginalnymi,no i szuflada nie działa jak miała. Teraz już nie będę odtwarzać takich płyt - szkoda sprzętu .

grzeniu 06.11.2012 15:57

Nie no, Czaro, przestań już...
proszę cię :sciana:

:szczena:

czaro80 06.11.2012 16:02

grzeniu-jak chcesz,po prostu napisałem jak było, to może ktoś mnie oświeci i powie że płyty CD-R robione na kompie nadwyrężają laser aby je mógł czytać , ale ok już zamilknę - tylko potem żeby Forum nie tęskniło - bo kto mnie tu lubi ? nikt .

grzeniu 06.11.2012 17:08

Nie chodzi o to, że ktoś cię tu lubi lub nie.
Ale zastanów się sam nad takimi pytaniami. Ktoś ci bzdur nagadał, a ty w to wierzysz?
Możesz nie odtwarzać płyt nagrywanych, możesz w ogóle nie podłączać do prądu skoro to szkodzi i odtwarzaczowi i płytom...ba, do tego głośniki też cierpią i twoje ucho.

Ja wiem, że jak się chce czegoś nauczyć od podstaw, to czasami i głupie pytanie trzeba zadać. No ale bez przesady.
Nie zniechęcaj się, ale czasami zastanów chwilę nad sensem tego o co pytasz, czy też wręcz stwierdzasz.

Prezesik 06.11.2012 17:14

Cytat:

Napisany przez czaro80 (Post 1228932)
Bo nie działało,płyty nie czytał jak powinien-po wyczyszczeniu soczewki czyta bez problemów,sprawa szuflady-może to jakieś dziwne sprawy się dzieją albo piernik wie,ale też przed wyczyszczeniem już pisałem co się robiło z szufladą, przez ten czas szuflada obecnie otwiera i zamyka normalnie,nie wiem sam gdzie tkwił problem.
Podobno płyty te zrobione na komputerze niszczą laser? czy to jakieś pierdoły?

Działa? Działa!
Nie ruszaj nic i nie wygłupiaj się.

I nie obrażaj się. Nikt tu Ci na złość nie chce zrobić.
Podejdź do tego z humorem.
Wpadnij do luźniejszych tematów napić się piwa i po sprawie.

A co to będzie, jak odkryjesz, że każdy kolejny dzień przybliża nas do śmierci?! :O

||

grzeniu 06.11.2012 17:40

@czaro80
Cytat:

Podobno płyty te zrobione na komputerze niszczą laser? czy to jakieś pierdoły?
To jakieś pierdoły.
Powtórz to temu, od kogo usłyszałeś, żeby powtórzył temu od kogo to usłyszał...

czaro80 06.11.2012 17:45

Podziękowania dla :
1.superrrmario,Beriona,M@X-a,Prezesika,za to że pomogli mi zrobić "japońca"( od rozkręcenia,poprzez oczyszczenie soczewki,reszta jest czysta) i odtwarzacz działa dobrze.
grzeniu mądralo jak myślisz że to sprzęt "żywotny" i nic by się nie stało jakbym popsuł to jesteś w błędzie,grzeniu może SL-P2000 tego jak wspominałem nie ruszę-to też sprzęt do śmietnika? i może mnie oświecisz z tymi płytami co jednak nadwyrężają laser w odwarzaczach CD,no chyba że się mylę mocno ?no oświeć tego czaro- barana co nic nie wie i nie umie .
Pozdrawiam tych co są okey .

- Deckard - 06.11.2012 18:07

przemilczę temat nadwyrężenia lasera ,bo wymiana to koszt 150-200zł w autoryzowanym serwisie

Prezesik 06.11.2012 18:16

A milcz! Ty nie jesteś okey. :D

czaro80 06.11.2012 18:22

deckard myśli że będę latał po serwisach gdzie montują chińskie badziewie za dużą kasę ,wystarczyło wyczyścić - Panie deckard :) :) :P - forum nie jest od polecania że na serwis dać sprzęt,czy wogóle może z Nero pójdę do serwisu aby mi zainstalowali za 100-200 zeta ? :P

- Deckard - 06.11.2012 19:21

jest jeszcze forum elektroda gdzie doradzają jaka konkretna soczewkę do danego modelu kupić, potem można iść do serwisu ze swoja czescia
czyszczenie kiedyś się skończy niestety , sam sie zastanawiam kiedy z moim soniaczkiem pojadę do serwisu
ale poki co wszystko oki a portfel mnie nie swędzi.
Cytat:

Napisany przez Prezesik (Post 1228958)
A milcz! Ty nie jesteś okey. :D


;)

Cytat:

Napisany przez czaro80 (Post 1228961)
Nero pójdę do serwisu aby mi zainstalowali za 100-200 zeta ? :P

mylisz pojecia, bo zainstalowanie programu zazwyczaj nie grozi takimi samymi skutkami jak nie umiejętna wymiana części elektronicznej..
ja wychodze z założenia 'daj zarobić to i tobie daja' wiec nie pcham swoich grabi w sprawy w których nie mam pojęcia
Cytat:

Napisany przez czaro80 (Post 1228961)
...Panie deckard ..

na Pana to trzeba wyglądać i zarabiać a ja ani jedno ani drugie :mruga:

superrrmario 06.11.2012 22:04

Jakiego masz soniaczka?

pali 06.11.2012 23:54

czaro,
teoretycznie płyty CD-R/CD-RW mogą w specjalnych przypadkach powodować szybsze zużycie sprzętu lub jego uszkodzenie, ale w roku 2012 jest to zupełnie pomijalne. Jeśli chodzi o laser, to były jakieś pierwsze modele stacjonarek, którym padał laser przy CD-RW (pomyśl dlaczego) i tak powstała urban legend.

Jeśli masz naprawdę audiofilski player, to po prostu nie wkładaj do niego chłamu z byle tłoczni a CD-R tylko te for Audio, zresztą starsze sprzęty nie przyjmą CD-R bez odpowiedniego bitu w ATIP (na pewno Marantz, Onkyo sprzed dekady)

A gdy stawiasz jakąś teorię, to ją spróbuj uargumentować, a nie że kolega powiedział i drzesz się na obywatela grzenia, jak Kaczorek z brzozą.

- Deckard - 07.11.2012 17:21

Cytat:

Napisany przez superrrmario (Post 1228987)
Jakiego masz soniaczka?

DVP NS900V, a co chcesz się podjąć serwisu :P , player ma tylko problemy z odczytem wypalanych DL

ma swoje lata i jestem świadom że może wymagać w niedalekiej przyszłości jakiegoś serwisu

- Deckard - 27.12.2019 18:36

Hej
Zlecę wymianę lasera na nowy w odtwarzaczu Sony DVP S725D

Oczywiście na nowy , oryginalny ?

Szukam osoby która się na tym ZNA i najlepiej jak zajmuje się zawodowo.

Proszę o wycenę robocizny wraz z częściami na PV - odtwarzacz wysyłam kurierem na swój koszt.

W mojej okolicy nie znam pewnych serwisów, a te co pozostały nie budza mojego zaufania.

superrrmario 27.12.2019 20:17

Trzy lata temu chętnie. Niestety wyszedłem z obiegu :(

- Deckard - 28.12.2019 10:59

A może jednak ? Albo znasz pewny serwis,ja nawet nie wiem czy jest z tym sporo pracy i gdzie kupić laser. Jeśli jestem w stanie zrobić to samemu to może zaryzykuję . Pozdrawiam

superrrmario 28.12.2019 11:26

Kiedyś miałem swoich pewnych dostawców. Teraz wszystko się pozmieniało :(


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:13.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.