Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Linux (https://forum.cdrinfo.pl/f113/linux-91587/)

andy 10.11.2012 15:16

Linux
 
Wiele osób na forum używa tego systemu więc dobrze aby był jeden spójny temat, który będzie traktował o nowościach, problemach oraz w którym będzie można popsioczyć na dystrybucje oparte o jądro Linux.

----


Tutaj dostępna jest infografika pokazująca jak wiele takich dystrybucji istniało, oraz istnieje obecnie.


W życiu bym nie pomyślał, że jest ich aż tak wiele.



Już niedługo na Linuksa oficjalnie zostanie wydana platforma Steam. Na starcie ma oferować ok 20 tytułów, jednak ich liczba zapewne będzie rosła z biegiem czasu.
http://store.steampowered.com/news/9289/

Cytat:

The Steam for Linux Beta client is currently available for installation on Ubuntu 12.04. ***8220;An overwhelming majority of beta applicants have reported they***8217;re running the Ubuntu distro of Linux,***8221; according to Frank Crockett, a member of the Steam for Linux team, ***8220;We intend to support additional popular distros in the future; we***8217;ll prioritize development for these based on user feedback.***8221;

Patrix 10.11.2012 16:29

Apropo steam to najlepsze jest to,
że chyba tytuły, które już się ma na koncie pojawią się na linuksa bez wydawania pieniędzy(?)
- tak jest z tytułami na Mac (np GTA3 itd) gdzie kupiłem to kiedyś na PC.

Jarson 10.11.2012 17:15

Mnie timeline dystrybucji linuxa też zdziwiło. A w szczególności, że wśród tak dużej ich ilości aż tak wiele pochodzi od Red Hata...

Yossi 11.11.2012 07:57

Wlasnie zalogowalem sie z Linux Mint 12 (lIsa) i kombinuj e jak tu uzyc polskich znakow, a jednoczenie wylaczyc skroty klawiaturowe.

Kogoro 11.11.2012 17:29

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1229503)

dostępna jest infografika pokazująca jak wiele takich dystrybucji istniało, oraz istnieje obecnie.


W życiu bym nie pomyślał, że jest ich aż tak wiele.

Infografika bardzo ciekawa, ale zapewne bardzo niekompletna.

sobrus 12.11.2012 07:09

Cytat:

Napisany przez Yossi (Post 1229587)
Wlasnie zalogowalem sie z Linux Mint 12 (lIsa) i kombinuj e jak tu uzyc polskich znakow, a jednoczenie wylaczyc skroty klawiaturowe.

A zainstalowałeś czy odpalasz z Live CD?

Temat o linuksie jeden już był.

Yossi 12.11.2012 07:26

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1229740)
A zainstalowałeś czy odpalasz z Live CD?

Temat o linuksie jeden już był.

Wiem, że był, ale jak ktoś napisał znowu, to z ciekawości odpaiłem Minta - z LiveCD. Do przeglądania internetu całkowicie wystatrcza.
Uwaga - to jest żart - do lajkowania na fejsie, wysyłania maili i wstawiania fotek na Fickr w zupełności wystarcza, czyli - spełnia wszystkie wymogi użytkowników OS X.:D

sobrus 12.11.2012 07:29

z LiveCD uruchamiasz system w wersji ENG, zainstaluj po polsku to będziesz miał polskie znaki.

Yossi 12.11.2012 08:09

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1229742)
z LiveCD uruchamiasz system w wersji ENG, zainstaluj po polsku to będziesz miał polskie znaki.

Ale po co miałbym instalować? Czy to w jakikolwiek zwiekszy wydajność mojego sprzętu? Czy to w jakiokolwiek sposób poprawi produktywność mojej pracy?

Bez obrazy - to jest całkiem fajny system, ale do użytku będzie nadawać się MOŻE za 10 lat. Puki co - Linux nadaje się głównie do nauki systemu Linux.

sobrus 12.11.2012 08:43

Yossi, potem napiszesz że Cie obrażam. A to nie tak.
Pisząc o rzeczach, o których nie masz pojęcia po prostu się ośmieszasz.
:taktak:

Ja nie wiem po co miałbyś instalować. To jest jak najbardziej Twoja osobista sprawa. Nie wiem po co uruchamiałeś to LiveCD*. To też Twoja sprawa.

Co do Twoich pytań to na oba odpowiedź w zasadzie jest twierdząca.

Tak, może to zwiększyć to wydajność Twojego sprzętu.
Tak, może to poprawić produktywność pracy.

A po czym wnioskujesz, że się nie nadaje do użytku? Przecież nawet go nie zainstalowałeś :hmm:
Czy windows bez zainstalowania w jakikolwiek sposób nadaje się do użytku? :>
Płytkę sobie nad biurkiem powiesisz?

* PS. Ja wiem że te polskie znaki i LiveCD to trollowa prowokacja, ale jak pewnie zauważyłeś właśnie się z niej wygadałeś, o co mi w zasadzie chodziło ;)
Jakiś mod powinen dać Ci przyjacielskiego bana, za umyślne rozwalanie kolejnego tematu. A potem będziesz płakać, że tylko pytałeś o polskie znaki. ||

Kogoro 12.11.2012 13:35

Cytat:

Napisany przez Yossi (Post 1229744)

Bez obrazy - to jest całkiem fajny system, ale do użytku będzie nadawać się MOŻE za 10 lat. Puki co - Linux nadaje się głównie do nauki systemu Linux.

Na jakiej podstawie coś takiego wypisujesz?
Linux 10 lat temu może był trudny, ale obecnie jest inaczej.
Wiele dystrybucji nadaje się do użytku dla początkujących.
Inna sprawa, że starzy windziarze mają faktycznie delikatny problem z przestawieniem się, ale często tydzień "treningu" wystarcza do sprawnego posługiwania się pingwinkiem.

Yossi 12.11.2012 13:43

Cytat:

Napisany przez Kogoro (Post 1229780)
Na jakiej podstawie coś takiego wypisujesz?
Linux 10 lat temu może był trudny, ale obecnie jest inaczej.
Wiele dystrybucji nadaje się do użytku dla początkujących.
Inna sprawa, że starzy windziarze mają faktycznie delikatny problem z przestawieniem się, ale często tydzień "treningu" wystarcza do sprawnego posługiwania się pingwinkiem.

Uprzejmie proszę o wskazanie dystrybucji, którą mogę zainstartalować mojej mamie, nie narażąjąc się na telefon co 15 minut w stylu "ale to się nie chce skopiować", lub, "ale gdzie jest ten folder", a przede wszystkim " do kogo mam zadzwonić jak się popsuje?".

rycho 12.11.2012 13:45

Aż sobie poczytam ten temat powolutku...

sobrus 12.11.2012 13:48

Nie ma takiej dystrybucji.

Czy to jednak oznacza, że system nie nadaje się do użytku w ogóle? Po prostu trzeba umieć go używać, ale to są 2 różne rzeczy.
Linuksa się moim zdaniem nie poleca. Kto uważa, że może i chce tego systemu używać sam sobie go zainstaluje.

Ale chciałbym zauważyć, że to nie jest temat o Linux Flame War. To jest temat założony przez Andy'ego dla tych, którzy go już używają i nie traktuje o wyższości jednych świąt nad drugimi.

Jako użytkownik linuksa od prawie 2 lat zapewniam Cię, że jest jak najbardziej używalny i bardzo wygodny, choć na pewno trudniejszy w obsłudze i bardziej wymagający od użytkownika.

To trochę tak jak z samochodami. Te najszybsze nie mogą być kierowane przez byle kierowcę, bo skończy on w pierwszym rowie.

Kogoro 12.11.2012 14:03

Cytat:

Napisany przez Yossi (Post 1229781)
Uprzejmie proszę o wskazanie dystrybucji, którą mogę zainstartalować mojej mamie, nie narażąjąc się na telefon co 15 minut w stylu "ale to się nie chce skopiować", lub, "ale gdzie jest ten folder", a przede wszystkim " do kogo mam zadzwonić jak się popsuje?".

Będę trochę złośliwy.
Uprzejmie proszę o wskazanie Windowsa (7, xp), którego mogę zainstalować mojej mamie, nie narażąjąc się na telefon co 15 minut w stylu "ale to się nie chce skopiować", lub, "ale gdzie jest ten folder", a przede wszystkim " do kogo mam zadzwonić jak się popsuje?

Tak to z komputerami wygląda.
Od ok. 7-8 lat używam PCLinuxOs. Dla mnie jest najlepszy.
Jedną z zalet Linuksa są dobrze zorganizowane fora związane z daną dystrybucją. Tam zawsze znajdzie się pomoc, to także skarbnica wiedzy.
W Polsce najpopularniejsze są Ubuntu i Mandriva. Zatem je polecam, choć wybór jest większy. I to mam na myśli takie dystrybucje, które maja polskie fora.

Co do kwestii popsucia. W Linuksie zwykły użytkownik nie musi mieć pełni praw do dysponowania systemem. To wystarczy by mama nie popsuła linuksa.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 17:10.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.