Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Truecrypt - Windows 7 (zaszyfrowany) + linux (publiczny) (https://forum.cdrinfo.pl/f101/truecrypt-windows-7-zaszyfrowany-linux-publiczny-91637/)

moo 18.11.2012 22:15

Truecrypt - Windows 7 (zaszyfrowany) + linux (publiczny)
 
Witam, od paru dni się mecze z tematem zaszyfrowania partycji systemowej.
Majac 2 systemy chciałbym żeby przy wyborze sytemu - Ubuntu dało się dostać po naciśnięciu klawisza [esc] a do Windowsa wpisując hasło. Niestety nie wiem co zrobić żeby ten zaszyfrowany system był na innej partycji niż rozruchowa, a potrzebuje tego żeby ten publiczny system byl ogólnodostępny a nie dopiero po wpisaniu hasła do bootloadera tc. Prosze o pomoc.

Misiek4 19.11.2012 10:34

Z tego co kojarzę, to Truecrypt nie obsługuje szyfrowania partycji systemowej i wspolpracy z linuxem.

moo 19.11.2012 11:10

Obsługuje dyski.cdrinfo.pl/artykuly/truecrypt5/strona6.php

Chciałbym tylko zaszyfrować Windowsa, a Linux był by osiągalny z poziomu bootloadera po naciśnięciu klawisza [esc]. W tym tutorialu jest wszystko ładnie opisane, ale mam problem z punkcje gdzie system "musi być zainstalowany na partycji innej niż rozruchowa". Poza tym trzeba użyć standardowego ***8222;windowsowego***8221; programu rozruchowego (GRUB itp. nie sa obslugiwane przez tc).

Czyli robiac tak: instaluje win7, instaluje ubuntu, zamieniam GRUB 2 na win7 loader ..i dalej nie wiem co zrobic zeby partycja rozruchowa byla gdzie indziej jak system.

sobrus 19.11.2012 11:11

Nikt specjalnie TC pod względem Linuksa nie rozwija, bo tam jest dm-crypt.
Czyli tak:
- gruba użyć nie można, bo się gryzie z TC
- TrueCrypt Boot Loadera użyć nie można bo chce hasło
- trzeba użyć loader z windows a jednocześnie zainstalować windows na partycji innej niż rozruchowa i ma być zaszyfrowany

nie wiem czy to się da zrobić :hmm:

moo 19.11.2012 11:33

Nie zupełnie:

- linuxa nie chce szyfrować.

- grub jest nie potrzebny ponieważ wg tego tutorialu bootloader tc nie wpisując hasla i nacisnieciu esc automatycznie uruchomi tego linuxa.

- loader windowsa jest potrzebny tylko do przeprowadzenia operacji zaszyfrowania dysku systemowego (win 7)

Zdanie z tutoriala:
"Aby pozostałe systemy były dostępne bez podawania hasła, ten zaszyfrowany musi być zainstalowany na partycji innej niż rozruchowa"

moo 21.11.2012 08:05

Udało mi się rozwiązać problem, ale zrobiłem to nie co inaczej.

1. instalacja Windows 7
2. szyfrowanie partycji systemowej
- przy pytaniu ile systemów jest na dysku wybralem 1 (na stan obecny byla to prawda).
w tym monecie mamy boot loader TC.
3. instalacja Lunux'a wersja instalacji- 'Alternate CD' (w tej wersji ustawiamy gdzie ma byc zainstalowany GRUB podczas instalacji)
- GRUB ustawiamy na innej partycji jak partycja MBR (tam jest TC boot loader).

I już działa :). Nie trzeba korzystać z wersji instalacyjnej 'Alternate CD', ale później będzie trzeba pobawić się z GRUB żeby go zainstalować na innej partycji bo to jest najważniejsze w tym wypadku. Po uruchomieniu komputera mamy boot loader TC jak wpiszemy hasło to załaduje sie Windows jak naciśniemy [esc] odpali sie linux.

Misiek4 21.11.2012 09:54

Dzięki za info w temacie. :)

Berion 21.11.2012 11:31

MBR nie jest partycją, więc nie bardzo rozumiem punkt trzeci. Jeśli GRUBa wrzuci się na nieszyfrowaną partycję z Linuksem to skąd boootldr TC będzie wiedział gdzie jest bootldr Linuksa?

moo 22.11.2012 08:31

Masz racje MBR nie jest partycja. Dla sprostowania napisze ze podczas instalacji Linux pyta czy zainstalować GRUBa nadpisując MBR czy w innym miejscu, ja wybrałem główny katalog systemu- root(/).
Wydaje mi się ze bootloader TC nie wie gdzie jest loader linuksowy i nie musi bo klikając esc odpala się po prostu kolejny w kolejce loader w tym wypadku linux jak mam w napędzie płytę z systemem to odpala się płyta.

sobrus 22.11.2012 08:40

GRUB może być zainstalowany albo w MBR (najczęściej) albo na partycji.
Przykładowo ja ostatnio się nieźle zdziwiłem, że na moim dysku nie ma ani jednej partycji bootowalnej a system się bootuje (GRUB jest na MBR) :D

latet 24.11.2012 12:34

Cytat:

Napisany przez moo (Post 1231353)
podczas instalacji Linux pyta czy zainstalować GRUBa nadpisując MBR czy w innym miejscu, ja wybrałem główny katalog systemu- root(/).

To prawda, pyta. Też wybrałem że na root. I niestety Linux nie wstawał.

Z tym że dla mnie obecnie to nie jest problem, bo Windows (+TC) mam na SSD, a Linuxa na HDD i każdy ma swój własny MBR do dyspozycji. Ale trudna była instalacja Linuxa - bo uparcie chciał ingerować w dysk SSD (który rozpoznawał jako "pierwszy" (/sda). Niestety, nie udało się bez fizycznego odłączenia dysku z Windows na czas instalacji Linuxa. Na szczęście potem już wszystko grało - Linuxowi nic się nie stało, jak podłączyłem dysk, który jest przez niego widziany ja***312;o "wcześniejszy".

A bootowanie jest teraz proste - w BIOS ustawiłem bootowanie z SSD - pojawia się TC z monitem o hasło. Jak chcę Win do wpisuję hasło, jak chcę Linuxa, to wciskam Esc i pojawia się lista dysków fizycznych (a nie partycji), z której wybieram dysk z Linuxem (lub trzeci dysk fizyczny, z jeszcze innym Linuxem).

stiven 27.11.2012 18:53

@moo
Chciałbym zrobić na swoim kompie tak samo, czy mógłbyś napisać jakie masz partycje na dysku i na której zainstalowany windows i linux?


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 03:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.