Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Nagrywanie/kopiowanie gier na konsole (https://forum.cdrinfo.pl/f104/)
-   -   Final Fantasy Tactics - czarny pas na dole ekranu (https://forum.cdrinfo.pl/f104/final-fantasy-tactics-czarny-pas-dole-ekranu-92190/)

ravenravenpl 09.03.2013 16:11

Final Fantasy Tactics - czarny pas na dole ekranu
 
Mam mały problem z grą Final Fantasy Tactics. Nagrałem wersję NTSC obrazu (PAL niestety nigdy nie powstał) na płytę, z powodzeniem włączyłem ją na moim PlayStation Two (z FreeMCBootem) i obraz jest dziwny. Na dole jest wielki czarny pas, na górze kilkanaście pikseli zaś jest uciętych. Wydaje mi się, że to wynika z różnic rozdzielczości jakie są na konsolach NTSC i PAL. Niestety gra nie oferuje żadnego sposobu, by ten obraz wycentrować, ani też nie mogę żadnej opcji telewizora znaleźć, by tego dokonać.

Czy znacie jakieś sposoby, by gry NTSC z PSX wyświetlały się poprawnie, a więc na pełnym ekranie jak gry PAL? Próbowałem jakiegoś programu patch-it, ale okazuje się, że zmarnowałem moją ostatnią płytę. Próbowałem też grać na PS2PSXe, ale prędkość emulacji jest niezadowalająca.

szczuru 09.03.2013 17:26

Poszukaj na google "PSX Screen Fix".

ravenravenpl 09.03.2013 18:52

OK, znalazłem interesujące rzeczy :). Dziękuję!

Pierwsze to:
snesorama.us/board/showthread.php?39868-How-to-patch-Pal-to-Ntsc.-vice-versa-and-fix-screen-position

Drugie to Wasz poradnik:
konsole.cdrinfo.pl/artykuly/PSXntsc2pal/

(z racji znikomej ilości postów nie mogę zamieścić pełnych linków)

Zastanawiam się tylko, jaka jest rola tychże programów. Patchowanie plikiem .p4u mi niestety nie działa. Choć generowanie przebiega bez problemu, to program podczas właściwego patchowania najpierw dwa razy twierdzi, że podany mu plik .img jest już spatchowany, a na koniec dwa razy jeszcze twierdzi, że próbuję spatchować inny plik, niż ten, względem którego wygenerowano patch.
Ostatni program (nieobecny w Waszym tutorialu) to zapper2k, który jeśli dobrze myślę po prostu wycentrowuje obraz. Jak dla mnie to już duży krok naprzód, można normalnie grać, teraz po prostu są małe czarne paski na górze i na dole (wynika to zapewne z mniejszej liczby poziomych linii w systemie NTSC). Tylko w takim razie po co patchowanie plikiem .p4u?

Innymi słowy, czy da się zmusić konsolę, by generowała obraz PAL z gry NTSC, tj. ten z większą liczbą poziomych linii? Czy właśnie do tego są programy z Waszego tutoriala?
Intuicja mi podpowiada, że to małe szaleństwo żądać od raz zaprogramowanej gry wyświetlania obrazu w innej rozdzielczości, ale może właśnie po to jest to patchowanie. Tylko dlaczego mi to nie działa?

Berion 09.03.2013 20:17

Nie da się przekonwertować gry z NTSC na PAL i vice versa. Te programy przesuwają współrzędne xy.

Sam nigdy tego nie używałem (poradnik pisał Desden) ponieważ moje TV zawsze poprawnie wszystko wyświetlały (tak to problem telewizora).

Cytat:

Ostatni program (nieobecny w Waszym tutorialu) to zapper2k, który jeśli dobrze myślę po prostu wycentrowuje obraz. Jak dla mnie to już duży krok naprzód, można normalnie grać, teraz po prostu są małe czarne paski na górze i na dole (wynika to zapewne z mniejszej liczby poziomych linii w systemie NTSC).
Tak właśnie będzie (powinno być ;]).

Cytat:

Tylko w takim razie po co patchowanie plikiem .p4u?
Po to samo co patchowanie plikiem *.zap. ;)

ravenravenpl 09.03.2013 20:23

Dwie płyty później i kilka programów do patchowania później dochodzę do podobnych wniosków :). Trochę czasu na to straciłem, ale nauczyłem się kilku przydatnych rzeczy przy okazji. No nic, lepiej tak, niż w ogóle. Nic ponad to i tak nie wymyślę na PS2. Na PS3/PSP mam kupione FFT i tam śmiga w idealnym 4:3, ale problem w tym, że PS3 teraz nie mam.

Dziękuję Wam za pomoc!


Teraz jeszcze tylko ogarnąć PSXLauncher.elf bym nie musiał wyszarpywać kręcącej się płyty z trzpienia w trakcie bootowania i będzie super. Ale to już nie ten wątek ;).

Berion 09.03.2013 20:27

Jest jeszcze POPS dla PS2 wydłubany z gier z kanałów PSBBN. Niektóre gry chodzą lepiej niż na PS2PSXe, choć wielkich nadziei bym sobie nie robił (FFT jest dość ciężki).

szczuru 10.03.2013 01:07

Aż wasza dyskusja zmotywowała mnie do sprawdzenia FFT na POPS-ie ;D
Pożyczę i opiszę wyniki :)

Meanthord 19.04.2018 21:05

Minęło pięc lat i gdzie te wyniki? ;)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 16:41.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.