Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Systemy operacyjne i aplikacje (https://forum.cdrinfo.pl/f124/)
-   -   Usuwanie preinstalowanych aplikacji w Androidzie (https://forum.cdrinfo.pl/f124/usuwanie-preinstalowanych-aplikacji-androidzie-92568/)

Berion 25.07.2013 12:05

Usuwanie preinstalowanych aplikacji w Androidzie
 
Rozumiem, że potrzebne są uprawnienia roota. Zdaje się że mam (log z procesu dla mnie nieco niezrozumiały ;p).

Można jakoś samemu? Czy potrzebne są specjalne magiczne aplikacje do tego? Czy wystarczy, że zrobię tak:
Kod:

adb shell
cd /system/app/

i wywalę niechciane *.apk (+ *.odex ?)?

???

sobrus 25.07.2013 12:23

Moim zdaniem lepiej je zdezaktywować niż wywalić.

icemac 25.07.2013 12:36

niech wywala, zawsze może "postawić" system od nowa ;)

Berion 25.07.2013 12:39

Dlaczego?

Nie mam na tym telefonie S-OFF, więc w razie czego nie mam jak przywrócić/wgrać system z obrazu, z poziomu recovery. A więc na eksperymenty nie bardzo mam odwagę. ;) Szlag mnie trafia jak wchodzę do tego menu a tam jakieś fejsbuki, gówna, głupoty, badziewia. Prawie 20 preinstalowanych śmieci, które albo wiążą się z jakimiś płatnymi usługami, albo społecznościowymi, albo są tak ubogie że się nie nadają do użytku...

BTW: Xperia J, budżetówka, ale mnie już mój stary blaszak (Nokia 6500) zaczynał drażnić. Szarpnąłem się więc na dotykowca za "1zł".


@icemac
Właśnie nie mogę bo bootloader zablokowany. Chyba, że ja o czymś nie wiem. Nie znalazłem poradników na jego odblokowanie, ani czystych custom rom-ów.

sobrus 25.07.2013 12:51

Niektóre aplikacje moze zdezaktywować legalnie z poziomu telefonu,

Ustawienia -> Aplikacje > Zarządzaj Aplikacjami -> Wszystkie (trzeba przescrollować pasek w lewo u mnie).

Potem na aplikacji "Dezaktywuj"

To które można zdezaktywować zależy od ROMu. Niektóre mniej, niektóre więcej - ale to jest generalnie bezpieczne. U mnie dało się prawie wszytko, u braci prawie nic.


Na uparciuchy instalujesz program wymagający roota, np Delta Backup.
I w nim dezaktywujesz resztę (przycisk Disable widać na zdjęciu w Google Play). Możesz nawet dezaktywować tam aplikację "Usługi Google".

Dezaktywowane programy zachowują się jak usunięte i więcej nie wnerwiają ani nie aktualizują się.

Berion 25.07.2013 15:34

Gdzie masz taką opcję? U mnie, na zakładce ze wszystkimi aplikacjami, mogę w daną jedynie puknąć i tam są wylistowane uprawnienia, mogę wyczyścić ich konfigi, ewentualnie zabić proces ("Wymuś zatrzymanie"). Pozostałe, wyszarzone opcje to "przenieś na kartę" i "wywal w diabły".

Android 4.1.2, ale na Cyanogen Mod na innym telefonie (4.0.ileśtam) mam tak samo z tym, że mogę tam wyrzucić wszystko co chcę.

- - -

A fakt, niektóre aplikacje zamiast usuń, pozwalają się wyłączyć i zniknąć z listy. Ale wszystkie sieciowo szpiegowskie nie, więc to rozwiązanie połowiczne. ;]

sobrus 25.07.2013 16:00

Ilość załączników: 1
Stockowy 4.0.4: :hmm:

Załącznik 62855

andy 25.07.2013 23:10

@Berion możesz je skasować z /system/app. Najlepiej to je przenieść i w razie potrzeby wgrać ponownie gdy coś pójdzie nie tak.


Możesz pokazać loga z którego wywnioskowałeś, że masz dostęp do zapisu do partycji systemowej?

szczuru 25.07.2013 23:29

Berion, zacznij od wgrania CWM jeśli już masz roota ;)
http://forum.android.com.pl/f779/st2...0-21-a-240340/
Wtedy wgranie systemu nie będzie problemem ;)

A co do usunięcia stockowych appsów to głowy sobie uciąć nie dam ale chyba Titanum Backup pozwalał na taką operację (nie wiem tylko czy w darmowej wersji).

Berion 26.07.2013 00:53

Ilość załączników: 1
http://forum.xda-developers.com/show....php?t=2329208
Mój telefon to Xperia J (ST26i, 11.2.A.0.21).

log z rootowania:

szczuru 26.07.2013 01:17

Zainstaluj Super User/SU czy cokolwiek do zarządzania prawami roota ew Root Explorer i spróbuj zapisać jakiś plik na partycji systemowej (magiczny przycisk "Mount as R/w" ;) ). Jeśli będziesz pewien, że masz roota to Titanium Backupem usuniesz stockowe appsy (nawet w wersji darmowej - sprawdzone). Ew. Możesz zrobić tak jak opisałeś - usunąć apk i odex - z poziomu adb lub właśnie root explorera.

sobrus 26.07.2013 06:30

w terminalu:

Kod:

su
mount /system -o remount,rw

jeżeli pierwszy rozkaz się powiedzie masz prawa roota, jeżeli drugi masz prawo do zapisu na partycji systemowej

Usuwania programów nie polecam, chyba że ilość miejsca na karcie bardzo ciśnie. ponieważ po dezaktywacji całości badziewia część rzeczy nie działała tak jak powinna.
Czasem wychodziło to po tygodniach. Niektóre aplikacje od siebie zależą. Oczywiście można zrobić backup, ale chyba wygodniej po prostu ją włączyć.

szczuru 26.07.2013 12:11

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1256785)
w terminalu:

Kod:

su
mount /system -o remount,rw

jeżeli pierwszy rozkaz się powiedzie masz prawa roota, jeżeli drugi masz prawo do zapisu na partycji systemowej

Usuwania programów nie polecam, chyba że ilość miejsca na karcie bardzo ciśnie. ponieważ po dezaktywacji całości badziewia część rzeczy nie działała tak jak powinna.
Czasem wychodziło to po tygodniach. Niektóre aplikacje od siebie zależą. Oczywiście można zrobić backup, ale chyba wygodniej po prostu ją włączyć.

Obstawiam, że Berion ma ciśnienie na usunięcie głównie aplikacji typu Fejsbuk czy Tweeter a bez nich telefon nie umrze ;)

loki7777 26.07.2013 12:16

i syf od operatora:)

sobrus 26.07.2013 12:23

Cytat:

Napisany przez szczuru (Post 1256790)
Obstawiam, że Berion ma ciśnienie na usunięcie głównie aplikacji typu Fejsbuk czy Tweeter a bez nich telefon nie umrze ;)

Apetyt rośnie w miare jedzenia :szczerb:


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.