Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Humor (https://forum.cdrinfo.pl/f27/)
-   -   Gra w nowym serwisie transakcyjnym w mbanku (https://forum.cdrinfo.pl/f27/gra-nowym-serwisie-transakcyjnym-mbanku-92983/)

Agusia 08.12.2013 15:16

Gra w nowym serwisie transakcyjnym w mbanku
 
http://www.rmf.fm/au/?a=wsd&p=olo
felieton "gra"

Jarson 08.12.2013 16:58

To jest bardzo słusznie wyśmiane, ale ci z mBanku dobrze wiedzą, co robią. Dziś pieniądze są wirtualne i bankom bardzo zależy, żeby tę koncepcję wirtualnego pieniądza tak ludziom wpoić, żeby lekką ręką ów pieniądz wydawali. A skojarzenie konta bankowego z grą pięknie tu pasuje, w grze postępujemy z środkami zupełnie inaczej niż w życiu - znacie kogoś, kto w grze ściubi pieniądze na czarną godzinę czy na emeryturę? No i jeszcze fejsik, żeby się pochwalić wydatkami.

andy 08.12.2013 17:24

Im przede wszystkim chodzi o to aby ludzie spędzali jak najwięcej czasu w ich serwisie. Dodatkowo wyciągnięcie danych z FB. Wiedzą jakich masz znajomych dzięki czemu mogą sobie budować twój profil. Ilu znajomych ma długi? Jakie artykuły kupują? Gdzie żyją? Ile wydają?

Swego czasu czytałem @Niebezpiecznik o systemie do monitoringu kupujących w sklepie - http://niebezpiecznik.pl/post/superm...twoja-komorke/

Cytat:

Jak to działa?

W sklepach rozstawione są detektory sygnału wysyłanego przez telefony komórkowe. Śledzą one numer IMSI, którym identyfikuje się komórka w sieci GSM i dzięki triangulacji wyznaczają aktualne położenie klienta na terenie sklepu, czas wizyty oraz sklepowe alejki, przez które przeszedł. Stacje nie widzą numerów telefonów klientów i w przeciwieństwie do tzw. IMSI Catcherów stosowanych przez służby bezpieczeństwa, nie potrafią przechwytywać SMS-ów. Jak twierdzi producent, nie ma więc zagrożenia dla prywatności kupujących. Ale zastanówmy się, czy aby na pewno?
Do sklepu bez telefonu i z kominiarką na głowie

Co jeśli footpath ustali, że dany numer IMSI spędził w sklepie godzinę przy stoisku z bielizną, a następnie stanął przy kasie numer 32 o 15:12? Właściciel sklepu posiada przecież log z terminala płatniczego, na którym o 15:12 widać płatność kartą kredytową wystawioną na nazwisko Jan Niebezpieczny***8230; (kolejny powód, żeby swojej karty kredytowej używać tylko w ten sposób)
Dorzućmy do tego rozpoznawanie twarzy, z którego w ramach ochrony przed złodziejami korzystają niektóre supermarkety i mamy ciekawy problem dla miłośników ochrony prywatności. Dlaczego? Bo dzięki korelacji ***8220;twarzy***8221; z wysokością rachunku za zakupy właściciele sklepów wiedzą, kiedy progi sklepu przekracza klient z głębokim portfelem i mogą próbować zachęcić go do kolejnych zakupów.
Dodatkowo wszystkiego rodzaju karty rabatowe itp. To ma na celu wyciągnąć od nas jak najwięcej danych ;-)

Berion 08.12.2013 17:38

Cytat:

Napisany przez Jarson (Post 1268446)
znacie kogoś, kto w grze ściubi pieniądze na czarną godzinę?

Umm ;d

Agusia 08.12.2013 17:51

Dla mnie to jest żenujące - ja, jako osoba w słusznym ;) wieku, dostaję za zlecenie przelewu w nagrodę odznakę. Za użycie karty odznakę (odznaka przykładaniec za płatność zbliżeniową ). I mam się jeszcze na facebooku chwalić, ile odznak zdobyłam ? To jakaś kpina !

M@X 08.12.2013 17:56

Zieeew***8230; Wyluzujcie z ta paranoja. Uzywam, mam kupe odznak i dalej uwazam ze nasze dane sa dla nich nic nie warte. Jakbym robil obroty na 100k miesiecznie to moze bylyby choc troche cenne..

andy 08.12.2013 20:44

Cytat:

Napisany przez M@X
Zieeew***8230; Wyluzujcie z ta paranoja. Uzywam, mam kupe odznak i dalej uwazam ze nasze dane sa dla nich nic nie warte.

Po raz kolejny Twoja ignorancja zasługuje na pomnik.

Jarson 08.12.2013 22:57

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1268452)
Im przede wszystkim chodzi o to aby ludzie spędzali jak najwięcej czasu w ich serwisie. Dodatkowo wyciągnięcie danych z FB. Wiedzą jakich masz znajomych dzięki czemu mogą sobie budować twój profil. Ilu znajomych ma długi? Jakie artykuły kupują? Gdzie żyją? Ile wydają?

Swego czasu czytałem @Niebezpiecznik o systemie do monitoringu kupujących w sklepie - http://niebezpiecznik.pl/post/superm...twoja-komorke/



Dodatkowo wszystkiego rodzaju karty rabatowe itp. To ma na celu wyciągnąć od nas jak najwięcej danych ;-)

Znam coraz więcej osób, które nie kupują danego produktu tylko dlatego, że ktoś próbował im go wcisnąć. Wchodzą w alejkę z kosmetykami żeby gupić mydło X, ktoś im proponuje mydło X, oni wychodzą z mydłem Y. Sam tak (zwykle) (jeszcze) nie robię, ale koncepcja zdobywa sobie coraz więcej mojej uwagi.

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1268454)
Umm ;d

No dobra, też tak miewam :D Z tym, że rzadko bo poświęcanie czasu na zdobycie pieniędzy/punktów w grze nie po to żeby coś kupić a po to żeby mieć mija mi się trochę z celem.

Cytat:

Napisany przez Agusia (Post 1268458)
Dla mnie to jest żenujące - ja, jako osoba w słusznym ;) wieku, dostaję za zlecenie przelewu w nagrodę odznakę. Za użycie karty odznakę (odznaka przykładaniec za płatność zbliżeniową ). I mam się jeszcze na facebooku chwalić, ile odznak zdobyłam ? To jakaś kpina !

No niestety. Ja jestem osobą jeszcze w niezbyt słusznym wieku (choć taki znowu młodzik to też już ze mnie nie jest), a i tak uważam to za głupotę...

joujoujou 08.12.2013 23:00

Cytat:

Napisany przez Agusia (Post 1268458)
[...] dostaję za zlecenie przelewu w nagrodę odznakę. Za użycie karty odznakę (odznaka przykładaniec za płatność zbliżeniową ). I mam się jeszcze na facebooku chwalić, ile odznak zdobyłam ? [...]

Nic z tego nie rozumiem. Nic a nic. :nieee:

ed hunter 08.12.2013 23:03

To pewnie coś jak zbieranie pokemonów.

andy 08.12.2013 23:37

Cytat:

Znam coraz więcej osób, które nie kupują danego produktu tylko dlatego, że ktoś próbował im go wcisnąć. Wchodzą w alejkę z kosmetykami żeby gupić mydło X, ktoś im proponuje mydło X, oni wychodzą z mydłem Y. Sam tak (zwykle) (jeszcze) nie robię, ale koncepcja zdobywa sobie coraz więcej mojej uwagi.
Problem w tym, że tak postępują praktycznie wszyscy.


Tak na prawdę problem nie w tym, że mamy wszędzie reklamy, ale o to że firmy budują nasze profile.
Wyobraź sobie że teraz osoba paląca, dużo pijąca (1-2 piwka dziennie) może dostać wyższą cenę za np. ubezpieczenie zdrowotne niż osoba która nie pali i pije okazjonalnie piwo. Podobnie mogą zrobić z niezdrową żywnością. Jeżeli ktoś odżywa się nie zdrowo to np. nie dostanie posady w firmie - przecież taka osoba może ciągle chodzić na zwolnieniach...
Powiedzmy, że masz rodzinę i rodzi Ci się dziecko. Za produkty płacisz kartą. Bank wie co kupujesz bo na podstawie płatności wyciąga ze sklepu listę rzeczy, które kupiłeś.
Zgadnij gdzie takie przerobione dane później polecą? :)

BA! W 90% pewnie wypłata leci na konto bankowe pracownika. Dzięki temu bank może poznać ile firma wydaje na pensje. Co może zrobić z takimi danymi? Sprzedać konkurencji, która będize mogła małym kosztem odkupić co zdolniejszych ludzi....

ed hunter 09.12.2013 00:00

Cytat:

Napisany przez andy (Post 1268537)
Problem w tym, że tak postępują praktycznie wszyscy.


Tak na prawdę problem nie w tym, że mamy wszędzie reklamy, ale o to że firmy budują nasze profile.
Wyobraź sobie że teraz osoba paląca, dużo pijąca (1-2 piwka dziennie) może dostać wyższą cenę za np. ubezpieczenie zdrowotne niż osoba która nie pali i pije okazjonalnie piwo. Podobnie mogą zrobić z niezdrową żywnością. Jeżeli ktoś odżywa się nie zdrowo to np. nie dostanie posady w firmie - przecież taka osoba może ciągle chodzić na zwolnieniach...
Powiedzmy, że masz rodzinę i rodzi Ci się dziecko. Za produkty płacisz kartą. Bank wie co kupujesz bo na podstawie płatności wyciąga ze sklepu listę rzeczy, które kupiłeś.
Zgadnij gdzie takie przerobione dane później polecą? :)

BA! W 90% pewnie wypłata leci na konto bankowe pracownika. Dzięki temu bank może poznać ile firma wydaje na pensje. Co może zrobić z takimi danymi? Sprzedać konkurencji, która będize mogła małym kosztem odkupić co zdolniejszych ludzi....

:O :O

Jarson 09.12.2013 00:00

Ten ostatni przypadek jest coraz mniej aktualny - coraz więcej ludzi zarabiających więcej otrzymuje swoje pensje na kilka kont. Mam znajomą w dziale windykacji jednego z banków, która właśnie tak robi - pobiera wypłatę na dwa oddzielne konta. Dlaczego? właśnie dlatego, że pracuje w banku :P Choć akurat w tym przypadku to dość dziwne, bo przecież musi mieć przez to konto u konkurencji, a jej bank i tak doskonale wie, ile zarabia.

Co do pozostałych przykładów, z zasady jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. Istnieje jedno ale - większość osób nie czyta podpisywanych umów i zgadza się na wszystko co jest tam zawarte jak leci. W związku z czym większość ludzi ma podpisane co najmniej kilka zgód na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych, w tym przekazywanie ich w tych celach do innych podmiotów gospodarczych.

Takie wszędodzielenie się swoimi działaniami samo w sobie nie jest czymś złym - jak ktoś chce się pochwalić zakupami, to może to zrobić pisząc "kupiłem to i to", a może i w ten sposób. Gorzej, że to kształtuje pewne postawy, przede wszystkim bierność. Co kto podsunie, to biorę. I nawet lepiej, trophy będzie.

Mówi się dziś, że starsi ludzie są podatni na sugestie, marketing itp. Aha... Mój dziadek niedawno otrzymał telefon z propozycją przedłużenia umowy na internet. Powiedział, że nie ma sprawy, ale ma otrzymać jasną i klarowną umowę, którą da się zrozumieć (dobrze zresztą widział, że nie ma co na taką liczyć - ale dał konsultantce szansę). Po kilku dniach zjawia się kurier, któremu rzecz jasna niezwykle się spieszy, im się zawsze od progu spieszy, z kilkoma kartkami zadrukowanymi drobnym maczkiem - standard. Umowa pojechała skąd przyjechała, ku niepomiernemu zdziwieniu pani konsultantki, która myślała że zasada zaangażowania przeważy nad niedotrzymaniem obietnicy - a tu dupa...

Dobrze by było, gdyby przy podpisywaniu umowy w salonie sprzedawca miał obowiązek głośno i wyraźnie odczytać wszystkie zgody. Jakby ludzie posłuchali co podpisują, to w dużym odsetku zrezygnowaliby z wyrażania zgody.

Agusia 09.12.2013 12:03

Ilość załączników: 1
Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1268518)
Nic z tego nie rozumiem. Nic a nic. :nieee:

wyjaśnię Ci
Bank, niby instytucja poważna, na swoich stronach transakcyjnych zrobił grę - gdy wykonujesz różne operacje, bank nagradza Cię odznakami i zachęca, abyś się nimi chwalił na facebooku :wow:

Przed chwilą zresztą zdobyłam jedną :hahaha:

Załącznik 64028

joujoujou 09.12.2013 12:51

To bez sensu. :|

BTW - w tym trzeba brać udział, czy to nie jest obowiązkowe?


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 00:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.