Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Homebrew (https://forum.cdrinfo.pl/f106/)
-   -   Łączenie dwóch obrazów gry na PSX (https://forum.cdrinfo.pl/f106/laczenie-dwoch-obrazow-gry-psx-93190/)

Halas19 08.02.2014 15:43

Łączenie dwóch obrazów gry na PSX
 
Przypomniała mi się jeszcze jedna rzecz, a nie mogę już postu edytować...
Czytałem gdzieś w necie na jakiejś anglojęzycznej stronie (nie pamiętam czy na psxscene czy może gdzieś indziej), ale jakiś facet pochwalił się tam, że zmontował obrazy dwóch płyt MGS'a w jedno i, że działa mu. Teraz pytanie czy przy łączęniu dwóch obrazów w hexie trzeba by coś wyrzucić z tego drugiego obrazu czy po prostu dodać jeden do drugiego w całości. Zastanawiam się jakby to było przy zmianie płyty gdzie przejście jest płynne i nie ma save'a pod koniec dysku jak np. w Final Fantasy. Czy POPS poradziłby sobie z tym i odpalił z doklejonego obrazu to co trzeba, czy może po prostu ześwirowałby i się zawiesił...???

Berion 08.02.2014 18:43

Wydzieliłem Ci temat.

Nie, nie, nie. W heksie to ich nie łączysz bo to kompletnie bez sensu. Emulator i tak zobaczy tylko pierwszy. To tak jakbyś skleił ze sobą dwie książki - oczekiwany spis treści jest tylko jeden i tylko na początku pierwszej. :)

MGS chyba nie używa sub kanałów, więc sprawa jest ułatwiona. To co musisz zrobić to:
1. skopiować dane z obu płyt
2a. zrobić z tego jeden obraz
2b. jeśli jakieś pliki się dublują, sprawdzić (np. po sumach) czy są te same
2c. jeśli inne, to poszukać w pliku wykonywalnym (PS-X EXE czyli SCES12345 itp.) jego nazwy, mieć nadzieję że egzeki na obu płytach są w zasadzie te same i zmienić i nazwę pliku na płycie i tą w exe na inną.
3. wyNOPować funkcję odpowiedzialną za zatrzymanie gry i proszenie o zmianę płyt

Halas19 08.02.2014 19:46

Hmm... Trzeba będzie opracować to zagadnienie i sprawdzić w praktyce jak to wygląda. Ciekaw jestem jak zrobił to tamten koleś, czy tak jak mówisz, czy tak jak ja pomyślałem...
Byc może nawet nie sprawdził tego dochodząc do końca płyty... Czytałem kiedyś, że przy grze na PSP w MGS'a też trzeba wykoać trzeci punkt z Twojej listy. Jest do tego jakieś narzędzie czy trzeba to "gdzieś" ręcznie zrobić ?

Berion 08.02.2014 20:33

Tak jak ty pomyślałeś się nie da. ;)

Ktoś zrobił taki patch do Chrono Cross na okoliczność POPSa na PSP (kiedyś kiedyś kiedyś nie można było wybierać w nim płyt a PSAR przechowywał tylko jeden obraz). I działał, bo sprawdzałem. Poszukaj go i może da się na pałę poszukać tych samych wartości i je zmienić na takie same. :D

Halas19 10.02.2014 10:25

Dobra, mam MGS'a w NTSC U/C. Zawartość obu plików EXE wydaje się być na obu płytach taka sama, pomimo różnych nazw plików w folderze. Większość pilków w zasadzie też się powtarza, unikalne są tylko te pliki, które odróżniają rozgrywkę na dwóch płytach. Dobra tylko teraz pytanie.
Co zrobić z tymi plikami, które różnią się zawartością, a mają taką samą nazwę na obu płytach ?
Jest jeszcze problem z jednym plikiem "ZMOVIE.STR" - przy próbie kopiowania go wyskakuje komunikat "Nieprawidłowa funkcja MS-DOS".

Berion 10.02.2014 11:24

Napisałem w poście nr.2. :P

Może leży na leap sektorach. Wypakuj w 2356, a nie 2048. Zrób dummy o tej samej nazwie i wielkości i zbuduj z tym obraz. Potem podmień ten plik za pomocą CDMage.

szczuru 10.02.2014 12:44

Cytat:

Napisany przez Halas19 (Post 1275156)
Dobra, mam MGS'a w NTSC U/C. Zawartość obu plików EXE wydaje się być na obu płytach taka sama, pomimo różnych nazw plików w folderze. Większość pilków w zasadzie też się powtarza, unikalne są tylko te pliki, które odróżniają rozgrywkę na dwóch płytach. Dobra tylko teraz pytanie.
Co zrobić z tymi plikami, które różnią się zawartością, a mają taką samą nazwę na obu płytach ?
Jest jeszcze problem z jednym plikiem "ZMOVIE.STR" - przy próbie kopiowania go wyskakuje komunikat "Nieprawidłowa funkcja MS-DOS".

http://www.assemblergames.com/forums...S2-POPS-stuff/

Post nr 442 ;)

Halas19 11.02.2014 11:58

...Nie wszystko jest dla mnie jasne. A co z SYSTEM.CNF ? Każdy zawiera ścieżkę do odpalnia tego samego EXE tylko, że o innej nazwie (na pierwszej płycie jest to SLUS_005.94, na drugiej SLUS_007.76). Ale przecież nie mogę (chyba) umieścić w obrazie tylko jednego SLUS'a, bo jeśli pliki z pierwszego CD zostawiłem z takimi samymi nazwami, a te które musiałem skopiować dodatkowo z drugiego mają inne nazwy to musi chyba być drugi SLUS z tymi zmienionymi nazwami. A jak są dwa EXE to chyba muszą być dwa SYSTEM.CNF...
Nie wiem czy dobrze myślę...; ale jak takie coś ma się odpalić...???

Berion 11.02.2014 12:21

A jakie to ma znaczenie? Oczywiście, że jeden jest tylko SYSTEM.CNF i w nim podajesz ścieżkę do PS-X EXE z pierwszej płyty. Jeśli pliki wykonywalne z pierwszej i kolejnych płyt się różnią do dorzucasz je do płyty.

Np:
- SYSTEM.CNF prowadzi do ZIUTA.PSX (czyli pierwotnie np. SCES_12345 z pierwszej płyty)
- SCES_12345 (czyli egzek z drugiej płyty)


Czy zastanowiłeś się jak wyNOPujesz funkcję odpowiedzialną za zatrzymanie gry i prośbę o swap płyt w napędzie? To jest kluczowa sprawa bez której całe to przedsięwzięcie nie ma sensu. Więc zanim zaczniesz grzebać i "wprowadzać kolejne niewiadome w równaniu", rozwiąż najpierw tę kwestię, czyli doprowadź do sytuacji w której po walce z "wilczką" i otworzeniu drzwi do fabryki gra nie będzie prosić o zmianę płyt i po otworzeniu kolejnych drzwi się zawiesi. Dopiero wtedy kombinuj ze scalaniem obu płyt bo dopiero wtedy to będzie mieć sens. ;)

Halas19 11.02.2014 12:43

Może i racja ;) Ale chciałem sprawdzić jak wyglądają te plikii w ogóle :)

Póki co jestem na etapie poszukiwania tego Patcha, ale nie mam na to mega dużo czasu w tym tygodniu - założę się że jest on gdzieś ukryty na drugim końcu internetu ;p

Chociaż może załtwiej byłoby podbić i wypytać o to tego faceta, który pochwalił się zmonotwaniem MGS'a na Assembler'ach... :D

Halas19 23.09.2014 10:33

Poszukuję właśnie jednego programu programu... Szukałem już w różnych miejscach, ale nigdzie nie było żadnego linku do pobrania.
Chodzi o PSX2HD.
krHACKen używał tego programu, żeby wyodrębnić te nieszczęsne pliki z rozszerzeniem *.str .
Może ktoś tu będzie wiedział gdzie znaleźć ten program lub posiada go na swoim dysku.

Berion 23.09.2014 22:16

I po co Ci ten szmelc? To antyczny program, z czasów kiedy napędy nie obsługiwały RAW DAO 96. Na dodatek jest w CLI. brrr ;]

Jeśli jakiś plik gry leży na leap sektorach to musisz skopiować go nie w mode 1 tylko w mode 2 czyli nie w blokach po 2048, a 2352. Utrudnia to edycję bo trzeba się tych "nadmiarowych danych" jakoś pozbyć, a potem z powrotem dodać do obrazu.

Wypakować możesz CDMage lub ISO Busterem, ale wsadzić takie coś z powrotem to chyba tylko CDMage potrafi. Nie zapomnij potem naprawić bloków odpowiedzialnych za korekcję błędów bo nie będą się zgadzać po podmianie (programem ECC Regen).

Halas19 23.09.2014 23:44

Spoko :)
Zanim zdążyłem odczytać ten post to znalazłem już w necie instrukcję na ten temat - dość stary artykuł, ale na temat :)

Berion 25.09.2014 11:17

Skoro masz problemy z wypakowaniem z obrazu plików to myślałem, że leżą na leap sektorach. W przeciwnym razie nie ma sensu mordować się z mode2 i nie wiem w czym masz problem. :P

Halas19 27.09.2014 09:43

Dobra. W końcu udało mi się zbudować (chyba) poprawny obraz - póki co sprawidziłem to w ePSXe, tam działał bez problemu. Teraz jestem ciekaw jak to będzie z POPS'em; oby tak samo ;)
W ogóle do obrazu musiałem dodać DUMMY (290MB), żeby CD/DVD-ROM GEN chciał zbudować mi ten obraz. I co zadziwiło mnie jeszcze, że przerabiałem grę PAL'owską, obraz licencjonowany w PAL'u, a ePSXe wykrył jako NTSC.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 07:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.