Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Nośniki optyczne (https://forum.cdrinfo.pl/f28/)
-   -   Kłopoty z wyborem nośnika (https://forum.cdrinfo.pl/f28/klopoty-wyborem-nosnika-93223/)

SRV 16.02.2014 17:58

Kłopoty z wyborem nośnika
 
Witam :)

Mam pytanie dotyczące wyboru nośnika. Od pewnego czasu moja kolekcja bootlegów się powiększa, i powoli zaczyna brakować miejsca na dysku komputera. Jeden bootleg zajmuje średnio około 400 MB, wszystkie są we FLACach, więc zajmują sporo miejsca. I teraz tak: to nie są zwykłe bootlegi dostępne do ściągnięcia w sieci, dostaję regularnie kolejne od pewnego kolekcjonera. Nie chciałbym więc ich stracić przez awarię komputera lub innego nośnika, na którym będą się znajdować, bo nie będę miał możliwości ich ponownego zdobycia. Przed nagraniem planuję pakować je do .rar + dane naprawcze.

Zastanawiałem się najpierw nad dyskiem przenośnym, powiedzmy o pojemności 1 TB, ale chciałbym je mieć nagrane chyba na płytach DVD 4,7 GB, z etykietami na opakowaniach itd. Żeby oko też mogło nacieszyć się kolekcją ;)

I teraz mam pytanie: DVD jakiej firmy wybrać i jaki rodzaj? Chodzi mi przede wszystkim o żywotność takiej płyty, żebym był pewien, że za co najmniej powiedzmy, 3-5 lat płyty będą w dobrym stanie, w stanie zdolnym do odczytania, przy założeniu oczywiście trzymania je w nienasłonecznionym miejscu o niskiej wilgotności i przechowywania w czystości.

Czytałem o tym trochę, waham się pomiędzy Verbatimem a Platinum.

Co radzicie?

Berion 16.02.2014 18:41

Nie widzę sensu w "danych naprawczych" archiwum. Zwiększasz bezpieczeństwo danych w środku marginalnie, a marnujesz przy dużo miejsca (nie wiem jak obecnie, ale na domyślnych ustawieniach WinRAR dodawał blisko 25%). Uważam, że takimi rzeczami powinien zajmować się system plików (np. ZFS, o podobnych właściwościach jest niestabilny BTRFS i podobno Windowsowy ReFS (ale chyba jeszcze nie wszedł nawet do serwerowych wydań)). A skoro już pakujesz to zastąp WinRAR, programem 7-Zip w wersji 9.20. Sam używam od lat do bardzo ważnych (i zróżnicowanych, tak "formatowo", pojemnościowo jak i ilościowo) dla mnie danych. Skompresuj te flaki LZMA2.

Zatem na Twoim miejscu, skupiłbym się więc tylko na samym nośniku. Podobno bardzo dobre są DVD-RAM, ale długo z nich nie korzystałem więc nie wiem jak jest z trzymaniem danych. Warte zainteresowania są też DVD+R M-DISC, których używają takie instytucje jak NASA, a których wstępne testy dają zadowalające rezultaty. Z tańszych rozwiązań zainteresuj się płytami BD-R (ale bez dopisku LTH). Teoretycznie nie używają światłoczułego barwnika, więc powinny długo wytrzymać (podobnie jak DVD+R M-DISC nie są wrażliwe na UV). Nie nagrywaj na "zwykłych płytach" bo to nie ma sensu. Dodatkowo trzymaj dane na dysku przeznaczonym do zastosowań w serwerach.

sobrus 17.02.2014 07:52

FLAC są już skompresowane, dalsza kompresja nic nie da (gdyby mogła coś dać to twórcy FLACa by ją przecież zastosowali).
Jedyne co uzyskasz to poważne utrudnienie odzyskania danych w razie awarii.
Drobny błąd w archiwum oznacza, że wszystkie dane od tego miejsca do końca pliku (a nawet archiwum) są już nie do odzyskania.

Tak jak Berion radzi albo DVD-RAM albo BD-R (nie LTH, np. Panasonic). I trzymać płyty w odpowiednich warunkach.

Przy czym zamiast dopychać płytę do końca, dla pewności ok 20% poświęć na dane naprawcze (program DVDIsaster, metoda RS02).

Na jedną tak zabezpieczoną płytę BD powinno wejść ok 40 nagrań.

SRV 17.02.2014 09:13

Dzięki za przydatne wskazówki, teraz już widzę to jaśniej :) A jeszcze chciałem zapytać, ile lat przetrwa taka płyta DVD-RAM albo BD-R przechowywana w przyzwoitych warunkach?

sobrus 17.02.2014 09:26

Tego nikt niestety nie powie, tym bardziej że mało kto ma nagrywarkę BD dłużej niż 4 lata.
Panasonic swego czasu twierdził że ich BD wytrzyma 50 lat.
Są to w przeciwieństwie do DVD płyty nieorganiczne, więc w sumie jest to możliwe.
Wystarczy że 10 wytrzymają, do czasu zgrania na coś nowszego.

Berion 17.02.2014 10:12

Ja wiem, że są kompresowane ale tym algorytmem można jeszcze wycisnąć parę MB. Co do reszty zgadzam się. Ja np. muzyki nie kompresuję, ale pakuję aby mieć utwory z danego albumu w jednym pliku i stamtąd bezpośrednio odtwarzam (dlatego bez dodatkowej kompresji, a każdy szanujący się odtwarzacz muzyczny odczytuje popularne archiwa).

DVD+R M-Disc też są nie organiczne.

- - -

Na pewno dłużej od DVD-/+/R/RW i BD-R/RE LTH. ;) Pamiętaj aby to nie był jedyny nośnik archiwizacji.

SRV 17.02.2014 17:46

Mam nagrywarkę MATSHITA DVD-RAM UJ8B0 ATA Device. Nagram nią bootlegi na płytę BD-R?

Berion 17.02.2014 17:55

Ani nie odczytuje, ani nie nagrywa żadnych Blu-Ray. To jest nagrywarka DVD, a do tego zdaje się że slim i to dość kiepskiego producenta. Słaba jakość.

Ściągnij program DVDInfoPro i tam masz wyszczególnione nośniki jakie odczytasz i zapiszesz.

SRV 17.02.2014 18:03

Sprawdzę jeszcze w stacjonarnym.

andy 18.02.2014 12:15

Jeden nośnik BD to 25 GB, cena ok 6 zł.
Kupujesz dwa i nagrywasz dwa razy.

Swoje dvd verba mam już 4 lata chyba i zero problemów z odczytaniem.

Możesz jeszcze trzymać na taśmie, lub kartach SD.

SRV 18.02.2014 12:34

BD-R chyba nie wchodzi w grę, sprawdziłem wszystkie 3 komputery w domu i nagrywarka żadnego z nich nie wspiera BD-R.

Cytat:

Możesz jeszcze trzymać na taśmie, lub kartach SD.
To znaczy? Chodzi o taśmę magnetyczną?

wypalacz 18.02.2014 12:46

Raczej chodzi o taśmy do streamerów, wyglądają tak:
http://www.skapiec.pl/cat/3061-tasmy-do-streamerow.html

SRV 18.02.2014 13:18

Cytat:

Napisany przez wypalacz (Post 1275945)
Raczej chodzi o taśmy do streamerów.

Rozumiem, i na czym polega użycie takiej taśmy?

joujoujou 18.02.2014 13:35

google.pl --> streamer :idea:

SRV 18.02.2014 13:42

W takim razie taśma odpada, bo nie mam streamera.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 06:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.