Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Network Attached Storage (NAS) (https://forum.cdrinfo.pl/f119/)
-   -   Poszukiwany NAS (https://forum.cdrinfo.pl/f119/poszukiwany-nas-93506/)

gokihar 05.06.2014 17:46

Poszukiwany NAS
 
Witam,
liczę na doświadczenie użytkowników tego forum bo szukam NASa do firmy który powinien spełniać dość "wyszukane" wymagania :)
NAS ma służyć głównie jako samba dla działu grafiki gdzie przechowywane są pliki wielkości 0,5 do 20+ MB w ilości do 20-30 tyś.
I takich katalogów jest kilka :)
Chodzi o to by dostęp był szybki , stabilny itd itp ;)
Nasz obecny NAS : NetGear Duo niestety jest za wolny , tzn. katalog wczytuje się ok 2 sekund.
Czy jest coś co możecie polecić ? (Synalogy,Qnap?)
Cenowo chciałbym się zamknąć do 1500 zł .

revolver0 05.06.2014 18:02

a może jak na szybkości zależy to komp, dyski w raidzie + linux w roli serwera samby?

sobrus 07.06.2014 18:34

Protokół SMB generalnie nie jest jakimś demonem szybkości jeżeli chodzi o małe pliki.
Im więcej operacji na małych plikach tym bardziej rośnie obciążenie procesora.

Misiek4 11.06.2014 16:17

Polecam ktorekolwiek rozwiazanie oferujace zamontowanie udziału sieciowego wykorzystującego protokół iSCSI. Działa nieporównywalnie szybciej niż przy wykorzystaniu Samby.

sobrus 11.06.2014 18:06

Jeśli nie ma Windowsów w okolicy to można jeszcze zrobić NFS. Też działa szybciej niż samba.

Zastanawiam się jeszcze nad systemem plików.
Przy tej ilości system też będzie bardzo obciążony operacjami na metadanych, a dysk też nie będzie miał lekko. Można wrzucić np JFS słynący z małego zapotrzebowania na CPU.

Ale wszystko i tak rozbije się o liczbę użytkowników...

gokihar 17.06.2014 16:06

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi. Ponieważ sprawa jest dalej w toku ,a tutaj jest kilka osób obeznanych z tematem pozwolę podać więcej szczegółów :
- użytkowników jest 2 (max 4 osoby ale 2 non-stop)
- komputery tylko z windows (coreldraw!) (te 2 osoby najwięcej używające są na windows 8 , okazjonalnie jest win 7)
- obciążenie nie jest jakieś duże , chodzi o to by dostęp chwilowy był maxymalnie szybki : zapis/odczyt następuje raz na kilka minut (z rzadka częściej) ale opóźnienia wynikające z tego powinny być jak najmniejsze ...
- linux -fajna rzecz ale niestety powinno to być "bezobsługowe" (czytaj: konfiguruję i więcej nie dotykam,a jak się coś zepsuje to albo reset albo wymiana na nowe)
- synology ma jakąś formę katalogu zdalnego : lokalny katalog automatycznie synchronizuje się z NASem ; czy można to używać na 2 kompach w rozsądny sposób?
- czy ktoś testował wydajność iSCSI z NAS <-> 2-3 komputery z windows ? bo z opisu brzmi całkiem jak rozwiązanie dla moich potrzeb ;)

ynsiwy 19.06.2014 09:26

Podepnę się pod temat bo nie ma potrzeby zakładać nowego.
Ja dla odmiany szukam taniego serwera NAS który ma służyć właściwie tylko do obsługi protokołu torrent. Widziałem ze na serwisach aukcyjnych popularne są serwery firmy Zyxel.
Nie orientuje się w ogóle w temacie, a moje jedyne wymagania to minimum 500gb pojemności.

crowbme 19.06.2014 13:40

Witam, znajomy ma dwa zyxele. Oba 210-ki. Choć nie porażają wydajnością, to w sieci domowej w zupełności wystarczają - przy założeniu, że 30Mb/s ci wystarczy. Po sieci spokojnie ogląda filmy (również HD), słucha muzyki czy ogląda zdjęcia. Pamiętać jednak należy, że dwa zadania w jednej chwili to max wydajnościowy dla tych urządzeń. Jeśli zależy ci na wielozadaniowości w sieci lokalnej, to już lepiej poszukać czegoś ze stajni Qnap, Synology czy Asustor z minimalną ilością Ramu 512Mb. Zyxle mają chyba tylko 128Mb.

ynsiwy 19.06.2014 16:08

Myślę nad modelem Zyxel nsa310s. Ma 256 mb ramu. Tak jak wspominałem głównie zależy mi na torrentach niż na udostępnianiu multimediów.
Cena jest przystępna do tego jakiś dysk i powinno wystarczyć na moje potrzeby.

revolver0 19.06.2014 21:20

A malinka i dysk na usb nie będzie lepszym rozwiązaniem, albo banana pi które ma jeden port sata?

ynsiwy 20.06.2014 04:24

@up jakieś linki możesz podać? :)

revolver0 20.06.2014 10:30

Tu jest specyfikacja maliny i banana pi.

ynsiwy 20.06.2014 19:20

Mam teraz dylemat czy wziąć maline czy tego zyxela. Wiadomo że w maline mogę robić co chce, ale zyxel jest ustawiony od razu pod użytkownika i podpinam dysk i wszystko śmiga hmmm

revolver0 20.06.2014 21:17

Andy coś więcej na ten temat może powiedzieć, używa tego jako nasa, więc On powinien Twoje wątpliwości rozwiać.

M@X 21.06.2014 22:35

Sam musisz odpowiedziec sobie na pytanie czy chcesz podpiac i kombinowac czy podpiac i uzywac...


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.