Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   SSD + HDD / Problem z uruchomieniem systemu na laptopie (https://forum.cdrinfo.pl/f101/ssd-hdd-problem-uruchomieniem-systemu-laptopie-93658/)

become 10.08.2014 20:44

SSD + HDD / Problem z uruchomieniem systemu na laptopie
 
Hej. Jakiś czas temu zakupiłem dysk SSD. Postanowiłem dodać go jako drugi do swojego laptopa samsung RF 711.
Na dysku HDD 500 GB mialem zainstalowany windows standardowo.
Wsadziłem dysk SSD i po konfiguracji w biosie udało mi się zainstalować na nim system Windows 7.
Ciekawe było to że podczas startu systemu pojawiało się menu który z dwóch systemu Windows 7 chce wybrać. jeden odpalał ten z dysku HDD, drugi ten z SSD.
Po wielu miesiącach przytrafiła mi się awaria gniazda zasilania. Laptop poszedł do naprawy.
Po powrocie okazało się że są problemy z uruchomieniem windowsa tak na HDD jak i SSD.
Po kilku nie udanych próbach z windows recovery postanowiłem że zainstaluję na SSD windowsa od nowa.
Wyciągnąłem HDD i rozpocząłem instalację. Sformatowałem dysk i zainstalowałem W7.
Wszystko działa OK.
Problem pojawia się po podpięciu HDD. Pojawia się okienko ładowania Windowsa i czarny ekran z informacją ze Rescue Windows się nie powiodło i możliwość uruchomienia Normalnie lub z diagnozą. Nie ma znaczenia co wybiorę bo system się restartuje i znowu pojawia się ten ekran.
Pomyślałem - pewnie BIOS startuje z HDD więc wszedłem i sprawdziłem że faktycznie. HDD wskoczył na początek. Ustawiłem żeby jako pierwszy uruchamiał się system z SSD.
Restart i dupa. Znowu to samo.
Wypinam HDD - restart i system ładuje się ok.

Wypinam SSD iwkładam tylko HDD. Pojawia się dokładnie ten błąd powyżej.
Myślę sobie co jest kurna. Podłączam SSD i HDD. Ustawiam żeby rozruch jako pierwzy szedł z SSD i dupa. Tak jakby cały czas rozruch szedł z dysku HDD i pomijał moje ustawienia z bootowania.

Szukam w biosie i widzę taki myk

Boot override:
Windows Boot Manager
LITEON SDD
Hitachi HDD

Co to jest WIndows Boot Manager i jakim cudem po podłączeniu SSD i HDD startuje z HDD pomimo tego że w Boot propietes jako pierwszy mam ustawiony SSD.

Teraz mam sytuację taką że musiałem wyciągnąć HDD i podpiąć go jako dysk zewnętrzny.
Co zrobić żeby zawsze odpalał się na początku SSD zgodnie z ustawieniami z kolejności bootowania ?

Patrix 10.08.2014 21:30

Może najpierw wyczyść z HDD sektor rozruchowy i najlepiej całą partycje po systemie.
Mam wrażenie, że na obu dyskach siedzą bootmanagery windows.
Wtedy dopiero napraw boot sektor na SSD.

Może być tak, że masz bootsektor na HDD a system na SSD,
musisz doprowadzić do stanu, że na HDD nie będzie nic (tylko jedna np. partycja z plikami), a na SSD będzie bootmanager oraz system.

Berion 10.08.2014 21:44

Masz UEFI, a nie BIOS? Wywal wszystko z tego menu i zostaw samo SSD (wyłącz Secure Boot bo ten i tak przed niczym nie chroni, a powoduje masę problemów z bootowaniem). Plus polecam sprawdzić to co Patrix zasugerował, czyli np. podepnij tylko sam ten HDD, a z płyty zabootuj GParted, może masz tam partycję systemową (tę ukrytą Windowsa 7/8), wtedy usuń.

become 11.08.2014 20:36

Problem w tym że to UEFI ale jakieś zmodyfikowane przez Samsunga i wiele opcji jest niedostępnych / ukrytych.
Teraz pytanie. Jak wyczyścić sektor rozruchowy z dysku HDD. Jak przeglądam dysk specjalnymi programami do usuwania/naprawy partycji to podają one że dysk ma 5 partycji z czego 3 są widoczne w systemie windows normalnie.
pierwsza partycja ma 100 MB. nastepna do C: primary - na której jest zainstalowany system. D i F to moje partycje z danymi i ostatnia partycja to system windows recovery.
Czyli co mam zrobić z tą pierwszą i ostatnią partycją i jakim programem bo pościągałem już kilkanaście programów i zaczynam się gubić i byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.

Patrix 11.08.2014 20:49

Ilość załączników: 1
Noo, czyli masz jednak ten cały szajs tam.

Ja do zerowania dysków używam DMDE opcja wypełnij sektory.
Potem inicjuje go w w konsolce diskmgmt.msc (z polecenia start/uruchom) i tworzę partycję.

Przed zabawą zrób backup danych :)

Załącznik 67021

become 11.08.2014 21:48

Drugi problem to taki że nie mogę usunąć danych z partycji C,D i E. Mam zewnętrzny dysk twardy 1.5 TB ale obecnie jedyne co mogę zrobić to podłączyć oba dyski poprzez USB i robienie kopii poprzez USB z jednego na drugi dysk mija się z celem. Pokazuje mi że zajmie to 400 h ;)

Berion 12.08.2014 10:24

To ryzykuj utratę danych... :P

Po za tym Patrix to jakiś gruby kaliber Ci radzi. Po prostu z poziomu GParted, sformatuj wybrane partycje I/ALBO tak jak pisałem, wyłącz secure boot i usuń tego managera z listy bootowania. Nie może się nie dać.

Patrix 12.08.2014 15:12

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1289789)
Po za tym Patrix to jakiś gruby kaliber Ci radzi.

Nie strasz. Nie mniejszy niż Twój gparted.

Berion 13.08.2014 09:31

Ja mu proponuje tylko wymazać wybrane partycje, a ty całą tablicę tracąc jednocześnie dostęp do danych na innych partycjach. ;]

Patrix 13.08.2014 14:52

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1289890)
Ja mu proponuje tylko wymazać wybrane partycje, a ty całą tablicę tracąc jednocześnie dostęp do danych na innych partycjach. ;]

No i? Poprosiłem aby zrobił backup, jak porządek to porządek.
Zaraz będziesz tłumaczył jak się partycję rozszerza.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.