Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   High Definition (https://forum.cdrinfo.pl/f111/)
-   -   upscaling: czym optymalnie z SD (dvd) do HD (1920x1080)? (https://forum.cdrinfo.pl/f111/upscaling-czym-optymalnie-sd-dvd-hd-1920x1080-93903/)

covo 05.11.2014 21:18

upscaling: czym optymalnie z SD (dvd) do HD (1920x1080)?
 
tutaj:
http://www.cdrinfo.pl/download/321141159
- jest podany przyklad softu do upscalingu.

Czy znacie inny, bardziej "zawodowy", silniejszy,z bardziej "wyśrubowanym" algorytmem upscalowania, czyli jeszcze lepszy soft do operacji upscalingu (mnie interesuje upscalowanie z klasycznego dvd do 1920x1080)?
Czy... może juz ten soft jest max OK (?).

Berion 05.11.2014 21:40

Ja nie znam, ale co byś nie robił to i tak będzie wyraźna strata na jakości.

covo 05.11.2014 22:10

Cytat:

Napisany przez Berion (Post 1299104)
co byś nie robił to i tak będzie wyraźna strata na jakości.

chodzi o to, że może i bedzie, ale im bardziej wysofistykowany soft, im bardziej do tego celu przeznaczony (typu video enhancer,ale szukam lepszego) - tym straty na jakosci beda mniejsze. I w tym kierunku zmierzalo moje pytanie - w kierunku softu optymalnego. OK, moze ktos wie.

A idąc dalej: w jaki sposob w materiale video zminimalizowac makrobloki? Takze chodzi mi o jakas metode (moze "wielometodę") bardziej wyśrubowaną niz operacje typu... blurowanie, itp itd.

mgit 05.11.2014 22:15

Nie wiem, może Adobe Encore CS3 -> komercyjny soft, wiele formatów, jak przerabiam materiał z kasety DV na format bardziej ludzki, to z efektu zawsze jestem zadowolony ;)

M@X 05.11.2014 22:28

Compressor.

http://www.larryjordan.biz/compressor-up-res/

Aktualna wersja to 4.

loki7777 05.11.2014 22:51

Tylko ze wymaga jablka?
Ile trwa kompresja 1godziny?

covo 05.11.2014 23:58

Cytat:

Napisany przez mgit (Post 1299112)
może Adobe Encore CS3

ano wlasnie - "może".
(tutaj nie chodzi o przekonwertowanie jako takie, bo do tego jest troche max dobrego,lekkiego softu i to darmowego -> handbrake chocby. Chodzi o przekonwertowanie z takim algorytmem upskalującym, ktory da mozliwie minimalne pogorszenie obrazu z powodu upskalowania wlasnie.

M@X 06.11.2014 06:39

Cytat:

Napisany przez loki7777 (Post 1299116)
Tylko ze wymaga jablka?
Ile trwa kompresja 1godziny?

Jak zwykle - zaleznie od sprzetu. Na iMac Mid 2011 (4 x 3,4 GHz) godzinka w 1080p dla profilu High@4.1 kompresuje sie niecale pol godziny.

sobrus 06.11.2014 08:10

Przy upskalowaniu przecież nie ma straty jakości :>

Można spróbować algorytmem Scale4X lub Spline64.
Jaki soft posiada takie algorytmy nie wiem, zacząłbym od AviDemux albo AviSynth. AviSynth ma na pewno Spline. Scale może być dostępne jako plugin.

Można też podpiąć ffdshow jako wejście do AviSyntha, on też ma sporo wbudowanych filtrów.

covo 06.11.2014 09:47

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1299161)
Przy upskalowaniu przecież nie ma straty jakości :>

no i to jest nie do konca prawda :) tzn to w ogole nie jest prawda. Chyba, ze z filmowymi ujeciami jest inaczej niz z foto, ale nie sądzę. A jak jest z foto: ano weż jakakolwiek foto, soft BenVista PhotoZoom (bardzo zawodowy) i upskaluj w nim foto na przyklad 200% (czyli skromniej niz film SD ku HD) - tylko algorytm S-Spline Max da naprawde OK wynik, pozostale algorytmy (wszelkie Lanczosy, Mitchelle, dwuszescienne, ,nawet S-Spline XL, itd) daja tak kiepski wynik, że nie dziwie sie,iz sa w PhotoZoom-ie tylko dla pogladowych porownan z algorytmem S-SplineMax. A porownuje sie co? Porownuje sie poziom wielkosci wynikowych makroblokow oczywiscie. Bo upskalujac - tak, czy siak, powiekszaja sie juz istniejace, pierwotne, wyjsciowe makrobloki i jest podstawowym pytanie o algorytm, ktory wykonujac upskalowanie mysli i o tym, jak to wykonac, by makrobloki byly minimalnie powiekszone (że nie wspomne o ich... prawie likwidacji, co w przypadku foto jest wykonalne w PhotoZoomie).
I dlatego pytam o optymalny soft do upskalowania video,a tak naprawde - pytam o soft z max dobrym, optymalnym algorytmem upskalowania.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1299161)
Można spróbować algorytmem Scale4X lub Spline64.
Jaki soft posiada takie algorytmy nie wiem, zacząłbym od AviDemux albo AviSynth. AviSynth ma na pewno Spline. Scale może być dostępne jako plugin.
Można też podpiąć ffdshow jako wejście do AviSyntha, on też ma sporo wbudowanych filtrów.

wiesz... Video Enhancer / wersja: plugin do VD... sposoby są, algorytmy są, nie twierdze, ze nie mam wiedzy o jakimkolwiek sofcie, pytam o optymalny....
A najlepiej, jakby ktos mial w tej sprawie doswiadczenie praktyczne, to bym i dopytywal o to i o owo :)

Berion 06.11.2014 09:54

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1299161)
Przy upskalowaniu przecież nie ma straty jakości :>

A od kiedy 1920x1080p jest podzielne przez 640x576? :P

Strata na jakości będzie zawsze przy nierównym skalowaniu i zawsze przy skalowaniu innym niż nearest neighbour.

sobrus 06.11.2014 10:27

Cytat:

Napisany przez covo (Post 1299166)
no i to jest nie do konca prawda :) tzn to w ogole nie jest prawda.

Cytat:

Napisany przez Berion
zawsze przy skalowaniu innym niż nearest neighbour.

No dobra Berion masz rację, przy innym skalowaniu niż NN, jak robimy cuda wianki z obrazem to strata jakości będzie. Skalowanie NN jest odwracalne i nie powoduje utraty informacji.

Co do reszty to krótko mówiąc chodzi o takie skalowanie, które najmniej uwyraźni artefakty powstałe przy kompresji? To zależy niestety od źródła bo AVC ma zupełnie inne makrobloki niż ASP. Podejrzewam że nie ma idealnego algorytmu. Do każdego źródła inny, bo artefakty też są różne.

Arepo 06.11.2014 11:41

Wiele odtwarzaczy blu-ray ma sprzętowy upscaling SD do HD w locie, wtedy taka zabawa mija się z celem. Z tego co wiem bardzo dobrze robi to również PS3.

joujoujou 06.11.2014 11:44

^^ Dokładnie to samo miałem napisać. :taktak: ^^

covo 06.11.2014 12:40

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1299172)
Podejrzewam że nie ma idealnego algorytmu. Do każdego źródła inny, bo artefakty też są różne.

jeszcze nie czytalem,ale link jest -> http://www.infognition.com/articles/..._shootout.html
- oczywiscie pisza, ze VEnhancer ma najlepszy algorytm, ale tez VEnhancer (ew. od nich plugin do VD) jest w sieci czesto podpowiadany jako ten wlasciwy i w porzadku soft. Tyle to ja wiem. Ale pytalem - powtarzam - liczac na to, ze moze ktos stad ma doswiadczenie praktyczne w tej kwestii i wie cos wiecej w sprawie softu, zebym dalej zarzucil wędkę.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 20:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.