Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Kamera przemysłowa - podłączenie bez rejestratora (https://forum.cdrinfo.pl/f113/kamera-przemyslowa-podlaczenie-bez-rejestratora-93948/)

Jarson 16.11.2014 13:34

Kamera przemysłowa - podłączenie bez rejestratora
 
Mam na zakładzie jedną kamerę Samsunga (nigdy nie sprawdzałem modelu, w razie czego w poniedziałek mogę; coś podobnego jak ta, tylko obrotowa), która obecnie nie jest podłączona do rejestratora i z racji odległości i ukształtowania terenu (w razie chęci podłączenia bezprzewodowego) byłoby to trudne. Można by ją przenieść, ale w tym miejscu kamera jest bardzo przydatna i chciałbym ją w nim pozostawić.

Nie zajmowałem się nigdy szerzej monitoringiem (poza - podłącz według instrukcji), a zastanawia mnie jedna rzecz. Czy jest możliwe podłączenie takiej kamery podobnie jak amatorskiej kamery IP, czyli bezpośrednio do routera, bez pośrednictwa rejestratora? Do routera mam stosunkowo blisko, ok. 30 metrów.

O ile mnie pamięć nie myli, od każdej z tych kamer wychodzą sobie dwie żyły najzwyklejszej skrętki; nie mam pojęcia, czy z tej może jeszcze jakieś dodatkowe od sterowania, ze względu na to, że jest obrotowa. Do sprawdzenia. Standardowo idą do konwertera, a ten z kolei do rejestratora obraz prowadzi już zwykłymi analogowymi kabelkami. Istnieją takie konwertery, czy innego rodzaju wichajstery, które pozwolą mi pominąć tę drogę i udostępnić obraz prosto do sieci?

Jeśli takie rozwiązanie istnieje, ale będzie droższe niż kupno nowej zewnętrznej kamery IP, którą trzeba tylko podpiąć do routera i już można się łączyć przez aplikację, smartfona i co się tylko chce, to mocno się zastanowię nad taką kamerą, ale pamiętam dobrze, że te modele za 200-300 zł mają beznadziejną jakość obrazu, a w nocy w ogóle można zapomnieć o jakości (plac jest oświetlony, ale w tym miejscu trochę po macoszemu).

mgit 16.11.2014 13:51

Jeśli to kamera IP, to jak najbardziej, podłączasz pod router i konfigurujesz w panelu kamerki (panel podobny jak w rejestratorze - zalecane jest przywrócenie ustawień fabrycznych i ponowna konfiguracja + ustawienie detekcji z poziomu panelu kamerki), ale jest minus jak pominiesz rejestrator to zapis będzie szedł na kartę SD o ile takowa jest zamontowana w kamerze, w niektórych modelach zapis można przerzucić na NAS albo do rejestratora po sieci - ale nie wszystkie kamery to obsługują, jak i nie wszystkie rejestratory.

Zalecane jest także aktualizacja oprogramowania kamerki - aktualizuje się tak jak w routerach ;)

To, że kamera jest obrotowa, nie znaczy, to że ma dodatkowe kable od tego - po prostu sterowanie odbywa się z poziomu wewnętrznego oprogramowania, które dostaje informacje z sieci ;)

Jarson 17.11.2014 21:11

Kamera skonfigurowana :)

Przy okazji zrobiłem mały upgrade informacji na temat oprogramowania do obsługi monitoringu. Widać, że rynek naprawdę dynamicznie się rozwija.

Za jednym zamachem potestowałem megaprofesjonalną kamerkę z Biedry, którą kupiłem z rozpędu, żądny uzupełnienia obrazu :D Od razu założyłem, że do profesjonalnych zakładowych kamer nawet nie będzie się umywać, ale szczerze mówiąc - jestem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście w czasie zmierzchu, kiedy tamte jeszcze pokazywały świetny obraz, ta we fragmentach nieoświetlonych zaczęła się powoli poddawać. Kiedy tamte spokojnie włączyły sobie doświetlenie IR, ta nie miała czego włączyć :P Ale ponieważ obejmuje dość dobrze oświetloną przestrzeń, nadaje się na kamerę, która ma oszczędzić stróżowi częstych spacerów na drugą stronę zakładu. Więcej za stówę bym się nie spodziewał. A może wespół z oprogramowaniem nawet włączyć sygnał dźwiękowy w kompie (czytaj - alarm) kiedy wykryje ruch w całości lub wybranej części (dobre, jeśli obszar działania obejmuje np. ulicę) kadru.

mgit 17.11.2014 22:29

Cytat:

Napisany przez Jarson (Post 1301476)
Kamera skonfigurowana :)

Przy okazji zrobiłem mały upgrade informacji na temat oprogramowania do obsługi monitoringu. Widać, że rynek naprawdę dynamicznie się rozwija.

Za jednym zamachem potestowałem megaprofesjonalną kamerkę z Biedry, którą kupiłem z rozpędu, żądny uzupełnienia obrazu :D Od razu założyłem, że do profesjonalnych zakładowych kamer nawet nie będzie się umywać, ale szczerze mówiąc - jestem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście w czasie zmierzchu, kiedy tamte jeszcze pokazywały świetny obraz, ta we fragmentach nieoświetlonych zaczęła się powoli poddawać. Kiedy tamte spokojnie włączyły sobie doświetlenie IR, ta nie miała czego włączyć :P Ale ponieważ obejmuje dość dobrze oświetloną przestrzeń, nadaje się na kamerę, która ma oszczędzić stróżowi częstych spacerów na drugą stronę zakładu. Więcej za stówę bym się nie spodziewał. A może wespół z oprogramowaniem nawet włączyć sygnał dźwiękowy w kompie (czytaj - alarm) kiedy wykryje ruch w całości lub wybranej części (dobre, jeśli obszar działania obejmuje np. ulicę) kadru.

Ten stróż jak w razie jest z firmy ochroniarskiej to i tak będzie musiał poginać na tą drugą stronę zakłądu bo ci z firm ochroniarskich mają ActiveGuard'a potocznie zwanego pieskiem który rejestruje odbicia punktów - i czasem ich za to rozliczają (w szczególności jak obiekt okradną) :taktak:

Jarson 18.11.2014 00:35

Akurat ten jest moim bezpośrednim podwładnym - tak się szczęśliwie złożyło, że ostał się jeszcze u nas na zakładzie humanizm i nie wynajmujemy firm ochroniarskich, które przyjmują jedynie na umowy śmieciowe osoby z grupą inwalidzką :)

Oczywiście musi być zachowana dyscyplina pracy, której częścią są m.in. typowe obchody; rzecz w tym, żeby nie popadać w paranoję i nie wykonywać ich co pół godziny, czy nawet co godzinę, bo to nie jest niczym uzasadnione. Od tego między innymi jest monitoring. A działa on w obie strony - pomaga stróżowi nadzorować teren obiektu, a mi pracę stróża :D

Jaszko 31.08.2015 20:48

A pytanie z innej beczki czytałem ostatnio ten artykuł - i ogólnie jestem zainteresowany tematem jakim jest monitoring sklepu tylko nie wiem czy istnieje system, który można połączyć z tabletem. Że przykładowo będę miał cały czas podgląd na to co się dzieje w sklepie? I ewentualnie np. jak alarm się załączy to będę wstanie to wyłączyć zdalnie?

mgit 31.08.2015 20:51

Wszystkie kamery IP to obsługują - droższe dodatkowo mają detekcję i inne bajery

A przez alarm rozumiesz klasyczny czy alarm z kamery - bo to dwie różne kwestie.

Polecam rozwiązania firmy Satel...

Jaszko 02.09.2015 11:01

Raczej połączony z kamerami. No nic trzeba się jeszcze porozglądać co na tym naszym rynku jest dostępne i wybierać.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:28.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.