Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   [ARTYKUŁ]Jak archiwizować dane (https://forum.cdrinfo.pl/f113/artykul-jak-archiwizowac-dane-94793/)

Bartez 02.07.2015 14:19

[ARTYKUŁ]Jak archiwizować dane
 
Cytat:

Napisany przez CDRinfo.pl
Kopia zapasowa ***8211; rzecz wydawałoby się obligatoryjna każdego użytkownika komputera, w praktyce wykonywana jest niezwykle rzadko lub co gorsza nawet wcale. A jeśli już, to najczęściej niedbale i do tego na nośniku, którego trwałość jest co najmniej dyskusyjna. Wynika to głównie z lenistwa i braku wiedzy na temat używanych technologii.

W niniejszym poradniku przedstawię sposób organizacji danych, którego sam od lat używam przy archiwizacji, wraz z krótkim opisem nośników (a jakże - optycznych) i metody na dodatkowe zabezpieczenie ich zawartości.

(...)

Zapraszamy do przeczytania artykułu: Jak archiwizować dane?

M@X 02.07.2015 14:53

Biedron nam sie nie obija :-). Moze jakis rozdzial o tandemie Time Machine + Time Capsule dla uzytkownikow jablek? Odezwij sie na GG - pokombinujemy ;-).

Patrix 03.07.2015 18:28

Fajne, jak zwykle czegoś się dowiedziałem :)

Berion 04.07.2015 22:56

Cytat:

Napisany przez M@X (Post 1329355)
Biedron nam sie nie obija :-). Moze jakis rozdzial o tandemie Time Machine + Time Capsule dla uzytkownikow jablek? Odezwij sie na GG - pokombinujemy ;-).

Musiałbym mieć fizyczny dostęp do sprzętu - przede wszystkim zasobów TM i jak to uszkodzić (żeby ocenić na ile jest to sensowne rozwiązanie i kiedy ;]). Więc odpada, ale może kiedyś złożę hackintosha, choćby na VM.

Rudzik99 10.08.2015 10:16

W artykule jest mowa o oprogramowaniu dvdisaster w konkretnej stabilnej wersji. Może warto by umieścić ten program na serwerze cdrinfo.pl? Tu obecnie jest dostępna wersja alfa, której autor nie polecił.
A artykuł jest jasno i przejrzyście napisany. Podoba mi się.

Berion 10.08.2015 12:28

O widzisz, zapomniałem, tak właśnie miałem zrobić.

Dzięki.

Berion 13.08.2015 22:22

Dodana została wersja stabilna.
http://www.cdrinfo.pl/download/9230170515

darbakan 26.10.2015 08:31

Bardzo zacny artykuł. Dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy i za rekomendacje dla sposobu archiwizacji i nośników.

Cytat z artykułu.
"Niestety nośniki Millenniaty wymagają do nagrywania nagrywarki, która wspiera ten standard - i najlepiej też do odczytania, ponieważ pomimo deklaracji o odczycie na dowolnym napędzie optycznym, nie każdy sobie z tym radzi."

Czy będzie kontynuacja tego artykułu poszerzona o dobór sprzętu?

W moim przypadku byłoby to domowe stosowanie archiwizacji.
Zastanawiam się nad zakupem pomiędzy sprzętem LG z logo M-disc, a napędami Pioneer, które, jak przeczytałem na tym forum, obsługują m-disc. Nie chciałbym wpaść w pułapkę, że coś obsługuje m-disc, ale nie do końca.

Berion 26.10.2015 10:29

Raczej nie, ponieważ jeśli w specyfikacji napędu na stronie producenta lub oficjalnym fw do niego jest wsparcie M-Disc to musi i wypalać i odczytywać. Niekoniecznie musi być logo Mileniaty na przednim panelu. Mają z tym bałagan marketingowy.

Jeśli chcesz wypalać na M-Disc to celuj w DVD+M, te są najtrwalsze (i najmniej nagrywarek potrafi je wypalać, nawet nie wiem czy aby nie tylko napędy LG).

katana1 10.11.2015 10:58

Fajny artykuł ciekawie opisany. Co do Linuksa to mało kto używa na nim 7-Zipa choć takowa aplikacja istnieje. Co ciekawe 7-Zip/WinRar obsługuje polecenia z konsoli więc sobie można napisać skrypt .bat do tworzenia kopii.

Dodałbym informacje jedynie, że takie kopie warto robić na zewnętrznym nośniku. Jako, że ja akurat posiadam dwa dyski fizyczne to przerzucam kopie na drugi. Bo Ci "niedzielni" komputerowcy będą robić backup... a potem zdziwienie jak dysk padnie razem z backupem...

Co do kompresji stratnej się nie zgadzam w 100%. Jako dowód mojego twierdzenia odsyłam do dokumentu ISO/IEC 10918-1:
w3.org/Graphics/JPEG/itu-t81.pdf

Jest tam taki podrozdział 4.2 Lossy and lossless compression
Cytat:

This Specification specifies two classes of encoding and decoding processes, lossy and lossless processes. Those based on
the discrete cosine transform (DCT) are lossy, thereby allowing substantial compression to be achieved while producing a
reconstructed image with high visual fidelity to the encoder’s source image.

The simplest DCT-based coding process is referred to as the baseline sequential process. It provides a capability which is
sufficient for many applications. There are additional DCT-based processes which extend the baseline sequential process
to a broader range of applications. In any decoder using extended DCT-based decoding processes, the baseline decoding
process is required to be present in order to provide a default decoding capability.

The second class of coding processes is not based upon the DCT and is provided to meet the needs of applications
requiring lossless compression. These lossless encoding and decoding processes are used independently of any of the
DCT-based processes.

A table summarizing the relationship among these lossy and lossless coding processes is included in 4.11.

The amount of compression provided by any of the various processes is dependent on the characteristics of the particular
image being compressed, as well as on the picture quality desired by the application and the desired speed of compression
and decompression.

BLABLABLABLA
W przytoczonym akurat jpeg jest możliwe ustawianie poziomu kompresji stratnej (współczynnik ile bitów jesteśmy w stanie porzucić w celu zmniejszenia ilości informacji znaczących). Nie jestem grafikiem, ale z tego co pamiętam nowy standard JPEG (nie wiem czy wprowadzony już) pozwala również na bezstratną kompresje. Operacje transformacji (obróć obraz) również bodajże są bezstratne w nim.

Więc podsumowując nie uszkadza a traci bezpowrotnie bity wedle współczynnika % jaki ustalisz. Z kolei w PNG nie ma tego problemu ;-).

Oczywiście jest to jeden przykład zapewne z miliona dostępnych kompresji zarówno stratnych jak i bezstratnych.

Z kolei idea kompresji bezstratnych jest zupełnie inna i najłatwiej ją zrozumieć na kodowaniu huffmana (jeśli ktoś pokusi się implementować coś np. na studiach inżynierskich).

Co do mp3 i innych wymienionych formatów. Kompresja bezstratna skuteczna jest głównie dla długich plików głównie tekstowych o powtarzających się cyklicznie wyrażeniach. Ściągnąć wystarczy sobie plik .txt 700mb+ i spróbować skompresować 7zipem/winrarem... być może zejdziesz nawet do 0.5-3mb... Też ma swoje wady taka archiwizacja, bo przy uruchamianiu pliku jest narzut wydajnościowy bo trzeba to odszyfrować (w mechanizmie systemu Windows "Kompresuj zawartość, aby zaoszczędzić miejsce na dysku" to widać bo robi to w tle, gdy chcemy uzyskać dostęp do rzadziej używanego pliku.

Tak jak wspomniałeś, przy kompresji bezstratnej przy bardzo małych plikach może okazać się, że plik wynikowy jest większy (ponieważ tworzą się dodatkowe metadane o kompresowanym pliku, które samą strukturą przy małych pliczkach mogą przewyższać nawet ich wielkość).

Co do dowiązania symbolicznego nie rozumiem, bo w systemie Windows jak najbardziej da się nawet już bez użycia rejestru i zewnętrznych programów przerzucić "folder domowy" (z pulpitem oczywiście) na dowolny drugi dysk. Osobiście żeby nie zatrzeć SSD na śmierć właśnie cały HOME windowsowy mam skonfigurowany na drugi dysk fizyczny z partycją D:.

Od siebie polecam jeszcze darmowy EASEUS Todo Backup bo ja bym się zakisił robiąc kopie ręcznie cyklicznie...

Fajnie, że poruszyłeś temat woluminów i dzielenia na części pliku bo kiedyś o tym nie wiedziałem a całkiem przydatna opcja np. w przypadku gdy skrzynka pocztowa obsługuje małe załączniki.

Berion 10.11.2015 19:13

Padłeś ofiarą zamieszania związanego z terminologią, na które zwróciłem uwagę. :) Konwertując do JPEG niczego nie kompresujesz tylko zmieniasz format zapisu danych, który akurat przewiduje ich zubożenie o pewne informacje - w założeniu tego formatu zbędne. Istotne w tym jest tylko to, że to nie jest kompresja, choć przyjęło się tak to nazywać.

Wspomniałem o tym dlatego, że przeciętny użytkownik tego nie rozumie i często mi się zdarzało, że ludzie pytali mnie (zajmowałem się i wciąż czasami zajmuję się serwisowaniem) czy nie wiąże się to ze stratą jakości, pytając o ZIP, RAR itp. Dlatego, że wszędzie pojawia się "kompresja stratna MP3, JPG itd."

Cytat:

Co do mp3 i innych wymienionych formatów. Kompresja bezstratna skuteczna jest głównie dla długich plików głównie tekstowych o powtarzających się cyklicznie wyrażeniach. Ściągnąć wystarczy sobie plik .txt 700mb+ i spróbować skompresować 7zipem/winrarem... być może zejdziesz nawet do 0.5-3mb... Też ma swoje wady taka archiwizacja, bo przy uruchamianiu pliku jest narzut wydajnościowy bo trzeba to odszyfrować (w mechanizmie systemu Windows "Kompresuj zawartość, aby zaoszczędzić miejsce na dysku" to widać bo robi to w tle, gdy chcemy uzyskać dostęp do rzadziej używanego pliku.
Zgadzam się z fragmentem o powtarzalności (ale nie z fragmentem o długości i plikach tekstowych, skompresuj sobie np. 1GB samych zer ;)). W przypadku kopii używam i polecam pakowanie, ale bez kompresji dla takich np. MP3 czy JPEG tylko po to aby mieć kontener kontrolujący zawartość (to samo można osiągnąć wyliczanymi sumami np. MD5 obok, ale wygodniejsze moim zdaniem jednak archiwa).

Nie odszyfrować tylko dekompresować. To jest spora różnica (lub także odszyfrować jeśli archiwum jest szyfrowane). Narzut jest niewielki, chyba że są to duże archiwa i do tego ciągłe.

A do przeniesienia folderu Moje Dokumenty to masz rację. Moje niedopatrzenie.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 10:50.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.