Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Odzyskiwanie danych (https://forum.cdrinfo.pl/f109/)
-   -   Klonowanie, back up, a kopia posektorowa (https://forum.cdrinfo.pl/f109/klonowanie-back-up-kopia-posektorowa-94913/)

xor82 12.08.2015 15:46

Klonowanie, back up, a kopia posektorowa
 
Witam,

W tematyce backupu i odzysku danych często przewijają się pojęcia:
1. backup
2. klonowanie
3 kopia posektorowa

Chciałbym się dowiedzieć czym dokładnie różnią się te metody. Z tego co przeczytałem to backup służy do samego backupowania plikow, natomiast klonowanie do przeniesienia całego systemu na inny dysk.

Jednak,gdy używałem programu AOMEI Backupper i opcji "backup system" udało mi się bez problemu odtworzyć system na zupełnie innym dysku twardym. Jednak program psoaida też dodatkowe menu "Disk Clone". Dlatego też zwątpiłem w to czym się różni back up od klonowania. Czy klonowanie to to samo co kopia posektorowa?

Patrix 12.08.2015 16:16

Witaj, zbackupować można np jedną partycję, jeśli robisz kopię całego dysku - wszystkich partycji to można to wtedy uznać za klonowanie. Kopia posektorowa to już profesjonalne podejście do tematu. Jest to kopia każdego pojedyńczego bitu 0/1 nieważne czy w tym miejscu jest plik, czy był bo np. skasowałeś. Z kopii posektorowej możesz odzyskać dane, które były pierwotnie na oryginale. Ze zwykłego klonu/backupu tego nie zrobisz. Kopię posektorową robi się np przy sprawach sądowych, wkładają dysk w bloker i kopiują posektorowo aby analizować kopię. Na dowodzie nie może zmienić się żaden bit bo wtedy dowód nie jest dowodem i można go podważyć. Kopii posektorowej zazwyczaj w warunkach domowych nie ma sensu robić ponieważ bardzo kiepsko się kompresuje. Pozdro.

xor82 12.08.2015 16:38

Ok. Załóżmy, że mam dysk, na którym jest system i "puste miejsca" po skasowanych plikach/folderach. Niech to będzie usunięty folder o nazwie "Test". Jak wiadomo taki folder mogę w prosty sposób odzyskać jakimś programem (Recuva, TestDisk itp.). Po usunięciu folderu "Test" robię klon oraz kopię posektorową dysku.

Rozumiem, że robiąc klon dysku to nie odzyskam w nowej lokacji usuniętego folderu "Test", bo do klona kopiowane są tylko te pliki, które są "widoczne". Natomiast robiąc kopię posektorwą mogę również w nowej lokacji/obrazie odzyskać usunięty folder?

revolver0 12.08.2015 16:58

raczej tak, o ile da się odzyskać i nic nie zostało nadpisane.

xor82 12.08.2015 17:52

No tak. Jak nadpisano to ciężko. Chodziło mi tylko o to czy dobrze rozumiem różnicę między klonowaniem a kopią posektorową.

mgit 12.08.2015 19:52

Cytat:

Napisany przez xor82 (Post 1333175)
No tak. Jak nadpisano to ciężko. Chodziło mi tylko o to czy dobrze rozumiem różnicę między klonowaniem a kopią posektorową.

To zaczynasz rozumieć o co biega...

Jeśli jesteś zainteresowany tematem poczytaj sobie instrukcję od TrueImage...

Dowiesz się dodatkowo co to są kopie różnicowe, przyrostowe i wiele więcej :taktak:

andy 12.08.2015 21:25

Klonowanie dysku to nazwa na zrobienie jego kopii i przerzucenie na dysk drugi. Klonowanie zazwyczaj nie włącza wolnej przestrzeni a tylko przenosi informację o rozmiarze partycji itpe.
Kopia posektorowa to kopia 1:1.
Backup to takie ogólne pojęcie na zrobienie kopii. Np. Ludzie dzielą się na 10 grup. Ci co robią backup oraz Ci co go robić będą.
Cytat:

Ok. Załóżmy, że mam dysk, na którym jest system i "puste miejsca" po skasowanych plikach/folderach. Niech to będzie usunięty folder o nazwie "Test". Jak wiadomo taki folder mogę w prosty sposób odzyskać jakimś programem (Recuva, TestDisk itp.). Po usunięciu folderu "Test" robię klon oraz kopię posektorową dysku.

Rozumiem, że robiąc klon dysku to nie odzyskam w nowej lokacji usuniętego folderu "Test", bo do klona kopiowane są tylko te pliki, które są "widoczne". Natomiast robiąc kopię posektorwą mogę również w nowej lokacji/obrazie odzyskać usunięty folder?
Jaki typ dysku? :) W przypadku HDD (talerze jak w UFO) system operacyjny zarządza I/O dysku. W momencie usunięcia pliku jest on tylko oznaczany jako usunięty - w spisie treści dysku tzw. tablicy plików zostaje wymazany wpis jego dotyczący. Niestety te dane dalej na dysku są tylko już nieopisane - system myśli, że tam nic nie ma i traktuje to jako wolne miejsce.
Nie mam pojęcia jak się zachowa dany program do klonowania w takim wypadku. Może uznać to za zera a może uznać, że są tam dane tylko "bez opisu" - musisz poczytać*dokumentację danego programu.
W przypadku kopii posektorowej dany program nie paczy w tablicę alokacji, tylko odczytuje bit po bicie.

Przy SSD sprawa się komplikuje, bo tam procesem I/O zajmuje się kontroler dysku a nie system operacyjny. OS tylko "zleca" kontrolerowi daną*czynność, np. zapisz plik mp3 o rozmiarze 5MB. To kontroler decyduje jak i gdzie go zapisze.
W przypadku kiedy masz wyłączony mechanizm TRIM dysk SSD musi skasować i zapisać dane na danym sektorze, to spada mu wydajność. TRIM pozwala na jakby wcześniejsze wyczyszczenie nieużywanych, żeby potem przy zapisie kontroler tylko zapisał dane do komórki.

W przypadku kiedy działa TRIM to zrobienie posektorowej kopii nie zapisze pozostałości pliku bo te sektory zostaną usunięte.

Berion 12.08.2015 21:54

Backup to pojęcie bardzo ogólne i dotyczy wszystkiego co jest związane z kopią danych - jakichkolwiek i w jakiejkolwiek formie, jakimkolwiek sposobem. Zwykle dotyczy to kopiowania Twoich danych w jakieś bezpieczne miejsce.

Klonowanie to też pojęcie ogólne, ale najczęściej używa się go w kontekście klonowania partycji lub całej logiki nośnika na inny/inne. Można sklonować przez kopię posektorową i jej przywrócenie na inny nośnik. ;) Dla znanych systemów plików, znanych formatów tablicy partycji, a do tego niezaszyfrowanych, klonuje się tylko zajęte przez dane miejsce - zajęte w sensie wpisane do tablic i przyporządkowane poszczególnym sektorom. Kopia posektorowa tak jak Patrix mówi, w domu nie ma sensu o ile nie masz do czynienia z np. dyskami twardymi konsol.

Cytat:

Ok. Załóżmy, że mam dysk, na którym jest system i "puste miejsca" po skasowanych plikach/folderach. Niech to będzie usunięty folder o nazwie "Test". Jak wiadomo taki folder mogę w prosty sposób odzyskać jakimś programem (Recuva, TestDisk itp.). Po usunięciu folderu "Test" robię klon oraz kopię posektorową dysku.
Odzyskasz tylko wówczas jeśli oznaczone puste miejsce nie zostało już nadpisane i o ile istnieje jeszcze w kopii tablicy.

Cytat:

Rozumiem, że robiąc klon dysku to nie odzyskam w nowej lokacji usuniętego folderu "Test", bo do klona kopiowane są tylko te pliki, które są "widoczne". Natomiast robiąc kopię posektorwą mogę również w nowej lokacji/obrazie odzyskać usunięty folder?
Jeśli klonujące narzędzie kopiuje tylko dane z aktualnej tablicy systemu plików to nie. Jeśli również ich kopie to tak. Lub jeśli wykonasz posektorą kopię to też tak.

Wyobraź sobie np.dysk twardy jako półkę z książkami. Każda książka to partycja. Każda z nich zawiera spis treści, który jest tablicą systemu plików. Znajdują się tam wpisy np. "Przemek morduje sąsiada który znowu hałasuje w nocy - strony 667 do 777". Jeśli skasuję jakiś plik to znaczy że w spisie treści strony od 667 do strony nr. 777 będą dla czytelnika (czyli systemu operacyjnego) puste i można tam coś wpisać.

Minąłem się chyba z powołaniem. :D

Cytat:

W przypadku kiedy działa TRIM to zrobienie posektorowej kopii nie zapisze pozostałości pliku bo te sektory zostaną usunięte.
Nie byłbym taki pewien. Odwołujesz się wciąż do LBA przy odczycie i zapisie. To fw SSD zajmuje się przydzielaniem sektorów do konkretnych bloków i nie masz kontroli tylko nad tym ostatnim. Tak więc np. klonowanie niczym się nie różni od HDD na tym poziomie. Po prostu pojawia się problem z zostawianiem danych w miejscach, o których nie wiemy i tylko secure erase może je wymazać.

mgit 12.08.2015 22:53

@Berion

Jeszcze trochę i możesz wykładać informatykę :P

Masz dar do prostego tłumaczenia ;)

xor82 24.08.2015 14:29

A czy, gdy już wykonam klon/kopię posektorową dysku to, aby odzyskać dane muszę taki obraz przerzucić bezpośrednio na nowy dysk twardy czy mogę to robić bezpośrednio z obrazu?

mgit 24.08.2015 15:30

Cytat:

Napisany przez xor82 (Post 1334390)
A czy, gdy już wykonam klon/kopię posektorową dysku to, aby odzyskać dane muszę taki obraz przerzucić bezpośrednio na nowy dysk twardy czy mogę to robić bezpośrednio z obrazu?

Zależy od programu do odzyskiwania...
Zawsze obraz można podmontować

Berion 24.08.2015 15:51

Z obrazu i co chyba oczywiste, znajdującym się na innym nośniku. ;]

Ale jeśli interesują Ciebie konkretne dane z tego obrazu to może go zamontować w systemie operacyjnym lub nawet programie.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 03:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.