Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Vista 64bit a SSD - jest sens ? (https://forum.cdrinfo.pl/f101/vista-64bit-ssd-jest-sens-95218/)

Cobros 11.12.2015 18:03

Vista 64bit a SSD - jest sens ?
 
Witam

Tak ostatnio zastanawiam się nad tym czy by sobie w przyszłości nie wymienić dysku w laptopie na ssd . Tylko problem jest w tym że mam na nim oryginalną Vistę 64bit Home Basic SP2 i nie wiem czy takie połączenie ma w ogóle jakikolwiek sens . Najbardziej chodzi mi o to czy pracując pod Vistą dysk mi szybciej nie "padnie" bo wiadomo to nadal nie są tanie rzeczy . Pracuję na ssd i wiem że przeskok wydajnościowy nawet przy SATA II byłby ogromny,ale nie wiem czy nie czekała by mnie wymiana systemu co najmniej na 7 . Ktoś na forum używa ssd przy starszych systemach niż 7 ?

mgit 11.12.2015 18:22

Jak ma ci paść to i tak padnie...
Równie dobrze, możesz zainstalować 98...

jesi 11.12.2015 18:32

U mnie w firmie jest jeden taki komplecik ;) Vista odpowiednio zoptymalizowana (powyłączane zbędne usługi) i śmiga aż miło. Może nie tak jak 7, ale daje radę.

Jak kiedyś śmiano się, że do Nortona powinni dorzucać dodatkową kość RAM to do Visty mogli dorzucać SSD :P Na SSD dyskomfort pracy na tym systemie zanika, choć i tak nigdy nie uważałem, żeby ten system był aż tak dziadowski jak wszyscy narzekali.

Takie połączenie jest ok, nie musisz zmieniać na 7 :spoko:

Arepo 11.12.2015 20:46

Systemy nie obsługujące TRIM szybciej niszczą dyski SSD. Używam 2 dysków SSD na systemach XP (dysk systemowy) i działa to super, ale widać znacznie szybszą degradację niż na 7-mce i nowszych. Stosuję naturalnie wszystkie zalecenia oszczędzające dysk.

Mój najstarszy model 64GB A-Data S596 Turbo, po prawie 5 latach na XP-ku (używanym średnio 3 razy w tygodniu po kilka godzin) ma 40% żywotności ;)

Mimo wszystko warto :taktak:

Cobros 12.12.2015 08:46

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1344496)
Systemy nie obsługujące TRIM szybciej niszczą dyski SSD. Używam 2 dysków SSD na systemach XP (dysk systemowy) i działa to super, ale widać znacznie szybszą degradację niż na 7-mce i nowszych. Stosuję naturalnie wszystkie zalecenia oszczędzające dysk.


Mimo wszystko warto :taktak:

Właśnie o ten nieszczęsny TRIM mi chodzi . Bo jesli dysk ma mi się przez jego brak szybciej wysypać to dla mnie to nie ma sensu to już wolę zostać przy HDD . To że różnica jest to mi nie musisz mówić bo mam na PC SSD i nawet na starej płycie z SATA II szybkość działania systemu wzrosła o jakieś +/- 200% . A teraz przy SATA III jest jeszcze ciut lepiej ( dysk to budżetówka więc bez szału )

Tylko że na PC miałem od początku 7 ( teraz 10 ) więc nie martwiłem się o TRIM .

Jeszcze pytanie z innej beczki ( choć powiązane ) czy dysk HDD 5400rpm 8 MB cache może być przyczyną ścinek materiałów 1080p w 60 fps na youtube ? Uprzedzając pytanie dysk sprawny bez badów .

Czy jednak może integra "nie wyrabia " ? ( Intel GMA HD )

Leman39 12.12.2015 14:27

Może to trochę ponad rozważanie, ale zastanów się w takim razie nad hybrydą.
Co do ścinek, to możliwości jest znacznie więcej.
Zaczynając chociażby od bieżącej aktualizacji wtyczek w systemie oraz przeglądarki.
Jak również zauważyłeś, dysk, bądź sterowniki SATA/AHCI, plik stronicowania za tym idący, RAM, proc, itp.
Np. ostatnio zmieniałem klientowi w extensa 4550 procesor na dwurdzeniowy z podobnego powodu, RAM 2GB zamiast 512 i śmiga mu 1080p na Google, co do 60fps nie sprawdzałem, ale nawet na deko lepszym sprzęcie powinno iść.
Grafika też szału nie robi, ale spróbuj (tylko z głową) zaktualizować sterowniki do niej.

Cobros 12.12.2015 15:08

To może od początku zaczynając mam taki oto laptop :

Dell E6410 specyfikacja :

CPU Intel i5 520M
Gpu : Intel GMA HD
Ram : 4GB DDR3
Dysk : 5400rpm 8Mb cache Hitachi z Allegro

Problem jest w tym że na 1080p w 60 fps na yuutube przycina i jest to dość widoczne . W 30 działa ok . Normalnie stwierdził bym że grafika za słaba na 60fps i trudno . Ale u innych ponoć działa 60fps na dużo gorszym sprzęcie . Więc zastanawiam się gdzie tu poza integrą może być problem .

Berion 12.12.2015 19:03

Skopiuj ten film na dysk i odpal, przynajmniej wyeliminujesz narzut przeglądarki.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 23:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.