Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f15/)
-   -   [FAQ] Wymiana paska napędowego mechanizmu open\close tray (https://forum.cdrinfo.pl/f15/wymiana-paska-napedowego-mechanizmu-open-close-tray-95437/)

czary2mary 01.03.2016 13:51

Wymiana paska napędowego mechanizmu open\close tray
 
Ilość załączników: 13
Wymiana paska mechanizmu open\close tray , w wielu modelach \ typach to właśnie mocno rozciągnięty pasek odpowiada za kłopoty z otwieraniem\zamykaniem
tacki napędu . Zwłaszcza fatalnej jakości paski były w markach\modelach BenQ\Philips \Pioneer czy też LiteOn DH\LH 18\20 czy też bardzo szybko się zużywające\pękające
w LiteOn iHAP\IHAS\IHES\IHBS

W przypadku gdy nie skutkuje już regeneracja paska \ użycie preparatów przeciw-ślizganiu \ zwiększających tarcie jedynym lekarstwem jest wymiana takiej części.
Niestety nigdzie nie ma żadnego katalogu który by pozwalał łatwo i pewnie oszacować rozmiar \ wymiar paska .Również dokumentacja serwisowa cza sami po za podaniem
numeru katalogowego nic nie pomoże .
Jedynym pewny sposób to oczywiście zmierzenie średnicy i przekroju starego paska i kupienie o mniejszej średnicy ~2~~3mm . Gdy pasek jest pęknięty czy brak to można
oczywiście wykonać jakiś wzornik przykładowo z grubej nici\kordu\gumki na torze pracy paska .
..Najczęściej spotykane rozmiary
pasków w napędach są o średnicy od ~20mm do ~38mm oraz o przekroju od ~~1mm do ~~1,8mm.
Z kupnem również nie jest łatwo ponieważ zazwyczaj trzeba pół świata przekopać głównie w specjalistycznych sklepach z częściami elektronicznymi \ RTV \ AGD...itp itd
Czasami zwłaszcza w zagranicznych sklepach wymiary mogą być podawane w calach \ czasami również zamiast średnicy jest podawany obwód paska .
Również jeżeli mamy jakieś stare trupy\szrot z napędami w piwnicy można poszukać i sprawdzić czy przypadkiem nie ma w nich pasków o podobnych wymiarach ...
Również można zapytać w tym temacie \ a nóż ktoś będzie już wiedział jaki jest potrzebny do konkretnego napędu.

Przykładowy najczęściej spotykany schemat wymiarów 100mm X 1,2mm X 1,2 mm
PASEK (ŚREDNICA X mm PRZEKRÓJ X mm PRZEKRÓJ W mm) 100 X 1,2 X 1,2

Gdy już uda się zdobyć potrzebny pas to już pozostaje najłatwiejsza czynność -wymiana która jest pokazana na przykładzie modelu Pioneer DVR-116 gdzie jest
to najbardziej pracochłonne ze względu na dodatkową osłonę mechanizmu open\close tray. W wielu przypadkach wymiana jest prostsza \ jak również w wielu przypadkach
możliwa przy odrobinie kombinacji \ zręcznych rączkach bez rozbierania napędu , czasami ułatwia czynność tylko zdjęcie panelu przedniego...



Załącznik 76414

Załącznik 76415

Załącznik 76416

Załącznik 76417

Załącznik 76418

Załącznik 76419

Załącznik 76420

Załącznik 76421

Załącznik 76422

Załącznik 76423

Załącznik 76424

Załącznik 76425

Załącznik 76426

misiozol 01.03.2016 16:21

Nie chce ale musze :P w tym modelu z tego co widze da sie to zrobic bez rozebrania wystarczy przedni panel zdjac ;)

czary2mary 01.03.2016 17:15

Ilość załączników: 1
Cytat:

Napisany przez misiozol (Post 1353781)
Nie chce ale musze :P w tym modelu z tego co widze da sie to zrobic bez rozebrania wystarczy przedni panel zdjac ;)

Nawet bez zdejmowania panelu od biedy się da...dla sprytnego majster-klepki ...;)
Ale jeżeli zakładamy pasek najnowszy technologicznie z bieżnią antypoślizgową jest niezmiernie ciężko go założyć prawidłowo w taki sposób (nie poskręcany -przylegający całą bieżnią antypoślizgową do powierzchni roboczej ).
Do tego dobrze jest oczyścić prowadnice zwłaszcza po marnych jakościowo fabrycznych paskach bo zostaje trochę po nich zanieczyszczeń ....
Dla tego też ja np. w tym modelu wykonuje to tak jak to jest przedstawione....

Załącznik 76428

misiozol 01.03.2016 21:31

Fajny ten pasek :)

slayers 17.11.2018 10:55

ja mam problem.. nie z wyłamaniem, ale tacka czasami haczy, tj. nie otwiera się za pierwszym razem, musze poruszać zamknięto tacką po czym się wysuwa prawidłowo, nie doszedłem jeszcze do tego w którym to miejscu

Jolek 17.11.2018 13:11

Cytat:

Napisany przez slayers (Post 1413445)
ja mam problem.. nie z wyłamaniem, ale tacka czasami haczy, tj. nie otwiera się za pierwszym razem, musze poruszać zamknięto tacką po czym się wysuwa prawidłowo, nie doszedłem jeszcze do tego w którym to miejscu

A sprawdzałeś pasek napędowy:
http://www.kiosk-rtv.pl/9672-home_de...K-17-1-1MM.jpg.

Czasem jak jest luźny, bądź tłusty to się ślizga.


PS: Nie lepiej założyć nowy temat, a nie "podczepiać się" pod coś z innej beczki?

Patrix 17.11.2018 13:37

Cytat:

Napisany przez slayers (Post 1413445)
ja mam problem.. nie z wyłamaniem, ale tacka czasami haczy, tj. nie otwiera się za pierwszym razem, musze poruszać zamknięto tacką po czym się wysuwa prawidłowo, nie doszedłem jeszcze do tego w którym to miejscu

U mnie tak się robi od nieużywania ;)
Może kurz czy coś... faktycznie wkładam tam płytę raz na kwartał...

czary2mary 19.11.2018 01:21

Cytat:

Napisany przez slayers (Post 1413445)
ja mam problem.. nie z wyłamaniem, ale tacka czasami haczy, tj. nie otwiera się za pierwszym razem, musze poruszać zamknięto tacką po czym się wysuwa prawidłowo, nie doszedłem jeszcze do tego w którym to miejscu

Pasek napędowy mechanizmu open-close na 100% ... w tym modelu jak i wielu LiteOn to normalne po kilku latach użytkowania ...

Jolek 19.11.2018 07:59

Pewnie będzie to pytanie typu k@#^s, ale czy można taki pasek "czyścić" płynem do naczyń?

Jakieś pół roku temu miałem problem z wysuwaniem tacki w iHAS524 D.
Przemyłem wodą z płynem, poczekałem aż wyschnie i zamontowałem z powrotem.

Na razie wszystko "bangla"...

Arepo 19.11.2018 11:07

Można czyścić, bo to usuwa brud i tłuszcz więc pasek uzyskuje pożądane większe tarcie na rolkach. Jeśli pasek się jeszcze bardzo nie rozciągnął będzie działać. Paski niestety utleniają się z czasem i najpierw się rozciągają, a potem zamieniają w lepką maź, a nawet wręcz zupełnie znikają. Naprawiałem kilka razy sprzęt z lat 80-tych gdzie pasek po prostu zniknął i były tylko lepkie ślady na rolkach. Tak czy inaczej najlepiej zawsze wymienić pasek na nowy, bo potem trzeba będzie wszystko na nowo rozkręcać, szkoda pracy.

Jolek 19.11.2018 14:01

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1413515)
Można czyścić, bo to usuwa brud i tłuszcz więc pasek uzyskuje pożądane większe tarcie na rolkach.
Jeśli pasek się jeszcze bardzo nie rozciągnął będzie działać.

Dzięki.

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1413515)
Paski niestety utleniają się z czasem i najpierw się rozciągają, a potem zamieniają w lepką maź, a nawet wręcz zupełnie znikają. Naprawiałem kilka razy sprzęt z lat 80-tych gdzie pasek po prostu zniknął i były tylko lepkie ślady na rolkach.

Miałem kiedyś takiego "hita" w kaseciaku Technicsa.

Cytat:

Napisany przez Arepo (Post 1413515)
Tak czy inaczej najlepiej zawsze wymienić pasek na nowy, bo potem trzeba będzie wszystko na nowo rozkręcać, szkoda pracy.

Musiałbym najpierw znaleźć taki pasek.
Jak raz na pół roku będę musiał tak przeczyścić to nić się nie stanie.

BTW @czary2mary gdzie można dostać takie paski (antypoślizgowe)?

czary2mary 20.11.2018 00:13

Cytat:

Napisany przez Jolek (Post 1413526)

BTW @czary2mary gdzie można dostać takie paski (antypoślizgowe)?

Oj każdy rozmiar gdzie indziej..na całym świecie ....również nie których rozmiarów w tej technologii ja bynajmniej nie znalazłem ...
Napisz jakiego szukasz ...będzie łatwiej ;)

Jolek 23.11.2018 18:23

Chciałbym dostać pasek do:
  • GSA-416B:
    Obwód 90 mm
    Wysokość 1.7 mm

  • iHAS524-T07 DU
    Obwód 115 mm
    Wysokość 1.3 mm

superrrmario 23.11.2018 22:16

www.sklepzpaskami.pl

Jolek 24.11.2018 06:14

@superrrmario coś jest nie tak z linkiem albo z serwerem ponieważ wyskakuje mi:
"Ta strona jest nieosiągalna".


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 13:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.