Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   DVD-Video (https://forum.cdrinfo.pl/f13/)
-   -   VHS HQ NAJLEPSZA MOŻLIWA JAKOŚĆ (https://forum.cdrinfo.pl/f13/vhs-hq-najlepsza-mozliwa-jakosc-95558/)

adamus84 14.04.2016 11:37

VHS HQ NAJLEPSZA MOŻLIWA JAKOŚĆ
 
Ilość załączników: 2
Witam, ostatnio nurtuje mnie temat jakości VHS, może odgrzewam stare kotlety i wracam do dawnych wątków jednak prosiłbym o opinie / pomoc w temacie do którego warto powrócić.

W domu posiadam profesjonalny sprzęt SONY SVHS SVO-5800P
Zdjęcie przód oraz tylni panel w załączniku.

mamy tutaj wyjścia i wejścia, gdzie audio idzie poprzez XLR, a wideo przez BNC lub S-Video.

Obraz zgrywam w DVD-Video przez kartę Video w komputerze, która posiada wejście wideo RCA Cinch (zółty) , S-Video (4 piny miniDIN), oraz kabel antenowy.

Do tej pory obraz puszczałem przez przejściówkę na BNC-Cinch RCA w karcie Video.
Dźwięk idzie kablem lewy i prawy XLR - Cinch -> przejściówka z dwóch RCA na Jack 3,5 mm (minijack) w komputerowym wejście mikrofonu.

Niestety ostatnio na tym sprzęcie odtwarzałem jakieś stare kasety pirackie i popsuł się dźwięk, jest słabo słyszalny, możliwe, że coś z głowicami bo kable sprawdzałem i są ok. Nie jest to jednak temat, który chciałem poruszyć.

Zależy mi na jak najlepszym uzyskaniu obrazu z kasety VHS.

Trochę poczytałem na ten temat i praktycznie zatrzymałem się na rozkminianiu podziału kolorów, luminancji i chrominancji. Ważną rolę odgrywa zatem typ i jakość stosowanych przewodów.

Ostatnio podłączyłem ten odtwarzacz przez kabel s-video i okazało się że obraz jest lepszy niż przez cinch i tak zastanowiło mnie czy można uzyskać coś lepszego. Przynajmniej na tym sprzęcie.

Jak dobrze się przyjrzycie to zauważycie na tylnym panelu tzw. Component Video Out Y, R-Y, B-Y, czyli tzw. YPbPr . Wg hierarchii analogowego systemu jest to najlepsze z możliwych oddanie jakości obrazu. Następnie mamy euro scart potem s-video i na końcu Composite video (cinch).

W jaki sposób aby jak najmniej stratnie (jak najmniej kabli i różnych przejściówek) podłączyć przez componenta ten magnetowid do komputera by zgrać materiał ??

Jeżeli oczywiście jest taka możliwość. Bo może to stosowane jest jedynie do rzadkich kaset SVHS ??

I tutaj zaczynają się różne schody.

1. To jest YPbPr przez BNC czyli ten profesjonalny 75 ohm - jakie kable dobrać ?
np. dostępne są na allegro 5xBNC. lub zwykłe component.
2. Czym zgrać to na kompie ? Moja karta video ma tylko standardowego S-Video. Kupić inną kartę video, a może kartę graficzną typu VIVO ?
3. Jaki wtyk po stronie komputera dadzą najlepszą jakość wychodząca z magnetowidu ?
4. Jakie ewentualne przejściówki zastosować ?

Z tego co zaobserwowałem na necie to karty video mają zazwyczaj przejściówki z s-video iluś pinowych do kabli component rca. Są też kable component - VGA ale nigdzie nie widziałem takiej karty która z VGA zgrywa.

Nie chce stosować jakiś urządzeń pomiędzy magnetowidem i komputerem.

Poproszę o wszelkie sugestie.

AleX69 14.04.2016 20:18

witaj adamus84@
najlepiej xlr do audio a na wizje component, ostatecznie s-video

bardziej mnie martwi czy jesteś pewien jakości tego sony'ego
jest to sprzęt przemysłowy - mieliśmy kilka sztuk u siebie w kopierni - bardzo dobry lecz grymaśny

adamus84 14.04.2016 20:46

Cytat:

Napisany przez AleX69 (Post 1358175)
witaj adamus84@
najlepiej xlr do audio a na wizje component, ostatecznie s-video

bardziej mnie martwi czy jesteś pewien jakości tego sony'ego
jest to sprzęt przemysłowy - mieliśmy kilka sztuk u siebie w kopierni - bardzo dobry lecz grymaśny

sprzęt jest wysokiej jakości. to że component to wiem pytanie jak to zrobić

AleX69 14.04.2016 21:04

sprzęt tak ale jak jest po serwisie
widziałem palety takich rekorderów czekających na serwis ;)

jak to zrobić prosto - przejściówki xlr na chinch, i jakiś graber na component

ja osobiści odradzam zabawy bo to ch* nie oszczędność - obsadzisz sie sprzętem i mogą pojawić się kolejne problemy
oddaj kasety do studia za 13 brutto zrobią ci na sprzęcie wysokiej klasy

adamus84 14.04.2016 21:09

Cytat:

Napisany przez AleX69 (Post 1358180)
sprzęt tak ale jak jest po serwisie
widziałem palety takich rekorderów czekających na serwis ;)

jak to zrobić prosto - przejściówki xlr na chinch, i jakiś graber na component

ja osobiści odradzam zabawy bo to ch* nie oszczędność - obsadzisz sie sprzętem i mogą pojawić się kolejne problemy
oddaj kasety do studia za 13 brutto zrobią ci na sprzęcie wysokiej klasy

Czyli graber. A jakość nie będzie gorsza niż z karty tv po PCI ?

AleX69 14.04.2016 21:41

nie musisz cytować za każdym razem moich postów jeśli Twój komentarz pojawia się tuz za nim :]

jestem starej daty wiec w grabbery na usb niewierze - to jakieś wynalazki szatana - ale może coś z nich znajdziesz do Twoich potrzeb

pamietaj, wszystko co zrobisz będzie gorsze od jakości sprzętowej robionej w studiu
to co używasz to jest proteza - jeśli zależy ci na jakości oddaj do studia gdzie maja sprzętowy enkoder

adamus84 14.04.2016 22:10

A co takiego używają w studio bo raczej wątpię aby ktoś jeszcze zajmował się zgrywaniem kaset natomiast oddawanie do zgrywania tzw. "Profesjonalistów" to Wielka kpina "Pan Zenek" siedzi i robi to samo co ja na wiele gorszym sprzęcie przy użyciu możliwe że nawet tego dziwacznego grabera. Szkoda pieniędzy. Nie jest to jednak temat tego postu. Pytałem w jaki sposób i czym podłączyć kabel component. Jak ktoś wie to proszę o odpowiedź.

AleX69 14.04.2016 22:33

to Ty mówisz Pan Zenek a ja nie miałem ich na myśli
nie nawadze bylejakości wiec próbuje Tobie delikatnie wybić z głowy takie cuda jakie proponujesz

polecam www.studiokopiowania.pl robiłem u nich 8mm i svhs do plików zgranych na mój dysk

ale jeśli nadal pytasz jakim kablem podłączyć vhs componentem do komputera to wybrałeś złe forum

adamus84 15.04.2016 05:42

Alex69 Rozumiem że jest to forum do wybijania dziwnych pomysłów z głowy. Na jakim forum w takim bądź razie znajdę jakiś kompetentnych ludzi.

AleX69 15.04.2016 07:00

trudno będzie znaleźć jakieś nowe informacje
urządzenia które szukasz - o dobrej jakości - są drogie, dobre grabbery wcześniej robiło Miro, Pinnacle i Matrox
teraz dla graczy porobili cyfrowe pudełka na nagrywanie po HDMI

możesz poszukać urządzeń używanych ale nie wiem jak będzie ze sterownikami do nich

strony pomocne:
www.vcdhelper.com
www.dvinfo.net
www.avsforum.com
www.videohelp.com
forum.doom9.org

wiem ze juz zainwestowałeś w svhs a nie myślałeś wcześniej nad combo np od Funai?
nie widziałem tego w akcji i nie wiem jak z jakością, ale na pewno odeszłaby ci habilitacja z kablologii

adamus84 15.04.2016 07:27

Alex69 w końcu jakaś konkretna odpowiedź :) Dzięki.

Zgrywaniem VHS zajmuje się ponad 10 lat, mam w domu kilka VHSów w tym ten Sony, który uważam za najlepszy z nich wszystkich dzięki rożnym przetwornikom obrazu, które posiada. Mam w domu również 3 DVD Recordery w tym dwa z dyskiem twardym markowych firm.

Zależy mi na sprzęcie i okablowaniu którym zgram z Componennt BNC obraz, ale to ma być sprzęt nie z ostatnich paru lat, ale bardziej dostosowany do czasów kiedy kończyła się era zgrywania materiału w jakości SD a wchodziła HD. Takie urządzenia potaniały. Nie chcę kupować jakiś zarąbistych skalerów, kart po HDMI, bo większość z nich jest dedykowana graczom lub do telewizji cyfrowych.

misiozol 15.04.2016 08:44

Zeby uzyskac jakosc na tym cudzie mozna uzyc dowolnej stacjonarnej nagrywarki dvd ze zlaczem scart , z zlacza component robisz przejsciowke na rgb i wtedy uzyskasz najlepsza z mozliwych jakosc na ta ere czasowa , gdzies byl temat jak robilem porownanie sygnalu co prawda z konsoli do grania ps2 ale widac bylo roznice ;)

adamus84 15.04.2016 08:50

Ilość załączników: 1
a coś takiego zadziała ?

misiozol 15.04.2016 09:07

Dokladnie takie cudo tylko kwestia czy sie postarali i w srodku jest to co ma byc ;)

adamus84 15.04.2016 09:08

Rozumiem, często są jakieś chińskie podróbki. Pytanie jest takie, jeżeli wszystko będzie ok to jaka jakość wyjdzie bo wychodzę componentem czyli najlepszą możliwą a wchodzę euro-scart czyli o jeden pułap jakościowy niżej.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:27.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.