Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Network Attached Storage (NAS) (https://forum.cdrinfo.pl/f119/)
-   -   Jaki NAS do domu synology czy budowa własnego (https://forum.cdrinfo.pl/f119/jaki-nas-domu-synology-czy-budowa-wlasnego-97254/)

scalak77 04.05.2018 14:26

Jaki NAS do domu synology czy budowa własnego
 
Witam
Poszukuję serwera NAS do stworzenia kopi zdjęć i filmików.
Wymagania:
Pojemność minimum 2TB (4TB?)
Fajnie jak by był phpmyadmin (potrzebuję bazę danych)
Serwer www prostej strony w html (stacja pogodowa)
Nie musi być szyfrowania danych.
Prosty backup (komputer czy tel. komórkowego -zdjęcia filmiki) przez aplikację(nie wymagane aż tak bardzo).
Możliwość zrobienia kopi na zewnętrzny dysk USB (zdjęcia i filmiki).

Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami

1. Gotowy - Synology DiskStation DS218j + 2x4TB (ewentualnie 1x4TB na start).

2. Składak - Asrock j4205-itx +8GB RAM + SSD 30GB sata (ew. SSD 120GB) na system (W10?) + Dyski 2x2TB.

Dla składaka posiadam już podzespoły razem z windows 10, zasilacz to picopsu 180W.
Do składaka potrzebowałbym aplikacje serwera msql i www oraz aplikacje do kopi zapasowej na komputer i laptopa (najlepiej W10).

W przypadku składaka i Windowsa 10 obawiam się o aktualizacje która będzie powodowała restarty komputera
Zaletą będzie dołożenie ekranu i wyświetlanie wartości z stacji pogodowej, rozbudowa o dyski twarde (ale tylko 2.5cala ze względu na zasilacz). Na start poszedłby 1TB ( z komputera) + 2TB (nowy) +SSD 120GB na system.

Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem byłby system Windows 7 i wyłączone aktualizacje.

mgit 04.05.2018 17:05

Super opcja - wyłączyć aktualizacje - i się dziwić... że coś nie działa... albo że dane znikły... w dzisiejszych czasach instalować 7 na serwer... przy cenie 150 zł za 10 w edycji Pro mija się z celem...

Jak budowa własnego serwera NAS, to olej Windows i uderzaj w system Linux np. freeNAS... (dedykowany dla właśnie takich składaków). Postawisz sobie na nim apache i co tam będziesz chciał. Windows na serwer NAS to nieporozumienie... Windows to system dla przeciętnego konsumenta (do pracy, grania i multimediów), a nie do rozwiązań serwerowych... jak serwer plików czy serwer baz danych (licencje na porządną bazę np. postgresql jest dosyć droga)...

Minusem konieczność ślęczenia nad ustawieniami... w twoim przypadku dochodzą ograniczenia sprzętowe. Jak coś nie zatrybi - to dochodzi szukanie rozwiązania na własną rękę po forach dyskusyjnych...

Dedykowany NAS od synology / QNAP... aktualizacjami zajmuje się producent. Dostajesz wygodną nakładkę systemową. Konfiguracja banalna... jak się uprzesz masz basha / ssh jak chcesz opcji więcej niż daje producent. Baze SQL czy phpAdmin masz w standardzie... aktualizacje do leciwego DS214se wychodzą po dziś dzień...

misiozol 04.05.2018 17:18

Bral bym gotowca synology/qnap ;)

scalak77 05.05.2018 09:38

Pisałem o windows 10 ze względu że nie mam praktycznie wpływu na aktualizacje i restarty w nieodpowiednim momencie, serwer www tylko na potrzeby w domu, baza danych tylko do zapisu danych ze stacji pogodowej i potem na lokalna stronę www.

Opcja gotowca za mną przemawia prędzej ze względu na soft i brak kombinacji. Dodatkowo to przy picopsu nie mogę włożyć dysków 3.5cala co da mi max 2TB dla 2.5cala i ograniczenie do max 2dysków (4xsata. 1xSSD na system, 2xHDD (2x2TB), 1xnapęd optyczny).

Obecnie minimum to 4TB bo mam 2TB w WD my book i już brakuje miejsca, na dodatek planuję zrobić obrazy iso kolekcji blu-ray i dvd zakupić program do pc typu DVDfab player.

Potrzebuje kopie na fotki i filmiki bo to jest priorytet z kopią na dysku usb 2TB(posiadam takowy), RAID mi nie jest potrzebny

Jaki sprzęt polecacie mowy/używany na 2dyski minimum 2x2TB. ma być serwer www i baza danych, strona prawdopodobnie czysty html z wyglądem jak na wyświetlaczach stacji pogodowej typu ws1080.

Drugie pytanie kupować 2 dyski czy jeden a potem dokupić drugi i jakie to dyski mają być (producent). Bo na początku dużo zapisu potem rzadko używane tylko co kilka minut zapis do bazy danych.

misiozol 05.05.2018 16:31

Bierz z 4rema zatokami ;)

mgit 05.05.2018 17:20

Bierz dyski z serii WD RED - cztery zatoki - tylko jak naprawdę potrzeba ci ogrom miejsca :)

misiozol 05.05.2018 17:43

czy ja wiem czy 4 czy 8tb to taki ogrom ?

mgit 05.05.2018 18:19

Hm NAS dwu dyskowy przy dwóch dyskach po 10 TB ma 10 TB w raid 0... to mało? Zawsze może dokupić potem rozszerzenie... potem

Owszem 4 dyskowy wygodniejszy... i więcej opcji... ale to już wydatek 2400 zł bez dysków w edycji rack station... zresztą sam się pomału przymierzam do kupna edycji 4 dyskowej (dwa dyski na dane a dwa dyski w edycji pure dla kamer) fajna opcja :)

Jeden dysk dysk 10 Tb to tak na oko - 1400 zł - w PL pewnie drożej...

misiozol 05.05.2018 18:45

No nie poapdajmy w paranoje , zawsze lepiej miec 4 zatolki dla raid , a wystaczy ze bedzie miec 4x2tb lub 4x4tb ;)

mgit 05.05.2018 19:19

Cytat:

Napisany przez misiozol (Post 1404501)
No nie poapdajmy w paranoje , zawsze lepiej miec 4 zatolki dla raid , a wystaczy ze bedzie miec 4x2tb lub 4x4tb ;)

Lepsze 4 x 10 TB - to już konkret miejsca :taktak:

czechoj 05.05.2018 21:36

Cytat:

Napisany przez mgit (Post 1404495)
Bierz dyski z serii WD RED - cztery zatoki - tylko jak naprawdę potrzeba ci ogrom miejsca :)

a ja nie polecam WD RED. Mam trzy HDD w wersji 2TB z czego tylko jeden działa OK i to ten, który zainstalowano w komputerze stacjonarnym i ma niewielki przebieg. Oba REDY z NASa (QNAP TS-251 PRO) maja problemy o czym pisałem tu. Obecnie używam w NAS dwa HDD od HGST ULTRASTAR 7K2000 2TB i jestem zadowolony (aktualny przebieg ok. 6300 godzin)

scalak77 05.05.2018 21:44

Na obecną chwilę to 4TB wystarczą, raid może i jest dobry tylko czy potrzebny? wolę kopię na dysku który podczas burzy będzie nie podłączony, zawsze to lepiej niż jak padnie serwer i dyski. 2x4TB da mi 8TB i to mi wystarczy,
4 zatokowy Synology DS418j w granicach 1300zł idzie kupić bez dysków do tego na start mogę włożyć 1TB z kompa i dokupić na początek 4TB a potem systematycznie dołożyć drugie 4TB w RAID, tylko zastanawiam się kiedy zapełnię owe 8TB. Dysk sieciowy który posiadam jest zapełniony z racji przechowywania fotek z pracy i swojej kolekcji filmików nagrywanych czy to telefonem czy aparatem foto.

Zastanawiam się nad używką, i dołożeniem pamięci RAM do minimum 1-2GB.
A dyski HGST NAS 4TB mogą być?

czechoj 05.05.2018 22:06

to chyba seria Dekstar, tyle że dedykowana do NAS. Generalnie HGST ma "legendarną" trwałość może pochodzą. Szkoda, że WD uśmiercił HGST...

scalak77 05.05.2018 22:19

HGST NAS 4TB V2 idzie jeszcze kupić, co do WD to mam taki w WD my book 2TB od prawie 5 lat i nie raportuje błędów.
Zawsze to mogę zrobić to w taki sposób że drugi dysk w NAS będzie posiadał kopie newralgiczne z pierwszego dysku a dzięki temu zaoszczędzę miejsce na dyskach które pracowały by w RAID.

mgit 05.05.2018 23:03

Cytat:

Napisany przez czechoj (Post 1404506)
a ja nie polecam WD RED. Mam trzy HDD w wersji 2TB z czego tylko jeden działa OK i to ten, który zainstalowano w komputerze stacjonarnym i ma niewielki przebieg. Oba REDY z NASa (QNAP TS-251 PRO) maja problemy o czym pisałem tu. Obecnie używam w NAS dwa HDD od HGST ULTRASTAR 7K2000 2TB i jestem zadowolony (aktualny przebieg ok. 6300 godzin)

Może miałeś pecha co do tych dysków...

Ja miałem 1 TB dwie sztuki - przepracowały bagatela 16213 godzin... i nadal działały... wymiana na większe 2 TB i nadal działają... a lekko nie mają...

Zważywszy, że ciągle coś serwer pobiera a do tego VPN i chmura prywatna...

Cytat:

Napisany przez scalak77 (Post 1404511)
HGST NAS 4TB V2 idzie jeszcze kupić, co do WD to mam taki w WD my book 2TB od prawie 5 lat i nie raportuje błędów.
Zawsze to mogę zrobić to w taki sposób że drugi dysk w NAS będzie posiadał kopie newralgiczne z pierwszego dysku a dzięki temu zaoszczędzę miejsce na dyskach które pracowały by w RAID.

Nie wiem jak w QNAP, ale w synology dwu dyskowym, jak włożysz dwa dyski to masz RAID 0 i tego nie zmienisz... nawet nie będzie cie pytał czy chcesz raid 0 tylko od razu go utworzy :)


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 04:49.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.