Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Hardware (https://forum.cdrinfo.pl/f105/)
-   -   Adapter IDE2SATA do PS2 Network Adaptora (https://forum.cdrinfo.pl/f105/adapter-ide2sata-ps2-network-adaptora-97678/)

KaiQ 26.01.2019 17:23

Adapter IDE2SATA do PS2 Network Adaptora
 
Ilość załączników: 2
To mój pierwszy wątek ^^ więc za ewentualne "buendy" przepraszam :D

Ostatnio zastanawiam się nad zastąpieniem obecnego dysku w moim Playstation 2 na coś nowszego, szybszego. Nie jestem specem w temacie, bo jakoś wcześniej nie miałem na tyle czasu by się mega skoncentrować nad jedną konsolą i zaznajamiać się z wszystkimi tajnikami konfiguracji tak FreeMC Boot'a jak i OPL'a. Jednakże na tyle na ile miałem czasu temat ogarnąłem.
Posiadam Playstation 2 model SCPH-50004 z Network Adaptorem, do którego podpięty był dotychczas dysk 3,5' Maxtor o pojemności 300GB.

Kopie swoich gier montowałem na dysku i miewałem wiele anomalii co do działania. Niby po wgraniu obrazów większość gier się uruchamiała (choć częściej korzystałem z HDL'a niż OPL) jednakże po okresie nieużywania, kiedy konsola sobie czekała na mój czas wolny to co startowało wcześniej już nie reagowało, a na pewno nie wszystko. Oczywiście sprawdzałem dysk, nawet go zerowałem w komputerze i żadnych zastrzeżeń nie zwracał, zero Bad sector-ów. Jednakże w jednym z materiałów na Youtube dowiedziałem się że dyski Maxtora tak po prostu mają i jest to wina producenta. Tylko nieobrzezanym... o sorry za błąd, tylko nieobeznanym w temacie (no teraz poprawnie :rotfl:) Network Adaptora na marginesie dodam, że jednym z problemów oryginalnego NA jest to, że nie każdy dysk IDE można zamontować ze względu na sztywny rozstaw dla zasilania MOLEX, oraz portu IDE.

Najbardziej pasują Maxtory, Samsungi, IBM... ale na pewno wyklęte zostało tutaj WD (a szkoda, bo wiemy że te dyski były dość przyzwoite) Kolejna sprawa to, to że dysków IDE już nie produkują, a jeśli to ich cena jest zaporowa... no po prostu przy dzisiejszych alternatywach nie ma sexu! ... noż kurcze! Nie ma sensu (pierwszy wpis i taki stres robi robotę..)
Meritum....
Stwierdzam że nie ma sensu inwestować w jakiekolwiek adaptory SATA które nie są firmowe (przy okazji nie mają już portu sieciowego)... w końcu mam 3 oryginalne Network Adaptory. I nawet jeśli dysk mi nie spasuje to jeszcze mogę się pobawić grą przez sieć, choć mnie to nie rajcowało przez "kablaninę".

Napotkałem na takowe dwa adaptery IDE2SATA, więc pytanie czy ktoś z Was miał styczność z tymi ustrojstwami i czy warto?
https://forum.cdrinfo.pl/attachment....1&d=1548519352
To firmy DeLock
https://forum.cdrinfo.pl/attachment....1&d=1548519423 a tofirmy Digitus

(nie dodaję linków do Alledrogo bo to może w końcu wyparować)
W tym samym serwisie znaleźć można też adapter z gniazdem męskim, więc trzeba uważać co się zamawiać... ono szybciej pasuje do Xboxa, bo tam można wpiąć adapter w płytę główną.
Myślę sobie tego Maxtora podarować, no chyba że w ostateczności jeszcze go spróbuję ponownie przystosować do OPL.
Za błędy przepraszam :fiu: i zachęcam do dyskusji :spoko:

A youkai of love 26.01.2019 17:34

Nie lepiej to albo to? Ja mam to pierwsze. ;)

KaiQ 26.01.2019 17:39

No właśnie opcję drugą zanegowałem za brak portu Ethernet. A pierwsza... hmmm. Gdzieś już faktycznie o tym pisaleś, jak pamiętam. Tylko skąd to ma lecieć...? Trochę nie lubię dalekich zakupów ... choć do AlliExpres się przekonałem :P

MajsterPopsuj 26.01.2019 19:55

Moim zdaniem to lepiej właśnie pójść w stronę kontrolera niż lewego NA. Z prostego względu: oryginalny NA to na pewno najwyższa możliwa jakość w tym względzie, a sama "przelotka" uniwersalna i może się przydać do innych antyków. Zawsze ją też można będzie sprzedać bo takie wynalazki nie tracą na cenie.

Ale jak to się sprawuje w połączeniu z NA to nie wiem. Moje trzy grosze. ^^

KaiQ 26.01.2019 20:19

Ilość załączników: 1
Twoje trzy grosze zawsze mile widziane!
Ja się jeszcze zastanawiam czy to nie będzie najtańsze rozwiązanie, choć wymaga jak widać kombinowania z zamocowaniem dysku 2,5" by nie latał, a dwa ... zastanawiam się jak tu zasilanie dostarczyć do tego dysku... bo to nie z przelotki MOLEX>>SATA.
(Hmm... w zasadzie to chyba mam i taki kabel... tyle że na 2 piny)
( ( Oczywiście piszę o tych przejściówkach co podałem w pierwszym poście, trochę drogo opcja zamiennego gniazda, choć uważam że bardzo racjonalna jeśli chodzi o jakość ) )

Mam natomiast coś takiego (na dole w załączniku), ale to szybciej do Xboxa Classic




[ PS.
Temat rzuciłem dużo w przód, bo raz, pozwala mi to szerzej zrozumieć temat, a dwa.. obecnie ogarniam na warsztacie PSV.... zainstalowałem już 3.65 i jeszcze teraz muszę zobaczyć co dalej... bo nie bardzo rozumiem działanie i zastosowanie Enso czy H-encore i tym bardziej co to daje i jak korzystać z tego dobrodziejstwa]

Meanthord 27.01.2019 11:58

Cytat:

Napisany przez KaiQ (Post 1417267)
Ostatnio zastanawiam się nad zastąpieniem obecnego dysku w moim Playstation 2 na coś nowszego, szybszego.

"Nowiej" może i będzie, ale szybciej na pewno nie. Ot, taka sztuka dla sztuki. Przecież i tak jesteś ograniczony (w kwestii prędkości) tym, co maksymalnie konsola może przyjąć, zatem pewnych rzeczy nie przeskoczysz.

Nawet na tym forum w jakimś temacie, już nie pamiętam kto (szczuru, yukai?), były testowane różne adaptery (IDE-SATA, ide2sd, itp.). Koniec końców wszystko sprowadzało się głównie do estetyki, a nie do jakiś super prędkości ;).

misiozol 27.01.2019 16:52

Na alichinczyk mozna kupic prawdziwy adapter za 13-15euro

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1WHHBc...pg_640x640.jpg

Jolek 27.01.2019 17:14

Też mam ten adapter co misiozol wrzucił, ale nie wiem kiedy go zamontuje.
Jest jeszcze ten od maxdiypower:
http://psx-scene.com/forums/f98/sata...ta-hdd-115510/.

Ogólnie to lepiej zmodować org NA, niż bawić się w zamienniki, które mogą sprawiać problemy z OPL.
Dodatkowy żaden zamiennik nie ma działającego portu ETH.

Te adaptery są również do kupienia na innych portalach nie tylko ali...

KaiQ 27.01.2019 18:38

Cytat:

Napisany przez Meanthord (Post 1417294)
"Nowiej" może i będzie, ale szybciej na pewno nie. Ot, taka sztuka dla sztuki. Przecież i tak jesteś ograniczony (w kwestii prędkości) tym, co maksymalnie konsola może przyjąć, zatem pewnych rzeczy nie przeskoczysz...

Tak... jak najbardziej wiedziałem i wiem że tak jest, był to bardziej skrót myślowy od dostępności zamienników. Dostęp do nowego, czy bezawaryjnego dysku o pojemności 500GB na SATA obecnie to żaden problem, dysk 3,5" na IDE o tej samej pojemności pod NA to już wyczyn, a i zarazem koszt.


Co do pozostałych kwestii poruszonych przez @Misiozol'a i również kolegę @Jolek, to jak najbardziej też bardziej obstawiam ten rodzaj przeróbki (btw. pisałem już o braku portu ethernet w zamiennikach na SATA ;) ). Pytanie tylko czy ktokolwiek testowała taki układ, który podsunąłem w pierwszym wpisie. Suma summarum wychodzi najtaniej, jeśli już się ma NA. (Choć oczywiście nie ma co oszczędzać jeśli ze względu na problemy miało by leżeć, a trzeba było by kupić prawdziwą przelotkę):rozwal:

Jolek 27.01.2019 22:44

Ja na razie nie znam nikogo kto by z tym adapterem w 1szym poście "przerabiał\modował" NA.

Dysku 3.5" raczej za nic tam nie włożysz z tym adapterem, więc może jak chciałeś przynajmniej 2.5" się zmieści?!

BTW Nie wszystkie adaptery zmieszczą się w dziurze na dysk (Expansion bay), więc lepiej najpierw również sprawdź wymiary.

MajsterPopsuj 28.01.2019 11:30

Cytat:

Napisany przez KaiQ (Post 1417276)
choć wymaga jak widać kombinowania z zamocowaniem dysku 2,5" by nie lata

Napchaj gąbek antystatycznych. Na pewno masz od mobo, psu czy czego tam z PC. Poza tym to jest bardziej pod SSD moim zdaniem bo znika wtedy problem wstrząsów.

misiozol 28.01.2019 11:59

Gabka to nie dobre rozwiazanie bo dysk sie przegrzeje , i walnie w smart air flow ;)

szczuru 28.01.2019 13:14

A niema czasem np na allegro takich "sanek", które obudowywują dysk 2,5" aby był wielkości 3,5"?

grzeniu 28.01.2019 15:04

Są. Czasem nawet są dodawane do niektórych dysków 2.5 w komplecie.

Jolek 28.01.2019 16:27

Sanki aby zwiększyć powierzchnie z dysku 2.5" na 3.5" mogą nie wejść z tym adapterem,
ba, nawet ten adapter może nie wejść, więc dobrze by było to wszytko pomierzyć.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 14:53.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.