Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Systemy operacyjne i aplikacje (https://forum.cdrinfo.pl/f124/)
-   -   Jaki linux dla half-nooba? XD (https://forum.cdrinfo.pl/f124/jaki-linux-dla-half-nooba-xd-97865/)

A youkai of love 10.06.2019 14:29

Jaki linux dla half-nooba? XD
 
W związku z tym, że wsparcie dla win7 kończy się w 2020, to planuję przesiadkę na linuxa, z tym że nie wiem, którą dystrybucję wybrać. Jak w topiku, aż tak zielony nie jestem, na LiveCD Mięty ratowało się winde nie raz ale który system, z wybranych prze ze mnie kandydatów (a może nawet inny) będzie najbardziej przyszłościowy, bo skoro się przesiądę, to lepiej na coś przyszłościowego. :D


Moi kandydaci to Ubuntu, Debian albo Mint, może coś jeszcze innego?


Czego wymagam od systemu? Zaznaczam, że nie do gier ale miło by było, gdyby coś odpalał. xD No to tak, bezproblemowe korzystanie z internetu, pakietów OpenOffice (bo innego darmowego lepszego jak WinOffice nie znam) i przede wszystkim pulpit, nie przeszkadza mi praca w terminalu ale głównie chcę patrzeć na pulpit niżeli terminal na starcie. :)


Proszę o pomoc bo tyle tych linóchuf a od zawsze byłem windowsiarzem. XD

mgit 10.06.2019 18:57

Odpowiedź sobie pierw na pytanie czego od Linuxa oczekujesz:
1. Nowości - nie do końca pewnych, często niestabilnych i problematycznych - Ubuntu i ich pochodnych jak xbuntu
2. Stabilności, kosztem korzystania ze starszych pakietów - Debian
3. Łatwości konfiguracji początkowej, ale z sytuacją jak Ubuntu, wybierz MiNt
4. Wyglądu, pierdyliona kreatorów, i średniej szybkości działania przez to, wybierz SuSe
5. Jak naprawdę chcesz poznać Linuxa od podszewki to Slackware, jak dla mnie zbyt nie przyjazny, brak zależności pakietów, ogólnie hardkorowy.

Potem pora na wybór powłoki, KDE dla mnie to porażka, za to GNOME całkiem fajne, jak leciwy komp xfc

Osobiście na jednym z komputerów mam Debiana już dobre kilka lat, i naprawdę jestem z niego zadowolony. Wprawdzie to nie MacOS na Macbook'u Pro, czy 10 na stacji roboczej (stacjonarka), ale daje radę :)

A youkai of love 10.06.2019 19:02

Właśnie siedzę na Fedora i kombinuje jak zainstalować sterowniki. xD

mgit 10.06.2019 19:05

Mnie Fedora odrzuca, mega duże problemy są... a przynajmniej były jeszcze kilka lat temu - instalacja sterowników własnościowych, to była droga przez mękę - no ale mogło się to zmienić na przestrzeni lat. Mi się zawsze po instalacji sterowników, padał xserver

A youkai of love 10.06.2019 19:24

Przechodzę na debiana, za dużo nie działa. XD

DarkSlide97 11.06.2019 07:48

Korzystałem z XP jeszcze grubo po zakończeniu wsparcia (ponad 2 lata) i nic się takiego nie działo. Faktyczny koniec 7, wtedy kiedy przestaną wychodzić przeglądarki, klienty poczty, AV czy inne niezbędne programy obstawiam dopiero na 2022-2023. System jest zbyt popularny żeby go porzucić.
Osobiście jak to się stanie to postawię sobie MacOS i spróbuję jak to działa. Jak mi się spodoba to zostanę, jak nie to będę inaczej kombinować ;)

mgit 11.06.2019 08:30

Cytat:

Napisany przez DarkSlide97 (Post 1423437)
Korzystałem z XP jeszcze grubo po zakończeniu wsparcia (ponad 2 lata) i nic się takiego nie działo. Faktyczny koniec 7, wtedy kiedy przestaną wychodzić przeglądarki, klienty poczty, AV czy inne niezbędne programy obstawiam dopiero na 2022-2023. System jest zbyt popularny żeby go porzucić.
Osobiście jak to się stanie to postawię sobie MacOS i spróbuję jak to działa. Jak mi się spodoba to zostanę, jak nie to będę inaczej kombinować ;)

Nie mów - że kupisz Mac***8217;a :)

DarkSlide97 11.06.2019 08:46

A gdzie napisałem że kupię Maca? Postawię sobie MacOS na PC - tzw. Hackintosh ;)

misiozol 11.06.2019 09:19

Cytat:

Napisany przez DarkSlide97 (Post 1423441)
A gdzie napisałem że kupię Maca? Postawię sobie MacOS na PC - tzw. Hackintosh ;)

To od razu strzel se w kolano :D , ja stawiam ze 7 bedzie zywa do co najmniej 2025

M@X 11.06.2019 10:44

Cytat:

Napisany przez DarkSlide97 (Post 1423441)
A gdzie napisałem że kupię Maca? Postawię sobie MacOS na PC - tzw. Hackintosh ;)

Przerabialem, a w zasadzie zaczynalem w ten sposob. Wiecej czasu spedzasz na konfiguracji i zastanawianiu sie czemu cos nie dziala niz na uzytkowaniu systemu. Kazda aktualizacja systemu to jazda bez trzymanki - po restarcie albo cos przestaje dzialac, albo system w ogole sie nie wlacza.

Hackintosh ma jednak dwie zalety.
1. Poznajesz mechanizm funkcjonowania macOS i zaczynasz dostrzegac dlaczego tak wielu ludzi woli go od Windows.
2. Finalnie motywuje Cie do zakupu Maca, bo zakochujesz sie w systemie, ale masz dosc tego, ze ciagle cos nie dziala.

DarkSlide97 11.06.2019 11:30

Może kiedyś kupie sobie Maca jak będę bogaty, kiedy to nastąpi - nie wiem.

Widziałem chyba najnowszego iMaca w MM, ekran bardzo fajny, podzespoły także tylko ta cena :szczerb:

Gadzina18 15.10.2019 23:47

Może Deepin? Bardzo fajne distro oparte na debianie.

Apropo Hacka, na Cloverze jest stabilny, w miarę..


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 19:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.