Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Jaki zalecany RAID do 5 stów? (https://forum.cdrinfo.pl/f101/jaki-zalecany-raid-5-stow-98002/)

SzymonMicraK11 09.11.2019 15:36

Jaki zalecany RAID do 5 stów?
 
Przewiduje się, że będę składał komputer dla księgowej. Ważne, żeby dane na nim nie wymarły gdyby dysk wykitował, dlatego chciałbym się poradzić jaki RAID byłby najlepszy? Lustrzane odbicie? 2 dyski, może 4? Komputer nie powinien też jakoś głośno rzęzić, księgowa potrafi być agresywna więc nie ma co jej denerwować hałasem ;] Jeśli jest taka potrzeba, mogę przekroczyć budżet na sam system magazynowania danych.
Kuzynowi składałem komputer z dyskiem WD Purple, podobno dobre do monitoringu więc i zniesie godziny pracy ale... chrupanie było mocno słyszalne. Przy kilku dyskach pewnie szłoby oszaleć.
Jak wybrać, żeby powiedzmy przez 5-10 lat nikt mnie tam nie zawołał?:D I czy pojemność w przedziale 2 do 4TB nie jest przypadkiem niepotrzebnie duża? Bo takie dyski sobie przeglądałem ale tak trochę drapię się po głowie, tam będą wypełniane faktury, ściagane PDF, DOCX i takie tam... tym bardziej, że na sam system raczej przeznaczony będzie osobny SSD, ale dane będą trafiały na talerze, bardziej dla bezpieczeństwa niż ze względów pojemnościowych.
Proszę o przeniesienie bo chyba pomyliłem działy ;]

misiozol 09.11.2019 15:59

Raid type 1 na PC plus co tygodniowy backup na domowym serwererze z raid 1 styka na lata dla ksiegowej , 2x + 2x po 2tb w zupelnosci starcza na wszystko

SzymonMicraK11 09.11.2019 16:37

No wlasnie chodzi o to ze backupow nie będzie. Ona tam nikogo nie wpusci do komputera a sama nie umie, moze byc ciezko jej to wytlumaczyc dlatego myslalem o raid na wypadek awarii. Jest jakis program ktory zaalarmuje, ze któryś dysk wyzional ducha? A no i czy 4 dyski hdd 3,5 nie będą przesadnie halasowac?

misiozol 09.11.2019 16:58

To juz jest jej problem jak nie bedzie robic backupa na zewnetrznym NAS/ lub czyms takim . Szkoda sensu na takiego klijenta co to mu za glosno i zydzi kase na backup swoich/klijentow danych ;) a to ze za glosno jest rozwiazanie zamiast 3.5 dyskow wsadzic 2.5 dyski i tyle ale koszta rosna drastycznie.

SzymonMicraK11 09.11.2019 17:57

Ona na komputer minimum 3-4 tys. Chce wydac wiec to nie jest zydzenie na wydatek tylko ze to jest kobieta starszej daty i ona wierzy w sprzet tzw. bezobslugowy za duze pieniadze na lata, rozumiesz. No i mniej wiecej w taki sposob musze jej cos zmontowac, cos bezobslugowego... a bezpieczenstwo danych ona ma zakodowane po swojemu... zaladowac w cos kase raz a porzadnie, i podziala przez lata. Jeszcze nic jej sie nie rozlecialo wiec jak miala sie nauczyc backupu, zwykle gdy dane ch*j strzeli ludzie zaczynaja sie uczyc :D

misiozol 09.11.2019 18:24

No to peszek , jedyne co to wewnetrzny raid na plycie glownej ale i tak nie jest to bezobslugowe , i obecnie nie ma czegos takiego obecnie jak sprzet na lata a 3-4 tys to nie jest tak duzo i "porzadnie" na sprzet .

joujoujou 09.11.2019 20:15

//MOD: przeprowadzka do właściwego działu.

Cytat:

Napisany przez SzymonMicraK11 (Post 1429126)
[...] to jest kobieta starszej daty i ona wierzy w sprzet tzw. bezobslugowy za duze pieniadze na lata, rozumiesz. No i mniej wiecej w taki sposob musze jej cos zmontowac, cos bezobslugowego... a bezpieczenstwo danych ona ma zakodowane po swojemu... zaladowac w cos kase raz a porzadnie, i podziala przez lata. [...]

Skoro masz jej składać komputer, to oznacza że ma do ciebie zaufanie. A skoro je ma, to z pewnością da sobie przetłumaczyć że w dzisiejszych czasach NIE MA NIC co podziała bezobsługowo przez lata. Dyskretny wywiad co w domu musiała ostatnio wymienić bo się szybko zepsuło/przedwcześnie zużyło bez trudu dostarczy argumentów.

W ostateczności włącz jej jakiś niewidoczny backup online, o ile ten komputer będzie w sieci.

SzymonMicraK11 10.11.2019 01:28

O, zrobię wywiad a potem przykręcę jej śrubę, podoba mi sie hehe ;d no ma zaufanie na pewno bo mnie bierze na jakieś zlecenia jeżeli są jakieś do zrealizowania.

Jarson 12.02.2020 11:24

Że też ja tego tematu wcześniej nie dojrzałem, a przecież mam dobrą radę, no mam dobrą radę...

Przestańcie zrzędzić, że nie ma niezawodnych rozwiązań. Są, przecież są wysokich wymagań klienci korporacyjni, którzy nawet w SSD w RAID przy wielokrotnym backupie nie pójdą. Dlatego wciąż produkuje się, i produkować się wciąż będzie, stare dobre napędy taśmowe.

Tak, niezwykle trudno je kupić drobnym klientom (części do generatorów używanych w elektrowniach również, ale wszystko się da), tak, są bardzo drogie, jakieś dwa rzędy wielkości droższe niż NAS z SSD, ale są. No jest zwyczajnie metodologicznie niepoprawne mówić, że nie ma nic :>

A wracając na Ziemię - przecież można dokomponować do kompa NAS, może być i lokalny, tak jak Szymon proponował, już niekoniecznie z backupem online, niech będzie lokalnie, ale koniecznie z raportowaniem online (mailowym choćby) w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z nośników lub błędem przy próbie wykonania regularnej synchronizacji danych z kompem. Rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania klientki (w tym prywatności, bo nic poza sieć lokalną nie wychodzi), a znacznie pewniejsze niż RAID w systemie, który nie da odpowiedniej ochrony, jeśli nie będzie na bieżąco monitorowany.

Kto-dzisiaj-nie-wykonuje-backupów (poza mną, bo mi się nie chce)? :O


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 11:04.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.