Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Konfiguracja sieci domowej (https://forum.cdrinfo.pl/f113/konfiguracja-sieci-domowej-98206/)

mr_spock 05.06.2020 00:25

Konfiguracja sieci domowej
 
Ohh, długo mnie nie było, cześć wszystkim :) toast2

Zwracam się z prośbą o pomoc w konfiguracji sieci domowej.
Generalnie nigdy nie byłem przekonany o poprawności konfiguracji którą wykonałem sam, ale działało latami.
W wyniku kupna NAS i braku możliwości połączenia się z zewnątrz (ale o tym później, albo w innym temacie ;) ) postanowiłem zrewidować wspomniane.
I tu z przykrością stwierdziłem, że "zardzewiałem" i nie wiem jak się zabrać.
Ale do rzeczy,

1. posiadam modem sieci kablowej z obsługą wi-fi (wyłączone), switchem itd.

2. Ze względu na ograniczoną konfiguracje i oczywiste ograniczenia modemu podłączyłem router Asusa (RT-AC58U) w funkcji pracy routera

3. Ze względu na problem z zasięgiem wyposażyłem się w kolejny router Asusa (RT-AC68U), praca jako AP, podłączony do poprzedniego routera Asusa.

Modem - router - router (jako AP) - NAS
- komputer

w przypadku połączenia obydwóch routerów do modemu jako AP otrzymuje IP z jego puli (192.168.0.1) i nie mogę połączyć się z nimi połączyć (inna pula).

Co radzicie w aspekcie podłączenia jak i samej konfiguracji?

misiozol 05.06.2020 09:08

Zrobiles 3 podstawowe bledy: 1. nie kupiles fritzboxa kablowego, 2.nie kupiles fritzboxa kablowego, 3. nie kupiles fritzboxa kablowego, to do twoich podpunktow :P , tutaj nie ma co wymyslac bo jesli nie masz dostepu do rotera glownego to wszystko jest w czarnej dooopie bo cala konfiguracja wystepuje na nim .

mr_spock 05.06.2020 16:58

Kablowy masz na mysli taki ktory zastapi ten dostarczony przez operatora?

Router glowny masz na mysli ponownie ten modem/router od operatora?
Jesli tak to do niego mam dostep.

Jesli Fritzbox jest panaceum na wszysko to taka opcja wchodzi w gre. Jedem router jest tani i juz swoje odpracowal a 2gi jest pozyczony.
Niemniej jednak, dzis mam operatora sieci kablowej a za 3 mies prawdopodobnie sie przeprowadze i tam internet bedzie po lini telefonicznej, wiec wolalbym zbudowac siec na posiadanym sprzecie :)

Reetou 05.06.2020 17:24

Szczerze to nie wiem o co chodzi, w czym problem? IP z jego puli? Z czyjej puli? masz modem od operatora, czy router? Co chcesz uzyskać?
Cytat:

Napisany przez mr_spock (Post 1436716)
w przypadku połączenia obydwóch routerów do modemu jako AP otrzymuje IP z jego puli (192.168.0.1) i nie mogę połączyć się z nimi połączyć (inna pula).

Tego nie rozumiem...

Cytat:

Napisany przez mr_spock (Post 1436716)
Modem - router - router (jako AP) - NAS - komputer


...bo to powinno działać...

joujoujou 05.06.2020 18:33

A może coś z DHCP namieszane? Które urządzenie przydziela? Jakie IP mają przydzielone pozostałe?

Bartez 05.06.2020 23:20

Hej mr_spock!

Nie wiem, jakiego masz dostawcę internetu, ale podam na przykładzie UPC i ich modemu.

U mnie jest tak, że modem z UPC działa na puli 192.168.0.1. Z tego routera mam przekierowane wszystko na mój router, który działa w podsieci 192.168.1.1. Do tego routera jest podpięty AP, który bierze adres z DHCP na routerze w sieci 192.168.1.x. Wszystko śmiga.

Nie rozumiem, skąd u Ciebie adresy z tego pierwszego routera i dlaczego podpinasz do niego oba routery jako AP? Choć nawet wtedy nie powinno być problemu, bo zamiast puli 192.168.1.x masz 192.168.0.1 i DHCP z tego routera powinno przydzielać adresy.

Pokaż może jakieś screenshoty konfiguracji, to będziemy w stanie coś więcej powiedzieć :)

nimal 15.07.2020 09:06

tak daty widze, ale o zlota lopate jeszcze nie mam szans powalczyc :szczerb:

w kazdym razie jak ja widze problem
pierwsze co mi sie nasuwa to konflikt dwoch serwerow DHCP
oczywiscie w sieci powinien dzialac tylko jeden
drugi mam nadzieje ze wynika z niedokladnego opisu sytuacji
schemat przedstawionyw pierwszym poscie winien dzialac i tylko dwa DHCP moga powodowac problem
ale potem w opisie pojawislo sie, ze pod modem sa podlaczone dwa urzadzenia w trybie AP
czyli nic by nie routowalo
jeden powinien byc jako router drugi jako AP inaczej nie zabangla

co do rozbudowy sieci skoro routery sa pozyczone i czeka Cie zakup dwoch nowych urzadzen
mozna kalsycznie czyli kupic router i AP
ale mozna podejsc inaczej i kupic dwa urzadzenia mesh jezeli chcesz pracowac na jednej sieci w calym domu
np Deco wybranej linii
co to da? prawdziwie jedna siec (czyli mozliwosc przelaczania sie mieszy punktami w czasie przemieszczania sie nawet przy aktywnym polaczeniu), rownowazenie ociazenia mieszy urzadzeniami i mega prosta konfiguracje
wbrew pozorom okaze sie to tez tansze niz inwestycja w np dwa sredniej klasy routery przy wiekszej pojemnosci sieci w przypadku jej powiekszania z czasem


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 16:59.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.