Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Nośniki optyczne (https://forum.cdrinfo.pl/f28/)
-   -   Czy można przechowywać płyty BD-R w kopertach? (https://forum.cdrinfo.pl/f28/czy-mozna-przechowywac-plyty-bd-r-kopertach-98390/)

mich_kr 05.01.2021 18:17

Czy można przechowywać płyty BD-R w kopertach?
 
Chciałbym się dowiedzieć, czy przechowywanie nagranych płyt blu-ray w kopertach z przeźroczystą folią jest bezpieczne na dłuższą metę? Czytałem gdzieś zalecenia, żeby unikać kopert, bo tworzą się mikro-perforacje, które mogą utrudniać odczyt danych. Czy to jest prawda czy może przejaw zbyt dużej ostrożności?

- Deckard - 05.01.2021 19:02

Racjonalne podchodząc do tematu, musisz zadać sobie pytanie jak często wyjmujesz płyty z opakowania ? Jeśli często to moim zdaniem koperta jest kiepskim rozwiązaniem . Papier pyli i rysuje , nawet lepszej jakości. Zakup koperty z tworzywa sztucznego z miękka wyściółka.

Można też pomyśleć o dobrych boxach na płyty , są wyposażone w dobrej jakości koperty z PVC. Itp

mich_kr 05.01.2021 20:31

Właściwie, to najbardziej interesuje mnie, czy jest jakaś różnica między DVD a blu-ray, jeśli chodzi o przechowywanie w kopertach papierowych, bo z przypadku DVD z mojego doświadczenia, to nie ma problemu. I właśnie co do blu-ray, to racjonalnie dochodzę to sprzecznych wniosków, bo:

1. BD-R mają większą gęstość zapisu, więc teoretycznie mniejsze uszkodzenia mechaniczne będą mieć większy wpływ

2. ale... DB-R ponoć mają twardszy plastik przeciw zarysowaniom

więc w sumie to nie wiem.

Chodzi o płyty z kopiami i archiwami, więc rzadko wyjmowane z kopert (1 lub 2 razy na rok, albo rzadziej).

Czy koperty z folii będą lepsze niż papierowe? Np. takie albo takie?

- Deckard - 05.01.2021 20:49

Ja używam takich jak podałeś w pierwszym linku i nie ma problemu. Pozdrawiam

mich_kr 06.01.2021 17:43

Ciekawe, bo właśnie natknąłem się na artykuł gościa, który twierdzi, że wzorek na kopertach z polipropylenu po jakimś czasie odcisnął się na płytach, przez co miał problemy z odczytem. Tam też jest napisane, żeby nie używać kopert z PVC, bo też mogą reagować z płytą, a te koperty z pierwszego linka są właśnie z PVC (info na stronie producenta). Więc już sam nie wiem, czy lepsze papierowe czy plastikowe. Może jednak nie ma to dużego znaczenia?

Mam u siebie jeszcze trochę kopert z pudełka (segregatora) na płyty i wyglądają mniej więcej tak jak te. Na moje oko wydają się być najlepsze, bo plastik jest tylko od zewnątrz, a płyta od strony danych styka się z miękkim materiałem (pewnie flizelina).

PzBv2 07.01.2021 09:02

1. Jeśli koperty, to polecam te z tworzywa o nazwie tyvek. Jak papierowe, ale gładkie, śliskie i nie pylą. Niestety dostępne tylko na Amazonie.
2. Ten wzorek to się odcisnka jak składuje się płyty w klaserach w pozycji horyzontalnej. I do tego ułożone w stosy jak książki. Stara sprawa. Generalnie klasery nie były polecane od dawna. Ja to co często używam trzymam właśnie w kopertach tyvek albo pudełkach box (bd-re), a zimne kopie w cake'ach w których kupiłem czyste płyty.

mich_kr 09.01.2021 21:36

No spotkałem się kiedyś z tą nazwą tyvek, ale raczej nie będę ściągał z amazona takiego gadżetu. Faktycznie, ten wzorek mógł być od płyt leżących na stosie. Papier od koperty nie będzie zostawiać takich śladów, ciekawiło mnie tylko czy jakieś drobne cząstki pylenia od papieru mogą mieć wpływ na płyty blu-ray i czy są bardziej wrażliwe od dvd - osobiście nie miałem żadnych problemów z płytami dvd w kopertach papierowych nawet po 15 latach.

nimal 12.01.2021 23:05

pył z koperty nie jest w stanie zarysować płyty
raczej utlenienia barwnika bym się obawiał, a tu papier ma zaletę w postaci blokowania światła (choć to bez znaczenia - kiepska płyta i tak się utleni)

Quintam 17.11.2023 11:43

Witam wszystkich, po przeczytaniu komentarzy rozumiem, że konkluzja jest taka aby płyty przechowywać w kopertach papierowych ?

Jakiś czas temu zacząłem przechowywać płyty w kopertach z polipropylenu opisanych wcześniej. Płyty swobodnie wiszą na szynie w koszulkach z PCV.
Ale artykuł podany wyżej wzbudził u mnie wątpliwości. Czy jest ktoś kto ma doświadczenie w przechowywaniu płyt i mógłby się podzielni doświadczeniem ?

Stingray 14.02.2024 12:01

moje doświadczenie jest następujące:
Tak się składa, że wcześniej wypaliłem setki płyt (CD, DVD), a kiedy zmieniłem pracę, nie dotykałem ich przez ponad 10 lat.
W 2023 roku przetestowałem kilka wybiórczo.
- Największe problemy były z płytami przechowywanymi w książeczce CD z plastikowymi kieszeniami w samochodzie - niektóre płyty wizualnie miały sporo problemów, niektóre też były odczytywane z błędami.
- Płyty w dużej domowej książeczce CD z kieszonkami (100+ płyt) miały nieco mniejsze problemy.
W obu przypadkach część płyt była przyklejona do kieszeni i na powierzchni był odcisk.

Nawiasem mówiąc, podobna historia miała miejsce z nowymi BD-RE 20 szt. zamówionymi z Japonii w 2010 r. (aby było taniej, sprzedawca wysłał je w plastikowych kieszeniach japońskiej jakości). Gdy je otrzymałem, wszystkie! płyty nie działały, a na powierzchni były odciski koperty, co ciekawe w 2023 roku (po 13 latach sprawdziłem je przypadkiem znajdując) płyty te działały - sprawdziłem kilka i nagrywanie było możliwe, a na powierzchni nie było odcisków kieszeni.

Przechowywanie płyt w papierowych kopertach okazało się nawet bezpieczniejsze dla moich płyt niż w plastikowych kieszeniach, papier się nie klei.

ale najlepszym sposobem na przechowywanie płyt są jewel boxy, w skrajnym przypadku slim boxy, niektóre przechowuję na wrzecionie - też są OK, ale ciężko znaleźć odpowiednie.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 18:21.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.