Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Windows 10 szaleje (https://forum.cdrinfo.pl/f113/windows-10-szaleje-98652/)

A youkai of love 30.04.2022 16:25

Windows 10 szaleje
 
Może mi w końcu ktoś pomoże, bo jak na razie słyszę tylko 'to na pewno nie wina windy 10', 'dysk umiera' albo 'sprawdź zasilacz'. XD

Problem mam tylko jeden ale niesamowicie wkurzający, no może 2 ale na napędzie optycznym w tym kompie mi nie zależy aż tak, a do samego odczytu się nadaje.

Problemem jest samoistne i randomowe odłączanie się HDD 4TB, zmiana kabli SATA pomaga tymczasowo, ten sam dysk w innym komputerze nie sprawia żadnych problemów, ale tam albo WinXP albo 7. Zasiłacz też sprawdzony, UEFI widzi i m2 i SSD i ten nieszczęsny HDD, dodać mogę typowe 'wcześniej wszystko było ok'. XD

Jakieś rady?

Jarson 30.04.2022 17:28

Nie wiem, czy to wina W10, natomiast możesz to bardzo łatwo sprawdzić, stawiając testowo system od nowa na jakimś innym nośniku, pozostawiając wszystko pozostałe - ten czteroterabajtowy HDD i całą resztę konfiguracji - bez zmian. Albo choćby i linuxa live na PD, jeśli nie chce Ci się stawiać Windozy od nowa. Później kwestia kilku godzin testów (można w tym samym czasie pracować, to nie muszą przecież być zmarnowane godziny) i masz odpowiedź.

SEBAW 30.04.2022 17:48

Wypisz podzespoły, dokładne ich nazwy lub oznaczenia.

A youkai of love 30.04.2022 18:23

Ale ja już stawiałem linuxa (nawet 7) i na nim żadnych objawów tego typu.

MSI B450 GAMING PLUS MAX (MS-7B86), Procesor AMD Ryzen 5 3600 6-Core Processor, 4200 MHz, Rdzenie: 6, Procesory logiczne: 12, 240GB SSD, m.2 240GB, 4GB HDD seagate, Nvidia GeForce GTX 1660, blu-ray LG.

Żadnych kart rozszerzeń ani innych dupereli, zasilacz Chieftek 750W.

- Deckard - 30.04.2022 18:23

Cytat:

Napisany przez A youkai of love (Post 1452767)
Zasiłacz też sprawdzony,

Jakieś rady?

model ? moc vs zainstalowany sprzęt po poprosze ;)

A youkai of love 30.04.2022 18:39

Nie rozumiem, napisałem, że Chieftec 750W. :D

- Deckard - 30.04.2022 18:43

Cytat:

Napisany przez A youkai of love (Post 1452773)
Nie rozumiem, napisałem, że Chieftec 750W. :D

ogólnikowo ok...pamięci nie widzę, masz coś na podmiankę do sprawdzenia z zasilaczy ? ew odepnij to co niepotrzebne potem dokładać i testować po czym się wykrzaczy

A youkai of love 30.04.2022 18:47

No ale już sprawdziłem ten sam komputer na innych systemach gdzie ten problem nie występuje a RAM 32GB w 2 kostkach Patriota.

SEBAW 30.04.2022 18:48

Jeżeli masz podpięty dysk M.2 (a tak masz), to sata 5 i 6 nie działają dla tej płyty głównej. Sprawdź.

A youkai of love 30.04.2022 18:58

Nie wiem co mi daje ta informacja, bo używam SATA0, 1 i 2. :D Ale dzięki, nowe informacje zawsze mile widziane. :)

SEBAW 30.04.2022 20:59

Wgrałeś najnowsze sterowniku dla chipsetu?

A czasami to nie wygląda na funkcję usypiania dysków? Słychać, że głowica parkuje, a potem talerze zwalniają? Czy, tak jakby odcięcie zasilania? W systemie dysk widać po wyłączeniu?

KaiQ 30.04.2022 21:48

Przepraszam, bo być może moja sugestia nie jest tą którą byś chciał tutaj usłyszeć, ale czy Ty na prawdę cały czas potrzebujesz tych 4TB podpiętych w komputerze?
Skoro masz na system dysk M.2, na dane SSD SATA to po kiego na stałe masz wpięty 4TB. Jak dla mnie to tylko niepotrzebne przyśpieszanie jego ubicia. Każde uruchomienie komputera to niepotrzebne cykle START/STOP. Coś nie tak z zasilaniem, przepięciem, to pociągnie nie tylko po MOBO ale i HDD oberwie. Dużo lepiej jest kupić stację dokującą HDD na 2 sloty i podpinać po USB 3.0/3.1 Ad hoc. A jak nie chcesz zgadywać gdzie co masz, a tym bardziej jeśli dysków masz kilka to stary ale jary Where-Is-It.
Sugeruję zaktualizować jeszcze bios, a wtedy czepiać się OS. Jeśli miał byś gdzieś inny dysk na testowe postawienie systemu z Win10 to miał byś odpowiedź czy to faktycznie OS.

A youkai of love 01.05.2022 10:22

Cytat:

Napisany przez SEBAW (Post 1452789)
Wgrałeś najnowsze sterowniku dla chipsetu?

A czasami to nie wygląda na funkcję usypiania dysków? Słychać, że głowica parkuje, a potem talerze zwalniają? Czy, tak jakby odcięcie zasilania? W systemie dysk widać po wyłączeniu?

Tak, sterowniki najnowsze, BIOS zaktualizowany, nie, to nie uśpienie, mam to wyłączone, gdy to się dzieje to słyszę dźwięk 'fizycznego odpięcia' jakbym odpiął pena z USB. No i nie, po tym przez chwilę nie widać partycji tego HDD.

Cytat:

Napisany przez KaiQ (Post 1452791)
Przepraszam, bo być może moja sugestia nie jest tą którą byś chciał tutaj usłyszeć, ale czy Ty na prawdę cały czas potrzebujesz tych 4TB podpiętych w komputerze?
Skoro masz na system dysk M.2, na dane SSD SATA to po kiego na stałe masz wpięty 4TB. Jak dla mnie to tylko niepotrzebne przyśpieszanie jego ubicia. Każde uruchomienie komputera to niepotrzebne cykle START/STOP. Coś nie tak z zasilaniem, przepięciem, to pociągnie nie tylko po MOBO ale i HDD oberwie. Dużo lepiej jest kupić stację dokującą HDD na 2 sloty i podpinać po USB 3.0/3.1 Ad hoc. A jak nie chcesz zgadywać gdzie co masz, a tym bardziej jeśli dysków masz kilka to stary ale jary Where-Is-It.
Sugeruję zaktualizować jeszcze bios, a wtedy czepiać się OS. Jeśli miał byś gdzieś inny dysk na testowe postawienie systemu z Win10 to miał byś odpowiedź czy to faktycznie OS.

Gdybym nie potrzebował to faktycznie nie byłoby problemu, bo jako USB nie odłącza się bez powodu. No i nie, to wprowadziłem w błąd, tego SSD tak na prawdę w tym PC nie używam, a podłączyłem tylko do testów, a tego nie odłącza. Co do zasilacza, sprawdzony był w innym komputerze z tym HDD i tam wszystko ok, a także sprawdziłem inny zasilacz w tym PC z tymi samymi podzespołami i nic się nie zmieniło. Mam ten problem już od paru miesięcy i SMART tego 4TB HDD się nie zmienia. :D


EDIT: Nie wiem co się odwaliło ale po przepięciu HDD z napędem ucichł i jak na razie nie odłącza nawet przy transferze 200GB.

SEBAW 28.06.2022 19:51

Dwa miesiące temu kupiłem laptopa z Win11. Swój nowy komputer stacjonarny również oparłem o ten system i nie żałuje. Przesiadka z 10 na 11 przebiegła bez dużych problemów. Jest inaczej, ale według mnie na +. Jak dla mnie 11, to 10 FL (face lifting). ;)

Jarson 29.06.2022 21:31

Zaktualizowalem W10 do 11 kilka miesięcy temu i uważam zmianę za dość transparentną.

Kilka detali średnio mi się podoba - na przykład zamiast porządnie przeprojektować menu kontekstowe programiści MS część opcji dali "na wierzch", a pozostałe zostawili w starym menu, do którego dostęp wymaga obecnie dwóch kliknięć, a nie jednego. Oryginalne menu pojawiające się po wciśnięciu PPM było dostępne dla różnych aplikacji i stąd po kliknięciu na niektóre typy plików potrafiło nam się pojawić za dużo opcji - ale ta wada została, tylko została schowana głębiej. Podobnie nie wiem, czemu ma służyć przesunięcie funkcji przywoływanych PPM na pasku zadań w menu kontekstowe PPM przycisku "Start" - tu z kolei lista funkcji niepotrzebnie się skomplikowała względem tego, co znamy od dwudziestu lat.

Natomiast to wszystko są detale, sam system działa bez zarzutu, a ma też kilka zmian na plus, nie tylko wizualnych. Czy W11 powinien nim zostać, zamiast stać się po prostu większą aktualizacją dziesiątki? Kwestia semantyczna, moim zdaniem zmian nie ma tak wiele, żeby nadawać im kolejny numerek. Natomiast wprowadzenie dodatkowych wymagań bezpieczeństwa nie mogło się odbyć w ramach tej samej edycji i zapewne głównie stąd ta decyzja, a zmiany wizualne być może miały usprawiedliwić nadanie nowego numerku systemu tym, którzy są niezainteresowani kwestiami technicznymi i nie mają na przykład zielonego pojęcia czym jest TPM 2.0.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 02:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.