Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software (https://forum.cdrinfo.pl/f101/)
-   -   Błędy hdd w S.M.A.R.T i wymiana dysku systemowego (https://forum.cdrinfo.pl/f101/bledy-hdd-s-m-r-t-wymiana-dysku-systemowego-98691/)

dromader40 01.08.2022 08:36

Błędy hdd w S.M.A.R.T i wymiana dysku systemowego
 
Ilość załączników: 1
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wymiany dysku systemowego hdd na SSD typu M.2. Chciałbym w miarę prosty sposób sklonować system na nowy dysk (jeszcze nie zamontowany). Są poradniki min. na youtube jak to zrobić. Natomiast na starym dysku hdd ostatnio zaczęły się pojawiać błędy w smart. Błędy BC, C5 i C6 określane są jako krytyczne a błędy BB też chyba nie wróżą nic dobrego, tym bardziej że ich ilość się prawie podwoiła w ciągu ostatnich godzin, więc zacząłem kopiować dane. Pytanie jednak czy migracja systemu na nowy dysk w takim wypadku jak mój powinna się odbyć normalnie jakby wszystko było ok, czy procedura jest inna? Załączam obrazek/zrzut z programu Crystaldiskinfo.
Jak oceniacie ten wynik smart?
Ten dysk jak już przeniosę system jest do odratowania na tyle by tam można było trzymać tylko kopię mało ważnych danych?
Jeśli chodzi o pracę systemu, programów, to nie zauważyłem jakichś problemów. Po prostu rutynowo odpaliłem program Crystaldiskinfo i się zdziwiłem.

Jarson 01.08.2022 09:51

Procedura jest identycznie taka sama, po prostu jeśli dysk będzie w zbyt złym stanie to się nie powiedzie. Dlatego jeżeli z HDD coś się dzieje, to najlepiej nie czekać, tylko przenosić system jak najszybciej.

dromader40 01.08.2022 10:11

No dobrze a co z tym dyskiem? Można go jakoś ratować i potem używać do czegokolwiek?

Jarson 01.08.2022 10:43

Dysk pójdzie swoją drogą, albo będzie działał jeszcze pięć lat albo się posypie w tydzień. Każda próba ratowania dysku (co w zasadzie ogranicza się do wymiany/naprawy elektroniki) nie daje żadnej pewności oraz jest kompletnie nieuzasadniona ekonomicznie.

dromader40 01.08.2022 12:08

Nie o taką naprawę mi chodziło. Są programy do tego celu. Przynajmniej są do błędów z c5 i z c6 co do reszty, to nie wiem. A mam na myśli MHDD lub Victoria i zrobienie REMAP i może jeszcze czegoś więcej, o czym nie wiem.

joujoujou 01.08.2022 14:53

Nie ma co rzeźbić w ... :niepow: Takiemu dyskowi absolutnie nie można już ufać. Sklonuj/skopiuj co się da i oddaj ten rupieć na złom.

dromader40 01.08.2022 23:20

Cytat:

Napisany przez joujoujou (Post 1454292)
Nie ma co rzeźbić w ... :niepow: Takiemu dyskowi absolutnie nie można już ufać. Sklonuj/skopiuj co się da i oddaj ten rupieć na złom.

A czy ważne jest w jaki sposób to zrobię? Bo są różne metody i różne programy, pod windows czy uruchamiane z pena linuksowe itd itp. Można klonować posektorowo z pomijaniem tych błędów albo bez pomijania. Jedni twierdzą, że sposób jak to zrobię jest kluczowy inni, że nie ma znaczenia. Są różne szkoły i różne zdania na ten temat a ja nie chcę zbytnio zwlekać.

Patrix 02.08.2022 16:12

Tak jak Ci tu przedmówcy radzą, kup dysk, przenieś dane na sprany dysk.
Tego z błędami możesz używać dalej (trzymaj na nim tylko to co możesz stracić), lub eksperymentować na nim, ale dopiero po wykonaniu w/w.
Też kiedyś przechodziłem ten problem z Seagate. Po prostu kupiłem nowy.

Nie wiem czy tak jest do teraz, ale Seagate to już nie ten sam Seagate co kiedyś i warto rozglądać się za inną firmą dysku.

KaiQ 03.08.2022 22:58

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1454307)
...
Nie wiem czy tak jest do teraz, ale Seagate to już nie ten sam Seagate co kiedyś i warto rozglądać się za inną firmą dysku.

ja właśnie słyszałem już kiedyś że z Seagate jest źle, a że się nie poprawiło to już inna para kaloszy.

Taki dysk w zależności jakiego są to rodzaju usterki należy wyzerować, zremapować. Jeśli błędy dotyczą końcowych sektorów, to można je obciąć i zrobić dysk mniejszy w użytku. Jednakże najpewniejsze ze wszystkich dorad co z tym "twardzielem" możesz zrobić, to po ostatecznym spartycjonowaniu, wykorzystywać go jako duży pendrive potrzebny Ad-hoc, gdzie wgrywasz, przenosisz na drugi komputer i jeśli nie wywala błędów a przeniesione dane w pełni się otwierają i nie ma problemów z odczytem, to kasujesz z tego dysku. Nic bardziej ambitnego.

Z dyskami jest trochę jak z parasolem, którego nie można zacerować. Można go odwracać inną stroną by się bezpośrednio na głowę nie lało, ale żadnej dziury nie zacerujesz wiec to tylko kwestia czasu kiedy wiatr go w pełni rozedrze.
A teraz ostatnia rada, jeśli błędów masz niewiele to taki dysk może być magazynem danych, pod warunkiem że wiesz gdzie te błędy występują (potrafisz je wykluczyć z użycia) i dysk nie pracuje non-stop a służy jako magazyn offline.

dromader40 05.08.2022 00:49

Cytat:

Napisany przez Patrix (Post 1454307)
Tak jak Ci tu przedmówcy radzą, kup dysk, przenieś dane na sprany dysk.
Tego z błędami możesz używać dalej (trzymaj na nim tylko to co możesz stracić), lub eksperymentować na nim, ale dopiero po wykonaniu w/w.
Też kiedyś przechodziłem ten problem z Seagate. Po prostu kupiłem nowy.

Nie wiem czy tak jest do teraz, ale Seagate to już nie ten sam Seagate co kiedyś i warto rozglądać się za inną firmą dysku.

To już dawno ustalone. Ja się pytałem o to jak to zrobić. Czy np. nie potrzeba najpierw naprawy a potem klonowania jak twierdzą niektórzy?
Inni uważają, że najpierw klon, potem naprawa (remap).
Mam jeszcze inny problem: Musiałem kupić kolejny dysk, bo jak wsadziłem SSD M.2 NVMe to się okazało, że płyta go nie widzi. Okazało się, że z powodu starej wersji UEFI, więc czeka mnie pierwsza w życiu aktualizacja UEFI. Ale najpierw chcę zrobić klona tymczasowo na ten nowy dysk, bo jakby poszło coś nie tak z aktualizacją UEFI, to by było nie wesoło.

KaiQ: A teraz ostatnia rada, jeśli błędów masz niewiele to taki dysk może być magazynem danych, pod warunkiem że wiesz gdzie te błędy występują (potrafisz je wykluczyć z użycia) i dysk nie pracuje non-stop a służy jako magazyn offline.

No to będę teraz przynajmniej wiedział o co pytać, bo pojęcia nie mam jak wyklucza się błędy sektorowe dysku. A dokładniej: niestabilne sektory.

EmilWojciech 04.11.2023 22:16

Jakiej naprawy, naprawy czego? badów nie naprawisz, kup maszynke do klonowania albo zgraj po prostu wszystkie dane. Dysk sie wysypuje powoli.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 15:35.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.