Podgląd pojedynczego posta
Stary 05.11.2009, 13:53   #10160
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 14.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez Wawelski Podgląd Wiadomości
Z bandytów państwo dostaje ryczałt - prawdopodobnie nędzne procenty z dochodów, które mają właściciele. Taka maszyna nie ewidencjonuje wpłat ani wypłat - więc nie wiadomo ile na niej zarabiają właściciele i od czego mają zapłacić podatek dochodowy. Więc praktycznie go nie płacą.
Skąd ta wiedza, Wawelski? Wybacz ostre słowa, ale to zupełna nieprawda, od A do Z.

Nie kłócąc się, podam fakty:

Automat jest zawsze własnością operatora, czyli spółki która posiada koncesję.

Automat posiada homologację, która zaświadcza o zgodności jego działania z ustawą. Ustawa m.in. precyzuje procent wypłat oraz sposób ewidencjonowania. Każdy automat posiada minimum dwa pracujące niezależnie homologowane, plombowane liczniki ewidencjonujące każdą wpłatę i wypłatę oraz podsumowania w cyklach miesięcznych, rocznych, od pierwszego uruchomienia automatu. Stan liczników widoczny jest na monitorach w menu serwisowym, widoczny jest na wyświetlaczach liczników oraz na bębnach liczników mechanicznych. Po awarii jest możliwe zczytanie za pomocą zewnętrznych urządzeń.

Automat umiejscowiony w lokalu publicznym, stoi zawsze na przestrzeni wydzierżawionej przez operatora od właściciela lokalu. Właściciel lokalu comiesięcznie wystawia operatorowi fakturę VAT tytułem dzierżawy powierzchni, na kwotę stałą lub zmienną, zależną od modelu rozliczeń opisanego w umowie.

Załóżmy, że automat w miesiącu zarobił 10 000 PLN (normalny zarobek), a umowa pomiędzy operatorem a właścicielem lokalu zakłada podział fifty-fifty po odliczeniu podatku akcyzowego 180 euro (częsty model).
Czyli:
- Do podziału zostaje 10 000 PLN - 750 PLN = 9250 PLN. Przy czym podatek akcyzowy jest płacony niezależnie od zarobku automatu.
- Właściciel lokalu wystawia operatorowi FV na kwotę (9250 / 2 ) = 4625 PLN brutto 3790,98 PLN netto. Czyli w najbardziej niekorzystnym przypadku podatkowym właściciel lokalu zapłaci podatek VAT 834 PLN plus dochodowy 738 PLN, zakładając najniższą stawkę. Czyli razem 1572 PLN. Oczywiście od podatków można legalnie uciec albo odwlec w czasie.
- Operator dostaje do ręki również 4625 PLN. Jednak jego VAT jest nieodliczalny na mocy ustawy i od razu musi zapłacić 834 PLN plus dochodowy, który tutaj ciężko mi przewidzieć, no ale załóżmy, że również sumuje się do 1572 PLN.

Podsumowując, w najbardziej niekorzystnych przypadkach prowadzenia ksiąg podatkowych, do budżetu wpłynie miesięcznie nominalnie (750 + 1572 + 1572 ) = 3894 PLN za jeden automat, który zarobił 10 000 PLN. Ten automat zarobił te pieniądze przy normalnej marży handlowej, która gdzieś oscyluje wokół 20%.

Przy dobrej strukturze wydatków właściciela lokalu i operatora, do budżetu wpłynie minimum (750 PLN akcyzy + 834 PLN nieodliczalnego VAT) = 1584 PLN. Ale to nierealne. Choćby VAT właściciela lokalu w końcu wypłynie, gdy skonsumuje zyski.

Czyli sklepikarz zarabiający na rękę (4625 PLN minus koszta prowadzenia lokalu, niemałe przecież) generuje monetarnie podatek od 1584 PLN do 3894 PLN. I trzeba pamiętać, że to VAT, który nawet niezapłacony w danym okresie - przechodzi na następny. Ucieczką jest np. zakup środków trwałych, który też jest wpływem do budżetu, no o to chodzi w tym systemie.

I chyba każdy zdaje sobie sprawę, że mając obrót, generuje się inne podatki, generuje się obrót VAT (inne towary handlowe, mat. budowlane, usługi, środki trwałe etc), opłaca ZUS, zatrudnia etc

Ani dla właściciela lokalu ani dla operatora nie ma żadnych ulg podatkowych (najwyższa stawka VAT, normalne zasady dochodowego) a wręcz przeciwnie - operator płaci nieodliczalny VAT.

Cytat:
Napisany przez Wawelski Podgląd Wiadomości
Co się stanie z pieniędzmi nie wrzuconymi do automatów? Obstawiam, że sporo zostanie wydanych na alkohol czy papierosy (z 80% ceny trafia do budżetu w formie akcyzy i VAT).
Zgadzam się z Tobą. Człowiek głupi zawsze straci pieniądze ale według mnie jest to słuszne, dobre i sprawiedliwe

Ja wcale nie chcę być obrońcą obecnej ustawy, bo mi się ona nie podoba. Wolałbym liberalizm gospodarczy, czyli taki model w którym każdy może kupić sobie automat i zarabiać na nim oraz odprowadzić podatki. Zauważcie, że wtedy żaden Rychu czy Zdzichu nie będzie potrzebny. Istnienia operatorów nie uzasadnia żaden interes gospodarczy czy społeczny. To pasożyty żyjące z istnienia koncesji, ustawy. A warunki aby zostać operatorem są idiotyczne.

No ale państwo nie lubi liberalizmu, w końcu mamy socjalizm. Tylko co ciekawe projekt nowej ustawy nie likwiduje kryminogennych punktów starej ustawy (np. procesu homologacji), zmienia tylko to co działało.

I zmienia uczestników gry. Zamiast naszych swojskich biznesmenów fura, skóra i komóra, wchodzi amerykański koncern. Szkoda, że nie będzie tej amerykańskiej bazy wojskowej, po miesiącu wojaki z USA by kogoś zgwałciły czy przejechały Hummerem i może by się rodacy opamiętali w tym ślepym uwielbieniu.

Ostatnio zmieniany przez pali : 05.11.2009 o godz. 13:59
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post