Podgląd pojedynczego posta
Stary 29.01.2010, 16:29   #37
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Na moje oko 50% użytkowników komputerów nie używa klawiatur (tylko myszki, touchpada itp) a pozostałe 49 % używa z musu i powoli zaprzestaje.

Większość (powiedzmy 50 %) jest biernymi odbiorcami treści, samotnymi zjadaczami medialnej papki i klawiatura jest im zwyczajnie zbędna. A Windows i jego masowe aplikacje w zasadzie prawie już nie wymagają stosowania klawiatur.

Pozostali (powiedzmy 49 %) używają klawiatury tylko do komunikacji międzyludzkiej (gg, nasza-klasa, Word itp), zresztą bardzo niewprawnie (nawet pracownicy biurowi piszą "jednym palcem").Wydaje mi się, że klawiatura jest kulą u nogi tych produktów komunikacyjnych. Wystarczyłoby zastąpić text np. przekazem video czy analizatorem mowy....

Od kilku lat czasami myślałem co spowoduje zanik klawiatur. Moim zdaniem IPad jest historycznym, pierwszym urządzeniem które zapoczątkuje ten proces. To, że Fujitsu-Siemens od lat produkuje doskonałe tablety, nie ma żadnego znaczenia, bo to Apple jest obecnie trendsetterem.
Choćby super-palmo-video-i-telefony HTC, Motoroli, Samsunga, Googla wyglądałyby zupełnie inaczej gdyby nie IPhone. Nawet Windows Mobile został wyciągnięty z głębokiej niszy przez produkt Apple.

Zaczęło się w Ameryce, bo to świat kultury obrazu. Do nas ten trend przyjdzie z oporami, za ileś czasu - nie wiem za ile. Kiedyś czytałem o badaniach, które pokazywały, że trend z New Yorku do Texasu generalnie idzie 6 lat. Przestrzeń pomiędzy Warszawą a Podlasiem oceniam na ok. 5 lat. Ale trendy, które wprowadza Apple mogą przemieszczać się szybciej, albo wręcz w innej skali niż czasowa.

Natomiast jakość techniczna IPada (choćby ten brak USB) jest czym innym dla geeków a czym innym dla reszty konsumentów. Od lat udowodnione jest, że produkt masowy musi być produktem niskiej jakości, ale odpowiednio ustawionej. Np. brak wielozadaniowości, brak kart pamięci itp w IPhone jest zaletą. Zapewnia prostotę obsługi, przejrzystość. Nawet wsparcie dla SDK Iphone jest robione dla nietechnicznych. Zresztą wsparcie można uzyskać poprzez video
Stąd jeśli Jobs mówi, że właśnie odkryli zmienne tapety pulpitu - to ja mu wierzę, bo tak właśnie jest.
Apple robi teraz to, co robił dawno temu Microsoft, ale MS jest już evil i demode.

PS Właśnie wylałem kawę na nową klawiaturę - stara poszła w zeszłym tygodniu od kawy ....

Ostatnio zmieniany przez pali : 29.01.2010 o godz. 17:28
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post