Pewnie tak, ale widziałem CD-ROMy tłoczone które z zewnątrz coś zżerało.
DVD wydają mi sie trwalsze, bo z dwóch stron mają plastik.
Nawet mechanicznie ciężko je uszkodzić.
Mało które DVD mi padło, jedno ostatnio. Sony. Podejrzewam że zostało zbyt nasłonecznione przez biurkową lampkę (ale to tylko podejrzenie, bo lampki uzywam rzadko i jest prawidłowo ustawiona).
Płyta z szarej zrobiła się...różowa. Napędy jej nie widzą.
BluRay jest już realatywnie tani. Moja pierwsza nagrywarka CD kosztowała 800zł, DVD - 350zł. A BD kosztuja dziś poniżej 300zł. Płyta 25GB wychodzi w sumie taniej niż DVD lub CD.
Uważam że czas trochę zaktualizować poglądy

Paczka za 40zł pozwala na przechowanie 250GB danych.
ps. Kupno nagrywarki BD gdy nie kosztują jeszcze 100zł pozwala mieć nadzieje, że się od razu nie rozsypią. Wspomniany napęd CD pięknie pali do dziś.
Płyty do nawigacji samochodowej nawet Pioneer 112 wypalic nie mógł, a ta 10-letnia nagrywarka to zrobiła! I navi czyta każdą kopię, ale tylko z niej.
edit:
skasowałem wywody o przenośnych HDD, bo HDD to troche inna para kaloszy niż płyta. Ma swoje oczywiste zalety, ale nie do wszystkiego się nada.