Podgląd pojedynczego posta
Stary 11.11.2011, 14:52   #13
dromader40
Banned
 
Data rejestracji: 27.10.2011
Posty: 102
dromader40 ma jeszcze możliwość poprawy <-1 - -10 pkt>
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Parametr Interleave, delay itd to parametry multipleksowania strumieni video i audio.
Nie mają wpływu na jakość pliku, najwyżej na poprawność odtwarzania. Na jakość mają wpływ same strumienie.
O tym samym pisałem, powtarzasz moje słowa
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Zachowanie jakości VHS jest bardzo trudne, bo obraz ma wiele zniekształceń. Przede wszystkim szum, głównie chrominacji. Druga rzecz to losowe przesuniecia linii obrazu. Dla kompresji zachowanie tych informacji jest bardzo trudne. Oczywiście da się to zrobić i żeby wyglądało lepiej niż oryginał. Kwestia odpowiednich filtrów
Nie wiem, czy zauważyłeś, ale napisałem "Akurat efekt odszumiania mam jak pisałem zadowalający przy takim układzie jak jest"
Zatem pod tym względem obraz wygląda lepiej niż oryginał. Chciałbym po prostu zachować taką jakość, jaką mam w podglądzie skryptu w Virtualdub.
Jednym słowem to Hcenc nie wykonuje roboty jak należy z powodu
zapewne złej konfiguracji pod moje źródło.
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Najlepiej oddzielić chrominację od luminacji i tą pierwszą potraktować znacznie mocnieszym filtrem, zwłaszcza przy VHS. Informacja o kolorze nie musi być tak dokładna, i tak zarówno VHS jak i DVD zachowuje tylko jej ułamek.
Przykładowo (dla kamery DV sony):
Nie mam odpowiedniej karty grafiki do tej wersji filtra.
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
To powinno załatwić kolorowe plamy a jednocześnie nie zjeść obrazu. Przy VHS pewnie potrzeba większego sigma, ale też bez przesady.
Obraz z VHS ma bardzo mało szczegółów na poziomie pikseli, możliwe ze dlatego sigma 26 działa dobrze na tym materiale.
Być może dlatego. Szczegóły w każdym razie po wysokiej sigmie zachowane w 100%. Powiem więcej - nawet sigma powyżej 100 nie zmienia mi szczegółowości obrazu, tyle, że im wyższe wartości, tym bardziej bledną jasne kolory a powyżej 100 "rozjeżdżają" się ostre.
No dobrze, ale skoro efekt w moim wypadku jest zadowalający na poziomie skryptu, to po co kombinować?
Skupiam się raczej na tym co robi Hcenc.
Jedyne co można by dopracować ew. to działanie/wymiana filtra DeGrainMedian, który mi lekko rozmywa obraz a więc tracę z jego powodu nieco szczegółów (próbowałem wielu ustawień)
Tylko nie wiem czy możliwe jest usunięcie czarnego ziarna bez żadnego
wpływu na ostrość?
To jednak jest drobiazg w porównaniu do tego co robi na końcu Hcenc.
Być może nieco przesadzam, bo różnicę widać albo na klatce stop, albo przy
dokładnym wpatrywaniu się, ale na TV LCD 42" wszystko to będzie widać
jak na dłoni.
Drobiazgiem jest dla mnie lekkie rozmycie, a problemem bloki pikseli i wzmocnione rozmycie po kompresji HCenc.
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
Bez ustawienia interlaced odszumianie też będzie działać, ale przeplot zostanie też potraktowany jako część obrazu, więc odszumiacz będzie robić głupoty.
Na monitorze 19" przy porównaniach tej samej klatki nie widzę żadnych różnic. Pozostaje mi wierzyć na słowo, albo sprawdzić na większym
ekranie np. 42".
Cytat:
Napisany przez sobrus Podgląd Wiadomości
hqd3dn nie odszumia lepiej niż fft3d, odszumia gorzej, ale inaczej.
W niektórych przypadkach najlepiej użyć obu.
Dokładnie można ustawić siłę spektralną i temporalną dla luminacji i chrominacji.
Co może być przydatne przy materiale VHS
Duże odszumianie chrominacji i masz kolorowe plamy załatwione. Znacznie szybciej niż przy użyciu fft3d.
To może wstawię go zamiast DeGrainMedian, tylko coś więcej o tej sile
poproszę

Np. w przykładach ze strony avisynth filtra fft3d jest coś takiego:
Cytat:
To denoise luma and chroma with different settings

Avisource("input.avi")
loadplugin("fft3dfilter.dll")
fft3dfilter(sigma=1.5, plane=0)
fft3dfilter(sigma=3, plane=3)
Po wrzuceniu tego do skryptu nie widać żadnych efektów, nawet
z dopiskiem interlaced=true. Jedynie sigma od 26 w górę eliminuje szum.
Ta górna linijka coś zmieni w szybkości działania filtra?
Jeśli chodzi o obraz niczego nie zmienia.
Ale pisałeś o hqd3dn. Może on to zrobi lepiej/inaczej/szybciej?
Podaj przykład skryptu, to sprawdzę.

A propos gubienia szczegółów przez fft3dfilter, to gdy ustawi się plane na więcej niż 3 to owszem obraz się brzydko rozmywa, natomiast sama sigma
nie wpływa na szczegółowość obrazu (przynajmniej na moim źródle z vhs).

Najważniejsze jednak to jak już pisałem skonfigurowanie Hcenc, bo
on mi psuje całą robotę, a nie odszumiacze.

Ostatnio zmieniany przez dromader40 : 11.11.2011 o godz. 15:28
dromader40 jest offline   Odpowiedz cytując ten post